Προς το περιεχόμενο

eSIM Cosmote


jim_tron

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/2/2023 στις 2:30 ΜΜ, enlightened είπε

Η τιμή για την έκδοση eSim στην Cosmote έχει μειωθεί στα 5€ πια. 

Να και ένα ''καλό'' νέο θα έλεγα ωστόσο ας μην ξεχνάμε ότι το πρόβλημα δεν είναι τόσο το κόστος αρχικής έκδοσης eSIM αλλά η παράλογη χρέωση επανέκδοσης. Από τη στιγμή που δεν μεσολαβεί απώλεια (από δική σου υπαιτιότητα), από τη στιγμή που ο ίδιος ο πάροχος δεν υποστηρίζει την μεταφορά της και σε αναγκάζει να εκδόσεις νέα, δεν δικαιολογείται ούτε η χρέωση των 5€. Κατανοούμε ότι κάποια πράγματα γίνονται για λόγους ασφαλείας ωστόσο όλα οδηγούν σε δική μας ταλαιπωρία & οικονομική επιβάρυνση.. Η Vodafone προς τιμήν της ακολούθησε μία υποδειγματική διαδικασία έκδοσης eSIM με εφάπαξ κόστος (σε ένα και μοναδικό καρτελάκι που περιέχει τα στοιχεία σύνδεσης και το οποίο σου επιτρέπει να εγκαθιστάς/μεταφέρεις το eSIΜ Profile σε όποια συσκευή θέλεις - ακριβώς όπως θα έκανες με μία φυσική SIM χωρίς να είσαι αναγκασμένος να αχρηστεύεις μία ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΗ SIM).

Επεξ/σία από ramarg
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα,

απ΄ όσο κατάλαβα γενικά με eSIM δεν εχεις και το καλύτερο experience μιας και υπάρχουν πράγματα που σε δεσμέυουν.

αναρωτιέμαι εάν κάνεις έναν αριθμό eSIM και για καποιο λόγο η συσκευή σου δεν ανοίγει, μπορείς να βάλεις την κανονική κάρτα SIM και να δουλέψει ο αριθμός;
Γιατί αν αυτό δεν γίνεται, και έχεις στον αριθμό αυτό ebanking κ.α. τότε αυτομάτως σε μπλοκάρει κ δεν μπορεις να κανεις συναλλαγές (φαντάσου να ειναι και κανα τριήμερο αργιών οπως καλή ώρα)

Γνωρίζει καποιος εάν μπορείς να λειτουργήσεις (όχι ταυτοχρονα) και την κανονική SIM?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/2/2023 στις 10:15 ΠΜ, reset4 είπε

Καλημέρα,

απ΄ όσο κατάλαβα γενικά με eSIM δεν εχεις και το καλύτερο experience μιας και υπάρχουν πράγματα που σε δεσμέυουν.

αναρωτιέμαι εάν κάνεις έναν αριθμό eSIM και για καποιο λόγο η συσκευή σου δεν ανοίγει, μπορείς να βάλεις την κανονική κάρτα SIM και να δουλέψει ο αριθμός;
Γιατί αν αυτό δεν γίνεται, και έχεις στον αριθμό αυτό ebanking κ.α. τότε αυτομάτως σε μπλοκάρει κ δεν μπορεις να κανεις συναλλαγές (φαντάσου να ειναι και κανα τριήμερο αργιών οπως καλή ώρα)

Γνωρίζει καποιος εάν μπορείς να λειτουργήσεις (όχι ταυτοχρονα) και την κανονική SIM?

Όταν κανεις esim τον αριθμό σου σταματά να λειτουργεί η κλασική σιμ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, chris00 είπε

Ερώτηση: το iphone 11 pro γίνεται dual sim με μία φυσική και μία esim?

Το 11 pro max που είχα, έτσι το είχα με μια φυσική και μια esim

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, chris00 είπε

Ερώτηση: το iphone 11 pro γίνεται dual sim με μία φυσική και μία esim?

50 λεπτά πριν, HateMe είπε

Το 11 pro max που είχα, έτσι το είχα με μια φυσική και μια esim

έχει 1+1 :)https://support.apple.com/kb/SP805?locale=el_GR

Κάρτα SIM 

  • Dual SIM (nano‑SIM και eSIM)11
  • Το iPhone 11 Pro και το iPhone 11 Pro Max δεν είναι συμβατά με τις υπάρχουσες κάρτες micro-SIM
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 έχω μια κανονική sim με ενα νουμερο ....αν εχω esim με αλλο νουμερο τι δεσμευση υπαρχει ???

δε δέχονται και οι 2 μυνηματα  ανεξάρτητα ποιο νουμερο ειναι ενεργο ???τι χάνω στην ουσία που θα με αποτρέψει από esim ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 7 μήνες μετά...

