Προς το περιεχόμενο

Intel 11th Gen Core, Rocket-Lake & Z590 (2021)


ShooterX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, ilos είπε

Αφού έχεις ήδη μητρική μη μπεις σε extra έξοδα, και αφού έχεις την z490 και σε νοιάζει το gaming καλύτερα να πας στον ξεκλείδωτο 10600k. Δεν είμαι fan του 11600k γιατί με το που αρχίζεις να τον ταϊζεις ρεύμα ανοίγεις τους ασκούς του Αιόλου και η κατανάλωση πάει στο Ζενίθ.😁

καλα εδω ο 11400 ζεματαει, εχω εμπειρια με τον επεξεργαστη. Απλα σκεφτομαι λαθος οτι ειναι λαλακια να γυρισω σε 4 πυρηνο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, ea6gka είπε

καλα εδω ο 11400 ζεματαει, εχω εμπειρια με τον επεξεργαστη. Απλα σκεφτομαι λαθος οτι ειναι λαλακια να γυρισω σε 4 πυρηνο? 

Κάτσε έχεις ήδη τον 11400 και θες να τον αλλάξεις σε 10th gen?😁

Πάνω κάτω στα ίδια είναι με τον 10600. Καλύτερο IPC, χειρότερο latency.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilos είπε

Αφού έχεις ήδη μητρική μη μπεις σε extra έξοδα, και αφού έχεις την z490 και σε νοιάζει το gaming καλύτερα να πας στον ξεκλείδωτο 10600k. Δεν είμαι fan του 11600k γιατί με το που αρχίζεις να τον ταϊζεις ρεύμα ανοίγεις τους ασκούς του Αιόλου και η κατανάλωση πάει στο Ζενίθ.😁

Μεταξύ κλειδωμένων 11th και 10th gen, πας σε 11th. Μεταξύ ξεκλείδωτων, αν έχεις και το μεράκι, ξεκάθαρα 10th gen. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Καλησπέρα σε όλους,

χρειάζομαι τα φώτα των βετεράνων του είδους.  Είμαι με Motherboard Gigabyte Z490 Gaming X και intel i7 10700 σε AIO 240mm. Περιμένω RTX 4090 να παραλάβω σύντομα. Θα φάω τρελό μπουκάλι και σκέφτομαι μια μίνι αναβάθμιση σε CPU, i9 10900K ή 11900Κ οι οποίες βρίσκονται στην ίδια τιμή περίπου. Τα δεδομένα σας τι λένε; Θα υπάρξει αξιόλογη διαφορά;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsfanis είπε

Καλησπέρα σε όλους,

χρειάζομαι τα φώτα των βετεράνων του είδους.  Είμαι με Motherboard Gigabyte Z490 Gaming X και intel i7 10700 σε AIO 240mm. Περιμένω RTX 4090 να παραλάβω σύντομα. Θα φάω τρελό μπουκάλι και σκέφτομαι μια μίνι αναβάθμιση σε CPU, i9 10900K ή 11900Κ οι οποίες βρίσκονται στην ίδια τιμή περίπου. Τα δεδομένα σας τι λένε; Θα υπάρξει αξιόλογη διαφορά;

 

4090;

Πάλι τρελό μπουκάλι θα φας.

Μόνο 12/13th gen Intel και 7000/5800X3D από AMD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, tsfanis είπε

Καλησπέρα σε όλους,

χρειάζομαι τα φώτα των βετεράνων του είδους.  Είμαι με Motherboard Gigabyte Z490 Gaming X και intel i7 10700 σε AIO 240mm. Περιμένω RTX 4090 να παραλάβω σύντομα. Θα φάω τρελό μπουκάλι και σκέφτομαι μια μίνι αναβάθμιση σε CPU, i9 10900K ή 11900Κ οι οποίες βρίσκονται στην ίδια τιμή περίπου. Τα δεδομένα σας τι λένε; Θα υπάρξει αξιόλογη διαφορά;

 

εξερταται και σε τι αναλυση παιζεις αν παιζεις σε 4k μπορει και να την παλεψεις με εναν 10900k ας πουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έκανα τις πρώτες δοκιμές...

