Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες για μετακομιηση και πρωτα πραγματα που πρεπει να κανω στο καινουριο σπιτι.


Witcher1st

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα παιδια, σε λιγες ημερες μετακομιζω και πρεπει σιγα-σιγα να ξεκινησουμε να πακεταρουμε τα πραγματα. Στο σπιτι επικρατει ενας χαμος, Φουλ πραγματα, ενα παιδι 2 χρονων και μια εγκυο γυναικα. Καποια τιπ για το πακεταρισμα; Επειδη το καινουριο σπιτι ειναι κοντα απο το τωρινο, λεμε να μεταφερουμε σιγα-σιγα στην αρχη τα ρουχα σε βαλιτσες, ειναι αρκετα τα ρουχα, οποτε θα χρειαστει να κανουμε αρκετα πηγαινε-ελα. Επισης τεληορασεις και υπολογιστης παλι λεμε να τα μεταφερουμε με το αμαξι, για περισσοτερη ασφαλεια.

Επισης τι πρεπει να κανουμε οταν μπουμε στο καινουριο σπιτι; Δηλωνουμε κατι στην εφορια; Το συμβολαιο το πηγαινω καπου; ΕΙμαι Βυρωνα και παω Ηλιουπολη. Με ΔΕΗ/νερο/τηλεφωνο τι κανω; Και στο σπιτι που ειμαι τωρα, και στο επομενο. Σ.Ο.Σ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τα έχω σε κιβώτια με κωδικούς προϊόντων και σε σύστημα περασμένα, εσύ μπορείς να τα έχεις και σε βιβλιάριο περιγράφοντας το περιεχόμενο που έχει μέσα το κάθε κουτί.

Από λογαριασμούς, κάνεις διακοπή τους προηγούμενους, ΔΕΗ, νερό*, τηλέφωνο, στο καινούριο σπίτι κάνεις σύνδεση αντίστοιχα.

Ενημερώνεις Τράπεζες και προμηθευτές για τη νέα διεύθυνση. Στην εφορία κάνεις αποδοχή από το taxis το νέο μισθωτήριο.

*=Για Ελλάδα, πληρώνεις μέχρι τον τελευταίο λογαριασμό που θα βγεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο τωρινο σπιτι ΔΕΗ, νερο ειναι σε αλλα ονοματα, οχι στο δικο μου. Θα κανω μετρηση κιλοβατωρων με καποιο τροπο την ημερα που θα φυγω;

Το νεο μισθωτηριο πως θα ανεβει στο taxis; Θα το βαλει ο ιδιοκτητης;

Πρεπει να παω εφορια να αλλαξω και ΔΟΥ;

Επεξ/σία από Lazostat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικα πρεπει να πατε εφορια στο μητρωο να δηλωσετε αλλαγη κυριας κατοικιας αν αλλαζει η δου θα στο πουν εκει, ρωτα και το λογιστη σου

το μισθωτηριο νομιζω θα το ανεβασει ο ιδιοκτητης και μετα εσυ πρεπει να το αποδεχτεις, δεν ξερω τη διαδικασια ας πει καποιος αλλος

αν η δεη και το νερο δεν ειναι στο ονομα σου μπορεις να παρεις μετρησεις τη μερα που θα φυγεις και να υπολογισεις το ποσο που σου αναλογει απο το λογαριασμο η απλα να πληρωσεις στο περιπου ενα ποσο που θα συμφωνησεις με τον ιδιοκτητη για να μην χανεις χρονο

και κανε μια γενικη καθαριοτητα στο καινουριο σπιτι πριν μπεις

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια ενα site που ειχα βρει παλαιοτερα με μεταφορικες και αξιολογησεις, τυπου skroutz ποιο ειναι; Δε το βρισκω πλεον.

 

Μετρησεις θα παρω μονος μου ή πρεπει να ερθει καποιος τεχνικος; Ηλεκτρολογος μπορει να κανει αυτη τη δουλεια;

Επεξ/σία από Lazostat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορα το μισθωτηριο: σε ενημερωνει ο ιδιοκτητης οταν το ανεβάσει στο taxisnet, μπαινεις τοτε και πατας αποδοχη (αφου φυσικα το εχεις διαβασει και εχεις δει οτι ολα ειναι σωστα γραμμενα). Αν θες, αποθηκευεις και εκτυπώνεις το pdf και το κρατας στο αρχειο σου. Λογικα θα σου χρειαστεί και για οταν χρειαστει να ενημερώσεις την διευθυνση σου σε ΔΟΥ, τράπεζες κλπ. 

