Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Εγώ βλέπω έναν ανεμιστήρα να φυσάει αέρα πάνω σε heatpipes και λίγα fins και στην συνέχεια να πρέπει να βγει κάπου 😛

θα μπορουσε ο αερας να βγαινει μονο δεξια και αριστερα ρε οπως οδηγειται απο τα fins ,οι reference rdna2 πχ   ειναι τελειως κλειστες πισω στο bracket.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 λεπτά πριν, makhno21 είπε

βαλε και nanopool plz

@SabotazNicεξακολουθώ να μην βλέπω το nanopool.

Σε μια ολιγοήμερη σύγκριση που έκανα για 800 Mh/s μεταξύ ethermine και nanopool η διαφορά στην απόδοση ήταν 1,6% υπερ του ethermine. Αν ο Dr κάνει σύγκριση και με άλλα pools θα ήταν ιδανικό.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Αυτό το χάλι γιατί συμβαίνει; Η τιμή τώρα είναι στα ~1800, το Φεβρουάριο και τον Μάρτιο ήταν πολύ πιο κάτω αλλά μια χαρά πήγαινε. Όταν άρχιζε να ανεβαίνει όλο και χειρότερα πάει το mining, γιατί;

Φουλ gaming Γιάννη δεν πειράζει θα ξανα ανέβει το profit ας παίξουμε και λίγο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

θα μπορουσε ο αερας να βγαινει μονο δεξια και αριστερα ρε οπως οδηγειται απο τα fins ,δες καποιες amd καρτες που εινα τελειως κλειστες πισω στο bracket.

κάνει ΡΕΥΜΑ φίλε μου δεν ξέρω πως να στο περιγράψω αλλιώς, αέρας με μεγαλύτερη πυκνότητα της ατμοσφαιρικής και μεγάλη ταχύτητα παει προς μια κατεύθυνση με το που βγεί απο τα fins της κάρτας αμέσως θα πάει προς αυτή την κατεύθυνση... 

 

αν κάνεις έναν κύκλο με καπνογόνα το κάθε ένα να βγάζει καπνό απο την δική του μεριά και βάλεις έναν ανεμιστήρα μπροστά τους ο καπνός που θα πάει; 

 

Βασικά κάθομαι και γράφω...δεν παίζει να μην το κατάλαβες ...  σίγουρα απλά σπας πλάκα μαζί μου για να συνεχίζω να απαντάω :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Εγώ βλέπω έναν ανεμιστήρα να φυσάει αέρα πάνω σε heatpipes και λίγα fins και στην συνέχεια να πρέπει να βγει κάπου 😛

 

κατα συμπτωση εχω 2 RTX 2070 Super η μια ειναι η ZOTAC GAMING GeForce RTX 2070 SUPER MINI  -εξαιρετικη υλοποιηση- και η αλλη η INNO3D GEFORCE RTX 2070 SUPER JET  και οι 2 στον ιδιο χωρο η πρωτη με dual fan και backplate  η δευτερη μονο με blower..

μαντεψτε ποια βγαζει πιο χαμηλες θερμοκρασιες...

προς εκπληξη μου η INNO με το blower ειναι 3-5 βαθμους χαμηλοτερα και παροτι τo fan της το εχω στο 70% ενω της Zotac στο 75%!

για αλλη μια φορα η επαληθευση οτι το καλυτερο efficiency ειναι με tunnel αρνητικης πιεσης που συζηταμε εδω και ωρα..

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, IzAz είπε

Παρακαλουθώ σταθερά αυτα που γράφετε πάντως και για ότι θέλετε από nicehash ευχαρίστως να συνεισφέρω. Αν θέλετε να Postάρω καθημερινά το κέρδος 11-11 ευχαριστως

Ωραίος. Κάνε το για να έχουμε ιδέα.

Σήμερα πήραμε μια γεύση από μια ημέρα στα low και κάπως έτσι υποθέτω θα είναι οι καλές μέρες μετά το EIP1559.

Να προετοιμαζόμαστε.

@akoinonitos και @yiannis1991 ξανακάνουμε το ίδιο και σε μία "καλή" μέρα. Έχω την αίσθηση ότι η κατάταξη αλλάζει στις "καλές" μέρες.

Μέσα στην εβδομάδα θα έχουμε, πιστεύω, και "καλές" μέρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

κάνει ΡΕΥΜΑ φίλε μου δεν ξέρω πως να στο περιγράψω αλλιώς, αέρας με μεγαλύτερη πυκνότητα της ατμοσφαιρικής και μεγάλη ταχύτητα παει προς μια κατεύθυνση με το που βγεί απο τα fins της κάρτας αμέσως θα πάει προς αυτή την κατεύθυνση... 

