Προς το περιεχόμενο

Σκύλος ιδιοκτήτη σκότωσε τον δικό μου


kouliaras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ σημαντική είναι αυτή η πρόταση  και αρνηθούν τα φιλοζωικά σωματεία της περιοχής να αναλάβουν τη φροντίδα, εποπτεία και τη διαδικασία υιοθεσίας τους

Πρώτα πρέπει να περάσει από τη παραπάνω διαδικασία, να τον δει φιλοζωική με κάποιον εκπαιδευτή να κρίνουν ότι είναι τέτοια η κατάσταση που δε διορθώνεται και μετά πάει στην επιλογή της ευθανασίας.
Ένα σκυλί μεγαλωμένο ή που ζει έτσι, λογικό να μην έχει σωστές βάσεις και να βγάζει απλά ένστικα!
Αν είναι μικρό σε ηλικία γενικά στρώνει μια χαρά με σωστό ιδιοκτήτη/εκπαιδευτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

4 λεπτά πριν, pente είπε

Πολύ σημαντική είναι αυτή η πρόταση  και αρνηθούν τα φιλοζωικά σωματεία της περιοχής να αναλάβουν τη φροντίδα, εποπτεία και τη διαδικασία υιοθεσίας τους

Πρώτα πρέπει να περάσει από τη παραπάνω διαδικασία, να τον δει φιλοζωική με κάποιον εκπαιδευτή να κρίνουν ότι είναι τέτοια η κατάσταση που δε διορθώνεται και μετά πάει στην επιλογή της ευθανασίας.
Ένα σκυλί μεγαλωμένο ή που ζει έτσι, λογικό να μην έχει σωστές βάσεις και να βγάζει απλά ένστικα!
Αν είναι μικρό σε ηλικία γενικά στρώνει μια χαρά με σωστό ιδιοκτήτη/εκπαιδευτή.

Το διορθωσα, αυτη η προταση παει στο "ή ότι πάσχουν από ανίατη ασθένεια ή ότι είναι πλήρως ανίκανα να αυτοσυντηρηθούν λόγω γήρατος ή αναπηρίας και η διατήρησή τους στη ζωή είναι πρόδηλα αντίθετη με τους κανόνες ευζωίας τους και αρνηθούν τα φιλοζωικά σωματεία της περιοχής να αναλάβουν τη φροντίδα, εποπτεία και τη διαδικασία υιοθεσίας τους" και οχι στο αν διαπιστωθει οτι ειναι επικινδυνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Κάποιοι θεωρούν τα ζώα "μέλη της οικογένειας τους", και φαντάζονται πως έτσι ακριβώς τα αντιμετωπίζει και η νομοθεσία.

 

ειναι μελη της οικογενειας 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Miaou7 είπε

Το διορθωσα, αυτη η προταση παει στο "ή ότι πάσχουν από ανίατη ασθένεια ή ότι είναι πλήρως ανίκανα να αυτοσυντηρηθούν λόγω γήρατος ή αναπηρίας και η διατήρησή τους στη ζωή είναι πρόδηλα αντίθετη με τους κανόνες ευζωίας τους και αρνηθούν τα φιλοζωικά σωματεία της περιοχής να αναλάβουν τη φροντίδα, εποπτεία και τη διαδικασία υιοθεσίας τους" και οχι στο αν διαπιστωθει οτι ειναι επικινδυνα

γ) Αν διαπιστωθεί ότι είναι επικίνδυνα ζώα συντροφιάς ή ότι πάσχουν από ανίατη ασθένεια ή ότι είναι πλήρως ανίκανα να αυτοσυντηρηθούν λόγω γήρατος ή αναπηρίας και η διατήρησή τους στη ζωή είναι πρόδηλα αντίθετη με τους κανόνες ευζωίας τους και αρνηθούν τα φιλοζωικά σωματεία της περιοχής να αναλάβουν τη φροντίδα, εποπτεία και τη διαδικασία υιοθεσίας τους, υποβάλλονται σε ευθανασία.

