Προς το περιεχόμενο

Intel 11th Gen Core, Rocket-Lake & Z590 (2021)


ShooterX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, ioannis__ είπε

Και πάλι, 20 βαθμούς διαφορά; Τι φάση;

Δεν εχω ιδεα, ουσιαστικα η μεγάλη διαφορα ειναι στο core 3 που πριν βαραγε 97 ενω τωρα ειναι στους 80. Στους υπολοιπους πυρηνες η διαφορα ειναι μικρότερη 

Βεβαια κανουν αρκετα παραπανω θορυβο. Στα ιδια rpm (2000 που μαξαρι ο a12x25) ακουγονται τα t30. Οχι πολυ μεν, αλλα ειναι ενα κλικ παραπανο ο θορυβος σε σχεση με τα noctua. Καλα στις 3000 στροφες δεν το συζηταω, αλλα ειναι αρκετα πιο αθορυβα απο οτι περιμενα. Σε σχεση με κατι corsair sp που εχω καμια σχεση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα παιδιά..χθες έφτιαξα ένα σύστημα και πήρα τον 11600 και αναγκαστικά για αρχή έβαλα την μαμα ψυκτρα πάνω…το παρακολούθησα λίγο και μπυ φαίνονται αρκετά υψηλές οι θερμοκρασίες χωρίς το μηχάνημα να κάνει τπτ σπουδαίο…δλδ ξεκινάει με 38-40 χωρίς να κάνω τπτ και παρατήρησα ότι βάζοντας ένα παιχνίδι να κάνει download μέσω του epic ανέβηκαν οι στροφές της ψύκτρας και από θερμοκρασίες είδα να παίζει στους 47-50..μέσα απτό πρόγραμμα της Ιντελ έδειξε ότι έφτασε και στο μαξ 67.

σκεφτηκα να πάω σε κάτι οικονομικο για υδροψυξη και σκεφτηκα της Corsair με μόνο ανεμιστήρα (hydro h45) αλλά δεν ξέρω αν θα έχει αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως να μην σε καλύψει η Η45. Κοίταξε κάτι σε αερόψυκτη ανάλογα το κουτί σου ή νερού 2Χ120. 

Γενικά δεν συμπαθώ της ψύκτρες νερού, επίφοβες μετά την πενταετία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θερμοκρασια 41 βαθμους cpu  package και vrm temps γυρω στα 42 43 ειναι καλα για εναν 11700k σε μητρικη asus rog strix z590 gaming e wifi ?

αυτες οι θερμοκρασιες ειναι σχεδον σε Idle το μονο που εκανα ηταν backup και install ενα παιχνιδι

Επεξ/σία από Runner25
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας.

Έχω μερικές απορίες και ερωτήσεις για όσους γνωρίζουν καλά.

Βρήκα την https://www.gigabyte.com/Motherboard/Z490M-GAMING-X-rev-10#kf

στο stock house του πλαίσιο σε πολύ καλή τιμή (~80€).

Στη σελίδα της gigabyte αναφέρει ότι η μητρική υποστηρίζει pcie 4. Αυτό σημαίνει ότι αν μπει επάνω της 11th gen cpu, gpu και m2 θα υποστηρίζουν pcie4 ταχύτητα/πρωτόκολλο;

Η εν λόγω μητρική θα τρέξει σε full επιδόσεις έναν 11600k χωρίς θέματα;

Έχει κανείς εμπειρία από το stock house του πλαίσιο;  Το μόνο που αναφέρεται ότι τα προϊόντα στοκ τα παίρνεις μόνο από τα κεντρικά στην Μαγούλα ωστόσο οι πληροφορίες για κάθε προϊόν είναι τουλάχιστον ελλιπείς. Μην πάμε τσάμπα και φάμε άκυρο (πχ είναι κάτι τελείως σε χάλια κατάσταση.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποιες απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/1/2022 στις 11:14 ΠΜ, nickol-us είπε

Καλημέρα σας.

Έχω μερικές απορίες και ερωτήσεις για όσους γνωρίζουν καλά.

Βρήκα την https://www.gigabyte.com/Motherboard/Z490M-GAMING-X-rev-10#kf

στο stock house του πλαίσιο σε πολύ καλή τιμή (~80€).

Στη σελίδα της gigabyte αναφέρει ότι η μητρική υποστηρίζει pcie 4. Αυτό σημαίνει ότι αν μπει επάνω της 11th gen cpu, gpu και m2 θα υποστηρίζουν pcie4 ταχύτητα/πρωτόκολλο;

Η εν λόγω μητρική θα τρέξει σε full επιδόσεις έναν 11600k χωρίς θέματα;

Έχει κανείς εμπειρία από το stock house του πλαίσιο;  Το μόνο που αναφέρεται ότι τα προϊόντα στοκ τα παίρνεις μόνο από τα κεντρικά στην Μαγούλα ωστόσο οι πληροφορίες για κάθε προϊόν είναι τουλάχιστον ελλιπείς. Μην πάμε τσάμπα και φάμε άκυρο (πχ είναι κάτι τελείως σε χάλια κατάσταση.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποιες απαντήσεις.

