Προς το περιεχόμενο

Lelit PL41EM Μηχανή καφέ @ Amazon DE - 341 E


Tasosp22

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 hours ago, takss said:

Συμφωνώ, αν είχε PID ίσως να με ενδιέφερε. Για κάποιον όμως που δεν ξέρει τι είναι αυτό πιθανώς να μην αποτελεί πρόβλημα. 
Υπάρχει αρκετός ανταγωνισμός σε αυτά τα χρήματα 350-400. Καλή προφορά όπως και να έχει, ευχαριστούμε! 

Επειδή με ενδιαφέρει, μπορείς να μου πεις τις ανταγωνιστικές; Νομίζω σε αυτό το επίπεδο τιμής (κάτω απο ~400Ε) είναι (πλέον) η μοναδική που αξίζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, Errik είπε

Επειδή με ενδιαφέρει, μπορείς να μου πεις τις ανταγωνιστικές; Νομίζω σε αυτό το επίπεδο τιμής (κάτω απο ~400Ε) είναι (πλέον) η μοναδική που αξίζει. 

https://www.skroutz.gr/s/16969329/Gaggia-Classic-2018-19-SB-SS.html
 

Την φτιάχνουν όπως παλιά, το αρνητικό της είναι ότι έχει μικρό boiler.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

?????? Τι οντως; Σοβαρά μιλάς;!!! 

Την άλλαξαν απο το σκουπίδι που την είχαν καταντήσει τα προηγούμενα χρόνια; 

Αυτή ή τη λελιτ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, panos44 είπε

https://www.skroutz.gr/s/16969329/Gaggia-Classic-2018-19-SB-SS.html
 

Την φτιάχνουν όπως παλιά, το αρνητικό της είναι ότι έχει μικρό boiler.

 

16 λεπτά πριν, Errik είπε

?????? Τι οντως; Σοβαρά μιλάς;!!! 

Την άλλαξαν απο το σκουπίδι που την είχαν καταντήσει τα προηγούμενα χρόνια; 

Αυτή ή τη λελιτ? 

Κάτσε! Την φτιάχνουν όπως την έφτιαχναν παλιότερα? 'Άλλαξε ο σχεδιασμός της?

Στα χαρακτηριστικά όντως γράφει πως έχει αλλαγές(και η τιμή βέβαια πήγε +100€)

  • 58mm portafilter 
  • τρίοδη βαλβίδα 

Μόνο το pid της λείπει που με κάπου 100€ βάζεις https://heald.ca/adding-a-diy-pid-to-the-gaggia-classic-pro/

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ, αν δεν έχεις μύλο η Αννίτα είναι πάρα πολύ καλή επιλογή. 

Σε αυτά τα χρήματα χωρίς μύλο θα προτιμούσα την gaggia classic pro (Αυτή που αναφέρουν πιο πάνω)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω την Lelit Anita(από Mobacoffe) που έχει τον ενσωματωμένο μύλο και Pid, το σίγουρο είναι ότι αν ασχοληθείς λίγο μπορείς να πιείς ένα καλό espresso, fredo espresso κτλ, ενώ αν ασχοληθείς λίγο παραπάνω μπορείς να πιείς αρκετά καλό καφέ. Να ασχοληθείς θα χρειαστεί τις πρώτες 5 φορές  που θα κάνεις καφέ αν έχεις σχετική εμπειρία, και τις πρώτες 15 αν είσαι άσχετος. Από εκεί και πέρα είναι πολύ εύκολο και γρήγορο να κάνεις τον καφέ σου, αρκεί να περιμένεις λίγο να ζεσταθεί η μηχανή (κάτι που μπορείς να αποφύγεις με μία έξυπνη πρίζα). Για όσο καιρό χρησιμοποιείς τον ίδιο καφέ είναι η ίδια διαδικασία, αν όμως αλλάξεις ποικιλία θα πρέπει να κάνεις 3-4 δοκιμές για να το ξαναβρείς. Απλά μην κάνείς το λάθος να πιει τους καφέδες του super market σε τέτοιες μηχανές. Δοκίμασα lavazza κτλ και δεν πινόταν. Μόλις δοκίμασα speciality και μονοποικιλιακούς κατάλαβα ότι άξιζε η αγορά της.