Μηπως το ερμηνευεις λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Miaou7 είπε

Το διορθωσα, αυτη η προταση παει στο "ή ότι πάσχουν από ανίατη ασθένεια ή ότι είναι πλήρως ανίκανα να αυτοσυντηρηθούν λόγω γήρατος ή αναπηρίας και η διατήρησή τους στη ζωή είναι πρόδηλα αντίθετη με τους κανόνες ευζωίας τους και αρνηθούν τα φιλοζωικά σωματεία της περιοχής να αναλάβουν τη φροντίδα, εποπτεία και τη διαδικασία υιοθεσίας τους" και οχι στο αν διαπιστωθει οτι ειναι επικινδυνα

Οκ, παρόλαυτά ισχύει ότι πρώτα πρέπει να το δουν φιλοζωική με εκπαιδευτή πριν πάει για ευθανασία.
Γιατί δεν είναι όλες οι καταστάσεις ίδιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ukforthemoment είπε

γ) Αν διαπιστωθεί ότι είναι επικίνδυνα ζώα συντροφιάς ή ότι πάσχουν από ανίατη ασθένεια ή ότι είναι πλήρως ανίκανα να αυτοσυντηρηθούν λόγω γήρατος ή αναπηρίας και η διατήρησή τους στη ζωή είναι πρόδηλα αντίθετη με τους κανόνες ευζωίας τους και αρνηθούν τα φιλοζωικά σωματεία της περιοχής να αναλάβουν τη φροντίδα, εποπτεία και τη διαδικασία υιοθεσίας τους, υποβάλλονται σε ευθανασία.

Μηπως το ερμηνευεις λάθος;

Δεν ξερω φιλε. Αν εχεις καποιον νομικο και βρει κατι να το ερμηνευσει αλλιως τι να πω. Το ή χωριζει συνηθως την προταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Miaou7 είπε

Δεν ξερω φιλε. Αν εχεις καποιον νομικο και βρει κατι να το ερμηνευσει αλλιως τι να πω. Το ή χωριζει συνηθως την προταση.

Αν δεν ισχυαν οι προυποθεσεις που βαζει θα ήταν σε άλλη πρόταση.Αλλωστε έχουμε παραδείγματα που τα πήραν φιλοζωικές κλπ και δεν θανατώθηκαν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ukforthemoment είπε

Αν δεν ισχυαν οι προυποθεσεις που βαζει θα ήταν σε άλλη πρόταση.Αλλωστε έχουμε παραδείγματα που τα πήραν φιλοζωικές κλπ και δεν θανατώθηκαν.

Ο νομος λεει οτι πρεπει να περασει επιτροπη. Αν το κρινει επικινδυνο τελος. Αν τωρα δεν κριθει επικινδυνο ισχυουν τα αλλα. Φυλαξη, μετατοπιση, υιοθεσια κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Miaou7 είπε

Ο νομος λεει οτι πρεπει να περασει επιτροπη. Αν το κρινει επικινδυνο τελος. Αν τωρα δεν κριθει επικινδυνο ισχυουν τα αλλα. Φυλαξη, μετατοπιση, υιοθεσια κλπ.

Οκ για τον σκυλο.Για τον ιδιοκτήτη τι πρέπει να γίνει;Τι γνώμη έχεις;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Οκ για τον σκυλο.Για τον ιδιοκτήτη τι πρέπει να γίνει;Τι γνώμη έχεις;

Δεν εχω γνωμη γιατι δεν ξερω τα στοιχεια. Δεν βγαζω κανενα συμπερασμα για υποθεσεις που δεν ΓΝΩΡΙΖΩ.
Αν ειναι μ@λακας να τον σκισουν.
Αν δεν ειναι, ενα μικρο προστιμο και θα χασει τον σκυλο ( που κανει πρεπει να του κοστισε και κοντα στο χιλιαρικο)

