Προς το περιεχόμενο

Ποιο παιχνίδι παρατήσατε πρόσφατα και γιατί;


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Control και εγώ όπως ο TS για τους ακριβούς ίδιους λόγους. 

Επόμενο ήταν το Nier Automata. Ήταν η δεύτερη φορά που επιχείρησα να το παίξω. Έφτασα στο 7ωρο αυτή τη φορά και για κάποιο λόγο συνεχίζει να μην με τραβαει. Το combat δεν μου φαίνεται να έχει ιδιαίτερο βάθος και ούτε το build που φτιάχνεις. Επίσης ενώ έχει πολύ καλογραμμένους διαλόγους συνεχίζει να μου δίνει μια ψυχρή αίσθηση στην αποτύπωση του κόσμου. Ίσως κάποια στιγμή μετά το cyberpunk να του ξαναδωσω μια ευκαιρία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα συμφωνήσω για το Control. Δύο φορές προσπάθησα να το συνεχίσω, κυρίως για το σενάριο, αλλά δεν...
Το συνεχές respawning εχθρών(που ήταν και bullet sponges) το backtracking και ο δυσνόητος χάρτης ήταν απωθητικα. Από τα πιο βαρετά, κουραστικά και βασανιστικά παιχνίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Horizon zero dawn. Ενώ είχε τρομερό combat, τα περισσότερα sidequests ήταν απλά χάσιμο χρόνου και οι χαρακτήρες παντελώς αδιάφοροι.. Το άφησα στο πρώτο 15ωρο. Ίσως το ξαναπιάσω κάποια στιγμή.

Death stranding. Έχει τρομερή ατμόσφαιρά και η ιδέα με τα deliveries δεν είναι τόσο κακή όσο ακούγεται όταν το πιάσεις στα χέρια σου. Δυστυχώς όμως το παιχνίδι δεν είναι για μένα. Το παράτησα στο 2ωρο. Ίσως δω την ιστορία σε κανένα βίντεο μιας και φαίνεται ενδιαφέρον. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Bspus είπε

Far Cry 5

Εχω παιξει τα προηγουμενα 3, 4 και τα primal και blood dragon (καλα, και το 1 αλλα δεν μετραει γιατι ειναι αλλο πραγμα)

Δεν ξερω αν φταει τοσο το παιχνιδι που με αφησε τοσο αδιαφορο απο την αρχη η απλως δεν αντεξα αλλη μια φορα να ξαναπαιξω ουσιαστικα το ιδιο παιχνιδι.

Ναι είναι το κλασικό gaming fatigue ειδικά στα open world, αν δεν αλλάζει λίγο έστω η φόρμουλα και το setting. Για τον ίδιο λόγο δεν έχω παίξει άπειρα sequels και εγώ (όλα τα farcry μετά το 3, κανένα gta μετά το vice city, άπειρα ac μετά το 2, κανένα elder scrolls μετά το morrowind, κανένα fallout μετά το 3 κλπ). Τα μόνα που έχω κόλλημα και αγοράζω είναι τα soulsborne και γενικά γραμμικά/cinematic games και κυρίως νέα IPs. Το last open world που έπαιξα και πραγματικά ευχαριστήθηκα (αν και είχε πάλι resource gathering busy work αλά ac αλλά σε πολύ πιο lite επίπεδα) ήταν το ghost of tsushima που το συνιστώ σε όλους ανεπιφύλακτα ειδικά αν τους αρέσει η Kamakura Era Japan.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Homeworld remastered

Νομίζω ότι είναι το πιο πρόσφατο παιχνίδι με καλές κριτικές που παράτησα, μιας και είναι γενικά πολύ δύσκολο να αφήσω κάποιο. Παρόλο που γουστάρω RTS, sci-fi και το όλο στυλ του παιχνιδιού, το συγκεκριμένο με τρέλανε μιας και δεν μπορούσα με τίποτα (με τίποτα όμως) να συνηθίσω την κίνηση στον τρισδιάστατο χώρο του διαστήματος. Όσο και αν προσπαθούσα να πάω τα διαστημόπλοια εκεί που ήθελα δεν το κατάφερνα μιας και μπερδευόμουν απίστευτα με την κάμερα και γενικά τον χώρο. 