ΕΥΔΑΠ γιατι να χρειαστει να κανεις κατι αλλο περα απο αποπληρωμή χρεων/λογαριασμων σου; Δεν την ειχες στο ονομα του προηγουμενου ιδιοκτητη; (τουλαχιστον αυτο συνηθιζεται. Ενω η ΔΕΗ συνηθως πάει στο ονομα του ενοικιαστή.)

Για το τηλεφωνο ενημερωνεις τον παροχο σου για αλλαγη διευθυνσης και σε καθοδηγουν οι ιδιοι. 

Για το πακεταρισμα: θα χρειαστείς πολυ, πολυυυυ bubble wrap! Ενα προς ενα τυλιγουμε ποτηρια/πιατα/άλλα εύθραυστα αντικειμενα και το γραφουμε με μαρκαδορο και πανω στην καθε κουτα. Στις κουτες βαλε μπολικη ταινια στο κατω μερος ειδικα αν τις προοριζεις για βαρια αντικείμενα οπως βιβλια. Βαλε bubble wrap και χαρτονια γυρω απ'τα επιπλα σου για να μην χαραχτουν στη μεταφορα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Lazostat είπε

Παιδια ενα site που ειχα βρει παλαιοτερα με μεταφορικες και αξιολογησεις, τυπου skroutz ποιο ειναι; Δε το βρισκω πλεον.

 

Μετρησεις θα παρω μονος μου ή πρεπει να ερθει καποιος τεχνικος; Ηλεκτρολογος μπορει να κανει αυτη τη δουλεια;

1)douleutaras.gr

2) Εμένα παλαιότερα μου είχαν ζητήσει μια σημερινή φωτό του ρολογιού της ΔΕΗ με το κινητό για να βγει επί τόπου ο τελικός λογαριασμός και να ξεμπερδεύεις με μια επίσκεψη στην ΔΕΗ. Τίποτα τεχνικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, *nenya* είπε

Οσον αφορα το μισθωτηριο: σε ενημερωνει ο ιδιοκτητης οταν το ανεβάσει στο taxisnet, μπαινεις τοτε και πατας αποδοχη (αφου φυσικα το εχεις διαβασει και εχεις δει οτι ολα ειναι σωστα γραμμενα). Αν θες, αποθηκευεις και εκτυπώνεις το pdf και το κρατας στο αρχειο σου. Λογικα θα σου χρειαστεί και για οταν χρειαστει να ενημερώσεις την διευθυνση σου σε ΔΟΥ, τράπεζες κλπ. 

ΕΥΔΑΠ γιατι να χρειαστει να κανεις κατι αλλο περα απο αποπληρωμή χρεων/λογαριασμων σου; Δεν την ειχες στο ονομα του προηγουμενου ιδιοκτητη; (τουλαχιστον αυτο συνηθιζεται. Ενω η ΔΕΗ συνηθως πάει στο ονομα του ενοικιαστή.)

Για το τηλεφωνο ενημερωνεις τον παροχο σου για αλλαγη διευθυνσης και σε καθοδηγουν οι ιδιοι. 

Για το πακεταρισμα: θα χρειαστείς πολυ, πολυυυυ bubble wrap! Ενα προς ενα τυλιγουμε ποτηρια/πιατα/άλλα εύθραυστα αντικειμενα και το γραφουμε με μαρκαδορο και πανω στην καθε κουτα. Στις κουτες βαλε μπολικη ταινια στο κατω μερος ειδικα αν τις προοριζεις για βαρια αντικείμενα οπως βιβλια. Βαλε bubble wrap και χαρτονια γυρω απ'τα επιπλα σου για να μην χαραχτουν στη μεταφορα. 

συμπληρώνω τον παραπάνω φίλο που τα λεει σωστά, για μισθωτήριο ευδαπ, λογω πρόσφατης εμπειριας μετακόμισης

Ρευμα: ανεξαρτητα αν αλλάξεις πάροχο, βγάλε φωτο το τωρινό σου και το καινούργιο σου ρολόι, να φαίνεται αριθμος μετρητη και μετρηση. Για τη νεα διευθυνση κανε νωρίς αίτηση για να  εχεις σίγουρα ρευμα λίγο πριν μπεις, μην χρειαστεί σε μαστόρεμα και καθαριότητα.

