Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, babisskg είπε

    Ότι ευχαριστεί τον καθένα , ότι λειτουργεί καλύτερα για τον καθένα ........ επισυνάπτεται δείγμα απλού φακού , συγκεκριμένα του Pentax DA 50 - 200 του σκέτου χωρίς μουστάρδα και κρεμμύδια .

..καλησπέρα κύριε Μπάμπη, γενικά έχω μια μεγάλη συμπάθεια προς την pentax για την επιμονή και την πρωτοπορία της  και για τους φακούς της από την εποχή του φιλμ , αν και δεν είχα ποτέ κάποιο σύνολο αυτής της εταιρείας για διάφορους λόγους..  Θεωρώ πως η χρωματική παλέτα της  και οι φακοί της βγάζουν ακόμα και τώρα , μια ζεστασιά στα χρώματα της φωτογραφίας και προσθέτουν κάποιο συναίσθημα στην τελική εικόνα, σε σχέση με τις άλλες δυο μεγάλες μάρκες.. Εν μέρει αυτό  μου θυμίζει όταν επιλέγαμε  - τις εποχές του φιλμ - φιλμ της Agfa (ποιός το θυμάτε άραγε) για ζεστά χρώματα και εκφραστικές εικόνες..           Εσείς , σαν χρήστης διαφόρων συστημάτων (και pentax) θεωρείτε  πως ισχύει έστω και λίγο αυτό΄'.                           Υ.Γ. μιλάμε πάντα για την αρχική εικόνα , χωρίς επεξεργασία..                                                                                                                                                                                                        

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NickSyk είπε

..καλησπέρα κύριε Μπάμπη, γενικά έχω μια μεγάλη συμπάθεια προς την pentax για την επιμονή και την πρωτοπορία της  και για τους φακούς της από την εποχή του φιλμ , αν και δεν είχα ποτέ κάποιο σύνολο αυτής της εταιρείας για διάφορους λόγους..  Θεωρώ πως η χρωματική παλέτα της  και οι φακοί της βγάζουν ακόμα και τώρα , μια ζεστασιά στα χρώματα της φωτογραφίας και προσθέτουν κάποιο συναίσθημα στην τελική εικόνα, σε σχέση με τις άλλες δυο μεγάλες μάρκες.. Εν μέρει αυτό  μου θυμίζει όταν επιλέγαμε  - τις εποχές του φιλμ - φιλμ της Agfa (ποιός το θυμάτε άραγε) για ζεστά χρώματα και εκφραστικές εικόνες..           Εσείς , σαν χρήστης διαφόρων συστημάτων (και pentax) θεωρείτε  πως ισχύει έστω και λίγο αυτό΄'.                           Υ.Γ. μιλάμε πάντα για την αρχική εικόνα , χωρίς επεξεργασία..                                                                                                                                                                                                        

     Καλησπέρα σας , δεν δοκίμασα και τόσες δα Pentax , μία K7 πέρασε από τα χέρια μου και τώρα μία K100d super χάριν κάποιων χαρακτηριστικών . 

    Η K100d super , πανάρχαια σήμερα , έχει πάντα image stabilization στο σώμα , πράγμα που δεν χρησιμοποιώ ποτέ , ενώ βάζοντας το WB στο cloudy , αν και διαθέτει παραμετροποίηση σε κλίμακα Kelvin , μοιάζει απίστευτα με την χρωματική απόδοση των Nikon και παρά την διαφορά στην κατηγορία των αισθητήρων . 

   Η αλήθεια είναι πως τα σώματα των Pentax είναι πολύ μπροστά σε καλούδια , όπου η K7 , αν την βάλουμε δίπλα σε μία D7000 , έχει πλήρη αδιαβροχοποίηση , έχει image stabilization από χέρι , έχει την όμοια αν όχι ανώτερη ικανότητα να δουλεύει με όλους τους φακούς προς τα πίσω σε K mount και πολλά άλλα , όπως ότι διαθέτει τους απλούς 18 - 55 και 50 - 200 και σε αδιάβροχη έκδοση ιδιαίτερα οικονομική . 

   Έχουν όλες εξαιρετικό κράτημα , είναι φτιαγμένες για να δουλεύουν πολλά χρόνια , δεν φημίζονται ιδιαίτερα για την διάρκεια μπαταρίας , όχι ότι τα πάνε άσχημα βέβαια , ενώ τα οπτικά τους είναι στην κατηγορία των Olympus , φθηνά στις απλές σειρές , πανάκριβα στις pro .

   Στον αντίποδα , τα μενού είναι αγροτικά σε ότι αφορά το interface , το autofocus είναι κομμάτι αργό , στα παλιά μοντέλα τουλάχιστον .

  Αυτό που βλέπω σαν διαφορά , ευχάριστη στα δικά μου μάτια , είναι στον αισθητήρα CCD , ένας λόγος που πήρα την K100d super . Όπως εξήγησα , η διαφορά στην χρωματική απόδοση είναι αρκετά μεγάλη , είναι πολύ πιο ευχάριστη σε μένα , όχι σε όλους . 

   Σε περίπτωση που σας μπουν ιδέες για Pentax , λέω εκ των προτέρων πως δύσκολα θα μείνετε δυσαρεστημένος , όμως είναι μία κατάσταση , όπου είναι μονόδρομος και αν μπείτε δεν θα βγείτε εύκολα , ακόμη και για την δύσκολη εμπορικότητα ειδικά σε αγορές όπως εδώ . Τεχνικά λίγα πράγματα θα σας λείψουν αν όχι ελάχιστα . Προτείνω να μελετήσετε καλά , τα χαρακτηριστικά γύρω από το autofocus module ( αναλόγως μοντέλων ) και τις τιμές των νεότερων φακών . 

