Προς το περιεχόμενο

Είκονες και copyright


tolistrk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους. Σκέφτηκα να ξεκινήσω για αρχή ένα blog με θέμα το μηχανοκίνητο αθλητισμό και συγκεκριμένα στην αρχή για τη Formula 1.
Αφιέρωσα ψάχνοντας μερικές ώρες στο διαδίκτυο ώστε να βρω δωρεάν φωτογραφίες (και πρόσφατες)
σχετικά με το θέμα της ιστοσελίδας που θέλω να κάνω, αλλά γρήγορα κατάλαβα πως δεν υπάρχει καθόλου ποικιλία.
Μέτα λέω θα ψάξω να δω τι παίζει επί πληρωμή, αλλά και πάλι ήρθε η απογοήτευση διότι δεν βρήκα κάτι.

Μερικά site που βρήκα ζητάνε τρελά λεφτά π.χ. 200+ ευρώ την  κάθε φωτογραφία και κάποια άλλα
συνδρομές με πάνω απο 100 ευρώ το μήνα.

Και ερωτώ λοιπόν, τόσα και τόσα εκατοντάδες (και χιλιάδες) ιστοσελίδες στο internet με θέμα αθλητικό περιεχόμενο,
που βρίσκουν ρε παιδιά όλοι αυτοί τις φωτογραφίες και ποστάρουν κάθε μέρα καινούριε;;;;;;; ε;;;

Παρακαλώ όποιος έχει κάποια γνώση επί του θέματος ας απαντήσει μπας και βοηθήσει την κατάσταση γιατί μάλλον λάθος δρόμο διάλεξα. 

 

p.s. Το ξέρω ότι κάποιο σίγουρα το κάνουν παράνομα αλλά τιμωρία δεν παίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, tolistrk είπε

Παρακαλώ όποιος έχει κάποια γνώση επί του θέματος ας απαντήσει μπας και βοηθήσει την κατάσταση γιατί μάλλον λάθος δρόμο διάλεξα. 

 

unsplash

Έχει royalty free εικόνες που σημαίνει οτι μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις χωρίς να πληρώσεις δικαιώματα. Τωρα αν θες εικόνες από συγκεκριμένους αγώνες κλπ τότε ναι πρέπει να έχεις κάποιον επι πληρωμή (πρακτορείο). Αν θες απλά να βάλεις μια εικόνα για το άρθρο νομίζω ότι θα σε καλύψει το unsplash.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για την απάντηση 😀
Το είχα δει το unsplash που πρότεινες αλλα π.χ. οταν έψαξα για lewis hamilton δεν έχει ούτε μια φώτο!
Το ίδιο ισχύει και για το pixabay και όλα τα παρόμοια, τελικά κάτι παίζει που δεν το γνωρίζω🙄
Τόσα site και τόσοι youtubers έχουν κανάλια με περιεχόμενο αρκετά σχετικο, τι να πω.
Τουλάχιστον αν γνωρίζει κάποιος ας προτείνη κάποιες ιστοσελίδες που παρέχουν υλικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως υπάρχει κάποιο site να ελέγχει αν η φωτογραφία είναι ελεύθερη προς χρήση χωρίς πνευματικά δικαιώματα; Μια λέξη να πατήσεις στο Google θα σου βγάλει εκαντοντάδες η και χιλιάδες εικόνες. Δεν μπορεί όλες να είναι υπό προστασία; 

Επίσης να ρωτήσω , πες ότι βάζω μία φωτογραφία που εμπίπτει περί πνευματικών δικαιωμάτων χωρίς να το ξέρω, τι μπορεί να γίνει; Ποιός θα με κινηγισει; Τι συνέπειες μπορεί να έχω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, nkoumo είπε

Επίσης να ρωτήσω , πες ότι βάζω μία φωτογραφία που εμπίπτει περί πνευματικών δικαιωμάτων χωρίς να το ξέρω, τι μπορεί να γίνει; Ποιός θα με κινηγισει; Τι συνέπειες μπορεί να έχω;

Χωρις να θελω να σε παρω στο λαιμο μου, πιστευω για μια φωτογραφια αρθρου ενος μικρου blog στο μεγαλυτερο ποσοστο δεν θα ασχοληθει κανενας, αντε να σου κανουν μια συσταση να την κατεβασεις. Αντε να σου πουν να πληρωσεις ενα μικρο ποσο. Δεν νομιζω οτι θα ασχοληθει κανεις δικαστικα με μια τετοια χρηση που κανεις.

*Επαναλαμβανω. Προσωπικη αποψη μου και σε καμια περιπτωση με οποιαδηποτε νομικη υποσταση.

Στις 12/1/2021 στις 9:42 ΜΜ, Everlast είπε

Τσεκαρε το pexels.com αλλιως envato.. 15 ευρω τον μηνα

Κατι που θα ηθελα να ρωτησω πανω σε αυτο για να μην ανοιγω νεο θεμα. Απο αυτες τις σελιδες με συνδρομες, εστω οτι κανω συνδρομη, κατεβαζω φωτογραφιες, τις βαζω στα αρθρα μου και μετα απο ενα χρονο σταματαω την συνδρομη (επειδη δεν γραφω νεα αρθρα ή βαζω δωρεαν φωτογραφιες).

