Προς το περιεχόμενο

Lelit PL41EM Μηχανή καφέ @ Amazon DE - 341 E


Tasosp22

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, SkiLopSaRo είπε

Κάθε φορά που διαβάζω αντίστοιχο θέμα, αρχίζει και με πιάνει φαγούρα στην τσέπη, αλλά το πρόβλημα μου είναι το εξής:

Πού μπορώ να δοκιμάσω εσπρέσσο αντίστοιχης ποιότητας με αυτήν που θα εκχυλίζεις σπίτι εάν θεωρητικά αγοράσεις τον συνδυασμό ακριβού εξοπλισμού (μηχανή PID + καλός μύλος) ;

Μέχρι στιγμής πίνω εσπρέσσο από μια ημί-αυτόματη μηχανή των 100€ με έτοιμο κομμένο καφέ από καφεκοπτείο ή από τα κοινά take-away.

Θέλω κάπου να δοκιμάσω αυτόν τον ανώτερο γευστικά εσπρεσσο ώστε να με πείσει να επενδύσω και τα (αρκετά) χρήματα αλλά και τον χρόνο έπειτα, ώστε πλέον να τον εκχυλίζω στο σπίτι μου.

Θα πας για παράδειγμα στα Coffee Island και θα πάρεις 2πλό εσπρεσάκι. Συνήθως τα C.I. έχουν σταθερή ποιότητα / μαγαζί και έχουν για το τιμολόγιο τους καλούτσικο καφέ.

Θα δοκιμάσεις λοιπόν το 2πλό (ζεστο) εσπρεσάκι, και θα έχεις ένα μέτρο σύγκρισης του τι μπορείς να πετυχεις

7 λεπτά πριν, louben είπε

Δηλαδή παιδιά εγώ που θέλω να αναβαθμίστώ από τη saeco (με την οποία όπως είπα είμαι πολύ ευχαριστημένος)αλλ΄απρος το παρόν δεν πάω για μύλο να μην επιχειρήσω τη lelit? Την σκέφτομαι γιατι, από το λίγο που έχω καταλάβει, φαινεταί εξαιρετικά στιβαρή κατασκεύη. Λογικά έχει service στην Ελλάδα (ας ενημερώσουν οι ειδικοί) και με φυσιολογική χρήση προβλέπεται να κρατήσει πολυ.

Ή πάω σε αυτόματη και τέλος;

Αν θες να ξεκινήσεις αναβάθμιση, ξεκίνα με μύλο. Το βασικό και κύριο είναι να πίνεις καφέ απο φρεσκοκομμένο καφέ. Ο καφές όταν κοπεί, σε λίγα λεπτά, χάνει τα αρώματα του

Αυτός είναι ενας καλός και κάποτε φθηνός μύλος. Είχε ξεκινήσει κάτω απο 150 και ανεβαίνει συνέχεια. Στα 300€-400€ βέβαια υπάρχουν και εναλλακτικές. Στα 230€, όχι

image.png.ed085a32e3bfdc75aeeebd7696733d1c.png

 

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, louben είπε

Δηλαδή παιδιά εγώ που θέλω να αναβαθμίστώ από τη saeco (με την οποία όπως είπα είμαι πολύ ευχαριστημένος)αλλ΄απρος το παρόν δεν πάω για μύλο να μην επιχειρήσω τη lelit? Την σκέφτομαι γιατι, από το λίγο που έχω καταλάβει, φαινεταί εξαιρετικά στιβαρή κατασκεύη. Λογικά έχει service στην Ελλάδα (ας ενημερώσουν οι ειδικοί) και με φυσιολογική χρήση προβλέπεται να κρατήσει πολυ.

Ή πάω σε αυτόματη και τέλος;

Νομίζω ότι θα απογοητευτείς από την αυτόματη. Στον χώρο εργασίας μου έχουμε μια magnifica s των 300 ευρώ και μια Jura των 1300 ευρώ. Προσωπικά προτιμώ τον καφέ απο την magnifica και γενικά νομίζω ότι με budget στα 500 ευρώ π.χ. μια Lelit Annita  και λίγο μεράκι παίρνεις καλύτερο καφέ από αυτές τις δύο. Παρόλα αυτά, οι αυτόματες έχουν πλεονεκτήματα όπως η ευκολία χρήσης και ό χρόνος μέσα στον οποίο ετοιμάζουν τον καφέ. Οπότε για έναν χώρο εργασίας ή για κάποιον που δεν θέλει να κάνει τον barista είναι μια καλή επιλογή. 

