Προς το περιεχόμενο

eSIM Cosmote


jim_tron

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη το έκανα χθες, δεν μεταφέρετε η esim. Πρεπει να ξαναπληρώσεις τα 10€

Αν δεν θες esim και θες να βγαλεις παλι κανονική sim, αν δεν πας με τις δυο συσκευες, μια που έχει την esim και μια που θα βαλεις την κανονικη δεν γινεται την ιδια στιγμη.

Εγω περίμενα 6-7 ώρες για να ενεργοποιηθεί η καινούργια sim επειδή δεν πήγα πίσω την παλιά sim ,που είχε ακυρωθεί λόγω esim και έτσι δηλώθηκε κλοπή.

Γενικά ένα μπάχαλο η Cosmote, ενώ βγάζει την esim στο Data plan , δεν ειναι εφικτή η μεταφορά της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους πήγα σήμερα στην Cosmote και ξανά πλήρωσα μία e-sim η κοπέλα δεν μου έδωσε κανα φάκελο της Cosmote που να έχει μέσα το QR code τίποτα όπως είχε γίνει παλιά.Μου λέει θα σου έρθει το QR code στο e-mail.Μου ήρθε ένα e-mail αλλά είναι PDF σου λέει τις οδηγίες δεν μου ήρθε QR code.Στο PDF υπάρχει ένα QR code αλλά αυτό δεν δουλεύει πρέπει να είναι ψεύτικο να σου δείχνει και καλά τι είναι το QR code.Τι κάνουμε τώρα;

51C791BA-264A-431E-92ED-929036C89B01.jpeg

Επεξ/σία από astralon33
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθησα πριν μερικες μερες να βγαλω esim στην cosmote και ο υπαλληλος εκει μου ειπε οτι δεν εχει φακελους με QR Code και η μονη λυση ειναι να το κανουμε και να μου στειλουν απο  την cosmote με email to QR Code. Ωστοσο ο ιδιος μου ανεφερε οτι πολλοι πελατες που το ειχαν κανει δεν τους σταλθηκαν τα QR και μειναν χωρις τηλεφωνο αρκετο διαστημα. Επισης ουτε η Cosmote τους εχει ενημερωσει αν το προβλημα λυθηκε. Μου προτεινε προς το παρων να το αφησω οπως και εκανα. Δεν ξερω τι ακριβως γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω το ηθελα για να βαλω δευτερη φυσικη με data plan αλλα προς το παρων εχω μεινει ετσι...Αν καποιος παντως γνωριζει τι παιζεται με  cosmote και eSIM να μας ανοιξει τα ματια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Θελω και εγώ να κάνω την κοσμοτέ σιμ esim για το pixel αλλά βλέπω να μπλέκω και να μένω χωρίς ελληνική σύνδεση.

  Αν είσαι Greeceforthemoment κάνεις το εξής:

Πάς σε εταιρικό κατάστημα της Cosmote.

Ζητάς την επαν/έκδοση της esim.

Περιμέμεις μαζί με τη κοπέλα που σε εξυπηρετεί με το κινητό σου ανοικτό στο email σου

Αν καθυστερήσει πάνω απο 2 λεπτά να έρθει το email με το link που περιέχει το qr code ή έρθει το email αλλά χωρίς το προβλεπόμενο link, η κοπέλα ξαναστέλνει το αίτημα επιτόπου.

Μετά από 2 ή τρεις προσπάθειες του/της υπαλλήλου, το πολυπόθητο email (μαζί με το λινκ που περιέχει το qr code) έρχεται.

Δε φεύγεις ακόμα από το κατάστημα.

Χρησιμοποιείς το qr code, για να φορτώσεις το καινούριο esim profile στο κινητό σου. Ισως χρειαστείς δεύτερο κινητό ή δανεικό κινητό από τον υπάλληλο, για να βγάλεις φωτό το qr code και να το σκανάρεις στη συνέχεια από το κινητό σου.

