Προς το περιεχόμενο

ΕΕ: 17 κράτη-μέλη υπέγραψαν συμφωνία αξίας 145€ δισ. για την ανάπτυξη επεξεργαστών


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Le Perv είπε

Εχεις παρεξηγησει τους ασιατες. Δε μπορουν να συγκριθουν με δυτικους.
Ενα παραδειγμα θα σου δωσω... στο Αμερικα σαρωνουν πρωτιες και υποτροφιες τα ασιατακια.
Εχει γινει δημοσια συζητηση σε καναλια (για ονομα του Θεου) για το "μονοπωλειο" υποτροφιων ασιατων μεταναστων σε αμερικανικα πανεπιστημια.
Και κανανε προτασεις να βαζουν πιο δυσκολα θεματα σ αυτους για να μειωθει η ξεφτιλα μας.

π.χ. εχεις σχιστα ματια?.... Παρε τα δυσκολα θεματα.

Δεν έχω παρεξηγήσει τιποτα τους ξέρω τους έχουμε :P  Το μόνο πρόβλημα μας ειναι ότι ειμαστε ενα σύνολο μονάδων ενω αυτοί ομάδα που έχει επεκτάσεις σε κάθε τομέα πχ στον πολιτικό ότι χάλια και να έχει η κυβέρνηση τους ειναι κυβέρνηση που σε έναν βαθμό τουλάχιστον προασπίζεται τα συμφέροντα της χώρας τους...

 

Η δική μας (και οι προηγούμενες δεν έχει διαφορά το χρώμα) ειναι επιστάτες που προσπαθούν να καλοπιάσουν το αφεντικό.... 

 

Όσο για τους Ασιάτες με υποτροφίες κτλ οι Έλληνες να δεις τι κάνουν στις ΗΠΑ απο το 50!! Απλά οι Ασιάτες ειναι μιλιούνια ενώ οι δικοί μας μετρημένοι στα δάχτυλα γιαυτό και στις ταινίες κτλ μιλάνε περισσότερο για τους ασιάτες στατιστικά βάσει του πληθυσμού μας τα πάμε πάρα πολύ καλύτερα απλά όταν έχεις να κάνεις με δις Ασιάτες όσο μικρό και να ειναι το ποσοστό τους σαν απόλυτο τιμή θα ειναι πολύ μεγαλύτερη απο την δική μας. 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Le Perv είπε

Nαι το εχω ακουσει αυτο που λες. Δεν εχω προσωπικη εμπειρια με ασιατες. Ελαχιστους ξερω.

15 χρόνια expat σε Ινδονησία, Μαλαισια και Ταϊλανδή, έχω δει απίστευτα πράγματα στην παραγωγή αλλά και στις πωλήσεις !!!!!! Είναι ρομποτάκια όταν τους εκπαιδεύσεις αλλά μέχρι εκεί !!!!!

14 λεπτά πριν, korakios είπε

οχι φυσικά

ούτε καν (φορολογία, γραφειοκρατία , λάδι)

είναι δύσκολο για το άχρηστο κράτος να εισπράξει φόρους , να κάνει νομοθεσία

Σε κοντέινερ θα ζούμε πληρώνοντας ΕΝΦΙΑ φυσικά....

Ο μέσος Κινεζος στο Πεκίνο έχει καλύτερο μισθό από τον μέσο Έλληνα στην Αθήνα ......

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, arispz είπε

15 χρόνια expat σε Ινδονησία, Μαλαισια και Ταϊλανδή, έχω δει απίστευτα πράγματα στην παραγωγή αλλά και στις πωλήσεις !!!!!! Είναι ρομποτάκια όταν τους εκπαιδεύσεις αλλά μέχρι !!!!!

Άνετα τους έχουμε ο έλληνας αν έχει μεράκι και ελπίδα (να ξέρει πως θα κάνει προκοπή και να μην κολυμπάει στον ωκεανό της αβεβαιότητας κτλ ) με άλλα λόγια να ξέρει ότι δουλεύει σε μια σοβαρή φάμπρικα που κάνει σοβαρά προϊόντα και πως όσο θα δουλεύει καλά θα παίρνει και σωστό μεροκάματο για να μεγαλώσει την οικογένεια του κάνει το made in Greece να σημαίνει κάτι, δεν φοβάμαι αυτό το έχουμε αποδείξει έξαλλου και στο παρελθόν αυτό. 

