Προς το περιεχόμενο

Έλεγχος Η/Υ, CPU GPU PSU, Frametime Spikes


Leoniums

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το latencymon είναι έγκυρο το έχω δοκιμάσει και εγώ και σε μηχανήματα με lag βγάζει το σφάλμα που σου βγάζει και σε εσένα.Δεν είναι θέμα hardware μην κάθεσαι και δοκιμάζεις διάφορα ,θέμα software είναι το οποίο θέλει ψάξιμο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 122
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/1/2021 στις 1:00 ΠΜ, Leoniums είπε

Δεν έγραψα γιατί έκανα και πάλι δοκιμές αλλά τίποτα. Δοκίμασα άλλο καλώδιο displayport, άλλη κάρτα γραφικών... τπτ και πάλι.

Τα specs είναι

MSI Z490 Meg Ace
Intel 10900K
MSI 3080 Gaming X Trio
RAM F4-3600C16Q-32GTZR
NVME2 drives Samsung 970 plus
Corsair HX1200i
Custom water loop από EKWB
Asus PG279q screen
Mouse Razer Naga Trinity
Keyboard, Corsair Strafe RGB
BitDefender Total Security
Windows 10 Pro

 

Διάβασα και τα υπόλοιπα

1 δεν βάζεις msi dragon center

2 δεν βάζεις razer synapse

3 δεν βάζεις αυτό για corsair rgb

4 Δοκίμασε μήπως το interference το κάνει ο driver της onboard audio 

Επίσης δες και αυτό 

https://www.thesycon.de/dpclat/dpclat.exe πιο μικρό και το βρίσκω πιο εύκολο να βρισκεις τι δημιουργεί το πρόβλημα καθώς το έχεις να τρέχει και ανοιγοκλείνεις προγράμματα

Επεξ/σία από Sakiz105
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Sakiz105 είπε

4 Δοκίμασε μήπως το interference το κάνει ο driver της onboard audio 

https://www.thesycon.de/dpclat/dpclat.exe πιο μικρό και το βρίσκω πιο εύκολο να βρισκεις τι δημιουργεί το πρόβλημα καθώς το έχεις να τρέχει και ανοιγοκλείνεις προγράμματα

Είχα κάνει κάποια στιγμή disable όλες τις συσκευές ήχου αλλά δεν διορθώθηκε κάτι. Θα το ξαναπροσπαθήσω όμως... 

έτσι μου έρχεται να τα βάλω όλα για πούλημα... 

Προσπαθώ να σκεφτώ τι άλλο έχω ή δεν έχω κάνει. Ένα περίεργο που είχα δει ήταν, όταν είχα 3x NvMe2 Drives, στο bios τους έβλεπε και τους 3 αλλά στον έναν έλεγε no supported. Οι 2 από αυτούς είχαν λειτουργικό αλλά δεν με άφηνε από πουθενά να επιλέξω ποιον από τους 2. Πάντα μόνο τον έναν μου έδινε επιλογή. Όταν έβγαλα τον 1 από τους 2 που είχαν λειτουργικό, τότε τον άλλον το έβλεπε. Περίεργα πράγματα. Και πήγα μέσα από όλες τις ρυθμίσεις.
Δεν ξέρω εάν θα έπρεπε να είχα βάλει τους drivers για Intel Rapid Storage Technology, και το κατά πόσο μπορεί αυτό να δημιουργεί θέματα. 

 

Τέλος σκέφτομαι να κάνω και μια δοκιμή χωρίς NvMe2 μόνο με απλο ssd. Αν και δεν νομίζω να έχει καμμιά διαφορά.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Leoniums είπε

Τέλος σκέφτομαι να κάνω και μια δοκιμή χωρίς NvMe2 μόνο με απλο ssd. Αν και δεν νομίζω να έχει καμμιά διαφορά.. 

