Προς το περιεχόμενο

Lelit PL41EM Μηχανή καφέ @ Amazon DE - 341 E


Tasosp22

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το pid σε αυτες τις μηχανες είναι υπεραπαραιτητο.. Απο gaggia πηγα στη lelit plust και με το pid και το μανόμετρο η διαφορα ειναι χαωδης.. Οπως ειπαν και οι προηγουμενοι απαραιτητη η υπαρξη μύλου.. Αν δεν είχα μύλο η anita που εχει ενσωματωμένο μύλο +pid+ μανόμετρο ειναι πολύ καλη επιλογή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, andreasece είπε

Σε σχέση με μία αυτόματη (π.χ. https://www.skroutz.gr/s/257766/Gaggia-Brera-Black.html) γιατί είναι καλύτερη;

Για εκατο λογους, ο βασικός είναι ότι δεν έχει boiler αλλα thermoblock.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, simoszol είπε

Το pid σε αυτες τις μηχανες είναι υπεραπαραιτητο.. Απο gaggia πηγα στη lelit plust και με το pid και το μανόμετρο η διαφορα ειναι χαωδης.. Οπως ειπαν και οι προηγουμενοι απαραιτητη η υπαρξη μύλου.. Αν δεν είχα μύλο η anita που εχει ενσωματωμένο μύλο +pid+ μανόμετρο ειναι πολύ καλη επιλογή. 

Εχει αυτο που εδωσα στην προηγουμενη σελιδα ξερεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, andreasece said:

Σε σχέση με μία αυτόματη (π.χ. https://www.skroutz.gr/s/257766/Gaggia-Brera-Black.html) γιατί είναι καλύτερη;

Δεν ειναι καλυτερη. Αν θες αυτοματη, αυτή που παραθέτεις ειναι καλύτερη. Οποτε εξαρτάται τι θεωρείς καλύτερη. Οπως ειπαν πιο πανω ειναι για χομπι. Αν θες το πρωι να πατας 2-3 κουμπια και να πινεις καφε η Lelit μαλλον δεν αξιζει. Ουτε αν παιρνεις καφε απο σουπερ μαρκετ...

Γενικα ειναι πολλα μικρα στοιχεια και components που κανουν τη διαφορα σε σχεση με αλλες μηχανες και ενα βασικο ειναι η χρηση "μεγαλης" ποσοτητας μεταλλου διοτι λειτουργει ως θερμικη αδράνεια κατι που για τον καφε είναι σημαντικό. Προς την ίδια κατεύθυνση αλλα με βαση ηλεκτρονικη ρυθμιση λειτουργει το pid που ειναι μια μεθοδος ελεγχου συστηματων, με εφαρμογή σε πολλα πεδια άσχετα με τις espresso-μηχανες. Αυτη που παραθετεις χωρις να έχω εμπειρία μοιάζει περισσότερο με μια συσκευη για την κουζίνα παρα με κάτι που θα ασχολούνταν καποιος χομπιστας, ασχετα με το ονομα της gaggia.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, manpower είπε

Δεν ειναι καλυτερη. Αν θες αυτοματη, αυτή που παραθέτεις ειναι καλύτερη. Οποτε εξαρτάται τι θεωρείς καλύτερη. Οπως ειπαν πιο πανω ειναι για χομπι. Αν θες το πρωι να πατας 2-3 κουμπια και να πινεις καφε η Lelit μαλλον δεν αξιζει. Ουτε αν παιρνεις καφε απο σουπερ μαρκετ...

Γενικα ειναι πολλα μικρα στοιχεια και components που κανουν τη διαφορα σε σχεση με αλλες μηχανες και ενα βασικο ειναι η χρηση "μεγαλης" ποσοτητας μεταλλου διοτι λειτουργει ως θερμικη αδράνεια κατι που για τον καφε είναι σημαντικό. Προς την ίδια κατεύθυνση αλλα με βαση ηλεκτρονικη ρυθμιση λειτουργει το pid που ειναι μια μεθοδος ελεγχου συστηματων, με εφαρμογή σε πολλα πεδια άσχετα με τις espresso-μηχανες. Αυτη που παραθετεις χωρις να έχω εμπειρία μοιάζει περισσότερο με μια συσκευη για την κουζίνα παρα με κάτι που θα ασχολούνταν καποιος χομπιστας, ασχετα με το ονομα της gaggia.

Σχετικη ερώτηση Ειμαι fan του εσπρεσσο αλλά όχι χομπίστας. Προς το παρόν δεν πάω σε μύλο (αν και έχω εναν φτηνό).Με ενδιαφέρει η ποιοτητα του καφέ και η απροβληματιστη λειτουργια.