Καλησπέρα! Παρέλαβα πριν λίγο eSIM Cosmote και μου εμφανίζει αυτό όταν προσπαθώ να την εισάγω στο iPhone μου.

Έχει τύχει σε κάποιον? Θέλει κάποιο χρόνο μέχρι να δουλέψει το QR? Ή έχει κάποιο θέμα?

IMG_6366.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/2/2023 στις 10:15 ΠΜ, reset4 είπε

Καλημέρα,

απ΄ όσο κατάλαβα γενικά με eSIM δεν εχεις και το καλύτερο experience μιας και υπάρχουν πράγματα που σε δεσμέυουν.

αναρωτιέμαι εάν κάνεις έναν αριθμό eSIM και για καποιο λόγο η συσκευή σου δεν ανοίγει, μπορείς να βάλεις την κανονική κάρτα SIM και να δουλέψει ο αριθμός;
Γιατί αν αυτό δεν γίνεται, και έχεις στον αριθμό αυτό ebanking κ.α. τότε αυτομάτως σε μπλοκάρει κ δεν μπορεις να κανεις συναλλαγές (φαντάσου να ειναι και κανα τριήμερο αργιών οπως καλή ώρα)

Γνωρίζει καποιος εάν μπορείς να λειτουργήσεις (όχι ταυτοχρονα) και την κανονική SIM?

Physical SIM card & eSIM δεν μπορούν να λειτουργήσουν ταυτόχρονα όσον αφορά τον ίδιο αριθμό. Επιλέγεις διαζευκτικά την μία ή την άλλη μορφή SIM με τα αντίστοιχα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. 

Στην περίπτωση της Ελλάδας, τα μειονεκτήματα της eSIM έχουν να κάνουν αποκλειστικά με λανθασμένες (κατά τη γνώμη μου) επιλογές των παρόχων και όχι με την ίδια την τεχνολογία της eSIM. Για παράδειγμα η Cosmote σου χρεώνει εφάπαξ κόστος έκδοσης για eSIM (εκδίδοντας σου επιστολή ή email με σχετικό QR code ΜΙΑΣ ΧΡΗΣΗΣ - πράγμα το οποίο σημαίνει ότι η ίδια η εταιρία σε αναγκάζει να πληρώνεις το κόστος για έκδοση eSIM ξανά και ξανά σε περίπτωση που θες να μεταφέρεις την eSIM σε άλλη συσκευή). Την ίδια στιγμή η Vodafone σου χρεώνει εφάπαξ ποσό για την έκδοση eSIM (με το QR code να βρίσκεται σε πλαστικό καρτελάκι μεγέθους πιστωτικής κάρτας καθιστώντας το reusable και γλιτώνοντας τους πελάτες από τον κόπο/κόστος να εκδίδουν κάρτες eSIM ξανά και ξανά). Το πλεονέκτημα προφανώς με τις eSIM είναι ότι γλιτώνεις το βάλε/βγάλε του παρελθόντος με την πινέζα καθώς και ότι μπορείς να αποθηκεύεις αρκετούς αριθμούς στη συσκευή.  ΩΣΤΟΣΟ με πρόσχημα την ασφάλεια των πελατών οι εταιρίες έχουν εισάγει περιορισμούς/χρεώσεις που μας κρατούν δέσμιους σε μία κατάσταση.  Αν σκεφτούμε μάλιστα και μεθόδους ασφαλούς μεταφοράς της eSIM (όπως αυτής που προσφέρει το iOS εδώ και δύο χρόνια —> ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΠΟΥ Ο ΠΑΡΟΧΟΣ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΕΙ/ΕΠΙΤΡΕΨΕΙ) καταλαβαίνουμε πόσο σχετικοποιείται το επιχείρημα της ασφάλειας που χρησιμοποιούν οι πάροχοι. Αν ήθελαν να βρουν λύσεις θα υιοθετούσαν ηλεκτρονικές διαδικασίες έκδοσης όπως στο εξωτερικό για να γλιτώνουμε τουλάχιστον την ταλαιπωρία μετάβασης στα καταστήματα (τα οποία σχεδόν πάντα δεν μπορούν να σε εξυπηρετήσουν αυθημερόν λόγω έλλειψης κάθε είδους SIM). 

Επεξ/σία από ramarg
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Πάω πριν τα Χριστούγεννα σε κατάστημα της Cosmote για μετατροπή σε eSIM και μου λένε να έρθω μετά τα Χριστούγεννα γιατί μπορεί να κολλήσει το σύστημα και να μείνω χωρίς κινητό τις γιορτές επειδή οι τεχνικοί στην Αθήνα θα λείπουν με άδεια και το τμήμα δουλεύει με προσωπικό ασφαλείας οπότε δεν θα ξέρει να λύσει τυχόν πρόβλημα που μπορεί να παρουσιαστεί.