Εντάξει η κάρτα είναι αστεία, σε 1080p, δε πάει πάνω από 50%, πρέπει να ρίξω πολύ τα setting που είναι cpu bound για να δουλέψει παραπάνω. Έκανα γρήγορες δοκιμές σε CYBERPUNK, CONTROL, KINDOM COME DELIVERANCE μέχρι τώρα και θα συνεχίσω με RDR και METRO EXODUS.

Σε 4Κ πολύ καλύτερα τα πράγματα αλλά υπάρχουν σημεία πάλι που δεν φτάνει η CPU με τίποτα.

Είμαι με intel i7 10700  4700Mhz  kai RAM 4000 cl18.

Δεν ξέρω αν με τους ξεκλείδωτους i9 10900K ή 11900Κ στα 5200-5300Mhz  πόσο θα πάρω. 

Επίσης δεν ξέρω ποια είναι καλύτερη επιλογή μεταξύ τους.

 

 

4 ώρες πριν, kkatzos είπε

4090;

Πάλι τρελό μπουκάλι θα φας.

Μόνο 12/13th gen Intel και 7000/5800X3D από AMD

Αυτό είναι το δύσκολο σενάριο καθώς προϋποθέτει αλλαγή MOBO , RAM , CPU 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsfanis είπε

Παιδιά έκανα τις πρώτες δοκιμές...

Εντάξει η κάρτα είναι αστεία, σε 1080p, δε πάει πάνω από 50%, πρέπει να ρίξω πολύ τα setting που είναι cpu bound για να δουλέψει παραπάνω. Έκανα γρήγορες δοκιμές σε CYBERPUNK, CONTROL, KINDOM COME DELIVERANCE μέχρι τώρα και θα συνεχίσω με RDR και METRO EXODUS.

Σε 4Κ πολύ καλύτερα τα πράγματα αλλά υπάρχουν σημεία πάλι που δεν φτάνει η CPU με τίποτα.

Είμαι με intel i7 10700  4700Mhz  kai RAM 4000 cl18.

Δεν ξέρω αν με τους ξεκλείδωτους i9 10900K ή 11900Κ στα 5200-5300Mhz  πόσο θα πάρω. 

Επίσης δεν ξέρω ποια είναι καλύτερη επιλογή μεταξύ τους.

 

 

Αυτό είναι το δύσκολο σενάριο καθώς προϋποθέτει αλλαγή MOBO , RAM , CPU 

Αν ειναι να μεινεις στην ιδια πλατφρομα θα χρειαστεις εναν 10900k και ενα καλο σετακι μνημες να τον σωσουν απο την μπουκαλα και οι μνημες θα θελουν και σεταρισμα για δωσουν οτι μπορουν.

Μια αλλη λυση ειναι να κρατησεις τις μνημες σου και να παρεις ενα z690-z790 ddr4 mobo και καποιον 13xxx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας, έχω παρόμοιο θέμα με τον φίλο που ρώτησε για αναβάθμιση από Z490.

Έχω τον 10400F,  και την Z490 a pro. Η μητρική υποτίθεται ότι με Bios update και 11th gen CPU  έχει υποστήριξη για Pci e 4.0. Μνήμες έχω Rip jaws 3200 2x8gb.

Στο ψάξιμο με έβαλαν οι αγορές μου στο bf. A) πήρα τον  kingston Nv2,  που χάνει ένα κομμάτι της απόδοσης όπως είμαστε τώρα  β) περιμένω την 6700, που στα 1080P,  που είναι η οθόνη μου θα τρώει ένα αξιοσέβαστο μπουκάλι από τον 10400F στα CPU bound game κάπου στο 20%. 

Σημειωτεον, έχω ήδη ανεβάσει το thermal limit στον επεξεργαστή, και έχω δώσει και ένα 3% στο Bclk που του δίνει αρκετά. Πχ στο Userbenchmark από 118 points single core, τώρα μετράει 129. 144 είναι ο 11400F, 137 ο 10600k Και 160 ο 11600K για συγκριση. (Ξέρω οτι το σάιτ είναι αναξιόπιστο ειδικά όσον αφορά τις κριτικές για Amd, αλλά όταν μετράς ίδια πράγματα, ειδικά Intel  είναι χρήσιμο εργαλείο).

