Προς το περιεχόμενο

ΕΛΤΑ Courier: Αναστολή παραλαβής νέων αποστολών έως τις 8 Ιανουαρίου


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, jimmisk1974 είπε

Δε πειράζει  , το στολιζεις το Πασχα  το δεντρο ,  το πολυ πολυ βαλε και κανα κοκκινο αυγο πανω αντι για μπαλες.  Και τα φωτακια  τυλιγεις το αρνι  στο  ψησιμο.

Μα ξέρεις, όσο και καλή διάθεση-πρόθεση να έχεις... εννοείται αγόρασα άλλο μόλις έκλεισε 15ήμερο, λέω δεν βαριέσαι όταν έλθει θα το βάλω στην είσοδο. Τώρα όμως δεν θα τους τη χαρίσω, ούτε στο κατάστημα ούτε στ ΕΛΤΑ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 125
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 minutes ago, AtiX said:

Μπορείς να μου πεις μια ρεαλιστική λύση στο εξής πρόβλημα... μια εταιρία μπορεί να διαχειριστεί την ημέρα 100 αποστολές, λόγω πανδημίας η εταιρία έχει να διαχειριστεί 1000 αποστολές... τι πρέπει να κάνει? ...

αν αυτό το 1000 αποστολές/day είναι μόνον για 1-2 φορές το χρόνο και για έως 15 μέρες μόνον, τίποτα.
Απλώς οι παραδόσεις θα καθυστερήσουν.
Θα πρότεινα ότι καλύτερα να έπαιρναν και κάμποσους προσωρινούς και αυτούς part time αλλά εγώ δεν είμαι επιχειρηματίας, ούτε έχω τίποτα πτυχία σε business, ή πτυχία γενικά.


Οι εταιρείες μπορεί πράγματι να μην βγαίνουν και ακόμη και 1 παπί να τους μείνει στον δρόμο από λάστιχο να φαληρίσουν.

.

.

Αν όμως το 1000 αποστολές/day είναι 3 φορές το χρόνο και από 3 μήνες τη φορά ή υπάρχουν ενδείξεις ότι από δω και πέρα έτσι είναι τότε θα πρότεινα και πάλι να μην κάνουν ΤΙΠΟΤΑ.
Να ανεβάσουν τις τιμές μόνον και να στήσουν καρτέλ σε στυλ κινητής.


Οι εταιρείες μεταφορων και courier μπορεί πράγματι να μην βγαίνουν και ακόμα και 1 παπί να τους μείνει στον δρόμο από λάστιχο να φαληρίσουν.

.

ελπίζω να απάντησα την ερώτηση επαρκώς και να καταλαβαίνεις το πνεύμα (context) και το σκεπτκό.

Επεξ/σία από eyw
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, triplex1 είπε

Εχει ryzen?

spacer.png

Δίπλα από τα κρουασάν κοίτα.Εγώ για ένα παντελόνι jean γνωστής μάρκας έπρεπε να ψάξω πίσω από κάτι σάλτσες ντομάτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την περίοδο που ξεκίνησε η κρίση και μετά, οι μεταφορικές έπεσαν κατακόρυφα. Πολλά καταστήματα έκλεισαν ή συγχωνεύθηκαν.

Οπότε η λογική ότι "δεν υπάρχει εξειδικευμένο προσωπικό για 2-3 μήνες", δεν ισχύει. Υπάρχουν αρκετοί άνεργοι που έκαναν τη συγκεκριμένη δουλειά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Black Demis είπε

το να πάρουν κόσμο σημαινει αργότερα απολύσεις αποζημιώσεις κλπ (δεν ειναι μόνο ο μισθός που πληρώνεται ο μισθός ειναι το λιγοτερο)

Ρε παιδιά διάβασα αρκετά παρόμοια μηνύματα, εποχικός υπάλληλος ξέρετε τι σημαίνει?
Σιγά να μην τους λυπηθούμε κιόλας, και δεν μιλάω για τους υπαλλήλους και τα μηχανάκια, τα παιδιά δουλεύουν 12ωρα και αργίες για 500 ευρώ. 
Αλλού πάει το χρήμα δυστυχώς..

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, AtiX είπε

Πόσο θα ήθελα να γινόταν όλοι αυτοί που παραπονιούνται, να δούλευαν έστω και για μια βδομάδα σε μια από αυτές τις courier εταιρίες...

Χωρις διαθεση αντιπαραθεσης, ο κουριερας αν δουλευε μια εβδομαδα εκει που δουλευω εγω θα επαιρνετα βουνα.

δεν λεει κατι αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι μπάχαλο. Εγώ καταλαβαίνω οτι κανείς δεν έχει οποιαδήποτε ευθύνη είτε παραδώσει, είτε όχι, είτε κάνει σωστά τη δουλειά του είτε οχι. 

Και κανείς αρμόδιος δεν ασχολείται κιόλας.