 

Αυτό που φοβάμαι ειναι ότι ούτε δεν θα προσπαθήσουμε να φέρουμε τέτοιες βιομηχανίες στην χώρα μας. 

 

Όσο είμαστε χώρα (ψευτό)υπηρεσιών και τουρισμού(που δεν θα αργήσει να γίνει σεξοτουρισμός ήδη εινα σε ένα βαθμο) .. μόνο πιο χαμηλά θα πέσουμε.. η ελλάδα θέλει παραγωγή και παιδεία για να σωθεί .

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ όταν κάνει τα ίδια η Κίνα (πχ με Huawei, ZTE, HiSilicon κλπ) είναι κρατική επέμβαση στην αγορά και κίνδυνος για κατασκοπεία. Όταν τα κάνει η δύση είναι επένδυση. Από την άλλη, σίγουρα προτιμώ την ΕΕ να εμπλέκεται στο hardware ή το software μου, παρά η Κίνα ή οι ΗΠΑ που έχουν ιστορικό συνεργασίας με απολυταρχικά καθεστώτα (καλά η Κίνα είναι η ίδια) και εμπλοκή σε πολέμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εύχομαι να σχεδιάσουν αυτή τη φορά επεξεργαστές που θα υποστηρίζουν με την Αρχιτεκτονική τους μνήμες RAM με ECC. Η ζημιά που έκανε η Intel όλα αυτά τα χρόνια αναπαράγοντας το ψέμα ότι δεν φταίει η μνήμη non-ECC RAM για πολλά από τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι χρήστες έχει βλάψει σοβαρά τον χώρο. Αφού ξεκινά κάποιος από την αρχή εύχομαι να το κάνει σωστά αυτή τη φορά. Η AMD ήδη έχει στραφεί προς αυτό το δρόμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, FonBac είπε

Δεν νομίζω ότι οι Σουηδία και Νορβηγία είναι πιο ανεπτυγμένες από την Φινλανδία (NOKIA) σε θέματα επεξεργαστών.

Ρε φιλε η. Σουηδια εχει απο τις μεγαλυτερες αεροναυγικες εταιρειες συον κοσμο κι εδυ λες για Νοκια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν το έχετε πάρει χαμπάρι αλλά αν δεν βγάλουμε "εμείς" το φίδι απο τρύπα μην περιμένετε τους άλλους να το κάνουν.... καλοί χρυσοί οι ξένοι αλλά απο στροφάρισμα λίγο αμφιβάλλω και για μια τέτοια κίνηση χρειάζεται σκέψη σε άλλο επίπεδο.

Εμείς εδώ δεν έχουμε άτομα που να έχουν τις σπουδές να κάνουν κάτι τέτοιο (υποθέτω καθώς είναι ιδιαίτερα εξειδικευμένο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρώτη φορά μετά από πολλά χρόνια βλέπω η ΕΕ να επενδύει σε τομείς ανάπτυξης και επαναφοράς της παραγωγής εντός.

 

Μάλλον η εποχή της εξαγωγής τεχνολογίας και γραμμών παραγωγης στην Ανατολή τελειώνει.

Όλοι έχουν καταλάβει τι συνέβη, με την Κίνα εντός της επόμενης 10ετιας να παίρνει τον παγκόσμιο έλεγχο (παραγωγή, οικονομία) με πλεονέκτημα για αυτή την τεράστια εγχώρια ζήτηση.

 

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dieksodo είπε

WHAT THE FUUUUCK....