Ειμαι καλυμενος για αυτα που ηδη εχω ανεβασει? Ή πρεπει να αντικαταστησω και ολες τις προηγουμενες εικονες που ειχα χρησιμοποιησει οταν ειχα συνδρομη με δωρεαν πλεον. 

Ποιο πολυ με ενδιαφερει για το πακετο προ του canva που θελω να παρω για να φτιαχνω bannerακια, covers κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/1/2021 στις 2:51 ΜΜ, L34x88iT είπε

Χωρις να θελω να σε παρω στο λαιμο μου, πιστευω για μια φωτογραφια αρθρου ενος μικρου blog στο μεγαλυτερο ποσοστο δεν θα ασχοληθει κανενας, αντε να σου κανουν μια συσταση να την κατεβασεις. Αντε να σου πουν να πληρωσεις ενα μικρο ποσο. Δεν νομιζω οτι θα ασχοληθει κανεις δικαστικα με μια τετοια χρηση που κανεις.

*Επαναλαμβανω. Προσωπικη αποψη μου και σε καμια περιπτωση με οποιαδηποτε νομικη υποσταση.

Κατι που θα ηθελα να ρωτησω πανω σε αυτο για να μην ανοιγω νεο θεμα. Απο αυτες τις σελιδες με συνδρομες, εστω οτι κανω συνδρομη, κατεβαζω φωτογραφιες, τις βαζω στα αρθρα μου και μετα απο ενα χρονο σταματαω την συνδρομη (επειδη δεν γραφω νεα αρθρα ή βαζω δωρεαν φωτογραφιες).

Ειμαι καλυμενος για αυτα που ηδη εχω ανεβασει? Ή πρεπει να αντικαταστησω και ολες τις προηγουμενες εικονες που ειχα χρησιμοποιησει οταν ειχα συνδρομη με δωρεαν πλεον. 

Ποιο πολυ με ενδιαφερει για το πακετο προ του canva που θελω να παρω για να φτιαχνω bannerακια, covers κλπ.

Δεν γνωριζω φιλε μου, αλλα λογικα εισαι καλυμενος εφοσον καποτε ειχες πληρωσει για τις φωτογραφιες.. 

Επεξ/σία από Everlast
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παιδιά πιστεύω ότι οι ποιο πολλοί είναι παράνομοι, ειδικά στο θέμα τον σπορ που ενδιαφέρομαι εγώ να κάνω ιστοσελίδα.
Τόσες ιστοσελίδες ελληνικές και ξένες δεν μπορεί όλοι αυτοί να αγοράζουν φωτογραφίες,
Πολλά site έχουν άρθρα π.χ. formula 1 με πρόσφατες φωτο του συγκεκριμένου αγώνα όπου αναφέρεται το άρθρο.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/1/2021 στις 1:04 ΜΜ, k33theod είπε

Όταν κάνεις google ή bing επιλέγεις filter πας στο licences και επιλέγεις κάτι που σου λέει free to use

Capture2.PNG

Ευχαριστώ για την απάντηση άλλα όπως βλέπεις εσύ και από τα αποτελέσματα που έψαξες για Lewis Hamilton
με άδεια creative common βγάζει μόνο 5-6 φώτο με την φόρμα της mercedes η άλλες είναι 8 χρόνια και πιο παλιές.
Και υπόψιν είναι ο το πιο δημοφιλές πρόσωπο αυτή την εποχή στην Formula 1, φαντάσου να έψαχνες για κάποιο άλλο πρόσωπο στο χώρο αυτό.
Σκέψου τώρα μια ιστοσελίδα που θέλει να ανεβάζει 2 με 3 άρθρα τη ημέρα με περίπου 2 - 3 φώτο το κάθε άρθρο.
Δύσκολα τα πράγματα!
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Εγω δεν  μπορώ να καταλάβω πως κατοχυρώνονται τα copyrights στις φωτογραφίες? Παράδειγμα. Βγάζω μία φωτογραφία (ενός προσώπου, τοπίου κλπ) και την ανεβάζω στο instagram μου ή στο blog μου. Μετά πάει ο @tolistrk και την βάζει στο site του. Με πιο τρόπο εγώ μπορώ να αποδείξω και να "κυνηγήσω" τον @tolistrk ?

Επίσης αυτές οι παραπάνω φωτογραφίες μου, θα βγαίνουν (αν βγαίνουν) στο google ή το bing ως CC?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο κάποιος που κάνει αυτή τη "δουλεία" μπορεί να μας δώσει απαντήσεις στα καυτά ερωτήματα 😁
Όλα τα άλλα είναι κουβέντα να γίνεται, όχι ότι είναι κακό, άλλωστε σε forum γράφουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...