Όσον αφορά τον ενσωματωμένο μύλο να πω ότι είναι 100% πρακτικός από άποψη εξοικονόμησης χώρου αλλά κυρίως από οικονομική άποψη, αφού βγαίνει σχεδόν δώρο στην τιμή που έχει η μηχανή (αναφέρομαι στο Mobacoffe). Βέβαια υπάρχουν τα αρνητικά της μη δυνατότητας αναβάθμισης, αν πάθει ζημιά η μηχανή ή ο μύλος μέχρι να γίνει επισκευή τα χάνεις και τα δύο. Και ένα τελευταίο που έχω δει είναι ότι με τη δόνηση (αρχικά του μύλου κατά την άλεση και μετά της μηχανής κατά την εκχύλιση) ο μύλος σιγά σιγά χάνει τη μικρορύθμισή του.

Κάτι τελευταίο όσον αφορά το κατάστημα που την αγόρασα (καμία διάθεση διαφήμισης) δίνει ένα χρόνο εγγύηση και με έξοδα μεταφοράς δικά τους 

Spoiler

image.png.73c635643b963c6e4f04fb92d2288981.png

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά. Έχει μερικά χρόνια που μπήκα  και εγώ στον πειρασμό να πίνω καλό καφέ σπίτι. Ξεκίνησα με μια καφετιέρα με κάψουλες (καλή για το είδος της) συνέχισα με μια χειροκίνητη με έναν μύλο του πενηνταρικου και τελικά έχω ένα σετ από την lelit Grace και έναν μύλο από την ίδια εταιρία (ο οποίος για τα λεφτά του είναι πολύ καλός). Αν πεις να πας σε ένα καλό σετ θέλει και αρκετά χρήματα για αξεσουάρ(πατητηρια, καθαριστικά, καλαθάκια, ζυγαριές και άλλα) ... Που είναι ένα σεβαστό πόσο. Κάθε φορά που αλλάζεις χαρμάνι πρέπει να ρυθμίσεις τον μύλο από την αρχή        ( προσωπικά εδώ και χρόνια μετά από άπειρες δοκιμές πίνω ένα συγκεκριμένο χαρμάνι) αλλάζει η υγρασία και θέλει πιο πολύ πάτημα ή λιγότερο ή παίζεις με την ποσότητα... 

Θέλει λίγο υπομονή και χρόνο παραπάνω αλλά όταν αποκτήσετε εμπειρία θα είναι πολύ εύκολο 

Θέλω να πω ότι η - καλύτερη - δεν είναι πάντα η καλύτερη... Εμένα τελικά μου αρέσει η διαδικασία αλλά δεν το ήξερα από την αρχή. 

κολλητός πήρε το ίδιο σετ με μένα και το έχει να το κοιτάει... Και πίνει κάψουλα γιατί βαριέται... 

Δείτε τι ταιριάζει σε εσάς. 

Οι lelit νομίζω είναι μονόδρομος σε αυτό το μπάτζετ. Αν μπορείτε κάντε μια οικονομική υπέρβαση και πάρτε μια με ελεγκτή θερμοκρασίας είναι πραγματικά χρήσιμο. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά το PID κάνει τόσο μεγάλη διαφορά αν έχεις μια σχετική εμπειρία στην παρασκευή καφέ ή απλά τα κάνει λίγο πιο αυτόματα; 

Χρησιμοποιώ μια Gaggia Baby πάνω απο 10 χρόνια (έχω και μύλο φυσικά) και θέλω να πάρω μια δευτερη καλή μηχανή για άλλο σπίτι. Αξίζει η συγκεκριμένη ή να πάω στο παραπάνω μοντέλο με PID ; 

Είμαι πολύ ικανοποιημένος απο τον καφέ τηε Gaggia, την έχω μάθει και τόσα χρόνια. Μόνο αν πάω σε κανένα πολύ ψαγμένο καφέ έξω μπορώ να πω οτι πίνω καλύτερο καφέ.

