Προς το περιεχόμενο

2ο Μεταπτυχιακό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας παιδιά και καλή χρονιά εύχομαι σε όλους.

Εδώ και λίγες μέρες αποφάσισα να κάνω ένα δεύτερο μεταπτυχιακό στα data, μήπως και ανοίξει καμιά πόρτα στο εξωτερικό.

Στο θέμα μας, το πρώτο μου μεταπτυχιακό ολοκληρώνεται αυτό τον μήνα με την παράδοση της διπλωματικής. Στο νέο μεταπτυχιακό πως να το δηλώσω αυτό; Υπάρχει κάποιο χαρτί έτσι ώστε να το επισυνάψω στα δικαιολογητικά για πάρω ένα προβάδισμα έναντι κάποιον άλλον υποψηφίων; 

Επιπλέον, ζητάνε και απόδειξη προυπηρεσίας απο δημόσιο φορέα, μπορώ να βάλω την αναγγελία πρόσληψης μου από εργάνη; Σκέφτηκα να βάλω την δήλωσω ΕΦΚΑ, απλά λείπουνε 2-3 μήνες ενσήμων. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζήτα από την σχολή σου αν παρέχεται κάποια βεβαίωση ότι ολοκληρώνεις επειδή ακόμα δεν έλαβες το δίπλωμα, εναλλακτικά ζητά βεβαίωση με τους βαθμούς στα μαθήματα οπότε φαίνεται έμμεσα τι έκανες μέχρι τώρα, παντως, δεν νομίζω να σου δώσουν μόρια από αυτό, θέλουν να είναι ολοκληρωμένο, εκτός αν είσαι ισοψηφία με κάποιον άλλον μπορεί να το εξετάσουν. 

Για τα ένσημα, κυρίως μετράει η βεβαίωση ενσημων, τωρα αν ειναι δώσε και τα 2 δικαιολογητικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά ειδικά στην πληροφορική τα μεταπτυχιακά έχουν πολύ μικρή σημασία. Αν με ένα μεταπτυχιακό δεν έχεις καταφέρει να πας στο εξωτερικό τότε κάτι κάνεις λάθος.

Κάτσε γράψε κώδικα, φτιάξε ένα github και δημιούργησε projects. Είναι πολύ καλύτερο από ένα μεταπτυχιακό. Επίσης πολλή σημαντική είναι η εργασιακή εμπειρία. 

Δεν θα πάρουν στα σοβαρά κάποιον ο οποίος έχει φτάσει 30 χρόνων με 2 μεταπτυχιακά και 0 εργασιακή εμπειρία. Με τέτοιο βιογραφικό πάρε και διδακτορικό και γίνε καθηγητής. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από κάποιον του κλάδου που εργάζεται στο εξωτερικό, τα πτυχία μια χαρά έχουν αξία. Ειδικά στις μεγάλες εταιρείες, στις οποίες θα θέλεις να δουλέψεις, μιας και έχουν τις καλύτερες συνθήκες εργασίας, πληρώνοντας παράλληλα αρκετά περισσότερα.

Δεν λέω προφανώς κατηγορηματικα ότι χωρίς πτυχία γιοκ. Αλλά 2ο μεταπτυχιακό θαρρώ είναι άχρηστο, εκτός άμα το κάνεις σε τοπ 10 πανεπιστήμιο Ευρώπης / Κόσμου σε σούπερ χοτ αντικείμενο.

Καμία εταιρεία του εξωτερικού δεν θα συγκινηθεί, δεν είναι ΑΣΕΠ να σου δίνουν τα πτυχία μόρια.

Επεξ/σία από Papakaliati
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, george1807 είπε

Πραγματικά ειδικά στην πληροφορική τα μεταπτυχιακά έχουν πολύ μικρή σημασία. Αν με ένα μεταπτυχιακό δεν έχεις καταφέρει να πας στο εξωτερικό τότε κάτι κάνεις λάθος.

Κάτσε γράψε κώδικα, φτιάξε ένα github και δημιούργησε projects. Είναι πολύ καλύτερο από ένα μεταπτυχιακό. Επίσης πολλή σημαντική είναι η εργασιακή εμπειρία. 

Δεν θα πάρουν στα σοβαρά κάποιον ο οποίος έχει φτάσει 30 χρόνων με 2 μεταπτυχιακά και 0 εργασιακή εμπειρία. Με τέτοιο βιογραφικό πάρε και διδακτορικό και γίνε καθηγητής. 

Τα 2/3 της Ελλάδας εχουνε μεταπτυχιακό, άρα πρέπει να κανείς κάτι να ξεχωρίσεις! Ήδη εργάζομαι κάπου, απλά θέλω να κοιτάξω και σε πιο μεγάλες εταιρίες και γιατί όχι στο εξωτερικό. Μην εισαι τόσο κακοπροαίρετος... καλή καρδιά!

2 ώρες πριν, Papakaliati είπε

Από κάποιον του κλάδου που εργάζεται στο εξωτερικό, τα πτυχία μια χαρά έχουν αξία. Ειδικά στις μεγάλες εταιρείες, στις οποίες θα θέλεις να δουλέψεις, μιας και έχουν τις καλύτερες συνθήκες εργασίας, πληρώνοντας παράλληλα αρκετά περισσότερα.

Δεν λέω προφανώς κατηγορηματικα ότι χωρίς πτυχία γιοκ. Αλλά 2ο μεταπτυχιακό θαρρώ είναι άχρηστο, εκτός άμα το κάνεις σε τοπ 10 πανεπιστήμιο Ευρώπης / Κόσμου σε σούπερ χοτ αντικείμενο.