 

αν κάνεις έναν κύκλο με καπνογόνα το κάθε ένα να βγάζει καπνό απο την δική του μεριά και βάλεις έναν ανεμιστήρα μπροστά τους ο καπνός που θα πάει; 

 

Βασικά κάθομαι και γράφω...δεν παίζει να μην το κατάλαβες ...  σίγουρα απλά σπας πλάκα μαζί μου για να συνεχίζω να απαντάω :P 

δεν σε καταλαβα ,αυτο με τα καπνογονα τι σχεση εχει αν θα βγει ζεστος αερας απο το io bracket της καρτας ? τεσπα ,δεν χρειαζεται να το παιδευουμε. Δεν εχει και νοημα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr_Pepper είπε

ναι καμία σχέση το ένα με το άλλο

ένα server PSU ειναι μια πλακέτα και ο αέρας περνάει πάνω στην πλακέτα κάτσε να το ζωγραφίσω γιατί δεν δίνεις σημασία στα πραδειγματά μου που βάζω για να επικοινωνήσω το νόημα του τι θέλω να πω. 

 

server PSU τομή: 

 

c8ab3c5afc925ee66c36c5f9c02e3101.png

 

To rig τομή με είσοδο στον πάτο 

65f11e6252e74a5716ab9a99ca392593.png

 

Με είσδοστην πόρτα και έξοδο στην πλάτη 

 

6b136648d577238572eae887119b4578.png

 

ακομα και σαυτο το παραδειγμα σου γινε λιγο Macgyver και Michael Scofield και μπες μεσα στο τροφοδοτικο:

αν ο αερας φυσαει απο εξω προς τα μεσα θα βρισκει εστω και την ελαχιστη αντισταση που αναγκαστικα θα βρισκει, οταν θα χτυπαει σε καποιο πυκνωτη, αντισταση, τσιπακι, πηνειο ή μικρη ψυκτρουλα και θα ανακατευθυνεται σε χαοτικες κατευθυνσεις..

οταν ομως ρουφιεται ο αερας απο μεσα προς τα εξω ακολουθει τη συντομοτερη οδο ανεξαρτητως εμποδιων

σε ενα server room που ο χωρος ειναι χρημα γιατι νομιζεις οι μηχανικοι επελεξαν να βαλουν το ανεμιστηρακι σε αυτη τη διαταξη; και γιατι δεν εβαλαν 2 σε push-pull? μηπως γιατι το μπροστινο θα ηταν εν τελει αχρειαστο;
0.048.326_power-supply-hp-441830-001-pro

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

δεν σε καταλαβα ,αυτο με τα καπνογονα τι σχεση εχει αν θα βγει ζεστος αερας απο το io bracket της καρτας ? τεσπα ,δεν χρειαζεται να το παιδευουμε. Δεν εχει και νοημα .

Καπνό θα χρησιμοποιήσεις για να δεις την ροή του αέρα. Συνήθως σε κάνα yt βίντεο έχω δει τα κλασικά ξυλάκια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

 

ακομα και σαυτο το παραδειγμα σου γινε λιγο Macgyver και Michael Scofield και μπες μεσα στο τροφοδοτικο:

αν ο αερας φυσαει απο εξω προς τα μεσα θα βρισκει εστω και την ελαχιστη αντισταση που αναγκαστικα θα βρισκει, οταν θα χτυπαει σε καποιο πυκνωτη, αντισταση, τσιπακι, πηνειο ή μικρη ψυκτρουλα και θα ανακατευθυνεται σε χαοτικες κατευθυνσεις..

οταν ομως ρουφιεται ο αερας απο μεσα προς τα εξω ακολουθει τη συντομοτερη οδο ανεξαρτητως εμποδιων

σε ενα server room που ο χωρος ειναι χρημα γιατι νομιζεις οι μηχανικοι επελεξαν να βαλουν το ανεμιστηρακι σε αυτη τη διαταξη; και γιατι δεν εβαλαν 2 σε push-pull? μηπως γιατι το μπροστινο θα ηταν εν τελει αχρειαστο;
0.048.326_power-supply-hp-441830-001-pro

Γιατί ρε φίλε ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΤΟ ΕΝΑ ΜΕ ΤΟ ΑΛΛΟ

 

Επέλεξαν να το κάνουν έτσι γιατί πολύ απλά ΣΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΟΠΤΩΣΗ ΕΤΣΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ 

 

Είναι κλειστός χώρος ουσιαστικά ένας αεραγωγός και ο αέρας περνάει ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑ δεν έχει που αλλού να πάει 

 

KAMIA ΣΧΕΣΗ με την τοπολογία του να έχεις ένα rig σε μια ντουλάπα, να βάζεις αέρα απο κάτω να σκάει σε τοίχο και η κύρια παραγωγή θερμότητας να ειναι πάνω απο τον τοίχο και μάλιστα μέσα σε δική της κλεισμένη θήκη (το πλαστικό και η ψύξη της ψύκτρας) και μάλιστα κάτω απο ατην να υπάρχουν και άλλες πηγές θερμότητας ..... 