Αυτή η LELIT είναι αισθητά καλύτερη απο τη Gaggia Baby; 

Βασικά αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι αν έχεις το μυαλό σου λίγο στη λειτουργία της καφετιέρας και τις θερμοκρασίες της, τι παραπάνω προσφέρει το PID στην πράξη στο τελικό αποτέλεσμα. 

 

 

Επεξ/σία από Errik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Errik είπε

Ρε παιδιά το PID κάνει τόσο μεγάλη διαφορά αν έχεις μια σχετική εμπειρία στην παρασκευή καφέ ή απλά τα κάνει λίγο πιο αυτόματα; 

Χρησιμοποιώ μια Gaggia Baby πάνω απο 10 χρόνια (έχω και μύλο φυσικά) και θέλω να πάρω μια δευτερη καλή μηχανή για άλλο σπίτι. Αξίζει η συγκεκριμένη ή να πάω στο παραπάνω μοντέλο με PID ; 

Είμαι πολύ ικανοποιημένος απο τον καφέ τηε Gaggia, την έχω μάθει και τόσα χρόνια. Μόνο αν πάω σε κανένα πολύ ψαγμένο καφέ έξω μπορώ να πω οτι πίνω καλύτερο καφέ.

Αυτή η LELIT είναι αισθητά καλύτερη απο τη Gaggia Baby; 

Βασικά αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι αν έχεις το μυαλό σου λίγο στη λειτουργία της καφετιέρας και τις θερμοκρασίες της, τι παραπάνω προσφέρει το PID στην πράξη στο τελικό αποτέλεσμα. 

 

 

Ο espresso χρειάζεται κάποιες προδιαγραφές για να βγει τέλειος

  • Σταθερή θερμοκρασία - μεγάλο μπόιλερ και σταθερή θερμοκρασία (ψηφιακός συνεχής έλεγχος - PID)
  • Σωστό κόψιμο - καλός μύλος
  • Σωστός χρόνος παραγωγής και σωστή τελική ποσότητα - Σωστό κόψιμο και σταθερό πάτημα περίπου 15 κιλών κάθε φορά (για αυτό υπάρχουν και δυναμομετρικά πατητήρια) 
  • Σωστή ποσότητα καφέ - portafilter 58mm

Είναι προφανές πως για επιτευχθούν όλα τα παραπάνω χρειαζόμαστε από 1000€ εξοπλισμού. Η ακρίβεια, χρειάζεται ακριβές κατασκευες. 

Οι μηχανές που χρησιμοποιουν και φτιαχνουν καφεδες στα μαγαζιά έχουν πολλές χιλιάδες € για αυτό το λόγο. Στο σπίτι με 1000€ όμως και αρκετές δοκιμές και διάβασμα μπορεί κάποιος να ξεπεράσει το ποιοτικό αποτέλεσμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε φορά που διαβάζω αντίστοιχο θέμα, αρχίζει και με πιάνει φαγούρα στην τσέπη, αλλά το πρόβλημα μου είναι το εξής:

Πού μπορώ να δοκιμάσω εσπρέσσο αντίστοιχης ποιότητας με αυτήν που θα εκχυλίζεις σπίτι εάν θεωρητικά αγοράσεις τον συνδυασμό ακριβού εξοπλισμού (μηχανή PID + καλός μύλος) ;

Μέχρι στιγμής πίνω εσπρέσσο από μια ημί-αυτόματη μηχανή των 100€ με έτοιμο κομμένο καφέ από καφεκοπτείο ή από τα κοινά take-away.

