Προς το περιεχόμενο

Adobe Flash τέλος


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/1/2021 στις 11:49 ΜΜ, Miaou7 είπε

Τα απλ μποις απλα δεν παιζονται..

Το οτι o jobs το μπλοκαρε απο το iphone πριν δεκα χρονια σκοτωσε τον flash η το οτι ειναι τεχνολογια ΕΙΚΟΣΙ πλεον χρονων?

Ολα κανουν τον κυκλο τους, ιδιαιτερα στον χωρο της τεχνολογιας που ακομα και πεντε χρονια ειναι μια αιωνιοτητα εξελικτικα.


Σε εικοσι χρονια το μονο που εμεινε ιδιο, ειναι η ταση που τροφοδοτει τις συσκευες μας...


Όταν ο Τζομπς το έκοψε από το iphone, ΚΑΝΕΝΑΣ δεν προέβλεπε ότι θα καταργηθεί το Flash και φυσικά ο Τζομπς άκουγε κράξιμο. Πόλεμος έγινε τότε.
Όταν η Apple έβγαζε laptop χωρίς θύρα δικτύου, όλοι την έκραζαν
Όταν η Apple έβγαζε το DVD drive όλοι την έκραζαν.
Όταν η Apple έβγαλε τον φορτιστή από τη συσκευασία, όλοι την έκραζαν (φέτος)

Η λίστα είναι μεγάλη.
Η ιστορία της Apple είναι να σπάει αυγά, να τρώει ένα κάρο κράξιμο, και 2 χρόνια μετά όλοι να ακολουθούν αυτό που έκανε. 

Μετά Χριστόν έχουμε γεμίσει προφήτες...

Επεξ/σία από nikosgalis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, rus είπε

Και τι κανουμε τωρα οταν καποια sites σου λενε αυτο?:

uuu.png

τώρα μπήκα στο kontra , έχουν κάνει μετάβαση σε html5 ή σε youtube. Σε ποια σελίδα αντιμετώπισες θέμα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/1/2021 στις 7:10 ΜΜ, nikosgalis είπε


Όταν ο Τζομπς το έκοψε από το iphone, ΚΑΝΕΝΑΣ δεν προέβλεπε ότι θα καταργηθεί το Flash και φυσικά ο Τζομπς άκουγε κράξιμο. Πόλεμος έγινε τότε.
Όταν η Apple έβγαζε laptop χωρίς θύρα δικτύου, όλοι την έκραζαν
Όταν η Apple έβγαζε το DVD drive όλοι την έκραζαν.
Όταν η Apple έβγαλε τον φορτιστή από τη συσκευασία, όλοι την έκραζαν (φέτος)

Η λίστα είναι μεγάλη.
Η ιστορία της Apple είναι να σπάει αυγά, να τρώει ένα κάρο κράξιμο, και 2 χρόνια μετά όλοι να ακολουθούν αυτό που έκανε. 

Μετά Χριστόν έχουμε γεμίσει προφήτες...

(σόρυ για το offtopic)

Ναι αλλα αφου θέλουμε να πουμε την αλήθεια να μην ξεχναμε ότι η apple φαλήρισε 2 φορές, τη δεύτερη φορά να διώχνεται κακήν κακώς ο Jobs από την δική του εταιρία, να επιστρέφει ήσυχα το 2000. Μετά προτρέπει την apple να αγοράσει την Next  που έφτιαχνε υπολογιστές και της οποίας ήταν δημιουργός και που ΄΄κράσαρε΄΄ πάλι την την apple. Απότέλεσμα να ζητήσει βήθεια από τον Gates κλπ.

https://medium.com/cornertechandmarketing/why-microsoft-saved-apple-from-bankruptcy-930f530c18e6

 

Όσο για τις καινοτομίες δε ξεχνάμε την επιμονή για firewire που μας είχε πεθάνει με εύρεση καλωδίων και ευφάνταστα βύσματα κλπ. Tον quicktime με τα .mov. Επίσης να θυμόμαστε και το δεύτερο ήμισυ τον Wosniak το οποίον γενικά παραβλέπουμε όσο μιλάμε για την Apple.

