Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση cd rom σε cd player


Konstantinos2020g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω βγάλει από τον υπολογιστή το cd rom και έβαλα ένα dvd εγγραφής, το cd rom θέλω να το συνδέσω με το cd player του στερεοφωνικού συγκροτηματος μου, είτε εξωτερικά είτε εσωτερικά ,καθόσον το cd player δεν διαβάζει καλά τους δίσκους και είτε κολλάει είτε πηδάει , μπορεί κάποιος να μου πει με ποιον τρόπο και τι θα χρειαστώ; Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Konstantinos2020g είπε

Έχω βγάλει από τον υπολογιστή το cd rom και έβαλα ένα dvd εγγραφής, το cd rom θέλω να το συνδέσω με το cd player του στερεοφωνικού συγκροτηματος μου, είτε εξωτερικά είτε εσωτερικά ,καθόσον το cd player δεν διαβάζει καλά τους δίσκους και είτε κολλάει είτε πηδάει , μπορεί κάποιος να μου πει με ποιον τρόπο και τι θα χρειαστώ; Ευχαριστώ.

αν έχει έξοδο για ακουστικά δες παρακάτω Αν θυμάμαι καλά δεν θα παίζει mp3 εκτός pc Αλλα μονο audio Στο 2021 είμαστε  μήπως να δεις κάτι άλλο?  κάτι σαν αυτά

https://www.youtube.com/watch?v=3cIMm3XqknM

 

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/1/2021 στις 5:46 ΜΜ, hp8 είπε

αν έχει έξοδο για ακουστικά δες παρακάτω Αν θυμάμαι καλά δεν θα παίζει mp3 εκτός pc Αλλα μονο audio Στο 2021 είμαστε  μήπως να δεις κάτι άλλο?  κάτι σαν αυτά

https://www.youtube.com/watch?v=3cIMm3XqknM

 

Αφού τα έχουμε γιατί να τα πετάξουμε; Ας τα αξιοποιήσουμε όπως ή όσο μπορούμε.

Στις 9/1/2021 στις 5:46 ΜΜ, hp8 είπε

αν έχει έξοδο για ακουστικά δες παρακάτω Αν θυμάμαι καλά δεν θα παίζει mp3 εκτός pc Αλλα μονο audio Στο 2021 είμαστε  μήπως να δεις κάτι άλλο?  κάτι σαν αυτά

https://www.youtube.com/watch?v=3cIMm3XqknM

 

Έχει έξοδο για ακουστικά αλλά πώς θα γίνει η σύνδεση ;

Στις 9/1/2021 στις 2:41 ΜΜ, Τέρης Α. είπε

Ποιο μοντέλο είναι το CD-ROM;

Είναι cd rom εγγραφής , το είχε επάνω ο υπολογιστής από την μάνα του που ήταν τις altek , δεν γράφει κάτι επάνω.

Είδα το video .Έχει είσοδο μικρόφωνου έχει και επιλογή έντασης ήχου, δεν έχει όμως για να προχωράω τα κομμάτια μπρος πίσω, το όλο αυτό πως θα συνδεθεί στο στερεο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, Konstantinos2020g είπε

Αφού τα έχουμε γιατί να τα πετάξουμε; Ας τα αξιοποιήσουμε όπως ή όσο μπορούμε.

κάποια πράγματα δεν είναι για όλες τις δουλειές Πάμε λοιπόν:                                                       Θα χρειαστείς τροφοδοτικό με βύσμα ρεύματος molex η sata αναλογα Θα χρειαστείς ενισχυτή ηχεία και τα ανάλογα  καλώδια  συνδεσης Δεν θα μπορείς να προχωρήσεις στο επόμενο κομματι δεν θα έχεις εικόνα τι παίζει και πιο κομματι και πιθανον να μην παίζει mp3 Αν δεν το χρειάζεσαι δωστο σε κάποιον που θα το βάλει στο pc του, που χλωμό το βλέπω αν είναι ide να το θέλει κάποιος 

 

59 λεπτά πριν, Konstantinos2020g είπε

Έχει έξοδο για ακουστικά αλλά πώς θα γίνει η σύνδεση ;

με τα παραπάνω εξαρτήματα που γράφω Εκτός και αν έχεις ηχεία υπολογιστη βάζεις το 3,5 jack στην είσοδο των ακουστικών του cdrom τροφοδοτείς με ρευμα οπου απαιτείται και πάμε Απ την άλλη βάζεις μόνο ρευμα και  ακουστικά και τέλος 

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι cd rom και όχι dvd rom , ευχαριστώ όλους σας θα δω τι θα κάνω, θα ψάξω να βρω μια λύση να μπορέσω να το συνδέσω με το cd player, δύσκολο αλλά θα ψάξω ,με αρέσει να παλεύω για νέα και τρελά πράγματα, αν κάποιος έχει καμία ιδέα για αυτό καλοδεχούμενη, ξανά ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μία λύση που νομίζω ότι κάνει αυτό που θέλετε, κοστίζει 25ε και είναι από εξωτερικό, να ψάξω να το βρω;

Λοιπόν, αυτό εδώ είναι!

Το σκεφτόμουν το Μάρτιο να κάνω κάτι τέτοιο σαν λάτρης κι εγώ του DIY, αλλά είπα 25ε μου φαίνονται κάπως πολλά, όταν έχω ήδη 2 ΡαδιοCD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Υπάρχει μία λύση που νομίζω ότι κάνει αυτό που θέλετε, κοστίζει 25ε και είναι από εξωτερικό, να ψάξω να το βρω;

Λοιπόν, αυτό εδώ είναι!

Το σκεφτόμουν το Μάρτιο να κάνω κάτι τέτοιο σαν λάτρης κι εγώ του DIY, αλλά είπα 25ε μου φαίνονται κάπως πολλά, όταν έχω ήδη 2 ΡαδιοCD.

Αυτό είναι πολύ καλό, αλλά θέλει λίγο ψάξιμο πως γίνεται η συνδεσμολογία, λογικά θα χρειαστεί και Κολλητήρη ,θα το κοιτάξω , αν το έχεις ψάξει εσύ πως ακριβώς γίνεται εξήγησε μου. Σκέφτηκα και αυτήν την λύση  https://www.joom.com/el/products/5d08c8ea8b45130101eefd3d ,και αυτό λογικά θα θέλει Κολλητήρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...