Θέλω κάπου να δοκιμάσω αυτόν τον ανώτερο γευστικά εσπρεσσο ώστε να με πείσει να επενδύσω και τα (αρκετά) χρήματα αλλά και τον χρόνο έπειτα, ώστε πλέον να τον εκχυλίζω στο σπίτι μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς Errik 

Με το pid ελέγχεις την θερμοκρασία εγώ την έχω στους 91(γυρω στους 90 είναι το γενικό προτεινόμενο) θα σε βοηθήσει να πίνεις ίδιους καφέδες, ίδια γεύση. Η μηχανή που έχεις είναι μια πολύ καλή μηχανή.  Η μηχανή σου Έχει γενικά σταθερή θερμοκρασία. Σε άλλες η θερμοκρασία σε κάθε καφέ μπορεί να παίζει και να αλλάζει η γεύση. Μπορείς να πάρεις και με 57mm portafilter και να αλλάζεις καλαθάκια έχω ένα μόνο ένα διπλό και ένα τριπλό. Είναι προτιμότερο το 58mm για πολλούς λόγους αλλά και με 57 θα κάνεις τη δουλειά σου πολύ καλά. Το λέω γιατί η διαφορά τιμής από 57 σε 58 είναι αρκετά μεγαλη. Με την διαφορά παίρνεις τα αξεσουάρ που χρειάζεσαι. 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sphinxgr είπε

Ο espresso χρειάζεται κάποιες προδιαγραφές για να βγει τέλειος

  • Σταθερή θερμοκρασία - μεγάλο μπόιλερ και σταθερή θερμοκρασία (ψηφιακός συνεχής έλεγχος - PID)

το μεγάλο boiler προσφέρει σταθερή θερμοκρασία, αν έχεις μικρό boiler τότε χρειάζεται pid (την πραγματικότητα είναι pi)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Errik είπε

Ρε παιδιά το PID κάνει τόσο μεγάλη διαφορά αν έχεις μια σχετική εμπειρία στην παρασκευή καφέ ή απλά τα κάνει λίγο πιο αυτόματα; 

Χρησιμοποιώ μια Gaggia Baby πάνω απο 10 χρόνια (έχω και μύλο φυσικά) και θέλω να πάρω μια δευτερη καλή μηχανή για άλλο σπίτι. Αξίζει η συγκεκριμένη ή να πάω στο παραπάνω μοντέλο με PID ; 

Είμαι πολύ ικανοποιημένος απο τον καφέ τηε Gaggia, την έχω μάθει και τόσα χρόνια. Μόνο αν πάω σε κανένα πολύ ψαγμένο καφέ έξω μπορώ να πω οτι πίνω καλύτερο καφέ.

Αυτή η LELIT είναι αισθητά καλύτερη απο τη Gaggia Baby; 

Βασικά αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι αν έχεις το μυαλό σου λίγο στη λειτουργία της καφετιέρας και τις θερμοκρασίες της, τι παραπάνω προσφέρει το PID στην πράξη στο τελικό αποτέλεσμα. 

 

 

Η gaggia baby ουσιαστικά είναι η gaggia classic πριν την υποβαθμίσουν αλλά έχει διαφορετική εξωτερική εμφάνιση με περισσότερο πλαστικό. Θα πρέπει να πας σε κάτι καλύτερο και ακριβότερο για να δεις διαφορά.. Σημαντικότερο ίσως ρόλο παίζει ο μύλος από την μηχανή. Ψάχνω και εγώ αυτή την περίοδο για να αναβαθμίσω τον εξοπλισμό αλλά δεν βιάζομαι..

Επεξ/σία από takss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή παιδιά εγώ που θέλω να αναβαθμίστώ από τη saeco (με την οποία όπως είπα είμαι πολύ ευχαριστημένος)αλλ΄απρος το παρόν δεν πάω για μύλο να μην επιχειρήσω τη lelit? Την σκέφτομαι γιατι, από το λίγο που έχω καταλάβει, φαινεταί εξαιρετικά στιβαρή κατασκεύη. Λογικά έχει service στην Ελλάδα (ας ενημερώσουν οι ειδικοί) και με φυσιολογική χρήση προβλέπεται να κρατήσει πολυ.

Ή πάω σε αυτόματη και τέλος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...