Προς το περιεχόμενο

ΕΕ: 17 κράτη-μέλη υπέγραψαν συμφωνία αξίας 145€ δισ. για την ανάπτυξη επεξεργαστών


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό το πρότζεκτ δένει με την υπέροχα καθυστερημένη άποψη για τη δημιουργία "European Champions" με το ζόρι, δηλαδή εταιριών που θεωρητικά θα δραστηριοποιούνται σημαντικά σε παραπάνω απο μια χώρες και θα μπορούν να παίξουν στα ίσια Αμερικάνικες και Κινέζικες εταιρίες. Προφανώς το πρότζεκτ είναι βγαλμένο απο τα πιο κρατικίστικα όνειρα της Γαλλίας αλλά δυστυχώς και η Γερμανία ρέπει προς τον προστατευτισμό τα τελευταία χρόνια.

Τα σενάρια για το πρότζεκτ είναι δύο. Ή θα φάνε αμάσητα τα λεφτά σε συμβόλαια με εταιρίες αμφιβόλου ποιότητας, πρότζεκτ στα πανεπιστήμια κλπ και δε θα παραχθεί τίποτα. Ή θα παραχθεί "ευρωπαϊκός επεξεργαστής" και τότε οι καλοί κύριοι των Βρυξελλών θα βάλουν ένα χαράτσι νααααα στην Intel και την AMD, για να προστατέψουν την επένδυση τους βεβαίως βεβαίως, και ο Ευρωπαίος που δε θα έχει να ξοδέψει 2000€ για υπολογιστή θα παίρνει με τον "EuroCore", κι ας είσαι 15 χρόνια πίσω απο τον ανταγωνισμό.

Και κάτι τελευταίο. Πόσο συμμετέχει η κάθε χώρα; Πόσα λεφτά έριξε; Υπήρχε debate για αυτή τη συμμετοχή; Ακόμα και 1δις να έριξε η Ελλάδα, ήταν η κατάλληλη εποχή να το κάνει με ύφεση 15% και ανεργία που θα πατήσει τα πρώτα της -άντα; Δε θα μπορούσε να ρίξει αυτά τα χρήματα σε ελληνικές start-ups;

Ζήτω το ΕΣΠΑ, Ζήτω ο Κρατισμός, Ζήτω η Μπατρίδα μας η Ευρώπη

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, manolis940 είπε

Το μεροκάματο στις ελιές φτάνει τα 40€, δεν είδα και πολλούς Έλληνες να πάνε να παράξουν ελαιόλαδο made in greece.

 

 

 

Φοβάμαι φίλτατε οτι έχεις μείνει πολύ πίσω.Στα δικά μου τα μέρη (Μεσσηνιακή Μάνη) ελέω έλλειψης εργατικών χεριών έχουν οι Αλβανοί κάνει γκέτο και ζητάνε 50 ευρώ το μεροκάματο και μαζί με αυτόν υποχρεωτικά παίρνεις για δουλειά και την γυναίκα του (φτάσαμε τα 100 ευρώ) και αυτά για 7ωρο.Και αν πάρεις εργάτη απο άλλο χωριό η πόλη έχεις άλλα προβλήματα.Τοπική κοινωνια κλειστή...Βέβαια απο την στιγμή που οι δικοί μας είναι κοπρίτες και θελουν να δουλέψουν σε θέση γραφείου απο την ώρα που βγαίνουν απο το σχολείο και με μισθό κανα χιλιάρικο...καλά να πάθουμε.Δεν φταίνε οι Αλβανοί/Πακιστανοι κτλπ.

Αν και η αποψή μου είναι οτι ο βασικός θα έπρεπε να είναι 1000 ευρώ...αλλά αυτό είναι άλλο καπέλο.