σε λιγο θα αρχισει να χρησιμοποιει τους φορους μας για να φτιαχνει σουβλατζιδικα ή ξερω γω ευρωπαικα αιφονια

αυτη η ΕΕ καθημερινα εκπλησσει για το ποσο ζωα ειναι αυτοι που αποφασιζουν τι θα κανουν τα λεφτα μας

δηλαδη για να το καταλαβουμε τι συμβαινει

αντι να αποφασισω εγω τι επεξεργαστη θα παρω με τα λεφτα μου

ερχεται η εε και μου τα παιρνει και αποφασιζει εκεινη!!

θα πει καποιος - ναι αλλα εσυ αν παρεις θα παρεις ιντελ (αμερικανικο)

ωραια 

αν θες ευρωπαικους δωσε κινητρα. πες στην ιντελ ελα ευρωπη φτιαξε εργοστασιο και σου δινω 0 φορο

0 φορο στα τελη κυκλοφοριας για να τους μεταφερεις. 0 φορο στο πετρελαιο για να τα μεταφερεις

εκπτωση στην ενεργεια για να τους φτιαχνεις. σου δινω δωρο εκταση να χτισεις

ετσι γινονται οι δουλειες

οχι να ψαξω να βρω τον μπατζανακη ενος φιλου του κουμπαρου μου "που ξερει απο κομπουτερ" να του δωσω λεφτα να πολεμησει την ιντελ

πεταμενα λεφτα πεταμενοι φοροι. μπραβο ΕΕ μετα την αποτυχια στο μεταναστευτικο στην τουρκια στο μπρεξιτ και φυσικα την αποτυχια της αντιμετωπισης των εμβολιων τωρα θα αποτυχεις και στους επεξεργαστες!

Δηλαδή εσύ κατάλαβες πως θα φτιάχνει σουβλατζιδικα??  ούτε κάπου σου λέει πως αποφασίζει η ΕΕ για το τι επεξεργαστή θα πάρεις.. απλά βλέπεις δεν θέλουν ευρωπαϊκές εταιρίες να βρεθούν στην θέση της huawei  και να εξαρτώνται απο αμερικάνικες πατέντες . πολύ καλή κίνηση και μακάρι να αποδώσει καρπούς .. καλο θα είναι να βλέπουμε την εικόνα σφαιρικά και να καταλαβαίνουμε τι γράφει το άρθρο ... αλλιώς γεννιούνται θεωρίες συνωμοσίας που δεν στέκουν

1 ώρα πριν, dieksodo είπε

WHAT THE FUUUUCK....

σε λιγο θα αρχισει να χρησιμοποιει τους φορους μας για να φτιαχνει σουβλατζιδικα ή ξερω γω ευρωπαικα αιφονια

αυτη η ΕΕ καθημερινα εκπλησσει για το ποσο ζωα ειναι αυτοι που αποφασιζουν τι θα κανουν τα λεφτα μας

δηλαδη για να το καταλαβουμε τι συμβαινει

αντι να αποφασισω εγω τι επεξεργαστη θα παρω με τα λεφτα μου

ερχεται η εε και μου τα παιρνει και αποφασιζει εκεινη!!

θα πει καποιος - ναι αλλα εσυ αν παρεις θα παρεις ιντελ (αμερικανικο)

ωραια 

αν θες ευρωπαικους δωσε κινητρα. πες στην ιντελ ελα ευρωπη φτιαξε εργοστασιο και σου δινω 0 φορο

0 φορο στα τελη κυκλοφοριας για να τους μεταφερεις. 0 φορο στο πετρελαιο για να τα μεταφερεις

εκπτωση στην ενεργεια για να τους φτιαχνεις. σου δινω δωρο εκταση να χτισεις

ετσι γινονται οι δουλειες

οχι να ψαξω να βρω τον μπατζανακη ενος φιλου του κουμπαρου μου "που ξερει απο κομπουτερ" να του δωσω λεφτα να πολεμησει την ιντελ

πεταμενα λεφτα πεταμενοι φοροι. μπραβο ΕΕ μετα την αποτυχια στο μεταναστευτικο στην τουρκια στο μπρεξιτ και φυσικα την αποτυχια της αντιμετωπισης των εμβολιων τωρα θα αποτυχεις και στους επεξεργαστες!