15 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Θα πας για παράδειγμα στα Coffee Island και θα πάρεις 2πλό εσπρεσάκι. Συνήθως τα C.I. έχουν σταθερή ποιότητα / μαγαζί και έχουν για το τιμολόγιο τους καλούτσικο καφέ.

Θα δοκιμάσεις λοιπόν το 2πλό (ζεστο) εσπρεσάκι, και θα έχεις ένα μέτρο σύγκρισης του τι μπορείς να πετυχεις

Αν θες να ξεκινήσεις αναβάθμιση, ξεκίνα με μύλο. Το βασικό και κύριο είναι να πίνεις καφέ απο φρεσκοκομμένο καφέ. Ο καφές όταν κοπεί, σε λίγα λεπτά, χάνει τα αρώματα του

Αυτός είναι ενας καλός και κάποτε φθηνός μύλος. Είχε ξεκινήσει κάτω απο 150 και ανεβαίνει συνέχεια. Στα 300€-400€ βέβαια υπάρχουν και εναλλακτικές. Στα 230€, όχι

image.png.ed085a32e3bfdc75aeeebd7696733d1c.png

 

Τον είχα αγοράσει στα 140-150 πριν 5 χρόνια. Απορώ γιατί η τιμή του εκτοξεύτηκε.... Αυτή την στιγμή υπάρχουν αρκετά καλύτεροι μύλοι όπως της Eureka στα 300 ευρώ ή καλύτερα να αγοράσει κάποιος την annita που έχει ουσιαστικά αυτό τον μύλο ενσωματωμένο. 

Επεξ/σία από takss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Στα 300€-400€ βέβαια υπάρχουν και εναλλακτικές. Στα 230€, όχι

Στα 289 τελική με μεταφορικά έχω πάρει τον Cunill Tranquilo Tron με 60αρια μαχαίρια, λίγες στροφές και οθόνηη αφής για δόσεις. Υπάρχουν εναλλακτικές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το PID περισσότερο βοηθά στην εναλλαγή καφέδων, πχ μπορείς να ρυθμίζεις τους dark roast στους 90-92 ώστε να μην έχεις καμμένο αποτέλεσμα, ή τους light roast στους 95-97 βαθμούς ώστε να μην ξινίζει ο καφές. (ενδεικτικά νούμερα πάντα, ο κάθε καφές θέλει διαφορετικό βαθμό).  

Οι μηχανές gaggia (classic + baby) θέλουν αντικατάσταση του boiler μετά τα 10+ χρόνια επειδή είναι αλουμίνιο και δεν κάνει καλό στην υγεία. Το μοντέλο της classic το αγόρασε μία εταιρία (νομίζω Ιταλική) από την Philips από το 2018 και το παράγει (νομίζω σε λίγο καλύτερη ποιότητα από την παλιά [2014 και πριν], αλλά πάνω κάτω ίδια.)

Αν δε σας αρέσουν το αποτέλεσμα των υπεραυτόματων μηχανών και ούτε των μηχανών με κάψουλες, αλλά και δε θέλετε να ασχοληθείτε τόσο πολύ με αυτές τις μηχανές λόγω χρόνου, τότε μια καλή λύση είναι ένας μύλος με τη delonghi dedica που ζεσταίνει και γρήγορα και συγχωρεί κάποια λάθη. Ωστόσο πέφτει λίγο το αποτέλεσμα.

Ο μύλος στις lelit που τον έχουν ενσωματωμένο οπως pl42 έχω ακούσει ότι είναι στα επίπεδα του Ascaso mini i2, ούτε καλός ούτε κακός.

Η μηχανή του θέματος παίζει αρκετά συχνά στα 290-310.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, SkiLopSaRo είπε

Κάθε φορά που διαβάζω αντίστοιχο θέμα, αρχίζει και με πιάνει φαγούρα στην τσέπη, αλλά το πρόβλημα μου είναι το εξής:

Πού μπορώ να δοκιμάσω εσπρέσσο αντίστοιχης ποιότητας με αυτήν που θα εκχυλίζεις σπίτι εάν θεωρητικά αγοράσεις τον συνδυασμό ακριβού εξοπλισμού (μηχανή PID + καλός μύλος) ;

Μέχρι στιγμής πίνω εσπρέσσο από μια ημί-αυτόματη μηχανή των 100€ με έτοιμο κομμένο καφέ από καφεκοπτείο ή από τα κοινά take-away.