Επεξ/σία από kapodistrias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν ειναι λογο επαρχιας αλλα οσες παραγγελιες εχω κανει τον τελευταιο μηνα(10+ σιγουρα) ολες ηρθαν μεσα σε λιγες μερες. 2 εκαναν πανω απο 10 αλλα το εγραφαν στο site τους οτι δεν υπαρχει διαθεσιμοτητα οποτε δεν φταιει η κουριερ. Η ACS ειδικα ερχονται συνεχεια. Η speedex κρατησε μια παραγγελια 2 μερες αλλα τελικα την εφεραν την τριτη. Γενικα ο χαμος γινεται στις πολεις κλασικα με τον παρα πολυ κοσμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ας είμαστε λίγο σοβαροι αυτοί που προσπαθούν να δικαιολογησουν τα αδικαιολογητα. Δέχομαι τα πάντα καθυστέρηση, έλλειψη προσωπικού κλπ αλλά δεν δέχομαι σε καμία περίπτωση α) δεματα πεταμένα στο δρόμο και πιθανόν κατεστραμμένα β)να μην γνωρίζω μέρα παράδοσης έστω και με 100 μέρες καθυστέρηση. Είναι πολύ χαμηλές απλά οι υπηρεσίες που προσφέρουν οι εταιρείες και δυστυχώς είναι ένα χαρακτηριστικο πολλών υπηρεσιών στη χώρα μας. Δεν μπορεί όλη η Ευρώπη και Κινα ,να έχει καθυστερήσεις ,αλλά να κάνει παράδοση οργανωμένα και εμείς να λεμε φτηνές δικαιολογίες. Δεν χρειάζεται να λέμε ότι έγινε κάτι που δεν γίνονταν να αντιμετωπιστει αλλα να λέμε τίμια ότι σταθηκαμε κατωτεροι των περιστασεων.

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποπτεύομαι οτι πλέον δεν ξέρουν ούτε πια δέματα είναι τα παλιά, ούτε πια είναι τα καινούρια. Απλώς τα πετάνε σε ένα κάδο και μετά τυχαία διαλέγουν και κάποιο.

Μιλάμε για σοβαρά ανοργάνωτη κατάσταση.

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, kapodistrias είπε

Υποπτεύομαι οτι πλέον δεν ξέρουν ούτε πια δέματα είναι τα παλιά, ούτε πια είναι τα καινούρια. Απλώς τα πετάνε σε ένα κάδο και μετά τυχαία διαλέγουν και κάποιο.

Μιλάμε για σοβαρά ανοργάνωτη κατάσταση.

είχα καμιά 100στή δέματα κολλημένα από 15-19/11 για 20 και πλέον ημέρες. τα δέματα που έστελνα μετά από αυτά προχωρούσαν. πχ Κρήτη παράδοση επόμενη ημέρα. ουάου λέω, υπάρχει ελπίδα μήπως στρώσουν. μετά ξανά το ίδιο από 25-30/11 κολλημένα. ξέρεις τι είχαν κάνει; είχαν πάρει τα δέματα αυτών των εβδομάδων και τα ξεφόρτωναν σε κάποιες αποθήκες χωρίς διαλογή και τα άφησαν εκεί για να ελαφρώσει το δίκτυο. τα νεότερα δέματα πήγαιναν κανονικά, τα κολλημένα έμεναν εκεί. δέματα από τις 15/11 παραδόθηκαν στις 4 & 5/12 όταν κάποια στιγμή εδέησαν να κάνουν την διαλογή στις αποθήκες που τα είχαν κλειδωμένα. δέματα από 25/11 παραδόθηκαν την περασμένη εβδομάδα.

αυτά μου τα είπαν επίσημα ως δικαιολογία πωλητές και εργαζόμενοι σε εταιρεία ταχυμεταφορών, δεν τα έβγαλα από το κεφάλι μου και όποιος θέλει μπορώ να δώσω και κωδικούς από τις κούριερ και τα πάντα.

καταλαβαίνεις τώρα για πόσες χιλιάδες δέματα μιλάμε (από πόσα και πόσα καταστήματα) που έκαναν 3 και 4 εβδομάδες να παραδοθούν και το τι ακούγαμε όλα τα καταστήματα από τους πελάτες αφού το δέμα φαινόταν κάπου κολλημένο για ημέρες.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Filippos12 είπε

Τετοια παραδειγματα να παιρνει και η ACS ή η Γενικη χρονιαρες μερες και να μην παραδωσουν δεματα ουτε το πασχα...

Το ξερεις οτι το εχουν κανει απο 2 φορες η καθε εταιρια ηδη,ετσι;

4 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Πλεον acs και speedex μενουν.

Καλαματα παντως προχθες η speedex ηρθε να παραδωσει και δεν δεχθηκε παραλαβη αλλου δεματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ ελεγα στις προσφορες οτι εχω συνηθίσει να παραλαμβανω κανα μηνα μετα και ελεγαν ότι τρολαρα :P Acs μου εχει φερει 2 δεματα. Speedex αφαντη . Γενικη τικη-τικη-τακα να κρατανε το δεμα απο τις 8 και να παιρνουν τηλεφωνα να παω να παραλαβω που δε προκειται 

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...