Επεξ/σία από Miaou7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ πραγματικά καταλαβαίνουμε πως αισθάνεσαι,όσοι το έχουμε ζήσει ξέρουμε πόσο πονάει.Ομως προσωπικά ,αν βάλω τον εαυτό μου στη θέση και των δυο,η άλλη πλευρά μου φαίνεται ακομα πιο επώδυνη.(εκτος κι αν μιλάμε για τύπους που εκπαιδεύουν σκυλιά να σκοτώνουν κτλ και εκεί η βαλίτσα παει μακρυα).Αν μιλάμε όμως για ευσυνείδητο άνθρωπο, τοτε ειναι τραγικό.

Και ποσοι δεν έχουν χάσει τους μικρούς τους φίλους απο δική τους αμελεια;Δεν πρόσεξαν πχ το δρόμο.. Εκεί τι πρέπει να κάνουμε δηλαδη,να αρχίσουμε  να επιτιθομαστε στον εαυτό μας; Αυτο το λέω για όσους σου προτεινουν να βγεις στην επίθεση χωρις καποιο νοημα σε αυτο.Εγω απλώς θα μιλούσα στον τύπο να σιγουρευτώ ότι δε θα ξανασυμβεί κάτι ανάλογο και ότι δε θα κυκλοφορήσει ξανα σολο ο σκύλος.Δηλαδη θα τον 'εκοβα' .Αν δεν έβγαζα άκρη θα κινουμουν νομικά. 

Δική μου γνώμη είναι πως κάποια πράγματα που ειναι να συμβούν συμβαίνουν.Χωρις καμια μοιρολατρία.Ποσες φορες κάνουμε ο,τι πρέπει να κάνουμε  και τη μια που δεν ,γίνεται η στραβη.Εχω δει μπροστά στα μάτια μου μεγαλόσωμο σκύλο να κατασπαράζει μαλτεζακι σε λεωφόρο και ο ιδιόκτητης του 'δολοφόνου ' και που προσπαθησε πραγματικα, δεν μπόρεσε να συγκρατήσει το σκύλο.Αλλοι εχουν χασει τη γάτα  τους απο τον ιδιο το σκυλο τους και παλι σαν παραδειγμα Θελω να πω αλλιώς πως μιλάμε για λεπτά γραμμές.Συλλυπητηρια και παλι.

Βασικά οι απόψεις πανω στο θεμα είναι ενα πολυ καλο κοινωνικο δείγμα..ο άλλος λεει ευθανασία στο Ακιτα.ευγε!

Και κάπως έτσι φτάσαμε εδώ που φτασαμε ,τι κι αν έχουμε πλέον νόμους που κατοχυρώνουν τα δικαιώματα των ζώων.Τι κι αν τα (βασανίζουμε και ) τα τρωμε.

Το Ακίτα τουλάχιστον κυκλοφορεί ελεύθερο και μετά τις δέκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, axvax είπε

Ρε συ πραγματικά καταλαβαίνουμε πως αισθάνεσαι,όσοι το έχουμε ζήσει ξέρουμε πόσο πονάει.Ομως προσωπικά ,αν βάλω τον εαυτό μου στη θέση και των δυο,η άλλη πλευρά μου φαίνεται ακομα πιο επώδυνη.(εκτος κι αν μιλάμε για τύπους που εκπαιδεύουν σκυλιά να σκοτώνουν κτλ και εκεί η βαλίτσα παει μακρυα).Αν μιλάμε όμως για ευσυνείδητο άνθρωπο, τοτε ειναι τραγικό.