Απο τη στιγμή που σου βγάζει το storport.sys σαν πρόβλημα ,επικεντρώσου εκεί...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Sakiz105 είπε

Διάβασα και τα υπόλοιπα

1 δεν βάζεις msi dragon center

2 δεν βάζεις razer synapse

3 δεν βάζεις αυτό για corsair rgb

4 Δοκίμασε μήπως το interference το κάνει ο driver της onboard audio 

Επίσης δες και αυτό 

https://www.thesycon.de/dpclat/dpclat.exe πιο μικρό και το βρίσκω πιο εύκολο να βρισκεις τι δημιουργεί το πρόβλημα καθώς το έχεις να τρέχει και ανοιγοκλείνεις προγράμματα

σωστός

επίσης δοκίμασε και διαφορετικό δίσκο

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

MEASURED INTERRUPT TO USER PROCESS LATENCIES
_________________________________________________________________________________________________________
The interrupt to process latency reflects the measured interval that a usermode process needed to respond to a hardware request from the moment the interrupt service routine started execution. This includes the scheduling and execution of a DPC routine, the signaling of an event and the waking up of a usermode thread from an idle wait state in response to that event.

Highest measured interrupt to process latency (µs):   96.80
Average measured interrupt to process latency (µs):   2.580127

Highest measured interrupt to DPC latency (µs):       88.90
Average measured interrupt to DPC latency (µs):       0.752158

_________________________________________________________________________________________________________
 REPORTED ISRs
_________________________________________________________________________________________________________
Interrupt service routines are routines installed by the OS and device drivers that execute in response to a hardware interrupt signal.

Highest ISR routine execution time (µs):              177.291126
Driver with highest ISR routine execution time:       HDAudBus.sys - High Definition Audio Bus Driver, Microsoft Corporation

Highest reported total ISR routine time (%):          0.001052
Driver with highest ISR total time:                   ndis.sys - Network Driver Interface Specification (NDIS), Microsoft Corporation

Total time spent in ISRs (%)                          0.001995

ISR count (execution time <250 µs):                   21968
ISR count (execution time 250-500 µs):                0
ISR count (execution time 500-1000 µs):               0
ISR count (execution time 1000-2000 µs):              0
ISR count (execution time 2000-4000 µs):              0
ISR count (execution time >=4000 µs):                 0

_________________________________________________________________________________________________________
REPORTED DPCs
_________________________________________________________________________________________________________
DPC routines are part of the interrupt servicing dispatch mechanism and disable the possibility for a process to utilize the CPU while it is interrupted until the DPC has finished execution.

Highest DPC routine execution time (µs):              1052.364719
Driver with highest DPC routine execution time:       storport.sys - Microsoft Storage Port Driver, Microsoft Corporation

Highest reported total DPC routine time (%):          0.051408
Driver with highest DPC total execution time:         dxgkrnl.sys - DirectX Graphics Kernel, Microsoft Corporation

Total time spent in DPCs (%)                          0.089633

DPC count (execution time <250 µs):                   400666
DPC count (execution time 250-500 µs):                0
DPC count (execution time 500-10000 µs):              22
DPC count (execution time 1000-2000 µs):              1
DPC count (execution time 2000-4000 µs):              0
DPC count (execution time >=4000 µs):                 0

Έβαλα μόνο drivers lan (μόνο της intel), chipset driver, και τέλος δοκίμασα και beta drivers της nvidia.

Δεν ξέρω (εκτός από τον σκληρο) τι άλλο να δοκιμάσω.....

Για το storport.sys δεν βρίσκω άλλους drivers.Κανω update αλλά μάταια.... drivers του 2006 WTF!!!

Να δοκιμάσω να βάλω και τους drivers της Samsung μήπως?

Αν δεν φοβόμουν μην χτυπήσω κάποιον θα τον ελιχα πετάξει από το μπαλκόνι... ημαρτον δηλαδη, να εχεις δώσει μια μικρή περιουσία και να ταλαιπωρείσαι έτσι!

Ό υπολογιστής συμπεριφέρεται πάλι όπως προχτές....

Επεξ/σία από Leoniums
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

PS

Ασχολήθηκα άλλες 2 ώρες.

Κατάφερα και έβγαλα εκτός το hdaudbus.sys από το device manager.

Έβγαλα εκτός το storport.sys μάλλον με το update του sata κτλ driver από intel. 

Εμφανίστηκε μετά nvidia κάτι kernel.

Έβγαλα με ddu τους nvidia, Έβαλα καινούργιους, καλά να εκ νέου  δοκιμή καιιιιιιιι

ξαναεμφανιστηκε το storport μαζί με το nvidia κάτι kernel Και λαλακιες...