 

Επίσς βγάζει προς τα έξω γιατί δεν έχει μεγάλες απαιτήσεις ψύξης σε σχέση με τα υπόλοιπα εξαρτήματα μέσα σε ένα rack οπότε αν έστελνε μέσα η θερμότητα θα έμπενε μέσα στο rack  οπότε ρουφάει τον ζεστό αέρα του rack -μιας και δεν έχει μεγάλο θέμα λόγω μικρών απαιτήσεων ψύξης σε σχέση με τα άλλα εξαρτήματα του rack- και τον στέλνει έξω (επίσης το rack ρουφάει απο μπροστά και στέλνει αρέρα πίσω εκει που ειναι το τροφοδοτικό αν το τροφοδιτκό έστελνε προς τα μέσα θα είχες περιττό turbulence μεσα στο rack γιατί θα "τρακέρνανε" τα δύο ρεύματα αέρα) 

 

Πολύ καλά ειναι λοιπόν έτσι όπως είναι το τροφοδοτικό αλλά καμία σχέση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ακριβως η ιδια λογικη ειναι, η ντουλαπα ειναι ερμητικα κλειστη με 2 τρυπες, η μια στον πατο και η αλλη επανω

ο ανεμιστηρας ρουφαει τον ζεστο αερα και ταυτοχρονα αεριζεται αυτοματα το κουτι απο κατω

με 1000Cfm η ροη μεσα στο ντουλαπι ειναι μεν αορατη αλλα ειναι αδιακοπη και δεν εχουν καμια σημασια τα εμποδια απο την επιφανεια της μητρικης  τα risers κλπ.

εγω δεν ειχα κανενα προβλημα με 1 pc και μολις 75 Cfm και 300Cfm στο rig που εχω τωρα, μη λεμε παλι τα ιδια

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Odyss3us είπε

ακριβως η ιδια λογικη ειναι, η ντουλαπα ειναι ερμητικα κλειστη με 2 τρυπες, η μια στον πατο και η αλλη επανω

ο ανεμιστηρας ρουφαει τον ζεστο αερα και ταυτοχρονα αεριζεται αυτοματα το κουτι απο κατω

με 1000Cfm η ροη μεσα στο ντουλαπι ειναι μεν αορατη αλλα ειναι αδιακοπη και δεν εχουν καμια σημασια τα εμποδια απο την επιφανεια της μητρικης  τα risers κλπ.

δεν ειναι ίδια λογική! 

 

Θα ήταν ίδια λογική αν η πλακέτα δεν ήταν στο πάτωμα αλλά στην μέση του PSU και είχε μπροστά και ένα τοίχο όπου μόνο περιμετρικά του θα μπορούσε να περάσει ο αέρας (και πάλι δεν θα ήταν το ίδιο αλλά θα ήταν πιο κοντά) 

 

Ξαναδες τις ζωγραφιές μου έτσι όπως τις ζωγράφισα θα πήγαινε τόσο ο ζεστός αέρας απο το PSU, CPU και GPU (κόκκινο)  όσο και ο κρύος αέρας (μπλε) 

 

Απο εκει και πέρα δεν έχω να πω κάτι άλλο νομίζω προσπάθησα ενδελεχώς να εξηγήσω το σκεπτικό μου οπότε αν δεν συμφωνείς δικαίωμα σου, όταν με το καλό θελήσεις να κάνεις κάτι παρόμοιο βάλε τον αέρα να μπαίνει απο κάτω. 

 

Edit: επίσης τις καμπυλώσεις (αν και κακοζωγραφισμένες γιατι σκιτσαρα μπαμ μπαμ με ποντίκι) δεν τις έκανα τυχαία στο πρώτο ειναι μεγαλύτερες και έχουν να κάνουν με το turbulence  που θα σχηματιστεί όταν θα βρίσκει ο αέρας σε εμπόδια (που επίσης σημαίνει πως χάνει και κινητική ενέργεια/πίεση) ενώ στο 2ο παράδειγμα ειναι πιο ίσιες γιατί τόσο τα εμπόδια ειναι λιγότερα όσο και το ρεύμα ισχυρότερο

 

  

4 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

ναι καμία σχέση το ένα με το άλλο

ένα server PSU ειναι μια πλακέτα και ο αέρας περνάει πάνω στην πλακέτα κάτσε να το ζωγραφίσω γιατί δεν δίνεις σημασία στα πραδειγματά μου που βάζω για να επικοινωνήσω το νόημα του τι θέλω να πω. 

 

server PSU τομή: 

 

c8ab3c5afc925ee66c36c5f9c02e3101.png

 

To rig τομή με είσοδο στον πάτο 

65f11e6252e74a5716ab9a99ca392593.png

 

Με είσδοστην πόρτα και έξοδο στην πλάτη 

 

6b136648d577238572eae887119b4578.png

EDIT 2 να και και βίντεο βασικά 

 

 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Στο trading view οι λεπτές γραμμές τι είναι;
 

InkedN59hjPdv_LI.jpg

Επειδή παρόμοιο γράφημα χρησιμοποιεί και ο gamers nexus για τα reviews των ψυκτρων στο ποσό καλά πατάνε στο cpu, το πιο χοντρό κομμάτι πρέπει να είναι avg τιμές ενώ οι λεπτές πάνω κάτω να είναι οι ακραίες τιμές. 

 

Screenshot_20210425-170841_YouTube.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...