Την παραπάνω μέθοδο χρησιμοποιώ πάντα όταν χρειάζομαι επαν/έκδοση   esim ( τουλάχιστον 4-5 φορές μέχρι τώρα) με 100% επιτυχία...

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, flyer είπε

  Αν είσαι Greeceforthemoment κάνεις το εξής:

Πάς σε εταιρικό κατάστημα της Cosmote.

Ζητάς την επαν/έκδοση της esim.

Περιμέμεις μαζί με τη κοπέλα που σε εξυπηρετεί με το κινητό σου ανοικτό στο email σου

Αν καθυστερήσει πάνω απο 2 λεπτά να έρθει το email με το link που περιέχει το qr code ή έρθει το email αλλά χωρίς το προβλεπόμενο link, η κοπέλα ξαναστέλνει το αίτημα επιτόπου.

Μετά από 2 ή τρεις προσπάθειες του/της υπαλλήλου, το πολυπόθητο email (μαζί με το λινκ που περιέχει το qr code) έρχεται.

Δε φεύγεις ακόμα από το κατάστημα.

Χρησιμοποιείς το qr code, για να φορτώσεις το καινούριο esim profile στο κινητό σου. Ισως χρειαστείς δεύτερο κινητό ή δανεικό κινητό από τον υπάλληλο, για να βγάλεις φωτό το qr code και να το σκανάρεις στη συνέχεια από το κινητό σου.

Την παραπάνω μέθοδο χρησιμοποιώ πάντα όταν χρειάζομαι επαν/έκδοση   esim ( τουλάχιστον 4-5 φορές μέχρι τώρα) με 100% επιτυχία...

Ευχαριστώ για το workaround.

Το πρόβλημα είναι αν χρειαστεί  restore το κινητό γιατί........ pixel και είμαι Αγγλία τότε τον ήπιαμε κλαρίνο.Γιατί εκδίδουν κωδικό μια χρήσης δεν το καταλαβαίνω.Θα ψάξω αν γίνεται restore χωρίς να σβήσει την esim.Δεν θελω να πάω και σε αλλη εταιρία το νούμερο γιατι έχω πακέτο προσφοράς,.

H αγγλική σιμ είναι της three και αυτοί δεν δίνουν esim.Κάποια στιγμή στο μέλλον κλπ κλπ. Για να μην λέμε μονο για τους ελληνικούς παρόχους .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Ευχαριστώ για το workaround.

Το πρόβλημα είναι αν χρειαστεί  restore το κινητό γιατί........ pixel και είμαι Αγγλία τότε τον ήπιαμε κλαρίνο.Γιατί εκδίδουν κωδικό μια χρήσης δεν το καταλαβαίνω.Θα ψάξω αν γίνεται restore χωρίς να σβήσει την esim.Δεν θελω να πάω και σε αλλη εταιρία το νούμερο γιατι έχω πακέτο προσφοράς,.

H αγγλική σιμ είναι της three και αυτοί δεν δίνουν esim.Κάποια στιγμή στο μέλλον κλπ κλπ. Για να μην λέμε μονο για τους ελληνικούς παρόχους .

Δε γνωρίζω από pixel, αλλά μήπως σύμφωνα με αυτό και αυτό θα είσαι οκ?

Σχετικά με τη three φορητότητα σε ΕΕ που έχει esim. Το πρόβλημα είναι ότι η three δίνει καλά πακέτα....