Έχω και το deserts of kharak αλλά ακόμα δεν το έχω δοκιμάσει μιας και θέλω να πιστεύω ότι κάποτε θα καταφέρω να παίξω και το πρώτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/1/2021 στις 6:56 ΜΜ, chek2fire είπε

To γέλιο είναι ότι οι reviewers οι κλασικοί επίσημοι όχι ο κόσμος την αποθέσωσαν αυτή την παπάτζα.

Το αντιθετο ισχυει στην πραξη....

https://store.steampowered.com/app/870780/Control_Ultimate_Edition/#app_reviews_hash

Ουτε και απο το εδω θεμα του ειδα να το θαβει ο κοσμος 

Στα του θεματος τωρα τα 2 προσφατα παιχνιδια που παρατησα με μελλοντικο ενδεχομενο να τα ξαναπαιξω ειναι

α)Deus Ex Human Revolution. Ισως φταει το γεγονος οτι περασε πολυ ο καιρος μεχρι να το πιασω ή δεν ειχα το mood τοτε που το επαιξα,δεν ξερω. Λογω Cyberpunk,ισως το ξαναπιασω και αυτο και το mankind.

β)Metal Gear Solid V. Εχω παιξει και τερματισει ολα τα προηγουμενα main mgs παιχνιδια,μεχρι και το Revengence. Το V το ξεκινησα ψιλο προσφατα και παλι το παρατησα,και θα προσπαθησω καποια στιγμη να το τελειωσω με το ζορι(λογω αγορας προφανως).Ο λογος κλασσικος. Μαρεσει το gameplay κλασσικα,δεν μαρεσει ετσι οπως το εκαναν το υπολοιπο παιχνιδι και απο πλευρας ιστοριας και σχεδιασμου αποστολων.

γ)Wolfenstein Youngblood. Αυτο το αφησα περυσι αλλα δεν με πειραξε λογω gamepass. Δυστηχως πολλα σκαλια κατωτερο απο τα προηγουμενα και το ολο συστημα με τα levels των εχθρων,πολυ κακη ιδεα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Το αντιθετο ισχυει στην πραξη....

https://store.steampowered.com/app/870780/Control_Ultimate_Edition/#app_reviews_hash

Ουτε και απο το εδω θεμα του ειδα να το θαβει ο κοσμος 

Στα του θεματος τωρα τα 2 προσφατα παιχνιδια που παρατησα με μελλοντικο ενδεχομενο να τα ξαναπαιξω ειναι

α)Deus Ex Human Revolution. Ισως φταει το γεγονος οτι περασε πολυ ο καιρος μεχρι να το πιασω ή δεν ειχα το mood τοτε που το επαιξα,δεν ξερω. Λογω Cyberpunk,ισως το ξαναπιασω και αυτο και το mankind.

β)Metal Gear Solid V. Εχω παιξει και τερματισει ολα τα προηγουμενα main mgs παιχνιδια,μεχρι και το Revengence. Το V το ξεκινησα ψιλο προσφατα και παλι το παρατησα,και θα προσπαθησω καποια στιγμη να το τελειωσω με το ζορι(λογω αγορας προφανως).Ο λογος κλασσικος. Μαρεσει το gameplay κλασσικα,δεν μαρεσει ετσι οπως το εκαναν το υπολοιπο παιχνιδι και απο πλευρας ιστοριας και σχεδιασμου αποστολων.

γ)Wolfenstein Youngblood. Αυτο το αφησα περυσι αλλα δεν με πειραξε λογω gamepass. Δυστηχως πολλα σκαλια κατωτερο απο τα προηγουμενα και το ολο συστημα με τα levels των εχθρων,πολυ κακη ιδεα.

 

 

7.3 στο metacritic

https://www.metacritic.com/game/pc/control/user-reviews

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για πρόσφατα έχω μια τριαδούλα που τα έπαιξα με τη σειρά αυτή χωρίς παρεμβολές.