Ναι, pcie 4  έχει, τουλάχιστον υποτίθεται ΟΛΕΣ οι z490 gigabyte είναι pcie 4 ready με 11th gen.  Υπόψιν θα χρειαστείς bios update για να κουμπώσεις 11th gen πάνω. Aπό VRM's έχει 11 50A (ίδια specs με την ATX gaming X), αν δεν έχουν κάνει καμιά χαζομάρα με τα heatsinks μια χαρά τον τερματίζει τον 11600k. Εκτός αν πάς για prime95 small ffts που τραβάει 220+ watt, εκεί θα τα βρεί σκούρα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Στις 3/1/2022 στις 4:24 ΠΜ, kjtzemis είπε

Καλησπέρα παιδιά..χθες έφτιαξα ένα σύστημα και πήρα τον 11600 και αναγκαστικά για αρχή έβαλα την μαμα ψυκτρα πάνω…το παρακολούθησα λίγο και μπυ φαίνονται αρκετά υψηλές οι θερμοκρασίες χωρίς το μηχάνημα να κάνει τπτ σπουδαίο…δλδ ξεκινάει με 38-40 χωρίς να κάνω τπτ και παρατήρησα ότι βάζοντας ένα παιχνίδι να κάνει download μέσω του epic ανέβηκαν οι στροφές της ψύκτρας και από θερμοκρασίες είδα να παίζει στους 47-50..μέσα απτό πρόγραμμα της Ιντελ έδειξε ότι έφτασε και στο μαξ 67.

σκεφτηκα να πάω σε κάτι οικονομικο για υδροψυξη και σκεφτηκα της Corsair με μόνο ανεμιστήρα (hydro h45) αλλά δεν ξέρω αν θα έχει αποτελέσματα.

Μια χαρά θα σε καλύψει,  βάλε και δεύτερο φαν και κάνε το σε λειτουργία push pull 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 3/1/2022 στις 4:24 ΠΜ, kjtzemis είπε

Καλησπέρα παιδιά..χθες έφτιαξα ένα σύστημα και πήρα τον 11600 και αναγκαστικά για αρχή έβαλα την μαμα ψυκτρα πάνω…το παρακολούθησα λίγο και μπυ φαίνονται αρκετά υψηλές οι θερμοκρασίες χωρίς το μηχάνημα να κάνει τπτ σπουδαίο…δλδ ξεκινάει με 38-40 χωρίς να κάνω τπτ και παρατήρησα ότι βάζοντας ένα παιχνίδι να κάνει download μέσω του epic ανέβηκαν οι στροφές της ψύκτρας και από θερμοκρασίες είδα να παίζει στους 47-50..μέσα απτό πρόγραμμα της Ιντελ έδειξε ότι έφτασε και στο μαξ 67.

σκεφτηκα να πάω σε κάτι οικονομικο για υδροψυξη και σκεφτηκα της Corsair με μόνο ανεμιστήρα (hydro h45) αλλά δεν ξέρω αν θα έχει αποτελέσματα.

Aν δεν σε ενοχλεο ο θορυβος δεν υπαρχει λογος να την αλλαξεις ,σε λογικα πλαισια ειναι οι θερμοκρασιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
20 λεπτά πριν, ea6gka είπε

Αναμεσα σε 2 κλειδωμενους επεξεργαστες, 10600 και 11400 ποιον θα περνατε και γιατι? Υποθεστε οτι εχουν ιδια τιμη, προοριζονται για gaming pc

Μικρές διαφορές θα δεις στο gaming, σε πολύ συγκεκριμένα σενάρια οπότε καλύτερα τον 11400 που υποστηρίζει και pcie4

(μάλλον υπάρχουν καλύτερες επιλογές απο αυτούς τους δύο, όμως απαντάω καθαρά στη συγκεκριμένη σύγκριση)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, ea6gka είπε

Αναμεσα σε 2 κλειδωμενους επεξεργαστες, 10600 και 11400 ποιον θα περνατε και γιατι? Υποθεστε οτι εχουν ιδια τιμη, προοριζονται για gaming pc

11400

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, ea6gka είπε

Αναμεσα σε 2 κλειδωμενους επεξεργαστες, 10600 και 11400 ποιον θα περνατε και γιατι? Υποθεστε οτι εχουν ιδια τιμη, προοριζονται για gaming pc

Κανέναν από τους 2, 12400. Εκτός αν έχεις ήδη μητρική οπότε τέζα ο καμπούρης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ilos είπε

Κανέναν από τους 2, 12400. Εκτός αν έχεις ήδη μητρική οπότε τέζα ο καμπούρης.

Εχω ηδη μητρικη, Ζ490. Σκεφτομουν μηπως πεσω λιγο στον 12100 και μπορεσω να παρω καμμια Η670 και σε κανα χρονο να κοπανησω κανενα 12400. Απλα μου κανει καπως απο 6 πυρηνο να παω σε 4 πυρηνο, ηδη βλεπω stutters σε αυτα που τον χρησιμοποιω...τι λετε εσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ea6gka είπε

Εχω ηδη μητρικη, Ζ490. Σκεφτομουν μηπως πεσω λιγο στον 12100 και μπορεσω να παρω καμμια Η670 και σε κανα χρονο να κοπανησω κανενα 12400. Απλα μου κανει καπως απο 6 πυρηνο να παω σε 4 πυρηνο, ηδη βλεπω stutters σε αυτα που τον χρησιμοποιω...τι λετε εσεις?

Αφού έχεις ήδη μητρική μη μπεις σε extra έξοδα, και αφού έχεις την z490 και σε νοιάζει το gaming καλύτερα να πας στον ξεκλείδωτο 10600k. Δεν είμαι fan του 11600k γιατί με το που αρχίζεις να τον ταϊζεις ρεύμα ανοίγεις τους ασκούς του Αιόλου και η κατανάλωση πάει στο Ζενίθ.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...