Προς το περιεχόμενο

Ψυκτρα επεξεργαστη


masterone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια εχω το κουτι cougar mx 330g και ryzen 3200g μαζι με 3060 ti. Επειδη απο την ωρα π εβαλα την 3060 TI εχω θεμα με τις θερμοκρασιες του επεξεργαστη σε φαση ανεβαζει μεχρι και 95 βαθμους σε gaming παρολο που κοβω αρκετα την καρτα ωστε να μην τον ζορισει  θελω να βαλω μια ψυκτρα η οποια ομως θα μου μεινει και για αργοτερα που θα παω σε 5600x οταν ερθουν οι τιμες στα ισια τους. Απλα επειδη στο θεμα ψυκτρα το συγκεκριμενο κουτι εχει περιορισμο στα 155mm αλλα χωρανε και καποιες ελαχιστα μεγαλυτερα θα ηθελα καποιος που εχει ηδη δοκιμασει να μου προτεινει στα 40-50 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Height:
157 mm
 
 

προσωπικά θα έβαζα 2 επιπλέον ανεμιστήρες

https://www.skroutz.gr/s/4736584/Arctic-F12-PWM.html

στο πάνω μέρος του κουτιού να διώχνουν ζεστό αέρα σε πρώτη φάση.

 

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτηκα να βαλω 5 ανεμιστηρες 2 μπροστα 2 πανω και να αλλαξω και τον πισω με καλυτερης ποιοτητας αλλα δεν ξερω αν με συμφερει σε σχεση με το να παρω μια ψυκτρα cpu η οποια θα μου μεινει και για οταν αναβαθμισω επεξεργαστη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, masterone είπε

Σκεφτηκα να βαλω 5 ανεμιστηρες 2 μπροστα 2 πανω και να αλλαξω και τον πισω με καλυτερης ποιοτητας αλλα δεν ξερω αν με συμφερει σε σχεση με το να παρω μια ψυκτρα cpu η οποια θα μου μεινει και για οταν αναβαθμισω επεξεργαστη

λάθος λογική

οι μπροστινοί είναι ολίγον περιττοί , αυτοί οι 2  που σου είπα στοιχίζει 10ευρώ  και είναι χρήσιμοι ώστε να βγάζουν τον ζεστό αέρα από το κουτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, masterone είπε

Γεια σας παιδια εχω το κουτι cougar mx 330g και ryzen 3200g μαζι με 3060 ti. Επειδη απο την ωρα π εβαλα την 3060 TI εχω θεμα με τις θερμοκρασιες του επεξεργαστη σε φαση ανεβαζει μεχρι και 95 βαθμους σε gaming παρολο που κοβω αρκετα την καρτα ωστε να μην τον ζορισει  θελω να βαλω μια ψυκτρα η οποια ομως θα μου μεινει και για αργοτερα που θα παω σε 5600x οταν ερθουν οι τιμες στα ισια τους. Απλα επειδη στο θεμα ψυκτρα το συγκεκριμενο κουτι εχει περιορισμο στα 155mm αλλα χωρανε και καποιες ελαχιστα μεγαλυτερα θα ηθελα καποιος που εχει ηδη δοκιμασει να μου προτεινει στα 40-50 ευρω

Κρίμα η κάρτα, τρώει μπουκαλάρα απο τον Zen+ 4/4. Έχει και Χ8 pci express συνδεση.

Δες για αναβάθμιση CPU εν καιρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

2 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Κρίμα η κάρτα, τρώει μπουκαλάρα απο τον Zen+ 4/4. Έχει και Χ8 pci express συνδεση.

Δες για αναβάθμιση CPU εν καιρο.

Αναβαθμιση cpu θα κανω σιγουρα απλα περιμενω να επανερθουν οι τιμες σε λογικα πλαισια και να υπαρχει και διαθεσημοτητα

Επεξ/σία από masterone
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/1/2021 στις 9:11 ΜΜ, masterone είπε

 

Αναβαθμιση cpu θα κανω σιγουρα απλα περιμενω να επανερθουν οι τιμες σε λογικα πλαισια και να υπαρχει και διαθεσημοτητα

μια χαρά τιμές έχουν οι επεξεργαστές λολ το πρόβλημα μόνο στις gpu είναι.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, LIGHT1NG είπε

μια χαρά τιμές έχουν οι επεξεργαστές λολ το πρόβλημα μόνο στις gpu είναι.. 