Steak Division Normandy 44: Το πήρα από bundle γνωρίζοντας ότι δεν θα μου αρέσει. Το σύστημα διάτρησης/θωράκισης των οχημάτων δεν είναι κακό, αλλά το σύστημα 1 χτύπημα=θάνατος είναι. Και γίνεται χειρότερο επειδή το πεζικό είναι όντως θωρακισμένο και δεν σκοτώνεται ούτε με ομοβροντίες από θωρηκτό. Όσο για τα ιστορικά βιβλία που γράφαν για αεροπορική υπεροχή 10 ή 15/1 των συμμάχων στη Νορμανδία δεν ξέραν τι λέγαν, μπορείς να τελειώσεις αποστολή χωρίς αντιαεροπορικό καν. Το μούλτι καρκίνος επίσης όσο δεν με κάναν κικ. Θα μπορούσα να γράψω κι'άλλα, γενικά είναι καλύτερο από αυτό που περίμενα αλλά δεν είναι καλό, είναι μέτριο. Δίνω 2% να γυρίσω, αν το βάλει κάποιος γνωστός.

A Total War Saga Troy: αναμενόμενη η εγκατάλειψη. Έγραψα και διάφορα στο σχετικό νήμα. Αν με πλήρωναν ίσως να το έπαιζα πάλι. Το καλό είναι ότι μου έδωσε το ερέθισμα να να θέλω να ξαναπαίξω το Napoleon, όπως και το έκανα στην καραντίνα.

Ken Follett's The Pillars of the Earth: εδώ το πρόβλημα δεν ήταν τόσο το παιχνίδι. Ή μάλλον ήταν, υπό την έννοια ότι δεν μου φάνηκε εφάμιλλο του βιβλίου στα πρώτα κεφάλαια τουλάχιστον. Περισσότερο έφταιγα εγώ, για μεγάλο χρονικό διάστημα δεν είχα όρεξη να διαβάσω ούτε 2 σελίδες κανονικού βιβλίου, το είχα διαβάσει ήδη το συγκεκριμένο, οπότε μου φάνηκε απίστευτα βαρετό. Νομίζω πως μάλλον θα επανέλθω εδώ, ειδικά αν πέσει στα χέρια μου και το τρίτο μέρος της σχετικής τριλογίας στα ελληνικά.

Επεξ/σία από G.TH.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DCS world. Μετά τα άπειρα bugs που κάθε update έβαζε μαζί με την διαφήμιση για simulation (NOT / εκτός αν εννοούν του πιλοτηρίου), το έστειλα να μην πιάνει τσάμπα χώρο στον σκληρό δίσκο (με ιαχή αγανάκτησης).

Μετά το FALCON 4.0 (&openfalcon) που η microprose έβαλε στεραιές βάσεις (και ένα τεράστιο manual με απίστευτη λεπτομέρεια) για πραγματικό simulation κανένα δεν το φτάνει ακόμα εν έτη 2021. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια άλλα που έχω παρατήσει γιατί η γραφή τους δεν είναι με τίποτα σε αυτά που μου αρέσουν είναι το Men of Medan. 

Το είχα γράψει και εδώ στο νήμα του ότι το game το ξεκίνησα με ενθουσιασμό αλλά μια το animation μια οι χαρακτήρες που είναι σαν bmovie ταινίες τρόμου αλλά και γενικά οι εξωφρενικές αντιδράσεις σε ότι συμβαίνει και τα plot hole απλά το παράτησα το game.

Είδα ότι έλεγαν ότι το Until dawn είναι το κορυφαίο της εταιρεία και είπα να το δοκιμάσω στο ps5. Και αυτό έχει ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά με το men of medan. Δλδ και εδώ εξωφρενικούς χαρακτήρες με αλλοπρόσαλλες συμπεριφορές. 

Δεν ξέρω μπορεί σε κάποιον να αρέσουν όλα αυτά δλδ και εγώ βλέπω τέτοιες ταινίες με serrial killer και teenager group αλλά υπάρχει γενικά σε αυτό το είδος μια λεπτή γραμμή από την γελοιότητα στο τρόμου και εδώ την έχουν ξεπεράσει. Ούτε καν τον αυτοσαρκασμό του scream δεν έχουν οι χαρακτήρες. 