τι να πω... κάτι πρέπει να είναι σπασμένο... controller? Σε μητρική ? Σε επεξεργαστή? Ένας Θεός ξέρει αλλά μόλις έρθουν τα νέα θα μάθω.

Ευχαριστώ πολύ όλους σας.

Θα ξανά ενημερώσω μόλις μου έρθει ο νέος επεξεργαστής και τον περάσω πάνω.

Επεξ/σία από Leoniums
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας

νομίζω πως τελικά έχετε δίκιο. Κάποια ασυμβατότητα υπάρχει.

Ψάχνοντας και σήμερα σχετικά θέματα στο ίντερνετ, βρήκα έναν που είχε σχεδόν ίδιο θέμα με το δικό μου, με τα ίδια αρχεία sys. 

https://www.sysnative.com/forums/threads/high-dpc-latency-and-popping-noises.22016/

Μάλλον θέλει τρελό ψάξιμο από όσο φαίνεται. Έχω ανοίξει και συνομιλία με την MSI μήπως και βγάλω άκρη.

Απορώ όμως, πως σε τέτοιες ποιότητας mobo cpu, να υπάρχουν τέτοια θέματα. Φυσικά σε κανένα δεν θα έπρεπε αλλά λέμε τώρα. Και το ακόμα πιο περίεργο είναι πως είναι στην αγορά αρκετούς μήνες.... Αν έχω εγώ τέτοιο θέμα, σίγουρα θα υπάρχουν κι άλλοι πολλοί. Πραγματικά απορώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ό τελευταίος intel chipset driver είναι αυτός που έχω βάλει και προκοπή δεν είδα.

Μάλιστα στο site της, η intel, αναφέρει πως ο driver αυτός είναι certified μέχρι την έκδοση 20h1, ενώ αυτή που κατεβάζω και εγκαθιστώ είναι η 20h2.

Να δοκιμάσω παλιότερες εκδόσεις των windows? Ευπρόσδεκτη η όποια γνώμη.

Από την MSI μου πρότειναν να απευθυνθώ στο service....

Επεξ/σία από Leoniums
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Leoniums είπε

@mixalis95320 @jgeorgiou @Sheogorath

Έβαλα και παλιότερες εκδόσεις windows, με τα ίδια αποτελέσματα.

Για να καταλαβω, ολα αυτα τα προβληματα που αναφερεις τα βλεπεις οταν παιζεις BF online?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Online ή local ένα και το αυτό 

Το stutter το βλέπεις ακόμα και όταν μετακινείς ένα παράθυρο μέσα στην επιφάνεια της εργασίας των windows.

 Ένα scroll down να κάνω μέσα σε κάποιον φάκελο με πολλά αρχεία, βλέπεις τις ονομασίες των αρχείων σαν να αναβοσβήνουν καθώς κινείσαι.

Ακόμα και στα windows όταν κάνω setup,, βλέπεις να τρεμοπαλιζουν γραμματα.

Δεν είναι φυσιολογικά όλα αυτά.

Δεν είναι ο 1ος μου υπολογιστής. 25 χρόνια τωρα, ακόμα και με τους αρχαίους η/υ δεν έβλεπες τέτοια.

Κι αν έβλεπες όλο και κάπως φτιαχνόταν. Έχω φάει το  google, και τα forum. Και να πεις πως είναι ένας επεξεργαστής και μια μητρική με χαμηλές πωλήσεις να πω οκ... αλλά.. δεν είναι.

Δεν είναι φυσιολογικό εδώ και δέκα + μέρες να μην διορθώνεται. MS drivers, Mobo drivers, 3 διαφορετικές εκδόσεις windows, να διορθώνεις τον έναν driver (άν είχε πρόβλημα) και να εμφανίζεται ένας άλλος. Και ταυτόχρονα να " ταλαιπωρώ" και πόσους ανθρώπους.

 Κάτι είναι σπασμένο ή προβληματικό.  Δεν γίνεται!!

 

 

Επεξ/σία από Leoniums
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Leoniums είπε

Online ή local ένα και το αυτό 

Το stutter το βλέπεις ακόμα και όταν μετακινείς ένα παράθυρο μέσα στην επιφάνεια της εργασίας των windows.

 Ένα scroll down να κάνω μέσα σε κάποιον φάκελο με πολλά αρχεία, βλέπεις τις ονομασίες των αρχείων σαν να αναβοσβήνουν καθώς κινείσαι.

