Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν λίγο μου προέκυψε και μια πρωτιά σε ένα chalenge του dpreview. Ελπίζω να σας αρέσει 

https://www.dpreview.com/challenges/Challenge.aspx?ID=15272&View=Results&Rows=4

Επεξ/σία από costas_
  • Like 7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, costas_ είπε

Πριν λίγο μου προέκυψε και μια πρωτιά σε ένα chalenge του dpreview. Ελπίζω να σας αρέσει 

https://www.dpreview.com/challenges/Challenge.aspx?ID=15272&View=Results&Rows=4

Μας αρέσει αρκετά ....μπράβο @costas_ 👍

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/11/2021 στις 1:12 ΠΜ, costas_ είπε

Πριν λίγο μου προέκυψε και μια πρωτιά σε ένα chalenge του dpreview. Ελπίζω να σας αρέσει 

https://www.dpreview.com/challenges/Challenge.aspx?ID=15272&View=Results&Rows=4

..πάντα τέτοια!  μπράβο!

.. στα 25 sec, f10 , iso 100, στα 30mm με τον 24 - 120 f4 της nikon, βραδάκι..365089160_DSC_8922(1).jpg.1bbef0536b04052d280432756f70caf6.jpg

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Ntinlanden είπε

_DSC5535-Edit_copy_2784x1856.jpg

     Καλά είπα εγώ , λύθηκαν τα φρένα και βουρρρρρ για την επόμενη μηχανή 🤣🤣🤣 ......... μάλιστα από την ορμή και την ταχύτητα δεν προλαβαίνεις να τον δείς ........ 🤣🤣🤣 ....... δες εδώ γραμμή που άφησε πίσω του ......... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αφορμη κάποια σχόλια για τη Fuji και την αστροφωτογραφία είπα να μοιραστώ μαζί σας μερικές φωτογραφίες τραβηγμένες με Fujifilm X-T20 και τους Samyang 12mm f/2 και Fujifilm XF 35mm f/2.

Στην 1η και στη 2η έχει γίνει stacking ενώ η 2η και η 3η είναι συνδυασμός stacking και panorama.

Στην 1η ο γαλαξίας αχνοφαίνεται γιατί ακόμα δύει το φεγγάρι, εξού και το πορτοκαλί glow στα δεξιά.

Η έλλειψη low-pass filter του X-Trans sensor βοηθάει αρκετά στο να αποτυπωθούν καλύτερα τα χρώματα των νεφελωμάτων!

spacer.png

spacer.png

spacer.png

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Axelfc είπε

Με αφορμη κάποια σχόλια για τη Fuji και την αστροφωτογραφία είπα να μοιραστώ μαζί σας μερικές φωτογραφίες τραβηγμένες με Fujifilm X-T20 και τους Samyang 12mm f/2 και Fujifilm XF 35mm f/2.

Στην 1η και στη 2η έχει γίνει stacking ενώ η 2η και η 3η είναι συνδυασμός stacking και panorama.

Στην 1η ο γαλαξίας αχνοφαίνεται γιατί ακόμα δύει το φεγγάρι, εξού και το πορτοκαλί glow στα δεξιά.

Η έλλειψη low-pass filter του X-Trans sensor βοηθάει αρκετά στο να αποτυπωθούν καλύτερα τα χρώματα των νεφελωμάτων!

spacer.png

spacer.png

spacer.png

 

Exif εχεις να μας πείς ;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, CONAN_ είπε

 

Exif εχεις να μας πείς ;  

Με τον Samyang πάντα τραβάω f/2 15sec ISO 3200 και με τον XF 35mm f/2 9sec ISO 3200. Οι χρόνοι είναι τέτοιοι και στους δύο ώστε να μην έχω star trails. Η X-T20 είναι ISO invariant στο 800 οπότε θα είχα θεωρητικά το ίδιο αποτέλεσμα αν αύξανα στο post το exposure.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με τη καλημέρα μου και απο εμένα και ενα πορτραίτο με τον φτωχό 50αρη 1.8 που εχουμε ολοι. (Ολοι δεν έχουμε εναν; 😅)  .."75mm" σαφώς βλέπω 🙂

 

Πολύ ωραίες οι αστροφωτογραφίες @Axelfc

 

_DSC2345

 

Επεξ/σία από Ntinlanden
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

58 λεπτά πριν, Ntinlanden είπε

Με τη καλημέρα μου και απο εμένα και ενα πορτραίτο με τον φτωχό 50αρη 1.8 που εχουμε ολοι. (Ολοι δεν έχουμε εναν; 😅)  .."75mm" σαφώς βλέπω 🙂

 

Πολύ ωραίες οι αστροφωτογραφίες @Axelfc

 

_DSC2345

 

..ως συνήθως , μια χαρά ''γράφει'' αυτός ο φθηνός  φακός , στα  +  εδώ (αν μου επιτρέπεται ο σχολιασμός) η λάμψη του μοντέλου..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NickSyk είπε

 

..ως συνήθως , μια χαρά ''γράφει'' αυτός ο φθηνός  φακός , στα  +  εδώ (αν μου επιτρέπεται ο σχολιασμός) η λάμψη του μοντέλου..

Δεν γράφει μια χαρά, γράφει δέκα χαρές για τα δικά μου γούστα και απαιτήσεις! 

Είναι αυτο που λέμε γενικά..τι θέλουμε, τι μας καλύπτει και τι μπορούμε να πληρώσουμε για το ερασιτεχνικο κομμάτι παντα και για να κάνουμε τα γούστα μας. 🙂

Στο επαγγελματικό αλλαζει λιγο η κουβέντα εννοείται, που καταλήγουν οι φωτογραφίες μας και ποιος και ποσο μας πληρωνει τη δουλειά αυτη κλπ κλπ κλπ πολλα κλπ.

 

Για εμας τους απλους φιλους της φωτογραφίας θέλει αλλη οπτικη προσέγγιση 🙂

Παντα υπάρχουν εκει εξω τα απόλυτα (και πανάκριβα, μαζι πανε αυτα δυστυχώς στη ζωή) αν μπορείς να τα πάρεις ολα καλα και γιατι οχι!

 

Καλα γράφει το μοντελο οποτε τύχαινει να το βρω και να ποζαρει αλλα φυσικά όταν την πετυχαίνω σε καλη ημερα. 😅

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...