1 ώρα πριν, zourman1981 είπε

Αν λέμε ότι θες 4 5 φορές τον χρόνο επανέκδοση όχι δεν αξίζει η χρήση e sim καλύτερα 2 συσκευες

Γιατί να χρειάζεσαι 4-5 φορές το χρόνο επανέκδοση?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω πάει σε καμία 3-4 καταστήματα Γερμανός και δεν έχουν e sim οπωσ επίσης και σε εταιρικό (COSMOTE) παλιό ΟΤΕ , μάλιστα ένας μου είπε ότι είχανε και τις στείλαν πίσω …

μονο η τηλεφωνική εξυπηρέτηση cosmote μου είπε ότι πλέον στέλνουν την e sim με courier 🚚 ? Και έχουν καταργήσει το e mail λόγω ασφαλείας ????
μοορει κανείς να μου πει τι γίνεται γιατί δεν έχω καμια όρεξη να πληρωσω 10 ευρώ για να μπλεξω με μεταφορικές ;

Επεξ/σία από xphobus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...
Στις 7/2/2021 στις 5:51 ΜΜ, skiabox είπε

Το ρολόι δηλαδή υποστηρίζει esim αλλά δεν το υποστηρίζει η Cosmote;

Μόνο τα wearables που υποστηρίζουν eSim μπορούν να συνδεθούν πχ το apple watch ultra

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, NnNikolasSs είπε

Μόνο τα wearables που υποστηρίζουν eSim μπορούν να συνδεθούν πχ το apple watch ultra

Κανενα Apple Watch LTE δεν δουλευει στην Ελλαδα γιατι κανενας παροχος δεν εχει ενεργοποιησει την υπηρεσια. Προσοχη μεγαλη ουτε με ROAMING δουλευει διοτι ουτε αυτο μπορει να ενεργοποιηθει στην Ελλαδα (αφου δεν εχουν ενεργοποιησει την υπηρεσια οι παροχοι). Οι μοναδικες δυνατοτητες που υπαρχουν ειναι με αλλης εταιρειας ρολογια (πχ SAMSUNG) που οπως θα δεις υπαρχουν και οι διαφημισεις απο τον Γερμανο. Ενημερωσου απο το αντιστοιχο:

 

Επεξ/σία από gkat2829
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/1/2022 στις 3:37 ΜΜ, flyer είπε

 

Δε φεύγεις ακόμα από το κατάστημα.

Χρησιμοποιείς το qr code, για να φορτώσεις το καινούριο esim profile στο κινητό σου. Ισως χρειαστείς δεύτερο κινητό ή δανεικό κινητό από τον υπάλληλο, για να βγάλεις φωτό το qr code και να το σκανάρεις στη συνέχεια από το κινητό σου.

Την παραπάνω μέθοδο χρησιμοποιώ πάντα όταν χρειάζομαι επαν/έκδοση   esim ( τουλάχιστον 4-5 φορές μέχρι τώρα) με 100% επιτυχία...

Αυτό πως το κατάφερες; 

Την τελευταία φορά που το έκανα (πριν 2 μήνες για μεταφορά τον ίδιο αριθμό, ΠΑΛΙ με esim απ το 11 pro max στο 14 pro max και για να ενεργοποιηθει στην νέα συσκευή, ήθελε 6-8 ώρες. 

Και την προηγούμενη φορά που είχα κάνει πάλι το ίδιο (και από διαφορετικό κατάστημα) πάλι το ίδιο έγινε. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
Στις 14/1/2021 στις 6:20 ΜΜ, jim_tron είπε

Μου κάνει κάτι περίεργο, που σε άλλο κινητό δεν το είχα...

Έχω Data απο Cosmote (eSIM), Voice απο Vodafone (SIM), όταν κάποιος με καλεί (ή καλέσω) μέσω της Vodafone γραμμής, σταματάει να λειτουργούν τα Data (που είναι στην άλλη γραμμή)

Το έχει παρατηρήσει κανένας άλλος;

Ευχαριστώ 

εχω το ιδιο προβλημα, στην 1 εχω cosmote και στην δευτερη μια ξενη, η 1 ειναι esim, οταν μιλαω με την πρωτη δεν εχω data ενω οταν μιλαω με την δευτερη εχω, Ειναι το volte, Πιθανων η esim να μην εχει volte απο οτι εψαξα και γιαυτο κοβεται, ενω η 2 εχει μεσα κουμπι για volte και γιαυτο εχω παντα data οταν μιλαω με αυτην.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...