Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 hours ago, energy52 said:

Ο πιο φθηνος εγω βλεπω ειναι σταθερα η Δεη με το benefit.Καποια στιγμη παιξαν δυνατα δωρα απο αλλους παροχους πχ ηρων-ελπε αλλα με δεσμευση, οποτε εκει βλεπει ο καθενας με τις καταναλωσεις που εχει τι τον συμφερει..Η Δεη επισης εδινε 50αρικο με νεα συνδεση, αν το δινει ακομη εγω εκει θα πηγαινα

To 50άρι στο benefit δεν υπάρχει πλέον. Κι ο ΗΡΩΝ έχει ελάχιστα χαμηλότερη τιμή στο Max εδώ και μήνες.

21 hours ago, manosbr said:

 

έχω λόγω να διαλέξω άλλο πάροχο πέρα απο τον ΗΡΩΝ που ειναι ο πιο οικονομικός και χωρίς δεσμευση?

Και αν ναι ποιος ειναι ο λόγος , για να αποφύγω κακοτοπιές..

Εγώ περιμένω επιτόπια μέχρι τις 15/3, να καλύψω το επίδομα θέρμανσης μόνο με λογαριασμούς της ΔΕΗ.

Μετά σκέφτομαι για ΗΡΩΝ, όσο μπουρδέλο κι αν είναι... πιθανή καθυστέρηση λογαριασμών, χάλια εξυπηρέτηση.

Εκτός κι αν κάτσω ΔΕΗ μέχρι Πάσχα, μήπως βγάλει η elpedison κάνα πασχαλινό 100άρικο στο κυμαινόμενο της... αν και το θεωρώ απίθανο. Η τιμή της πάντως είναι σαφώς ακριβότερη από ΗΡΩΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Εγώ περιμένω επιτόπια μέχρι τις 15/3, να καλύψω το επίδομα θέρμανσης μόνο με λογαριασμούς της ΔΕΗ.

 

Δε βγαζει μηνιαιους λογαριασμους καθε τελος του μηνα; ωστε να πας μεχρι 31/3..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, energy52 said:

Δε βγαζει μηνιαιους λογαριασμους καθε τελος του μηνα; ωστε να πας μεχρι 31/3..

Έχω παλιό μετρητή, έρχονται για επιτόπια στη 1η περίδο (μερικές φορές καθυστερούν και λίγο).

Spoiler

4.jpg.c0bec3a00647e71f4af8a4ade9c40b07.jpg

Αν έρθουν και μετρήσουν πχ στις 7/3, αν θέλω μπορώ να δώσω κι εγώ ένδειξη στο site ΕΔΑ μέχρι τις 15/3 για να λάβω έναν επιπλέον ολιγοήμερο εκκαθαριστικό. Μετά αν αλλάξω πάροχο μέχρι 31/3 θα έχω και 3ο λογαριασμό. Το καλύπτω άνετα, δεν έχω θέμα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, energy52 είπε

Ο πιο φθηνος εγω βλεπω ειναι σταθερα η Δεη με το benefit.Καποια στιγμη παιξαν δυνατα δωρα απο αλλους παροχους πχ ηρων-ελπε αλλα με δεσμευση, οποτε εκει βλεπει ο καθενας με τις καταναλωσεις που εχει τι τον συμφερει..Η Δεη επισης εδινε 50αρικο με νεα συνδεση, αν το δινει ακομη εγω εκει θα πηγαινα

Πως προκύπτει αυτό ;

0,035 η ΔΕΗ με 5 Ε πάγιο και 2 χρόνια δέσμευση .

ΗΡΩΝ 

0,029, χωρίς δέσμευση , 3,5€ πάγιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, manosbr είπε

Πως προκύπτει αυτό ;

0,035 η ΔΕΗ με 5 Ε πάγιο και 2 χρόνια δέσμευση .

ΗΡΩΝ 

0,029, χωρίς δέσμευση , 3,5€ πάγιο 

ναι αλλα απο πικρη εμπειρια εμαθα οτι το τιμολογιο της ΔΕΗ θα παραμεινει ιδιο και δεν αλλαξει σε μια νυχτα ονομα και θα χρεωσει το λιγοτερο διπλασια τιμη

Επεξ/σία από jt1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο dei benefit δεν ισχύει η δέσμευση για 2 έτη.

Εφόσον δεν έχουν δέσμευση ας βάλει τώρα όποιο θέλει. Μετά μπορεί να πάει στην ΔΕΗ αν αλλάξουν οι τιμές. Η ΔΕΗ σίγουρα είχε τις πιο σταθερές τιμές τα τελευταία χρόνια

 

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μια μισαωρη αναγνωση στο φορουμ, και χωρίς να εχω ασχοληθει απο τον νοεμβρη που εβαλα το ΔΕΗ control, βγαζω συμπερασμα οτι αξιζει η μεταβαση στο benefit και ας φας ρητρα (60αρι για μενα). Ειδα βεβαια οτι κυνηγας υπαλληλο μεχρι να πετύχεις να σου πει τηλεφωνικα οτι δεν εχεις ρητρα. 

Λανθασμενο ή σωστο συμπέρασμα?

Επισης το ερώτημα μου ειναι, αξιζει αυτη τη περιοδο να κανεις αλλαγη? Που θα το κάψεις κανα μηνα ακομα το πολυ το αεριο? 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DimJ Fot είπε

Με μια μισαωρη αναγνωση στο φορουμ, και χωρίς να εχω ασχοληθει απο τον νοεμβρη που εβαλα το ΔΕΗ control, βγαζω συμπερασμα οτι αξιζει η μεταβαση στο benefit και ας φας ρητρα (60αρι για μενα). Ειδα βεβαια οτι κυνηγας υπαλληλο μεχρι να πετύχεις να σου πει τηλεφωνικα οτι δεν εχεις ρητρα. 