Καμία εταιρεία του εξωτερικού δεν θα συγκινηθεί, δεν είναι ΑΣΕΠ να σου δίνουν τα πτυχία μόρια.

Θέλω να έχω ένα ΜΒΑ κ ένα data, αυτό! Δουλεύω ταυτόχρονα και απλά θέλω να τραβήξω τα βλέμματα μεγαλύτερων εταιριών, αυτός είναι ένας από τους λόγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την πληροφορική έχουν αξία και τα μεταπτυχιακά και το πορτοφόλιο , αλλά αν είναι ετεροχρονισμένα, πχ flash και fortran, η αγορά θα σε αφήσει από έξω. αν με ρωτούσαν τι να κάνω, θα έλεγα ΙοΤ και mobile εφαρμογές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, SchinasN είπε

Για την πληροφορική έχουν αξία και τα μεταπτυχιακά και το πορτοφόλιο , αλλά αν είναι ετεροχρονισμένα, πχ flash και fortran, η αγορά θα σε αφήσει από έξω. αν με ρωτούσαν τι να κάνω, θα έλεγα ΙοΤ και mobile εφαρμογές

Δλδ είσαι αντίθετος στο να κάνω MBA κ data? Πλέον με  Τον COVID όλα εχουνε ψηφιοποιηθεί, η βάσεις δεδομένων θα μπουνε για τα καλά στη ζωή μας.

 

Επεξ/σία από akis_skrl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έχεις ήδη μεταπτυχιακό γιατί δεν πας κατευθείαν διδακτορικό και μέσα σε 4-5 χρόνια να έχεις το καλύτερο δυνατό προσόν + πίσωπόρτα για καθηγητηλίκι αν πεινάσεις; Το λέω αφού είσαι διατεθειμένος να συνεχίσεις τις σπουδές, οπότε όπως λένε και οι άγγλοι in for a penny, in for a pound.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

Αφού έχεις ήδη μεταπτυχιακό γιατί δεν πας κατευθείαν διδακτορικό και μέσα σε 4-5 χρόνια να έχεις το καλύτερο δυνατό προσόν + πίσωπόρτα για καθηγητηλίκι αν πεινάσεις; Το λέω αφού είσαι διατεθειμένος να συνεχίσεις τις σπουδές, οπότε όπως λένε και οι άγγλοι in for a penny, in for a pound.

Γιατί το διδακτορικό θέλει πολύ χρόνο κόπο και διάβασμα, δεν έχω τόσο χρονο να διάθεσω για να είμαι ειλικρινής. Ίσως και το δεύτερο μεταπτυχιακό να είναι πλεονασμός αλλά θέλω κάτι έξτρα εκτός από τα βασικά για να ξεχωρίσω λίγο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, akis_skrl είπε

Γιατί το διδακτορικό θέλει πολύ χρόνο κόπο και διάβασμα, δεν έχω τόσο χρονο να διάθεσω για να είμαι ειλικρινής. Ίσως και το δεύτερο μεταπτυχιακό να είναι πλεονασμός αλλά θέλω κάτι έξτρα εκτός από τα βασικά για να ξεχωρίσω λίγο.

Οκ πάσο τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, JohnGTA είπε

Οκ πάσο τότε.

Ίσως το να κάνω δεύτερο μεταπτυχιακό να είναι πολυτέλεια, και ίσως να είναι αχρείαστο... απλά εδώ που φτάσαμε κοιτάμε το κάτι για να ξεχωρίσουμε. Αυτό βλέπω, από προσωπική πείρα με ότι έχω δει στην αγορά εργασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, akis_skrl είπε

Ίσως το να κάνω δεύτερο μεταπτυχιακό να είναι πολυτέλεια, και ίσως να είναι αχρείαστο... απλά εδώ που φτάσαμε κοιτάμε το κάτι για να ξεχωρίσουμε. Αυτό βλέπω, από προσωπική πείρα με ότι έχω δει στην αγορά εργασίας.

Προτιμοτερο να προσπαθησεις να ξεχωρισεις μεσω της δουλειας, π.χ. να βαλεις ενα σημαντικο προτζεκτ, πελατη, εταιρια, κλπ στην ενασχοληση και εμπειρια σου, παρα δευτερο μεταπτυχιακο σε αυτη τη φαση. Δεν θα κανει ιδιαιτερη διαφορα, εκτος κι αν ειναι σε τοπ παν/μιο και πολυ πιασαρικο αντικειμενο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, akis_skrl είπε

Τα 2/3 της Ελλάδας εχουνε μεταπτυχιακό, άρα πρέπει να κανείς κάτι να ξεχωρίσεις! Ήδη εργάζομαι κάπου, απλά θέλω να κοιτάξω και σε πιο μεγάλες εταιρίες και γιατί όχι στο εξωτερικό. Μην εισαι τόσο κακοπροαίρετος... καλή καρδιά!

Ναι τα 2/3... Και ξαναλέω άσε το μεταπτυχιακό και αν θες να ξεχωρίσεις γράψε κώδικα. Στη συνέντευξη θα σε βάλουν σίγουρα να γράψεις. Αν ξεχωρίσεις σε αυτό το κομμάτι παίρνεις χαλαρά τη δουλειά και ας έχουν οι άλλοι 5 μεταπτυχιακά. 

Δεν το λέω κακοπροαίρετα. Σου λέω τι βλέπω μέσα στον εργασιακό χώρο. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...