Τέλος να πω ότι έπιασα Quantum Break και μέχρι στιγμής μου έχει κάτσει πολύ καλύτερα από το control δλδ έτσι όπως ξεκινάει σεναριακά που έχει εδώ μια κατεύθυνση.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/1/2021 στις 3:34 ΜΜ, chek2fire είπε

7.3 στο metacritic

Στο Steam τουλάχιστον το έχουν παίξει έστω και λίγο το game, στο Meta ψηφίζει και η κουτσή Μαρία. Τι συγκρίνουμε?! Όπως και να έχει το θέμα είναι από ποτε είναι κακό το 7.3?! Give it a rest dude.

Παράτησα Phoenix Point για ακόμα μια φορα, ενώ το combat είναι αρκετά καλο, οι χάρτες και τα objectives είναι παρα πολύ repetitive. Επίσης τα random skills μου κάθονται στο λαιμό. Θα ξανά προσπαθήσω μετά το τελευταίο DLC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Στο Steam τουλάχιστον το έχουν παίξει έστω και λίγο το game, στο Meta ψηφίζει και η κουτσή Μαρία. Τι συγκρίνουμε?! Όπως και να έχει το θέμα είναι από ποτε είναι κακό το 7.3?! Give it a rest dude.

Παράτησα Phoenix Point για ακόμα μια φορα, ενώ το combat είναι αρκετά καλο, οι χάρτες και τα objectives είναι παρα πολύ repetitive. Επίσης τα random skills μου κάθονται στο λαιμό. Θα ξανά προσπαθήσω μετά το τελευταίο DLC.

απλά γράφω ότι δεν μου αρέσει. Τώρα πέρι ορέξεως κολοκυθόπιτα δλδ δεν μπορεί να με κάνεις να μου αρέσει ένα game με το ζόρυ δεν πάν να το γράφουν και όλοι.

Όπως έγραψα το Quantum break μου έχει κάτσει πολύ καλύτερα από την αρχή. Το control με απώθησε από την πρώτη ώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, chek2fire είπε

απλά γράφω ότι δεν μου αρέσει. Τώρα πέρι ορέξεως κολοκυθόπιτα δλδ δεν μπορεί να με κάνεις να μου αρέσει ένα game με το ζόρυ δεν πάν να το γράφουν και όλοι.

Όπως έγραψα το Quantum break μου έχει κάτσει πολύ καλύτερα από την αρχή. Το control με απώθησε από την πρώτη ώρα. 

Ρε fair enough, ποιος είπε το αντίθετο, διάβαζε καλύτερα σε παρακαλώ! Γούσταρε ότι θες, απλά μην προσπαθείς να το παρουσιάσεις σαν τον μέσο ορο. Στους περισσοτερους άρεσε, τέλος. Move on.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tetris effect,  αν και το δυνατό του χαρτί είναι τα εφέ και τα γραφικά του εμένα αυτό που με εντυπωσίασε ήταν η δουλειά που έχει γίνει στον ήχο και η αλληλεπίδραση που υπάρχει ακόμα και σε τραγούδια με ηχητικά εφέ που ταιριάζουν γάντι. 

Το παράτησα γιατί με κούρασε στα μάτια ( το γράφει κιόλας ότι υπάρχει κίνδυνος επιληψίας ) 

Φυσικά το ghost το απενεργοποιησα,  δεν νοείται να παίζεις tetris με ghost. 

Αλλά με κούρασαν τα οπτικά εφέ,  αν και κάποια είναι εντυπωσιακά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εύκολο: CP2077. Δεν με τραβηξε και το περίμενα πως και πως (όπως και ο περισόττερος κόσμος) - εδώ και χρόνια. Great Expectations maybe? Έπαιξα 2-3 μέρες το πολύ πριν αποφασίσω μετά από 1.5μήνα παραμονής στο PC οτι δεν θα το συνεχίσω (για τώρα τουλάχιστον) και θα κάνει χώρο για άλλα παιχνίδια.

 

Η αλήθεια είναι οτι κλαίω το 60άρι στο Steam..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...