Και ποσοι δεν έχουν χάσει τους μικρούς τους φίλους απο δική τους αμελεια;Δεν πρόσεξαν πχ το δρόμο.. Εκεί τι πρέπει να κάνουμε δηλαδη,να αρχίσουμε  να επιτιθομαστε στον εαυτό μας; Αυτο το λέω για όσους σου προτεινουν να βγεις στην επίθεση χωρις καποιο νοημα σε αυτο.Εγω απλώς θα μιλούσα στον τύπο να σιγουρευτώ ότι δε θα ξανασυμβεί κάτι ανάλογο και ότι δε θα κυκλοφορήσει ξανα σολο ο σκύλος.Δηλαδη θα τον 'εκοβα' .Αν δεν έβγαζα άκρη θα κινουμουν νομικά. 

Δική μου γνώμη είναι πως κάποια πράγματα που ειναι να συμβούν συμβαίνουν.Χωρις καμια μοιρολατρία.Ποσες φορες κάνουμε ο,τι πρέπει να κάνουμε  και τη μια που δεν ,γίνεται η στραβη.Εχω δει μπροστά στα μάτια μου μεγαλόσωμο σκύλο να κατασπαράζει μαλτεζακι σε λεωφόρο και ο ιδιόκτητης του 'δολοφόνου ' και που προσπαθησε πραγματικα, δεν μπόρεσε να συγκρατήσει το σκύλο.Αλλοι εχουν χασει τη γάτα  τους απο τον ιδιο το σκυλο τους και παλι σαν παραδειγμα Θελω να πω αλλιώς πως μιλάμε για λεπτά γραμμές.Συλλυπητηρια και παλι.

Βασικά οι απόψεις πανω στο θεμα είναι ενα πολυ καλο κοινωνικο δείγμα..ο άλλος λεει ευθανασία στο Ακιτα.ευγε!

Και κάπως έτσι φτάσαμε εδώ που φτασαμε ,τι κι αν έχουμε πλέον νόμους που κατοχυρώνουν τα δικαιώματα των ζώων.Τι κι αν τα (βασανίζουμε και ) τα τρωμε.

Το Ακίτα τουλάχιστον κυκλοφορεί ελεύθερο και μετά τις δέκα.

Και εχεις και τον αλλο που το μονο στοιχειο που λαμβανει υποψην ειναι οτι ο σκυλος ειναι ακιτα.. Δηλαδη αμα λεγαμε οτι ειναι πιτμπουλ κατευθειαν σφαξιμο?..   Τι να πει κανεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, axvax είπε

Ρε συ πραγματικά καταλαβαίνουμε πως αισθάνεσαι,όσοι το έχουμε ζήσει ξέρουμε πόσο πονάει.Ομως προσωπικά ,αν βάλω τον εαυτό μου στη θέση και των δυο,η άλλη πλευρά μου φαίνεται ακομα πιο επώδυνη.(εκτος κι αν μιλάμε για τύπους που εκπαιδεύουν σκυλιά να σκοτώνουν κτλ και εκεί η βαλίτσα παει μακρυα).Αν μιλάμε όμως για ευσυνείδητο άνθρωπο, τοτε ειναι τραγικό.

Και ποσοι δεν έχουν χάσει τους μικρούς τους φίλους απο δική τους αμελεια;Δεν πρόσεξαν πχ το δρόμο.. Εκεί τι πρέπει να κάνουμε δηλαδη,να αρχίσουμε  να επιτιθομαστε στον εαυτό μας; Αυτο το λέω για όσους σου προτεινουν να βγεις στην επίθεση χωρις καποιο νοημα σε αυτο.Εγω απλώς θα μιλούσα στον τύπο να σιγουρευτώ ότι δε θα ξανασυμβεί κάτι ανάλογο και ότι δε θα κυκλοφορήσει ξανα σολο ο σκύλος.Δηλαδη θα τον 'εκοβα' .Αν δεν έβγαζα άκρη θα κινουμουν νομικά. 

