Προς το περιεχόμενο

eSIM Cosmote


jim_tron

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, 

είμαι νέος στα iPhone, και πήρα ένα 12 mini, με ενημέρωσαν οτι μπορώ να κάνω την 1 κάρτα μου esim και την 2η να την βάλω ώς φυσική.

Η ερώτηση που έχω είναι: Θα λειτουργεί ως 2κάρτο κινητό (θα δέχομαι κλήσης και στις 2 κάρτες) ή θα έχω την μια για Data (eSIM) και την φυσική για ομιλία

 

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

και οι 2 θα δουλευουν για κλησεις απλα νομιζω οτι καποιος περιορισμος υπαρχει προς το παρων στο 5G. λεω προς το παρων γιατι με software update περιμενουμε να αλλαξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω iphone 12 pro max και λειτουργεί κανονικά με esim και sim και δέχομαι κανονικά κλήσεις.

Το μόνο που χρειάζεται είναι να επιλέξεις ποια από τις δυο κάρτες θα έχεις σαν κύρια γιατί αν καλέσεις σε αριθμό που δεν έχεις στις επαφές σου θα καλέσει από τον αριθμό που έχεις προεπιλεγμένο.

Επίσης μπορείς να επιλέξεις την κάθε επαφή από ποια κάρτα θα καλεί όπως για τα data.

Το μόνο πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι εάν μιλάω σε μια από τις δυο γραμμές και έχω κλήση σε αναμονή στην ίδια κάρτα αν καλέσω πίσω θα καλέσεις με την άλλη κάρτα γιατί η πρώτη ήταν κατειλημμένη.

Αν γνωρίζει κάποιος ας μας ενημερώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώγια τις πληροφορίες.

Όντως εβαλα eSim και λειτουργεί όπως ακριβώς λειτουργούσε και ενα κανονικα dual sim, ελπίζω να διορθωθεί και το πρόβλημα/περιορισμός που αναφέρει παρά πάνω ο @nick_p

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου κάνει κάτι περίεργο, που σε άλλο κινητό δεν το είχα...

Έχω Data απο Cosmote (eSIM), Voice απο Vodafone (SIM), όταν κάποιος με καλεί (ή καλέσω) μέσω της Vodafone γραμμής, σταματάει να λειτουργούν τα Data (που είναι στην άλλη γραμμή)

Το έχει παρατηρήσει κανένας άλλος;

Ευχαριστώ 

Επεξ/σία από jim_tron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πούμε του στραβού το δίκιο, αν δεν θέλει κάποιος dual SIM κατάσταση, το να βγάλει στην παρούσα φάση eSIM μόνο για μία σύνδεση, εφόσον η Cosmote αναφέρει ρητά ότι δεν μεταφέρεται σε επόμενο κινητό, είναι άστοχη κίνηση.

Αν ενεργοποιηθεί κάποια στιγμή μελλοντικά η δυνατότητα μεταφοράς μιας eSIM και στη χώρα μας, να το συζητήσουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/1/2021 στις 8:37 ΜΜ, kostasgr78 είπε

Να πούμε του στραβού το δίκιο, αν δεν θέλει κάποιος dual SIM κατάσταση, το να βγάλει στην παρούσα φάση eSIM μόνο για μία σύνδεση, εφόσον η Cosmote αναφέρει ρητά ότι δεν μεταφέρεται σε επόμενο κινητό, είναι άστοχη κίνηση.

Αν ενεργοποιηθεί κάποια στιγμή μελλοντικά η δυνατότητα μεταφοράς μιας eSIM και στη χώρα μας, να το συζητήσουμε.

Ωπ ωπ ωπ τι είπες;

Ήμουν πολύ ξεκάθαρος πριν κάνω την Sim μου e-sim στην υπάλληλο Cosmote, και μου ειπε οτι μπορώ να ξανά κάνω την eSim φυσική SIM (με την αντιστοιχη χρέωση εννοείται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, jim_tron είπε

Ωπ ωπ ωπ τι είπες;

Ήμουν πολύ ξεκάθαρος πριν κάνω την Sim μου e-sim στην υπάλληλο Cosmote, και μου ειπε οτι μπορώ να ξανά κάνω την eSim φυσική SIM (με την αντιστοιχη χρέωση εννοείται)

Αυτό που σού είπε γίνεται.

Αναφέρομαι στη μεταφορά eSim σε επόμενο κινητό που έχει τη δυνατότητα eSIM. Αυτό δεν γίνεται.

Το οποίο σημαίνει ότι κάποιος που έχει eSIM στο κινητό του, στην επόμενη αλλαγή κινητού, πρέπει να εκδώσει εκ νέου eSIM ή φυσική SIM, κάτι που έχει διαδικαστική φασαρία και κόστος.

Κάτι που δεν θα συνέβαινε αν μεταφερόταν η eSIM ή αν κρατούσες εξαρχής την φυσική SIM.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικαιούμαι εταιρικό κινητό και παίρνουμε iPhone 12. Ήξερα ότι το iPhone 12 υποστηρίζει dual sim (esim & sim). Το λέω στον it της εταιρείας παίρνει τη Vodafone μπροστά μου και λέει δεν γίνεται δεν το υποστηριζουμε. Τους λέμε το υποστηρίζει η cosmote (η δεύτερη κάρτα μου είναι cosmote) και μας λένε πάλι δεν γίνεται. Τι συμβαίνει ξέρει κανείς να μου πει; τα έχουν κλειδωμένα τα κινητά τους; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η cosmote υποστηρίζει esim οπότε αν το εταιρικό σου είναι vodafone απ’οτι ξέρω δεν θα μπορέσει να γίνει.

Εγώ έχω το ακριβώς αντίθετο και λειτουργεί κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Bakxos είπε

Δικαιούμαι εταιρικό κινητό και παίρνουμε iPhone 12. Ήξερα ότι το iPhone 12 υποστηρίζει dual sim (esim & sim). Το λέω στον it της εταιρείας παίρνει τη Vodafone μπροστά μου και λέει δεν γίνεται δεν το υποστηριζουμε. Τους λέμε το υποστηρίζει η cosmote (η δεύτερη κάρτα μου είναι cosmote) και μας λένε πάλι δεν γίνεται. Τι συμβαίνει ξέρει κανείς να μου πει; τα έχουν κλειδωμένα τα κινητά τους; 

Μπορεί να βάλεις τη cosmote σου σε esim και τη vodafone σε κανονική sim.

Πχ εγώ έχω τη προσωπική μου γραμμή σε cosmote esim και σε κανονική sim παίζω με ότι sim χρειάζομαι (κυρίως sim άλλων χωρών). Μεγάλη ευκολία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, flyer είπε

Μπορεί να βάλεις τη cosmote σου σε esim και τη vodafone σε κανονική sim.

Πχ εγώ έχω τη προσωπική μου γραμμή σε cosmote esim και σε κανονική sim παίζω με ότι sim χρειάζομαι (κυρίως sim άλλων χωρών). Μεγάλη ευκολία...

Μα η Vodafone μου λέει δεν θα παιζει. Τα κινητά ή εταιρεία τα παίρνει από Vodafone 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...