Πάω μετά τα Χριστούγεννα και μου λένε να έρθω μετά την Πρωτοχρονιά αναφέροντας τον ίδιο λόγο με πριν.

Τους ρωτάω πως μια τεχνολογία / διαδικασία που εφαρμόζεται χρόνια τώρα μπορεί να έχει τέτοια προβλήματα και μου λένε ότι ναι, τον τελευταίο καιρό έχει πρόβλημα με τις ενεργοποιήσεις και πολύς κόσμος μένει χωρίς κινητό μέχρι να λυθεί.

Μου λένε άμα θες στο κάνουμε, αλλά με δική σου ευθύνη σε περίπτωση που μείνεις χωρίς κινητό λόγω συστημικού προβλήματος που δεν θα μπορέσει να λυθεί λόγω εορτών.

Στο τέλος μου πετάνε και ότι σε εταιρικά κινητά δεν μπορει να γίνει στο κατάστημα η αλλαγή παρά μόνο τηλεφωνικά στην εξυπηρέτηση εταιρικών πελατών.

Φυσικά δεν έκανα την μετατροπή, έφυγα, παίρνω τηλέφωνο στους εταιρικούς και μου λένε ότι στο κατάστημα μου είπαν π@π@ριές και ότι η αλλαγή μπορεί να γίνει κανονικά εκεί (να τους πάρω τηλέφωνο επιτόπου εάν παω και μου ξαναπούν το ίδιο) και άμα θέλω να μου στείλουν το QR με επιστολή.

Τελικά αποφάσισα να ξαναπάω την Τετάρτη στο κατάστημα... Cosmote / eSIM 2024...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, LordNodens είπε

Πάω πριν τα Χριστούγεννα σε κατάστημα της Cosmote για μετατροπή σε eSIM και μου λένε να έρθω μετά τα Χριστούγεννα γιατί μπορεί να κολλήσει το σύστημα και να μείνω χωρίς κινητό τις γιορτές επειδή οι τεχνικοί στην Αθήνα θα λείπουν με άδεια και το τμήμα δουλεύει με προσωπικό ασφαλείας οπότε δεν θα ξέρει να λύσει τυχόν πρόβλημα που μπορεί να παρουσιαστεί.

Πάω μετά τα Χριστούγεννα και μου λένε να έρθω μετά την Πρωτοχρονιά αναφέροντας τον ίδιο λόγο με πριν.

Τους ρωτάω πως μια τεχνολογία / διαδικασία που εφαρμόζεται χρόνια τώρα μπορεί να έχει τέτοια προβλήματα και μου λένε ότι ναι, τον τελευταίο καιρό έχει πρόβλημα με τις ενεργοποιήσεις και πολύς κόσμος μένει χωρίς κινητό μέχρι να λυθεί.

Μου λένε άμα θες στο κάνουμε, αλλά με δική σου ευθύνη σε περίπτωση που μείνεις χωρίς κινητό λόγω συστημικού προβλήματος που δεν θα μπορέσει να λυθεί λόγω εορτών.

Στο τέλος μου πετάνε και ότι σε εταιρικά κινητά δεν μπορει να γίνει στο κατάστημα η αλλαγή παρά μόνο τηλεφωνικά στην εξυπηρέτηση εταιρικών πελατών.

Φυσικά δεν έκανα την μετατροπή, έφυγα, παίρνω τηλέφωνο στους εταιρικούς και μου λένε ότι στο κατάστημα μου είπαν π@π@ριές και ότι η αλλαγή μπορεί να γίνει κανονικά εκεί (να τους πάρω τηλέφωνο επιτόπου εάν παω και μου ξαναπούν το ίδιο) και άμα θέλω να μου στείλουν το QR με επιστολή.

Τελικά αποφάσισα να ξαναπάω την Τετάρτη στο κατάστημα... Cosmote / eSIM 2024...

Έχουν προβλήματα στο σύστημα τους, όπου πολύ συχνά ο σύνδεσμος με το qrcode που περιέχεται στο email που παίρνεις δεν ανοίγει. Πήγαινε σε κατάστημα Γερμανός. Εκεί δουλεύουν με το παλιό καλό σύστημα, με το φάκελο που περιέχει τυπωμένο το qrcode. 

Παθαίνεις και μαθαίνεις. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, motoboots είπε

Έχουν προβλήματα στο σύστημα τους, όπου πολύ συχνά ο σύνδεσμος με το qrcode που περιέχεται στο email που παίρνεις δεν ανοίγει. Πήγαινε σε κατάστημα Γερμανός. Εκεί δουλεύουν με το παλιό καλό σύστημα, με το φάκελο που περιέχει τυπωμένο το qrcode. 

Παθαίνεις και μαθαίνεις. 

Nice, δεν το ήξερα. Thanks για την συμβουλή!

Οπότε είσαι απ΄ αυτές τις περιπτώσεις που έμειναν χωρίς κινητό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...