οι amd ανέβηκαν. 168 πήρα αύγουστο τον 3600 τώρα ο φθηνότερος 200+

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

οι amd ανέβηκαν. 168 πήρα αύγουστο τον 3600 τώρα ο φθηνότερος 200+

ναι γιατί φεύγει το στοκ για να μπουν στα ράφια 5600Χ κλπ ο 3700Χ πχ ακόμα κάτω από 300 είναι.. επίσης υπάρχει i5 10400F <145

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια αν συνεχίσει σε αυτες τις τιμες οι amd με βλεπω να αλλαζω πλατφορμα και να παω σε ιντελ. Δεν προκειται να πληρωσω 200€ πάνω για επεξεργαστη 6/12 για να παρω 5% καλυτερες επιδοσεις στο gaming. Τωρα στα του θεματος εφτιαξα το airflow του κουτιου μου με 2 φανακια μπροστά να βάζουν αερα και 2 πανω κ ενα πισω να βγαζουν και οι πρωτες δοκιμες δείχνουν οτι και ο επεξεργαστής και η καρτα γραφικών εχουν πεσει γυρω στους 10 βαθμους η θερμοκρασία τους αλλα θα συνεχισω να το παρακολουθώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, masterone είπε

Παιδια αν συνεχίσει σε αυτες τις τιμες οι amd με βλεπω να αλλαζω πλατφορμα και να παω σε ιντελ. Δεν προκειται να πληρωσω 200€ πάνω για επεξεργαστη 6/12 για να παρω 5% καλυτερες επιδοσεις στο gaming. Τωρα στα του θεματος εφτιαξα το airflow του κουτιου μου με 2 φανακια μπροστά να βάζουν αερα και 2 πανω κ ενα πισω να βγαζουν και οι πρωτες δοκιμες δείχνουν οτι και ο επεξεργαστής και η καρτα γραφικών εχουν πεσει γυρω στους 10 βαθμους η θερμοκρασία τους αλλα θα συνεχισω να το παρακολουθώ.

πάντως αυτή την στιγμή η amd είναι μπροστά και σε gaming και σε productivity και αν δεν κάνω λάθος είναι μπροστά και από την 11η γενιά που θα βγάλει η ιντελ οπότε... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

πάντως αυτή την στιγμή η amd είναι μπροστά και σε gaming και σε productivity και αν δεν κάνω λάθος είναι μπροστά και από την 11η γενιά που θα βγάλει η ιντελ οπότε... 

Σε gaming είναι πίσω σαφέστατα αν συγκρίνεις σε ομοειδείς τιμές , ακόμη και oi AMDκηδες (αλλά σοβαροί) αναγκάζονται και τα λένε

https://www.techspot.com/review/2185-amd-zen-3-ryzen-5600-versus/

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Σε gaming είναι πίσω σαφέστατα αν συγκρίνεις σε ομοειδείς τιμές , ακόμη και oi AMDκηδες (αλλά σοβαροί) αναγκάζονται και τα λένε

https://www.techspot.com/review/2185-amd-zen-3-ryzen-5600-versus/

all systems will be configured with 32GB of DDR4-3200 CL14 memory. Let’s now jump into the benchmark graphs… 

όλοι γνωρίζουν ότι amd=3600mhz+ sweet spot και πίστεψε με υπάρχει διαφορά που δεν την φαντάζεσαι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LIGHT1NG είπε

all systems will be configured with 32GB of DDR4-3200 CL14 memory. Let’s now jump into the benchmark graphs… 

όλοι γνωρίζουν ότι amd=3600mhz+ sweet spot και πίστεψε με υπάρχει διαφορά που δεν την φαντάζεσαι 

Νόμιζα ότι πλέον R5XXX & INTEL 10th λαμβάνουν ίδιο premium από την μνήμη. Δεν μιλάω για 3XXX ή παλιότερους Ryzen.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν λέω έχουν μια βάση αλλά όχι απόλυτη προσωπικά για εμένα και πλέον ο κόσμος ψάχνετε, υπάρχουν δωρεάν εργαλεία για να ψαχτεί κάποιος με ραμ + άπειρα guides εδώ αλλά να λέμε και την αλήθεια σε έναν οου δεν θα ασχοληθεί καν με το pc θα πρότεινα ιντελ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...