Το συμβόλαιο όταν το αποδεχτείς στο ταξις κατέβασέ το σε pdf θα το χειαστείς για αλλαγές διευθυνσης σε τράπεζες

Πακετάρισμα: εγώ βρηκα απο δουλευταρά μεταφορική, ηρθε ειδε και τα δυο σπιτια και μας εδωσε τιμες, με εστειλε σε συνεργαζόμενο του μαγαζι με χαρτόκουτες και ταινίες και bublerap για καλύτερες τιμές. Οι κούτες που προτείνε είναι "με καπάκι" κοστίζουν γύρω στ 0,75-0,80, πάρε μόνος σου καμμια 20αριά γιατι αυτες που φερνουν οι μεταφορείς ειναι πολύ βρόμικες. προσπάθησε να βαζεις βαρύτερα χαμηλά και ελαφρότερα ψηλά, χωρίς να εχει υπερβολικό βαρος η κούτα (γιατι μετα τα "παιδια" θα την σκανε κάτω). Γενικά πάρε πολύ bubble και ας σου μείνει, πάρε τις ακριβότερες ταινίες και μια fragile για να μαρκαρεις τα κουτια με ευθραστα, πάρε και φαρδια χαρτοταινια για οτιδήποτε μπορεί να ακουμπήσει επιπλο κλπ, οι κανονικές αφήνουν σημαδια. και ότι μαξιλάρι και παπλωμα έχεις κράτα το για αν συμπληρώνεις το πανω μερος κούτας πριν την κλείσεις. Για σήμανση πάρε μαρακδόρο και αρίθμησε κούτα πλάι και πάνω, κ κρατα λίστα σε τι αντοιστοιχει ο καθε αριθμός - σκεψου οτνα θα σου ανεβαζουν τις κούτες θα σε ρωτάνε αυτη που πάει; - θα πρέπει να ξερεις τι ειναι δωματιο, σαλόνι κτλ.

Στο νεο σπίτι φέρε οποσδήποτε κλειδαρα να δει τι επιλογές έχεις για κλειδαρια (π.χ. να αλλάξεις μονο αφαλό για να είσαι σιγουρος) και ηλεκτρολόγο για έλεγχο του ρολογιού (μην είναι πειραγμενο) πίνακα και των πριζων - ιδίως όπου βάλεις μεγάλα φορτία. Στο προηγούμενο σπίτι είχα αρκετές πρίζες που δεν δούλευαν γιατί είχαν συνδεθεί λάθος - προφανώς ο προηγουμενος τις άλλαξε μόνος του, και άλλαξα και μια ασφάλεια του πίνακα με μικρότερη για λόγους ασφαλείας.. ευτυχώς που το ανακάλυψα και διόρθωσα πριν την χρήση

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τις κούτες και λοιπό εξοπλισμό από που μπορώ να αγοράσω; Είναι πλέον τα συγκεκριμένα μαγαζιά ανοικτά; Τα κουριερ θα καθυστερησουν πολύ. Τη επόμενη εβδομάδα μετακομίζω. 

 

Έχω 2 στρώματα, θα χρειαστώ ειδικές σακούλες ή μπορώ να τα τυλιξω με αεροπλαστ; 

Αμπαλαροσμα που διαβαζω ψυγείο πλυντήριο, τι ακριβώς θα κανω; Απλά θα κλείσω ιε πόρτες με ταινίες; 

 

Έχω 2 καναπέδες εδω και χρόνια από ικεα. Τους μεταφέρω όπως είναι ή αποσυναρμολογω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/1/2021 στις 4:11 ΜΜ, Lazostat είπε

Σχετικά με τις κούτες και λοιπό εξοπλισμό από που μπορώ να αγοράσω; Είναι πλέον τα συγκεκριμένα μαγαζιά ανοικτά; Τα κουριερ θα καθυστερησουν πολύ. Τη επόμενη εβδομάδα μετακομίζω. 

 

Έχω 2 στρώματα, θα χρειαστώ ειδικές σακούλες ή μπορώ να τα τυλιξω με αεροπλαστ; 

Αμπαλαροσμα που διαβαζω ψυγείο πλυντήριο, τι ακριβώς θα κανω; Απλά θα κλείσω ιε πόρτες με ταινίες; 

 

Έχω 2 καναπέδες εδω και χρόνια από ικεα. Τους μεταφέρω όπως είναι ή αποσυναρμολογω; 