Δηλαδή εσύ κατάλαβες πως θα φτιάχνει σουβλατζιδικα??  ούτε κάπου σου λέει πως αποφασίζει η ΕΕ για το τι επεξεργαστή θα πάρεις.. απλά βλέπεις δεν θέλουν ευρωπαϊκές εταιρίες να βρεθούν στην θέση της huawei  και να εξαρτώνται απο αμερικάνικες πατέντες . πολύ καλή κίνηση και μακάρι να αποδώσει καρπούς .. καλο θα είναι να βλέπουμε την εικόνα σφαιρικά και να καταλαβαίνουμε τι γράφει το άρθρο ... αλλιώς γεννιούνται θεωρίες συνωμοσίας που δεν στέκουν

  • Like 4
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλέπω γιατί να μην υπάρξουν επενδύσεις στον τομέα αυτό στην Ελλάδα και στην ΕΕ. Για να γίνει αυτό θα πρέπει να δημιουργήσουμε μια δική μας Silicon Valley. Δηλαδή να προσελκύσουμε ταλέντο από ολόκληρο τον κόσμο με ευνοϊκό καθεστώς μετανάστευσης (ΗΠΑ, Ινδία, Κίνα, Ταϊβάν κλπ), να χτίσουμε ένα πολύ επιτυχημένο ακαδημαϊκό σύστημα ειδικά στα αντικείμενα της μηχανικής και της πληροφορικής και φυσικά να αρχίσει να λειτουργεί η οικονομία μας (φορολογικό σύστημα, ασφαλιστικές εισφορές, τραπεζικό σύστημα, κτηματολόγιο). 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stevegrip είπε

Πωπω λεφτα που θα φγωθουν παλι..Και καποιοι εδω λενε και μπραβο..Πωωωωω.

Αλλα αυτοι που λενε ναι λογικα ειναι οι "βολεμενοι"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Le Perv είπε

Καλο σα σκεψη. Αλλα ως εκει.
Η κατασκευη επεξεργαστων στηριζεται πανω σε πατεντες τεχνολογιας.

Εκτος κι αν κανουμε καφενειακη συζητηση, τοτε ναι .... ΓΟΥΣΤΑΡΩ!

Υ.Γ.
θα το εβλεπα το θεμα πιο σοβαρα, αν διαβαζα
"Η Ε.Ε. εκανε προταση εξαγορας της AMD για μερικα δις"
ή
"Η Ε.Ε. αγοραζει μετοχες της AMD/Intel"
Αυτο μου φαινεται καλυτερο σαν ιδεα. Αν και το "εξαγορα" ειναι απιθανο για λογους εθνικης ασφαλειας των ΗΠΑ.

Το σχέδιο μπορεί να γίνει licence. Αλλά ακόμα και η απλή παραγωγή κάνει την Ευρώπη ποιο ανεξάρτητη και ασφαλή από τυχών εμπάργκο ή κάτι άλλο. Τέλος, υπάρχουν αρχιτεκτονικές όπως risk5 που είναι ελεύθερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, korakios είπε

οχι φυσικά

Ναι φυσικά τι νόμιζες τζάμπα δουλεύουν ή ότι τα 700 ευρώ που παίρνουμε εμείς (όσοι μπορούν δηλαδή γιατί και η ανεργία ειναι στα ύψη)  ειναι παχυλός μισθός;

 

https://www.statista.com/statistics/278350/average-annual-salary-of-an-employee-in-china-by-region/

 

80 - 166 χιλιάδες γουάν (ανάλογα την πόλη οι πόλεις με μεγάλη παραγωγή ειναι αυτές με τους καλύτερους μισθούς) τον χρόνο το μέσο μεροκάματο. Δηλαδή 10.000 me20.000 ευρώ τον χρόνο το μέσο μεροκάματο... 

 

 

Με άλλα λόγια ανάλογα την περιοχή βγάζουν και παραπάνω χρήματα απο εμάς.