   

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, babisskg είπε

   Pentax days στην πρωινή ομίχλη ......

sketch-1636346251576.jpg

Wowww !!! Babis....Καταπληκτική.....και όταν λες Pentax, εννοείς φιλμάτη?.....μην μου πεις ότι είναι εκεί από κάτω στην γειτονιά σου!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Snorky.GR είπε

Wowww !!! Babis....Καταπληκτική.....και όταν λες Pentax, εννοείς φιλμάτη?.....μην μου πεις ότι είναι εκεί από κάτω στην γειτονιά σου!

    Είναι στην παραλία μπροστά στην ταβέρνα του Χάρκα , εκεί που θα πήγαινε ο φίλος σου , η μηχανή είναι η K100d super στα 6mp με τον απλό DA 50 - 200 με το WB σε preset cloudy και το image stabilization του σώματος σε θέση off . Η μηχανούλα είναι εκτός τεχνολογικών επιτευγμάτων , έχει CCD αισθητήρα , παμπάλαια , όπου οι techfreaks το ακούνε και ανατριχιάζουν . Φυσικά δεν παύει να είναι μία Pentax και δεν το κρύβω πως με τρώνε τα χέρια μου για μια K1 ........ είδωμεν ! 

  

    Την καλημέρα μου Κώστα , καλή εβδομάδα .

15 ώρες πριν, NickSyk είπε

..καλησπέρα κύριε Μπάμπη, γενικά έχω μια μεγάλη συμπάθεια προς την pentax για την επιμονή και την πρωτοπορία της  και για τους φακούς της από την εποχή του φιλμ , αν και δεν είχα ποτέ κάποιο σύνολο αυτής της εταιρείας για διάφορους λόγους..  Θεωρώ πως η χρωματική παλέτα της  και οι φακοί της βγάζουν ακόμα και τώρα , μια ζεστασιά στα χρώματα της φωτογραφίας και προσθέτουν κάποιο συναίσθημα στην τελική εικόνα, σε σχέση με τις άλλες δυο μεγάλες μάρκες.. Εν μέρει αυτό  μου θυμίζει όταν επιλέγαμε  - τις εποχές του φιλμ - φιλμ της Agfa (ποιός το θυμάτε άραγε) για ζεστά χρώματα και εκφραστικές εικόνες..           Εσείς , σαν χρήστης διαφόρων συστημάτων (και pentax) θεωρείτε  πως ισχύει έστω και λίγο αυτό΄'.                           Υ.Γ. μιλάμε πάντα για την αρχική εικόνα , χωρίς επεξεργασία..                                                                                                                                                                                                        

     Θυμίζω πως πρόκειται για μία κατάσταση του είδους love and hate , ενδιάμεσα δεν γίνεται . Θαναι η το ένα η το άλλο .

    Στο πολύ καλό pentaxforums.com θα βρείτε ότι χρειαστείτε και όχι μόνον .

    Θα έβλεπα σώματα στα 24mp και θα απέφευγα τα εξαιρετικά κατά τ' άλλα K5 στα 16mp . Προσωπική εκτίμηση .

   Για τους πολύ ατρόμητους ...... με πολύ ψάξιμο στο eBay ....... μία K100d απλή η super συνιστάται ανεπιφύλακτα . 

   

Επεξ/σία από babisskg
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Getapen είπε

Εξαιρετική αγαπητέ. Κινηματογράφικη. 

    Μεγάλο ευχαριστώ , μαζί με την καλημέρα μου , καλή εβδομάδα εύχομαι .  Χαίρομαι που άρεσε !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Είναι στην παραλία μπροστά στην ταβέρνα του Χάρκα , εκεί που θα πήγαινε ο φίλος σου , η μηχανή είναι η K100d super στα 6mp με τον απλό DA 50 - 200 με το WB σε preset cloudy και το image stabilization του σώματος σε θέση off . Η μηχανούλα είναι εκτός τεχνολογικών επιτευγμάτων , έχει CCD αισθητήρα , παμπάλαια , όπου οι techfreaks το ακούνε και ανατριχιάζουν . Φυσικά δεν παύει να είναι μία Pentax και δεν το κρύβω πως με τρώνε τα χέρια μου για μια K1 ........ είδωμεν ! 

  

    Την καλημέρα μου Κώστα , καλή εβδομάδα .

Δεν ήθελα να πω όνομα...αλλά ναι κάπου εκεί το φαντάστηκα κι εγώ....έχεις πετύχει βεβαίως και καλό timing 👍
Όπως είχες πει παλαιότερα , φωτογραφικός παράδεισος......όντως

7 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Μεγάλο ευχαριστώ , μαζί με την καλημέρα μου , καλή εβδομάδα εύχομαι .  Χαίρομαι που άρεσε !

Τέτοια φωτό και να μην αρέσει?.......κομματάκι δύσκολο....άσε που μας βάζεις ιδέες.

Την καλημέρα μου και από μένα, και καλή εβδομάδα !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, babisskg είπε

 Φυσικά δεν παύει να είναι μία Pentax και δεν το κρύβω πως με τρώνε τα χέρια μου για μια K1 ........ είδωμεν ! 

Η Κ1΄Μπάμπη πιστεύω μπορεί να είναι η μοναδική φωτογραφική κάποιου , με πολύ υψηλές απαιτήσεις, εφόσον φυσικά έχει και φακούς. 

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...