Προς το παρόν έχω μια saeco απο την οποία ειμαι πολύ ευχαριστημένος με τον καφε που προτιμω (jacobs arabica).

Οσονουπω όμως θα παραδώσει πνεύμα και θέλω να ανέβω κατηγορία.

Απο τη μια οι αυτόματες που τα κάνουν όλα (αλλά δεν συμφέρουν.....). Απλα έχω ακούσει διάφορα για την αξιοπιστία τους και δεν τις βλέπω να αντέχουν σκληρή χρήση.

Απο την άλλη οι lelit ειναι σχεδόν επαγγελμάτικες, υπόψιάζομαι ότι έχουν τα πάντα από ανταλλακτικά και φαινεται εξαιρετικά στιβαρη κατασκευη (παντού μέταλλο- 8 κιλα κτλ).  Θεωρητικά θα αντέξουν πολύ περισσότερο από την αυτόματη...

Οπότε ερωτηση (προς τους ειδικούς).

Quo vado (που παω);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, louben είπε

Σχετικη ερώτηση Ειμαι fan του εσπρεσσο αλλά όχι χομπίστας. Προς το παρόν δεν πάω σε μύλο (αν και έχω εναν φτηνό).Με ενδιαφέρει η ποιοτητα του καφέ και η απροβληματιστη λειτουργια.

Προς το παρόν έχω μια saeco απο την οποία ειμαι πολύ ευχαριστημένος με τον καφε που προτιμω (jacobs arabica).

Οσονουπω όμως θα παραδώσει πνεύμα και θέλω να ανέβω κατηγορία.

Απο τη μια οι αυτόματες που τα κάνουν όλα (αλλά δεν συμφέρουν.....). Απλα έχω ακούσει διάφορα για την αξιοπιστία τους και δεν τις βλέπω να αντέχουν σκληρή χρήση.

Απο την άλλη οι lelit ειναι σχεδόν επαγγελμάτικες, υπόψιάζομαι ότι έχουν τα πάντα από ανταλλακτικά και φαινεται εξαιρετικά στιβαρη κατασκευη (παντού μέταλλο- 8 κιλα κτλ).  Θεωρητικά θα αντέξουν πολύ περισσότερο από την αυτόματη...

Οπότε ερωτηση (προς τους ειδικούς).

Quo vado (που παω);

Αυτο εξαρτάται από τις ανάγκες σου, για να είσαι καλυμμένος από την saeco,  μπορεις να πας και σε αυτόματη... το να πας σε μια ημι-αυτοματη τύπου lelit προυποθετει και πολλά άλλα, μύλο (300+ευρω),tamper,leveler,wdt,ζυγαριά ακριβείας,χρονόμετρο, specialty καφέδες αλλα το βασικότερο είναι ότι προυποθέτει... χρόνο και διάβασμα. Θέμα συγκρισης στην ποιότητα του καφέ δεν υφίσταται, αν θες να ασχοληθείς σοβαρα και μπορείς να διαθέσεις ότι χρειάζεται μια ημι-αυτόματη πας εκει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο barista που είναι στο λινκ του πρώτου post, στα 384.4€ μαζί με μεταφορικά. Μάλλον έγινε price match με 14 διαθέσιμα τεμάχια αυτή τη στιγμή. 

Εχετε κατά νου σε κάθε περίπτωση ότι πρέπει να πάρετε και μύλο, που έχει τουλάχιστον 200€ (ascaso i mini i 2). Μην περιμένετε να τη βγάλετε δηλαδή με έτοιμο κομμένο καφέ ή μύλο των 50€.

Τέλος απλά και Χονδρικά η τιμή του θέματος είναι ότι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά. Όμως, η σωστή μηχανή για κάποιον που θέλει να κάνει σωστή δουλειά είναι η PL41 PLUST PID στα 630€. Όλες αυτές σε καμία περίπτωση δεν συγκρίνονται με τις σαπιες εσπρεσιερες της σειράς. 

Τα έχουμε γράψει και σε άλλο θέμα πολλές φορές εδώ μέσα. Ακριβό χόμπι ο καφές. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 minutes ago, sphinxgr said:

Στο barista που είναι στο λινκ του πρώτου post, στα 384.4€ μαζί με μεταφορικά. Μάλλον έγινε price match με 14 διαθέσιμα τεμάχια αυτή τη στιγμή. 