 

1 ώρα πριν, korakios είπε

ούτε καν (φορολογία, γραφειοκρατία , λάδι)

Όπως και να το κάνεις απο εδώ να το κόψεις απο εκει να το ράψεις το να στείλεις πχ 1 κοντέινερ με εμπόρευμά ενδοκοινοτικά απο βουλγαρία ή απο ιταλία για να πάει Αγγλία Γερμανία Γαλλία ειναι πιο φθηνά απο το να το στείλεις με φορτηγό πλοίο απο εκει που ανατέλλει ο ήλιος ενδιάμεσα απο πόσα λιμάνια (Ινδίες Αίγυπτος Μεσόγειο κτλ κτλ) για να φτάσει Γερμανία ή αγγλία... καλά με φορτηγό απο κίνα πάλι δεν το συζητώ 100 χώρες έχει να περάσει μόνο τα διόδια δηλαδή να βάλεις.. 

 

Ένας άλλος σημαντικός παράγοντας υπερ μας πέρα απο το κόστος ειναι και ο χρόνος αποστολής πολύ πιο γρήγορα θα μπορούμε να στέλνουμε εμπόρευμα στην ευρώπη απότι οι κινέζοι... 

 

Υπάρχει ψωμί με άλλα λόγια, πρωτοβουλία για να γίνουν εδώ φάμπρικες δεν υπάρχει και φυσικά υπάρχει και το αχανές (και γελοίο πολλές φορές) κράτος της γραφειοκρατίας που θέλει ακόμη και για να φταρνιστείς να βγάλεις γραμματόσημο  τον 10 να πρωτοκολλήσεις αίτηση στην Α υπηρεσία που θα σταλεί με ταχυδρομικό περιστέρι στην Β υπηρεσία που βρίσκεται 300 χιλιόμετρα παραπέρα και που τελικά δεν ειναι αρμοδιότητα της και θα σου πουν να τα ξανακάνεις όλα τα χαρτιά αυτή την φορά με 2 γραμματόσημα επιπλέον και να τα στείλεις το τάδε υπουργείου...  και γιαυτό δεν θέλει κανείς να κάνει δουλειές εδώ... 

 

εδώ φοιτητές που πήραν άδεια να περάσουν τις γιορτές στα σπίτια τους μετά δεν μπορούσαν να γυρίσουν πίσω γιατί (φυσικά) χρειαζόταν άδεια (και για αυτό, το να τους αφήσεις να γυρίσουν πίσω έτσι δεν παίζει) την οποία άδεια δεν την είχε σκεφτεί κάν ο κρατικός μηχανισμός οπότε "αποκλειστήκανε" στα χωριά τους... 

 

Έχω κάνει έναρξη επιχείρησης στην Νεα Ζηλανδία μπαμ μπαμ σε λιγες μέρες τα περισσότερα αυτόματα και online και σχεδόν ανέξοδα... 

 

Στην ελλάδα η ίδια έναρξη επιχείρησης θα χρειαζόταν 10πλάσια έξοδα (μόνο για την χαρτούρα για την έναρξη δεν μιλάω για όλα τα τσιβιά που ακολουθούν μετά εφόσον στίσεις την επιχείρηση) και μερικούς μήνες + ένα σωρό ψάξιμο με ατελείωτες σελίδες ΦΕΚ τηλέφωνα/επισκέψεις στα υπουργία ΚΕΠ και τελωνεία κτλ... 

 

Ο πατέρας μου τσίπουρο σε σχετικά μικρές ποσότητες (γύρο στον τόνο ή αλλιώς 1000 μπουκάλια περίπου ανα έτος)  θέλει να πουλήσει και χρειάζεται προστάντζα προτού καν βάλει τσίπουρο σε μπουκάλι δηλαδή 70.000 ευρώ μόνο για εγγυητική στο τελωνείο πέρα απο τον υπόλοιπο λαβύρινθο (και ασαφή) γραφειοκρατίας για τα υπόλοιπα (υπόψιν 1000 μπουκάλια τζίρος και όχι κέρδος άντε να ειναι 16.000 ευρώ -και αυτό πολύ αισιόδοξο ποσό!-  ακόμη και αν τα είχε έτοιμα να φύγουν και έτοιμους αγοραστές να τα πάρουν όλα). 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...