 

Και για να έρθουμε στο θέμα των επεξεργαστών...Μακάρι να γίνει παραγωγή ευρωπαικών επεξεργαστών και δη στα 2nm αλλά το βλεπω πολύ δύσκολο μιας και ολόκληρη Intel και AMD με τόση τεχνογνωσία δεν τα έχουν καταφερει.Τουλάχιστον με ακομα έναν παικτη στην αγορά ελπίζω οτι οι τιμές θα πέσουν λίγο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν λεμε συμμετέχει και η καταχρεωμενη Ελλάδα, εννοούμε με ενα συμβολικό τιμημα. Σιγα μη δώσαμε εμείς σοβαρά λεφτά. Οτιδήποτε γίνει λοιπόν, σε συμβολικό  επίσης επίπεδο θα είναι το όφελος για την Ελλάδα. Οτι δίνεις παίρνεις. Αν νομίζετε οτι οι άλλοι που δωσαν λεφτά ειναι κοροιδα και θα φτιάξουν εργοστάσια στην Ελλάδα αυταπάταστε. 

Επισης με 1 εκ δημοσίους υπάλληλους, 2 εκ συνταξιούχους δεν υπάρχει περίπτωση να γινει οτιδήποτε με λιγότερη ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΉ φορολογια κατω του 60%. (Και λιγα λεω, απο προσωπική εμπειρία η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ φορολογια μου έχει φτάσει και το 90% όπου απλά αν δεν βρεις τρόπο να "κλέψεις" κάπως, θα κλείσεις). Με τέτοια ποσοστα φορολογίας κανένας νοήμων επιχειρηματίας δε θα έρθει ποτέ, και γι αυτό δεν έρχεται. Αντιθέτως φεύγουν και οι δικοί μας. 

Επεξ/σία από oldnew
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, petasis είπε

Ποιες είναι αυτές;

Η Σουηδία για παράδειγμα και γενικότερα οι Σκανδιναβικές χώρες. Αμφιβάλεις μήπως ότι οι πιο τεχνολογικά ανεπτυγμένες χώρες της Ε.Ε. είναι αυτές; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, rafinos είπε

Η Σουηδία για παράδειγμα και γενικότερα οι Σκανδιναβικές χώρες. Αμφιβάλεις μήπως ότι οι πιο τεχνολογικά ανεπτυγμένες χώρες της Ε.Ε. είναι αυτές; 

Ε, ναι, αμφιβάλω λίγο... 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, petasis είπε

Ε, ναι, αμφιβάλω λίγο... 🙂

Θα σου πρότεινα να μην αμφιβάλεις. :P

Είναι πολύ πιο προηγμένες τεχνολογικά από την υπόλοιπη Ευρώπη (σε αναλογία πάντα) και δεν είναι γιατί το λέω εγώ, αλλά γιατί είναι γεγονός. 

Γενικότερα όταν βλέπεις μια προηγμένη οικονομία είναι κάτα κάποιο τρόπο αλληλένδετο ότι είναι εξελιγμένη και στο τεχνολογικό κομμάτι. 

Δεν εννοώ ότι δεν υπάρχουν άλλες τεχνολογικά εξελιγμένες χώρες που φτάνουν το δικό τους επίπεδο, αλλά όταν πας να κάνεις μια τέτοια κίνηση, τότε πρέπει να πείσεις αρχικά τους δυνατούς παίχτες και μετά χώρες όπως η δική μας ας πούμε. Δηλαδή γίνεται να μην υπέγραψαν η Σουηδία και η Δανία κάτι τέτοιο. Το βρίσκω λίγο τραγικό. 

Επεξ/σία από rafinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, manolis940 είπε

σύ είπες ότι χρειάζεσαι εξειδικευμένο προσωπικό. Τα αγγλικά είναι το πρόβλημα σου;

Ρε φίλε αν δεν καταλαβαίνεις τι λέω δεν ξέρω πως αλλιώς να στο πω. 