Τρομερή προσθήκη η Arm και η δημιουργια της.

Με λίγα λόγια δε θέλουμε άλλους μεσσίες γκουρού και προφήτες, όπως και οτι η κόντρα στο σύστημα κάποιες φορές μπορεί να σπρώξει και τον πλανήτη ακόμα.

Επεξ/σία από aret1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, aret1 είπε

(σόρυ για το offtopic)

Ναι αλλα αφου θέλουμε να πουμε την αλήθεια να μην ξεχναμε ότι η apple φαλήρισε 2 φορές, τη δεύτερη φορά να διώχνεται κακήν κακώς ο Jobs από την δική του εταιρία, να επιστρέφει ήσυχα το 2000. Μετά προτρέπει την apple να αγοράσει την Next  που έφτιαχνε υπολογιστές και της οποίας ήταν δημιουργός και που ΄΄κράσαρε΄΄ πάλι την την apple. Απότέλεσμα να ζητήσει βήθεια από τον Gates κλπ.

https://medium.com/cornertechandmarketing/why-microsoft-saved-apple-from-bankruptcy-930f530c18e6

 

Όσο για τις καινοτομίες δε ξεχνάμε την επιμονή για firewire που μας είχε πεθάνει με εύρεση καλωδίων και ευφάνταστα βύσματα κλπ. Tον quicktime με τα .mov. Επίσης να θυμόμαστε και το δεύτερο ήμισυ τον Wosniak το οποίον γενικά παραβλέπουμε όσο μιλάμε για την Apple.

Τρομερή προσθήκη η Arm και η δημιουργια της.

Με λίγα λόγια δε θέλουμε άλλους μεσσίες γκουρού και προφήτες όπως και οτι η κόντρα στο σύστημα κάποιες φορές μπορεί να σπρώξει και τον πλανήτη ακόμα.

Κοιτα, και εμενα ενας μπαρμπας μου φαληρισε το μαγαζι μετα απο καμια 10ρια χρονια και ηταν ετοιμος να το ριξει στα βραχια με τις τραπεζες να θελουνε να του τα παρουνε ολα αν δεν πληρωνε.

βρηκε ενα θυμα που τον αγορασε και εδωσε και καποια χρηματα στις τραπεζες οι οποιες ησυχασαν και θα το παει για αλλα δεκα χρονια το μαγαζι μεχρι να το ξαναφουνταρει και βρεθει το επομενο θυμα.

α, ξεχασα να σου πω ποιος ηταν το θυμα στην πρωτη περιτπωση > η γυναικα του...

Ηθικον διδαγμα> στην εποχη που ζουμε (και παλιοτερα δηλαδη) οπου ακους για χρεωκοπιες ψαξε το χρημα.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, SchinasN είπε

τώρα μπήκα στο kontra , έχουν κάνει μετάβαση σε html5 ή σε youtube. Σε ποια σελίδα αντιμετώπισες θέμα ;

Tο kontra εχει ζωντανη ροη στο youtube, εχει και ζωντανο απο το site του. Αν παω να μπω στο site του απο τον ie, μου βγαζει το msg της εικονας που εβαλα. Αν μπω απ τον firefox δουλευει κανονικα. Αρα εχω βγαλει το flash απο τον ie.

To ερωτημα ειναι, τι θα γινει με τα sites εκεινα που λειτουργουν μονo με flash?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, rus είπε

Tο kontra εχει ζωντανη ροη στο youtube, εχει και ζωντανο απο το site του. Αν παω να μπω στο site του απο τον ie, μου βγαζει το msg της εικονας που εβαλα. Αν μπω απ τον firefox δουλευει κανονικα. Αρα εχω βγαλει το flash απο τον ie.

To ερωτημα ειναι, τι θα γινει με τα sites εκεινα που λειτουργουν μονo με flash?