Ακόμα και στα windows όταν κάνω setup,, βλέπεις να τρεμοπαλιζουν γραμματα.

Δεν είναι φυσιολογικά όλα αυτά.

Δεν είναι ο 1ος μου υπολογιστής. 25 χρόνια τωρα, ακόμα και με τους αρχαίους η/υ δεν έβλεπες τέτοια.

Κι αν έβλεπες όλο και κάπως φτιαχνόταν. Έχω φάει το  google, και τα forum. Και να πεις πως είναι ένας επεξεργαστής και μια μητρική με χαμηλές πωλήσεις να πω οκ... αλλά.. δεν είναι.

Δεν είναι φυσιολογικό εδώ και δέκα + μέρες να μην διορθώνεται. MS drivers, Mobo drivers, 3 διαφορετικές εκδόσεις windows, να διορθώνεις τον έναν driver (άν είχε πρόβλημα) και να εμφανίζεται ένας άλλος. Και ταυτόχρονα να " ταλαιπωρώ" και πόσους ανθρώπους.

 Κάτι είναι σπασμένο ή προβληματικό.  Δεν γίνεται!!

 

 

όπως τα λες τα πράγματα, πολύ πιθανόν cpu/mobo/ram να έχει πρόβλημα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/1/2021 στις 7:25 ΜΜ, Leoniums είπε

Online ή local ένα και το αυτό 

Το stutter το βλέπεις ακόμα και όταν μετακινείς ένα παράθυρο μέσα στην επιφάνεια της εργασίας των windows.

 Ένα scroll down να κάνω μέσα σε κάποιον φάκελο με πολλά αρχεία, βλέπεις τις ονομασίες των αρχείων σαν να αναβοσβήνουν καθώς κινείσαι.

Ακόμα και στα windows όταν κάνω setup,, βλέπεις να τρεμοπαλιζουν γραμματα.

Δεν είναι φυσιολογικά όλα αυτά.

Δεν είναι ο 1ος μου υπολογιστής. 25 χρόνια τωρα, ακόμα και με τους αρχαίους η/υ δεν έβλεπες τέτοια.

Κι αν έβλεπες όλο και κάπως φτιαχνόταν. Έχω φάει το  google, και τα forum. Και να πεις πως είναι ένας επεξεργαστής και μια μητρική με χαμηλές πωλήσεις να πω οκ... αλλά.. δεν είναι.

Δεν είναι φυσιολογικό εδώ και δέκα + μέρες να μην διορθώνεται. MS drivers, Mobo drivers, 3 διαφορετικές εκδόσεις windows, να διορθώνεις τον έναν driver (άν είχε πρόβλημα) και να εμφανίζεται ένας άλλος. Και ταυτόχρονα να " ταλαιπωρώ" και πόσους ανθρώπους.

 Κάτι είναι σπασμένο ή προβληματικό.  Δεν γίνεται!!

 

 

Μου θυμιζουν κατι αυτα που λες εδω, απο χθες σπαω το κεφαλι μου να θυμηθω αλλα ματαια.Ισως οταν κανεις εγκατασταση καποιο λειτουργικο σε vmware χωρις να υπαρχει καταλληλος driver, οταν εμπαινες σε safe mode με παλια windows λειτουργικα... κατι τετοιο.Αν δε κανω λαθος ο επεξεργαστης σου εχει ενσωματωμενα γραφικα, μηπως υπαρχει καποιο conflict με την nvidia.Για αρχη δε δοκιμαζεις να απενεργοποιησεις την intel gpu απο bios?Επειτα αν μπορεις δοκιμασε να μπουταρεις με καποιο linux λειτoυργικο απο usb, αν δουλευει καλα τοτε το πιθανοτερο ειναι να ειναι software το προβλημα.Αλλα ολα αυτα κανε τα με οσο πιο min setup μπορεις, ενα ssd (oxi 3 nvme, ενας να εχει θεμα αντε να βρεις ποιος), 1 μνημη, κτλπ.Ακομα βεβαιωσου οτι δεν εχεις καποιο βραχυκλωμα, θα προτεινα να στησεις το μηχανημα εξω απο το κουτι προχειρα, προσοχη ομως, σε ασφαλη επιφανεια μην εχουμε το αντιθετο αποτελεσμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...