Λανθασμενο ή σωστο συμπέρασμα?

Επισης το ερώτημα μου ειναι, αξιζει αυτη τη περιοδο να κανεις αλλαγη? Που θα το κάψεις κανα μηνα ακομα το πολυ το αεριο? 

 

 

Δεν ειναι θεμα υπαλληλου η ρητρα ή οχι..το benefit ειναι ενα κυμενομενο προγραμμα και δεν εχει ρητρα αποχωρησης εχει ξεκαθαριστει! αστον υπαλληλο να λεει οτι θελει.. 

Νομιζω ναι αξιζει να κανεις αλλαγη αλλα εξαρταται κι αν θα εχεις καθολου καταναλωση σε ΖΝΧ οταν περασει ο χειμωνας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, energy52 είπε

Δεν ειναι θεμα υπαλληλου η ρητρα ή οχι..το benefit ειναι ενα κυμενομενο προγραμμα και δεν εχει ρητρα αποχωρησης εχει ξεκαθαριστει! αστον υπαλληλο να λεει οτι θελει.. 

Νομιζω ναι αξιζει να κανεις αλλαγη αλλα εξαρταται κι αν θα εχεις καθολου καταναλωση σε ΖΝΧ οταν περασει ο χειμωνας

Όχι ρε για τη ρήτρα αποχωρησης στο control μιλαω, ειναι 60 αν φυγω τωρα και παω benefit, αλλα κάποιοι ειπαν δεν τους ηρθε ρητρα αποχωρησης στη μεταβαση τους.

 

Νομίζω απο προηγουμενες χρονιες δεν ειχα πολλες κιλοβατωρες απο ζεστο νερο. Θα το ερευνησω αυτό 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Βγήκε λογαριασμός χθες/σήμερα, μέτρηση στις 27/2.

604 ευρώ για 9032kwh,  από 23/12.

Πέρσι για περίπου ίδιο χρονικό διάστημα, ήταν 965 ευρώ για 7800kwh (χαμηλότερα ο θερμοστάτης).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 hours ago, liofagos said:

Εγώ βλέπω την Εfa energy…να είναι αρκετά φθηνή σε επίπεδα ΔΕΗ σχεδόν!

Έχει όντως τη φτηνότητερη τιμή, σκέτο TTF χωρίς προσαύξηση ή περιθώριο κέρδους.

Παίρνουν όμως 100 ευρώ ετήσια συνδρομή (χρεώνεται στο 1ο λογαριασμό).

Αν έχεις μεγάλη κατανάλωση συμφέρει. Αν έχεις μικρή κατανάλωση μπορεί και να συμφέρει να δώσεις κάτι παραπάνω σε ΗΡΩΝ ή ΔΕΗ, παρά να δώσεις τα 100 ευρώ. Μπορείς να κάνεις σύγκριση στο excel του κοράκιου.

Επίσης προσοχή, η συνδρομή των 100 ευρώ ανανεώνεται σε ετήσια βάση. Δηλαδή αν θέλεις να φύγεις... θα πρέπει η αλλαγή παρόχου να έχει ολοκληρωθεί πριν την 365η μέρα. Γιατί αν πας τελευταία στιγμή να αλλάξεις πάροχο και αργήσει η ΔΕΔΑ... τότε έστω και για 1 μέρα αν μπεις στο 2ο χρόνο θα πληρώσεις 100άρικο.

4 hours ago, DimJ Fot said:

Ειδα βεβαια οτι κυνηγας υπαλληλο μεχρι να πετύχεις να σου πει τηλεφωνικα οτι δεν εχεις ρητρα. 
 

Σε κανέναν δε χρέωσαν ρήτρα για την αλλαγή... αλλά ναι, καλό είναι να πετύχεις υπάλληλο που να το επιβεβαιώσει (κρατάς το όνομα του). Και πάλι βέβαια δε νομίζω να έχεις αποδεικτικό, δε ξέρω αν ηχογραφείται η κλήση... ή αν θα τη βρούνε σε περίπτωση που τη ζητήσεις.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, ekrepali είπε

To 50άρι στο benefit δεν υπάρχει πλέον.

Πως και αυτό καταργήθηκε ενώ στο σταθερό υπάρχει ακόμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, ev_trantos said:

Πως και αυτό καταργήθηκε ενώ στο σταθερό υπάρχει ακόμη;

Στείλαμε πολλοί email ζητώντας επιβεβαίωση ότι έχουμε τους νέους όρους (χωρίς ρήτρα), και όχι τους παλιούς που μας έστειλαν κατα λάθος (με ρήτρα). Ίσως κατάλαβαν ότι θα αρχίζαμε τα πέρα δώθε και το έκοψαν το 50άρικο... αυτή είναι η μια πιθανότητα.

Ίσως και να ήταν τυχαίο... και να εφάρμοσαν την ίδια πολιτική με το ρεύμα, δηλαδή δώρο μόνο στο σταθερό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, liofagos είπε

Εγώ βλέπω την Εfa energy…να είναι αρκετά φθηνή σε επίπεδα ΔΕΗ σχεδόν!

απο που προκύπτει αυτό ? παίξε και με ανεβασμένες τιμές TTF  ,το νου σου γιατί παράνομα έχει ρήτρα αποχώρησης (και στη συνδρομή στο ένα πρόγραμμα)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...