Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι παίζει με τα mining pools και τους αλγόριθμους;

Έχει σημασία να είσαι σε mining pool με πολλούς miners;

Ο αλγόριθμος PPS είναι καλύτερος από τον PPLNS και σε ποια περίπτωση; Π.χ. για κάποιον που δεν το αφήνει συνεχόμενα 24ωρα αλλά ανά 5-6 ώρες κάνει και διαλείμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με καλύτερο miner (TRΜ) και fine-tuning φτάσαμε με το Βέγγο στα 50mh/s με 100W κατανάλωση. Σταθερό είναι, έχει δουλέψει χωρίς error καμιά 20αριά ώρες.

Ανεβαίνει περισσότερο με ίδια κατανάλωση αλλά θέλω να είμαι εντελώς σίγουρος και το έχω κάνει λίγο dial down.

 

Vega64-efficiency.png

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, kkatzos είπε

Με καλύτερο miner (TRD) και fine-tuning φτάσαμε με το Βέγγο στα 50mh/s με 100W κατανάλωση. Σταθερό είναι, έχει δουλέψει χωρίς error καμιά 20αριά ώρες.

Ανεβαίνει περισσότερο με ίδια κατανάλωση αλλά θέλω να είμαι εντελώς σίγουρος και το έχω κάνει λίγο dial down.

 

Vega64-efficiency.png

μπομπα ο vegos πιο πολυ και απο τις rtx 30x0 αξιζει 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

μπομπα ο vegos πιο πολυ και απο τις rtx 30x0 αξιζει 

Μπα.

Είναι πρόσφατες οι Ampere. Θα πάρουν ακόμα λίγο από optimization στα mining προγράμματα.

Επίσης με fine-tuning μπορούν ήδη να πετύχουν πολύ καλό efficiency.

Ο πρωταθλητής είναι η Radeon VII. Με 175W έχει 100Mh/s.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Μπα.

Είναι πρόσφατες οι Ampere. Θα πάρουν ακόμα λίγο από optimization στα mining προγράμματα.

Επίσης με fine-tuning μπορούν ήδη να πετύχουν πολύ καλό efficiency.

Ο πρωταθλητής είναι η Radeon VII. Με 175W έχει 100Mh/s.

εχεις πολυ καταναλωση στις μαγαλες ampere ,2 vega οπως τις εχεις εχουν ιδια αποδοση με 3080 με λιγοτερη καταναλωση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

εχεις πολυ καταναλωση στις μαγαλες ampere ,2 vega οπως τις εχεις εχουν ιδια αποδοση με 3080 με λιγοτερη καταναλωση 

Με underclocking και undervolting θα αυξάνεται αρκετά το efficiency, σωστά; Είναι αρκετά τσιτωμένες και αυτές σε στοκ κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Με underclocking και undervolting θα αυξάνεται αρκετά το efficiency, σωστά; Είναι αρκετά τσιτωμένες και αυτές σε στοκ κατάσταση.

για 100 mh/s θες περιπου 240watt ,με Underclock undervolt και τσιτα μνημη 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

για 100 mh/s θες περιπου 240watt 

Ναι αλλά μήπως τα 80MH/s τα πιάνεις με 150W ή κάτι τέτοιο;

Στην 3090 δε γίνεται εννοείται, μόνο για τα 24GB πρέπει να χρειάζεται κάπου 50W.

Στην 3080 όμως;

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kkatzos είπε

Ναι αλλά μήπως τα 80MH/s τα πιάνεις με 150W ή κάτι τέτοιο;

ε το θεμα ειναι να βγαζεις και κατι τις την ημερα 😛 

για την ιστορια με 810mhz στον πυρηνα και 1050Mhz στην μνημη ,εχεις 200watt  και 76mh/s

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μένουν 2.5 ευρώ τη μέρα με την 5700xt. 95watt καίει η 5700xt έχω 160watt από πρίζα όλο το σύστημα χωρίς ups την ώρα έχω μετρητή. Ένα 75αρι το μήνα δηλαδή καθαρά. Θα πάνε όλα σε gaming εννοείται δεν με ενδιαφέρει να τα κρατήσω ούτε να βγάλω παραπάνω. 4 5 ώρες τη μέρα παιζω οπότε μένουν λίγο λιγότερα ανάλογα την τιμή του eth. Τις υπόλοιπες ώρες βλέπω κανονικά ταινίες σειρές Chrome δεν κολλάει τίποτα. 62 βαθμούς η κάρτα 76 η VRAM και 67 η junction μόνιμα. 51MH με 95watt νομίζω έχει το καλύτερο efficiency για eth αυτή τη στιγμή. Με mod πάει παραπάνω αλλά προφανώς δεν θα περάσω κανένα bios. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

και μετα αγγελια ,πωλειται 5700xt δεν εχει κανει ποτε mining :lol:

Αυτά για άλλους εγώ ποτέ δεν θα το έκανα αυτό βασικά . Η θα το έλεγα και θα την έβαζα 200 ευρώ να φύγει. Να μου πεις εδώ αγοράζουν μόνο και μόνο για να μεταπωλησουν την άλλη μέρα λόγο έλλειψη της προσφοράς σε πολύ μεγαλύτερες τιμές. Αν θες να είσαι σωστός με τον εαυτό σου αυτά είναι μαλακιες για μένα και δείχνει την κατάντια του ανθρώπινου είδους μεταξύ άλλων. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Arkin είπε

Αυτά για άλλους εγώ ποτέ δεν θα το έκανα αυτό βασικά . Η θα το έλεγα και θα την έβαζα 200 ευρώ να φύγει. Να μου πεις εδώ αγοράζουν μόνο και μόνο για να μεταπωλησουν την άλλη μέρα λόγο έλλειψη της προσφοράς σε πολύ μεγαλύτερες τιμές. Αν θες να είσαι σωστός με τον εαυτό σου αυτά είναι μαλακιες για μένα και δείχνει την κατάντια του ανθρώπινου είδους μεταξύ άλλων. 

δεν το ειπα για εσενα βρε ,πλακα εκανα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eνημερωτικά πάντως την 1080ti που έκανε mining την έδωσα στην ίδια τιμή που δίνανε άλλοι της 1070. 

Όσον αφορά το mining προτιμώ να καταναλώνει λίγο παραπάνω και να έχει μεγαλύτερη απόδοση, έστω και αν δεν συμφέρει από θέμα ρεύματος, γιατι ποντάρω να πάρει τα πάνω του το btc. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, akoinonitos είπε

και μετα αγγελια ,πωλειται 5700xt δεν εχει κανει ποτε mining :lol:

Λιγότερο φθείρεται μία κάρτα που δουλεύει 24/7 στο 50-60% power limit από μία που δουλεύει στο τέρμα αλλά για 6-8 ώρες την ημέρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...