Δική μου γνώμη είναι πως κάποια πράγματα που ειναι να συμβούν συμβαίνουν.Χωρις καμια μοιρολατρία.Ποσες φορες κάνουμε ο,τι πρέπει να κάνουμε  και τη μια που δεν ,γίνεται η στραβη.Εχω δει μπροστά στα μάτια μου μεγαλόσωμο σκύλο να κατασπαράζει μαλτεζακι σε λεωφόρο και ο ιδιόκτητης του 'δολοφόνου ' και που προσπαθησε πραγματικα, δεν μπόρεσε να συγκρατήσει το σκύλο.Αλλοι εχουν χασει τη γάτα  τους απο τον ιδιο το σκυλο τους και παλι σαν παραδειγμα Θελω να πω αλλιώς πως μιλάμε για λεπτά γραμμές.Συλλυπητηρια και παλι.

Βασικά οι απόψεις πανω στο θεμα είναι ενα πολυ καλο κοινωνικο δείγμα..ο άλλος λεει ευθανασία στο Ακιτα.ευγε!

Και κάπως έτσι φτάσαμε εδώ που φτασαμε ,τι κι αν έχουμε πλέον νόμους που κατοχυρώνουν τα δικαιώματα των ζώων.Τι κι αν τα (βασανίζουμε και ) τα τρωμε.

Το Ακίτα τουλάχιστον κυκλοφορεί ελεύθερο και μετά τις δέκα.

Ωραία αυτα που λες, αλλά, ευσυνειδητος πολίτης και το σκυλί του να περιφέρεται από δω κι από κει, κάτι δεν ταιριάζει καλά σε αυτα τα δύο. 

Για τα σκυλιά ράτσας Ακίτα, έβλεπα ένα αφιέρωμα στο YouTube από κάποιον και θυμάμαι αναφορά του πως αν σκύλος Ακίτα δαγκώσει άλλον δυσκολα ανοίγει το στόμα του να αφήσει το θύμα που δάγκωσε. Σε κάθε περιπτωση δεν γίνεται να είναι εντελως ελεύθερος ο σκύλος έξω στους δρόμους. Ενδιαφέρον θα έχει αν ο συγκεκριμένος έχει τσιπαρει το σκυλί πράγμα υποχρεωτικό κιόλας, δηλαδή αν τύχει και χαθεί έξω ο σκύλος πάει. 

14 λεπτά πριν, Konstantinos92 είπε

Βασικά είναι απλά έναν ζώο. Ναι το κατανοώ έχεις συναισθήματα όμως καλύτερα να τα εναποθέσεις σε κανέναν γείτονα σου ή κανένα άνθρωπο όπως αυτούς που πουλάνε την Σχέδια. 

Αντί να μπλέκεις με δικηγόρους για εμένα ζητά από τον ιδιοκτήτη του άλλου σκύλου χρήματα για να αγοράσεις πάλι ένα σκυλάκι αν το θες τόσο πολύ.

Επίσης, σε άλλες χώρες τα σκυλιά τα τρώνε κανονικά χωρίς αυτό να σημαίνει ότι και εκεί αν συμβεί κάτι αντίστοιχο με το δικό σου συμβάν δεν υπάρχει τσακωμός μεταξύ ιδιοκτητών όμως.

Συλλυπητήρια πάντως.
 

 

Δεν ειναι ανάγκη να ζητήσει χρήματα για να αγοράσει άλλο. Ας υιοθετήσει κάποιο από κανένα καταφύγιο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρουμε τι είναι και τι δεν είναι ο ιδιοκτήτης του ακιτα.Θελει καποια διερεύνηση που αμφιβάλλω ότι η γραφειοκρατία του νόμου μπορεί να κάνει.Το σκυλί  απλως δεν πρέπει να ξανακυκλοφορησει ασυνόδευτο.Δυστυχώς το κακό εγινε και η όποια προσπάθεια για εκδίκηση μονο επιπλέον κακο θα προκαλέσει.Τωρα αν ξαναδείς φίλε το σκύλι αυτο ελεύθερο, τότε πρέπει να κινηθείς ανάλογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...