Εχετε κατά νου σε κάθε περίπτωση ότι πρέπει να πάρετε και μύλο, που έχει τουλάχιστον 200€ (ascaso i mini i 2). Μην περιμένετε να τη βγάλετε δηλαδή με έτοιμο κομμένο καφέ ή μύλο των 50€.

Τέλος απλά και Χονδρικά η τιμή του θέματος είναι ότι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά. Όμως, η σωστή μηχανή για κάποιον που θέλει να κάνει σωστή δουλειά είναι η PL41 PLUST PID στα 630€. Όλες αυτές σε καμία περίπτωση δεν συγκρίνονται με τις σαπιες εσπρεσιερες της σειράς. 

Τα έχουμε γράψει και σε άλλο θέμα πολλές φορές εδώ μέσα. Ακριβό χόμπι ο καφές. 

 

Προσωπικά δεν θεωρώ ότι είναι ακριβό το χόμπι (σε σχέση με τα περισσότερα όλων εδώ μέσα). Ισα ίσα για κάποιον που πίνει τουλάχιστον 1 καφέ την ημέρα take away απο έξω, αν τον αντικαταστήσει με κόκκους με έναν καλό specialty (~40/kg -> 0.7€/espresso 18gr) εξοικονομεί αρκετά χρήματα το χρόνο και ίσως να κάνει απόσβεση τη μηχανή του θέματος σε μερικούς μήνες (πχ 15-20). Προφανώς δεν γίνεται πάντα να παίρνεις καφέ από το σπίτι και σίγουρα αν πάρεις τέτοιο εργαλείο στην αρχή τουλάχιστον θα αυξήσεις την κατανάλωση, αλλά και πάλι... Δηλαδή απόσβεση δεν συμβαίνει σε πολλά χόμπι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παταω το λινκ και μου την εμφανιζει στα 289 ευρω. Δεν μενω Ελλαδα και εχω δωρεαν μεταφορικα. Εχω ενα μυλο χειροκινητο Porlex tall.Δεν εχω σκοπο να επενδυσω σε μυλο αυτη τη στιγμη. Αξιζει να δωσω 289 να την αγορασω με τον συγκεκριμενο χειροκινητο μυλο που εχω η τζαμπα τα λεφτα θα δωσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, sakks80 είπε

Παταω το λινκ και μου την εμφανιζει στα 289 ευρω. Δεν μενω Ελλαδα και εχω δωρεαν μεταφορικα. Εχω ενα μυλο χειροκινητο Porlex tall.Δεν εχω σκοπο να επενδυσω σε μυλο αυτη τη στιγμη. Αξιζει να δωσω 289 να την αγορασω με τον συγκεκριμενο χειροκινητο μυλο που εχω η τζαμπα τα λεφτα θα δωσω?

Καλησπέρα, εχω την PL41TEM με το pid και μύλο και ο αδερφος μου αυτη του θέματος με porlex. NAI αξίζει να την πάρεις σε αυτα τα χρηματα ειδικά αν δεν πληρωνεις μεταφορικα μην το σκεφτεσαι καθόλου απλα στο μελλον παίρνεις και ενα καλο μυλο.
Κανονικα το αναποδο ειναι το σωστο δλδ πρωτα καλο μυλο και μετα μηχανη αλλα με 289 ε δεν το σκεφτεσαι και πολύ.

Επεξ/σία από Aprosarmostos7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Lazorik είπε

Σε σχέση με τη Philips EP2230/10 που είχε ο Κωτσόβολος πριν λίγες μέρες στα 350 ευρώ, που βρίσκεται η Lelit:

μέρα (lelit) με τη νυχτα (Philips)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περίπτωση της Lelit και μηχάνων σαν την Lelit αρχίζεις με την αναρώτηση αν έχεις χρόνο να ασχολήθεις να διαβάσεις και να πειραματιστείς. Από προσωπική εμπειρία το πιο μεγάλο κόστος είναι ο χρόνος που θα ασχοληθείς για να βγάλεις έναν σώστο καφέ. Απάξ και και μάθεις την μήχανη σε συνδιασμό με ενάν καλό μύλο (minimum acasco i-mini 2) δεν υπάρχει επιστρόφη. Χρόνια επίνα κάψουλες είτε illy είτε Nespresso και  δεν υπάρχει καμμία απολύτως σύγκριση με τον καφέ που θα βγάλεις απο την Lelit. Σε μένα και πιστευώ σε όσους το πήραν απόφαση να ασχολήθουν με τον espresso το μεγαλύτερο κόστος είναι ο χρόνος και όχι η μηχανή και ο μύλος. Είναι ένα χόμπι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...