 

Δηλαδή εξειδικευμένο προσωπικό ειναι μόνο αυτοί που έχουν νομπέλ και όλοι οι άλλοι ειναι χοιροβοσκοί; 

 

άσπρο μαύρο; 

πάρτο και απο την ίδια την intel https://jobs.intel.com/page/show/manufacturing-facilities-jobs-technician

 

https://jobs.intel.com/page/show/manufacturing-facilities-jobs-equipment-engineer

 

https://jobs.intel.com/page/show/manufacturing-facilities-jobs-corporate-services

 

https://jobs.intel.com/page/show/manufacturing-facilities-jobs-equipment-technician

 

όλες αυτές οι κατηγορίες ζητάνε bachelor(προπτυχιακό)  και άντε και κάνα έτος προϋπηρεσία ανάλογα την θέση (στις ΗΠΑ όλα αυτά με ανταγωνισμό πολύ μεγαλύτερο αποτι εδώ) 

 

Και τέλος μίλησα για ποιοτικό προσωπικό.  Εξειδίκευση δεν μπορείς να έχεις δεν υπάρχει σχολή που να παίρνεις πτυχίο να συντηρείς το XSADAFD 21312  ή σχολή που να σου μαθαίνει να δουλεύεις ΧΥΩ software που χρησιμοποιεί μόνο η Intel Μόνο για μια συγκεκριμένη διαδικασία στην γραμμή παραγωγής... 

Αν δεν μπορείς να καταλάβεις εσύ την διαφορά της ποιότητας του πχ να πάρεις κάποιο παιδί απο το μετσόβιο και να του μάθεις να χειρίζεται ένα συγκεκριμένο τύπου ρομπότ στην γραμμή παραγωγής ή να κάνει συγκεκριμένα ποιοτικά τεστ κτλ απο το να πάρεις έναν τυχαίο τότε μάλλον δεν μπορούμε να συζητήσουμε γιατί ο ορίζοντας σου δεν επαρκεί (και μάλλον ξέχνα την δουλειά στην φάμπρικα :P ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

Ρε φίλε αν δεν καταλαβαίνεις τι λέω δεν ξέρω πως αλλιώς να στο πω. 

 

Δηλαδή εξειδικευμένο προσωπικό ειναι μόνο αυτοί που έχουν νομπέλ και όλοι οι άλλοι ειναι χοιροβοσκοί;

Δεν μπαίμω στον κόπο να διαβάσω το υπόλυπο σου μήνυμα .... Ποτέ δεν είπα κάτι τέτοιο αλλά ακριβώς το αντίθετο. Πήγαινε πίσω και διάβασε ξανά !

 

4 ώρες πριν, TsoliasGR είπε

Φοβάμαι φίλτατε οτι έχεις μείνει πολύ πίσω.Στα δικά μου τα μέρη (Μεσσηνιακή Μάνη) ελέω έλλειψης εργατικών χεριών έχουν οι Αλβανοί κάνει γκέτο και ζητάνε 50 ευρώ το μεροκάματο και μαζί με αυτόν υποχρεωτικά παίρνεις για δουλειά και την γυναίκα του (φτάσαμε τα 100 ευρώ)

 

Και για να έρθουμε στο θέμα των επεξεργαστών...Μακάρι να γίνει παραγωγή ευρωπαικών επεξεργαστών και δη στα 2nm αλλά το βλεπω πολύ δύσκολο μιας και ολόκληρη Intel και AMD με τόση τεχνογνωσία δεν τα έχουν καταφερει.Τουλάχιστον με ακομα έναν παικτη στην αγορά ελπίζω οτι οι τιμές θα πέσουν λίγο.

Όχι ... Εμάς την γυναίκα την έχουν βασίλησα στο σπίτι . Ωστόσο στα δικά μου τα μέρη ήδη συζητιέται το να μπουν μικρότερα δέντρα και έχουμε σχεδόν έτοιμα και μηχανήματα που θα τα καλλιεργούν. Οπότε ελπίζω σε μία 5ετία από τώρα είτε θα αλλάξουν μυαλά οι εργάτες είτε θα είναι άχρηστοι.

Στο θέμα των επεξεργαστών. Άντε και πες ότι καταφέρνουμε να σχεδιάσουμε ένα chip στα 2nm. Δεν νομίζω η τεχνογνωσία αυτή να μεταφερθεί αποκλειστικά μόνο σε μία εταιρία αλλά τουλάχιστον σε όσες Ευρωπαϊκές  εταιρίες υπάρχουν και ασχολούνται στο χώρο έτσι ώστε να μην υπάρξει και μονοπώλιο εντός Ευρώπης.