Είχαν 8 χρόνια να μεταβούν σε html5 , έτσι και αλλιώς έχουν μεταβεί σε ios και android ( παράδειγμα μου ζήτησαν πρόσβαση σε flash του facebook , πρότεινα το bluestacks που φέρνει το android στο laptop , και παίζει από εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/1/2021 στις 10:48 ΜΜ, nikosgalis είπε

Όλοι αυτοί που χαίρονται σήμερα με την κηδεία του έβριζαν τον Steve Jobs που δεν το επέτρεπε στα iPhone και υμνούσαν το Android όπου υπήρχε τρόπος και έπαιζε κανονικά. 

Γιατί τότε υπήρχε σε όλα τα sites και άρα με το ΖΟΡΙ να μην τρέχει είναι μεγάλη πατάτα. Ουσιαστικά σε βάρος δικό σου, του χρήστη δηλαδή, να περάσει την πολιτική της η Apple. 

Είναι σαν να καταργεί η TOYOTA τα λάστιχα από τα αυτοκινήτα γιατί κάποια στιγμή στο μέλλον θα είναι ιπτάμενα. Ναι οκ, όντως κάποια στιγμή θα είναι ιπτάμενα, αλλά εγώ που θέλω τώρα αυτοκίνητο δεν μπορώ να κυκλοφορήσω με TOYOTA γιατί δεν έχει λάστιχα αδερφέ.

Στις 3/1/2021 στις 12:46 ΠΜ, dali13gr είπε

13 χρόνια μπροστά ο άνθρωπος. 

Ναι...


Τo html5 θα καταργηθεί κάποτε. Όπως και τα παραδοσιακά PC. Τα αυτοκίνητα με ορυκτά καύσιμα. Κλπα κλπα. Είμαι έναν αιώνα μπροστά ο ***ης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, Herald said:

Γιατί τότε υπήρχε σε όλα τα sites και άρα με το ΖΟΡΙ να μην τρέχει είναι μεγάλη πατάτα. Ουσιαστικά σε βάρος δικό σου, του χρήστη δηλαδή, να περάσει την πολιτική της η Apple. 

ΤΟΤΕ, μπορούσες απλώς να μην πάρεις iPhone. Σε όλα τα άλλα έτρεχε.

ΤΩΡΑ, τα παράπονά σου στην Adobe.

22 minutes ago, Herald said:

Είναι σαν να καταργεί η TOYOTA τα λάστιχα από τα αυτοκινήτα γιατί κάποια στιγμή στο μέλλον θα είναι ιπτάμενα. Ναι οκ, όντως κάποια στιγμή θα είναι ιπτάμενα, αλλά εγώ που θέλω τώρα αυτοκίνητο δεν μπορώ να κυκλοφορήσω με TOYOTA γιατί δεν έχει λάστιχα αδερφέ.

Πάρε άλλη μάρκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

ΤΟΤΕ, μπορούσες απλώς να μην πάρεις iPhone. Σε όλα τα άλλα έτρεχε.

ΤΩΡΑ, τα παράπονά σου στην Adobe.

Πάρε άλλη μάρκα.

Ε προφανώς αλλή μάρκα θα πάρω. Απλά εδώ λέμε μπράβο στην ΤΟΥΟΤΑ που κατήργησε τα λάστιχα γιατί σε 50 χρόνια δεν θα χρειάζονται. ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 minutes ago, Herald said:

Ε προφανώς αλλή μάρκα θα πάρω. Απλά εδώ λέμε μπράβο στην ΤΟΥΟΤΑ που κατήργησε τα λάστιχα γιατί σε 50 χρόνια δεν θα χρειάζονται. ;) 

Λέμα μπράβο στην "TOYOTA" που ώθησε τη βιομηχανία να περάσει μια ώρα αρχίτερα σε κάτι πιο αποδοτικό. Αυτό το "μια ώρα αρχίτερα" έχει κάποιες δυσκολίες στην αρχή αλλά σε βάθος χρόνου είναι κέρδος. Και λέμε μπράβο γιατί θέλει και λίγη τόλμη για να το κάνεις. Η Apple σίγουρα έχασε κάποιους πελάτες στην αρχή αυτής της ιστορίας, λόγω μη υποστήριξης τού flash.

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...