Θέλω κάπου να δοκιμάσω αυτόν τον ανώτερο γευστικά εσπρεσσο ώστε να με πείσει να επενδύσω και τα (αρκετά) χρήματα αλλά και τον χρόνο έπειτα, ώστε πλέον να τον εκχυλίζω στο σπίτι μου.

Το barista έχει κατάστημα στην Κηφισίας. Δεν ξέρω τι ισχύει τώρα με την καραντίνα, αλλά γενικότερα πιστεύω ότι ,ως αντιπρόσωποι, μπορεί και να έχουν αυτή τη δυνατότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χτυπησα μια Lelit Anita PL042TEMD με 556€ τελικη τιμη(το μαγαζι εχει και ευκολο amazon checkout οπου χρησιμοποιει τα στοιχεια σου απο amazon) που εχει PID και ενσωματωμενο μυλο.

Υπαρχει κατι καλυτερο σε αυτα τα χρηματα; Παντα με ενσωματωμενο μυλο και οχι αυτοματη. Σκεφτομουν και την φθηνοτερη Lelit Anita PL042EM αλλα για 100€ παραπανω ειπα να παω σε μια με PID.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 1ceman είπε

O ενσωματωμένος μύλος της pl042temd είναι όντως στο επίπεδο του ascaso ,μπορεί να μας το επιβεβαιώσει κάποιος σίγουρα?

Δεν ειναι επιπέδου ascaso, ειναι ο ιδιος ο ascaso i2, τα ανταλλακτικά τους ειναι ακριβως τα ίδια.. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, 1ceman είπε

O ενσωματωμένος μύλος της pl042temd είναι όντως στο επίπεδο του ascaso ,μπορεί να μας το επιβεβαιώσει κάποιος σίγουρα?

o ίδιος απολύτως είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, simoszol είπε

Δεν ειναι επιπέδου ascaso, ειναι ο ιδιος ο ascaso i2, τα ανταλλακτικά τους ειναι ακριβως τα ίδια.. 

 

5 ώρες πριν, sphinxgr είπε

o ίδιος απολύτως είναι. 

Έχετε δίκιο, αυτό πρέπει να είχα διαβάσει και δε το συγκράτησα σωστά τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/1/2021 στις 3:01 ΜΜ, Zerg13 είπε

Παρτε Lelit με ενσωματωμενο μυλο.Μαζι με τα μεταφορικα φτανει στα 500€. Ρωτηστε μονο την εγγυηση που εχει και πως γινεται και αν εχετε υποστηριξη εδω Ελλαδα.  Απαντανε στα mail. 

ας μας πει καποιος που ξερει αν ο μυλος που εχει ειναι καλος για αυτο που θελετε...

στελνουν με DHL, οταν ξεμπλοκαρει λογο covid θα ξαναστειλουν και Ελλαδα,

https://www.mobacoffee.de/Lelit-Anita-PL042EM-Kombimaschine

 Ρωτησα για την Lelit pl41 anna pid δινουν 1 χρονο εγγύηση κ τα μεταφορικά ειναι 14.90 ....εχω αρχίσει κ το σκεφτομαι σοβαρα...

αυτο που δεν ξέρω είναι η αξιοπιστία του μαγαζιού 🤔🤔🤔

Επεξ/σία από geo1985geo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, geo1985geo είπε

 Ρωτησα για την Lelit pl41 anna pid δινουν 1 χρονο εγγύηση κ τα μεταφορικά ειναι 14.90 ....εχω αρχίσει κ το σκεφτομαι σοβαρα...

αυτο που δεν ξέρω είναι η αξιοπιστία του μαγαζιού 🤔🤔🤔

Θα δώσεις 500 ευρώ και θα έχεις εγγύηση μόνο ετήσια;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σημειώσω πως το barista αν πάρει κανείς μηχανή και μύλο , σου δίνει 10% του συνόλου της αγοράς σε αναλώσιμα (που ούτως ή αλλως θα αγόραζε κάποιος - πατητήρια, καθαριστικά, βούρτσες κλπ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...