Αναρωτιέμαι αν αξίζει περισσότερο να μετακομίσω στην 11η γενιά, το οποίο αν υπολογίσω κανα 90άρι που θα πάρω από τον 10400F θα βγει κάπως φτηνοτερο, ή να πάω στα 1440P οθονη, που απλα θα είναι λιγότερο taxing  για το cpu, και στο μέλλον όταν είναι να αναβάθμισω να αλλάξω εντελώς πλατφόρμα όταν και αν χρειαστει. Η 11η γενιά μου φαίνεται πολύ ακριβή για αυτά που δινει. Εσείς τι προτείνετε με τα παραπάνω δεδομένα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, tzavardin είπε

Γεια σας, έχω παρόμοιο θέμα με τον φίλο που ρώτησε για αναβάθμιση από Z490.

Έχω τον 10400F,  και την Z490 a pro. Η μητρική υποτίθεται ότι με Bios update και 11th gen CPU  έχει υποστήριξη για Pci e 4.0. Μνήμες έχω Rip jaws 3200 2x8gb.

Στο ψάξιμο με έβαλαν οι αγορές μου στο bf. A) πήρα τον  kingston Nv2,  που χάνει ένα κομμάτι της απόδοσης όπως είμαστε τώρα  β) περιμένω την 6700, που στα 1080P,  που είναι η οθόνη μου θα τρώει ένα αξιοσέβαστο μπουκάλι από τον 10400F στα CPU bound game κάπου στο 20%. 

Σημειωτεον, έχω ήδη ανεβάσει το thermal limit στον επεξεργαστή, και έχω δώσει και ένα 3% στο Bclk που του δίνει αρκετά. Πχ στο Userbenchmark από 118 points single core, τώρα μετράει 129. 144 είναι ο 11400F, 137 ο 10600k Και 160 ο 11600K για συγκριση. (Ξέρω οτι το σάιτ είναι αναξιόπιστο ειδικά όσον αφορά τις κριτικές για Amd, αλλά όταν μετράς ίδια πράγματα, ειδικά Intel  είναι χρήσιμο εργαλείο).

Αναρωτιέμαι αν αξίζει περισσότερο να μετακομίσω στην 11η γενιά, το οποίο αν υπολογίσω κανα 90άρι που θα πάρω από τον 10400F θα βγει κάπως φτηνοτερο, ή να πάω στα 1440P οθονη, που απλα θα είναι λιγότερο taxing  για το cpu, και στο μέλλον όταν είναι να αναβάθμισω να αλλάξω εντελώς πλατφόρμα όταν και αν χρειαστει. Η 11η γενιά μου φαίνεται πολύ ακριβή για αυτά που δινει. Εσείς τι προτείνετε με τα παραπάνω δεδομένα;

 

Εγώ στην θέση σου θα πήγαινα σε 1440p οθόνη, γιατί είναι άλλη φάση σε σχέση με τα 1080p. Από cpu αν δεν σε καλύπτει ο 10400 στα παιχνίδια που θες, αν τον πουλούσες στα 90€, εγώ θα πήγαινα με +40€ στον 11400 σαν μικρό upgrade. Mε ανοιχτά power limits είναι ωραίος budget επεξεργαστής, καλή αύξηση στο single cοre, αν παίξεις και με αυτόν με το bclk θα είσαι κομπλέ. Είχα παρόμοιο build (6600xt + 11400f) και στα 1440p ήταν μια χαρά.

Βέβαια όλα εξαρτώνται από τις ανάγκες σου, πχ πόσα fps θες να έχεις στα παιχνίδια, αν σε καλύπτει το 1080p ή όχι και ούτω καθεξής, είναι κυρίως υποκειμενικό το θέμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι έχετε ξεμείνει με οθόνες χαμηλής ανάλυσης ή/και αδύναμο επεξεργαστή για τα κτήνη gpu, βάλτε τουλάχιστον DSR...νομίζω σε 4Κ (ή έστω 1440 hi fps) θα δείτε πεντακάθαρη εικόνα και θα έχετε και καλύτερη χρήση του h/w.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...