Ωστόσο μία έρευνα που γίνεται σε επίπεδο κράτών δεν μένει ποτέ κρυφή άρα θα φτιάξουν κάτι παρόμοιο και οι υπόλοιποι παίκτες. Ίσως είναι μια ευκαιρία και για την intel να πάει σε μονοφήφιο αριθμό nm.

Εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί στα 2nm ; Γενικά τα cpu από παλιά έκαναν ένα νούμερο εμπορικό. Πχ ξεκινήσαμε με Hz μετά πηρύνες και σήμερα nm. Ωστόσο τα κράτη μέλη γιατί δίνουν λεφτά για τα 2nm? Αν φτιαχτεί κάτι στα 4nm θα είναι αποτυχία ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/1/2021 στις 8:18 ΜΜ, xristos97 είπε

Για περισσοτερες πληροφοριες: www.european-processor-initiative.eu

Παιδιά, πριν συνεχίσετε τις αερολογίες περί εμβολίων, κινέζων, αν πρέπει ο Βούλγαρος που σκουπίζει σε εργοστάσιο να έχει διδακτορικό και λοιπές φαιδρότητες, κάντε τον κόπο να διαβάσετε αυτό που παρέθεσε ο Χρήστος. Δεν μπορώ να πω, έχω γελάσει αρκετά βέβαια.

Η Ευρωπαϊκή Ένωση δεν αποφασίζει σήμερα και αύριο υλοποιεί. Σκέφτεται, προτείνει και σε καμιά δεκαριά χρόνια αρχίζουν και γίνονται πράγματα. Γίνονται όμως. Καλά, όχι πάντα. Χαχαχα! Το ζουμί είναι ότι το roadmap λέει σαφέστατα ότι σε πρώτη φάση αυτό που θα παραχθεί είναι IP. Μάλλον και σε τελευταία, if ever. Δεν βλέπω  να παράγονται actual επεξεργαστές εδώ. Πάτε σε κανένα πανεπιστήμιο να αρμέξετε λίγο Ευρωπαϊκό χρήμα και να βοηθήσετε την VW να βγάλει autopilot γιατί μας τα έχει πρήξει η Tesla. (Χωρίς πλάκα, λέει ότι ένας από τους σκοπούς είναι να αναπτύξουμε autonomous driving.)

Το ζουμί είναι το εξής: Δεν μπορούμε να στηριζόμαστε σε άλλους οπότε ας κάνουμε και εμείς κάτι. Είμαστε και ταχύτατοι εδώ (βλέπε Galileo, ίδια φάση ακριβώς), πιστεύω τα εγγόνια μας θα βρουν επεξεργαστές designed in EU (made in Mars, γιατί εκεί θα έχουν πάει τα εργοστάσια τους οι Κινέζοι μέχρι να τα καταφέρουμε).

Πάντως καλά κάνουν. Και αυτά τα "Πεινάνε τα παιδάκια στην Αφρική και αυτοί θέλουν να πάνε στο φεγγάρι." είναι πολύ ωραία, αλλά κάποια στιγμή πρέπει να καταλάβουμε ότι με καπιταλισμό κάποιος πρέπει να πεινάει. Μη σταθείτε εδώ και το κάνουμε πολιτικό και η πεφωτισμένη διαχείριση μου ξηλώσει αυτό που έγραψα! Η γκρίνια για σπατάλη resources μου φαίνεται πάντα τόσο περιττή. Και μάλλον ζηλόφθονη. Πάντα ακούω "όχι ρε γαμώτο, εγώ δε θα φάω από αυτή την πίτα". Εκτός και αν είναι η general purpose γκρίνια για οτιδήποτε γίνεται. Πάσο τότε, και εμένα μ' αρέσει να περνάω την ώρα μου γκρινιάζοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...