δεν θα παρεις μεταφορική; αυτοι αμπαλαρουν επιπλα, στρωματα, ηλεκτρικες συσκευές, φωτιστικά κτλ, και θα σου πουν και για κουτες... μεγαλύτεη συγκεντρωση τετοιων μαγαζιών εχει στη λαχαναγορά, ψαξε λιγο google και κανε κανενα τηλέφωνο, μπορεί να σου φέρουν αυτοί αν ειναι κλειστά για το κοινο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω κάνει αρκετές μετακομίσεις οπότε θα σου πρότεινα ότι είναι "εύκολο" να μεταφέρεις εσύ να το κάνεις και για τα υπόλοιπα πάρε οπωσδήποτε μεταφορική που κάνει και το αμπαλάρισμα, εγώ δεν έκανα τίποτα ήρθαν ξήλωσαν τα πάντα τα έφτιαξαν τα μετέφεραν στο καινούργιο σπίτι και τα τοποθέτησαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/1/2021 στις 11:54 ΠΜ, Lazostat είπε

Καλημερα παιδια, σε λιγες ημερες μετακομιζω και πρεπει σιγα-σιγα να ξεκινησουμε να πακεταρουμε τα πραγματα. Στο σπιτι επικρατει ενας χαμος, Φουλ πραγματα, ενα παιδι 2 χρονων και μια εγκυο γυναικα. Καποια τιπ για το πακεταρισμα; Επειδη το καινουριο σπιτι ειναι κοντα απο το τωρινο, λεμε να μεταφερουμε σιγα-σιγα στην αρχη τα ρουχα σε βαλιτσες, ειναι αρκετα τα ρουχα, οποτε θα χρειαστει να κανουμε αρκετα πηγαινε-ελα. Επισης τεληορασεις και υπολογιστης παλι λεμε να τα μεταφερουμε με το αμαξι, για περισσοτερη ασφαλεια.

Επισης τι πρεπει να κανουμε οταν μπουμε στο καινουριο σπιτι; Δηλωνουμε κατι στην εφορια; Το συμβολαιο το πηγαινω καπου; ΕΙμαι Βυρωνα και παω Ηλιουπολη. Με ΔΕΗ/νερο/τηλεφωνο τι κανω; Και στο σπιτι που ειμαι τωρα, και στο επομενο. Σ.Ο.Σ!

Συμβουλη, αφου ειναι κοντα, οτι ρουχα ειναι σε κρεμαστες μετεφερε τα στο πίσω κάθισμα απευθειας στις ντουλαπες, θα γλυτώσεις αρκετο χρονο!!!! στις βαλίτσες μονο οτι ειναι σε συρταρια!!!

Στις 5/1/2021 στις 4:11 ΜΜ, Lazostat είπε

Σχετικά με τις κούτες και λοιπό εξοπλισμό από που μπορώ να αγοράσω; Είναι πλέον τα συγκεκριμένα μαγαζιά ανοικτά; Τα κουριερ θα καθυστερησουν πολύ. Τη επόμενη εβδομάδα μετακομίζω. 

 

Έχω 2 στρώματα, θα χρειαστώ ειδικές σακούλες ή μπορώ να τα τυλιξω με αεροπλαστ; 

Αμπαλαροσμα που διαβαζω ψυγείο πλυντήριο, τι ακριβώς θα κανω; Απλά θα κλείσω ιε πόρτες με ταινίες; 

 

Έχω 2 καναπέδες εδω και χρόνια από ικεα. Τους μεταφέρω όπως είναι ή αποσυναρμολογω; 

Για τα στρωματα αγορασε stretch film, τυλιξε με αυτο και τους καναπεδες και μην τους αποσυναρμολογεις (εφοσον περνανε απο τις πορτες)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δικιά μου συμβουλή, πάρε τιμές για ολική μετακόμιση• να στα πακετάρουν όλα και μεταφερουν όλα. Αμα σε παίρνει οικονομικά, είναι η καλύτερη κίνηση που μπορείς μα κανεις. Με έγκυο γυναίκα και 2 χρόνων παιδί πως πιστεύεις ότι θα τα καταφέρεις όλα; Και κοντά να είναι το σπίτι, ακόμη καλύτερα γιατί τελειώνουν πιο γρήγορα, και έχεις ένα λειτουργικό σπίτι σε 2 μέρες, αντί για 2 βδομάδας που θα διαρκέσει αμα προσπαθήσεις να τα κανεις όλα μόνος σου. Εκτός αμα θεωρείς ότι το να έχεις 0 ελεύθερο χρόνο και να σου βγει ο πάτος 2 βδομάδες αξίζει τα λεφτά που θα έδινες. Το έχω κάνει 2 φορες στο εξωτερικό, η καλύτερη απόφαση που έχω πάρει, και δεν το μετάνιωσα λεπτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...