Προς το περιεχόμενο

Συνεργείο καθαρισμού. Γιατί τόσο ακριβό;


Witcher1st

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

220 και 270 ευρώ αντίστοιχα, γιατί τόσο ακριβά ρε παιδιά; αξίζει τα λεφτά; 3 σπίτια έχω αλλάξει και τα καθάριζαμε εμείς. Έχω ρωτήσει και μια κυρία 50 ευρω ζητάει. Μιλάμε για άδειο σπίτι και φρέσκοβαμμένοι τοίχοι. 

Επεξ/σία από Lazostat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι διαφορετικό πράγμα να έρθει μια κυρία που θα σφουγκαρίσει και θα σκουπίσει, και διαφορετικό το να ερθει συνεργίο με μηχανήματα, χημικά και τεχνογνωσία.
Νομίζω πως ξες οτι η κυρία δεν θα καθαρίσει τον απορροφητήρα ή πάνω απο τα ντουλάπια στην κουζίνα. Οτι πληρώνεις, παίρνεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω το συνεργείο δουλεύει με παραπάνω από δύο άτομα,οπότε αν η κυρία με το 50ευρω ήταν μια εξ'αυτων , αυτήν θα θεωρούσαμε ακριβή . Φαντάσου τρία άτομα επί 50 ,συν εργαλεία / μηχανήματα συν τεχνογνωσία συν το κέρδος της ίδιας εταιρείας...βγαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολλά αυτά που ζητάνε αλλά τι να γίνει όπως είπαν και οι προηγούμενοι, η τιμή τους είναι συνάρτηση των ατόμων των καθαριστικων των εργαλείων του κόστους και των εξόδων της εταιρείας συν το κέρδος που πρέπει να βγάλει, αν και δυστυχώς σχεδόν όλες οι εταιρείες αυτής της κατηγορίας έχουν τους ανθρώπους ανασφαλιστους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Lazostat είπε

220 και 270 ευρώ αντίστοιχα, γιατί τόσο ακριβά ρε παιδιά; αξίζει τα λεφτά; 3 σπίτια έχω αλλάξει και τα καθάριζαμε εμείς. Έχω ρωτήσει και μια κυρία 50 ευρω ζητάει. Μιλάμε για άδειο σπίτι και φρέσκοβαμμένοι τοίχοι. 

Για πόσα τ.μ. σπίτι είναι η τιμή? Και μένα μου φαίνονται πολλά τα λεφτά και μάλιστα για άδειο σπίτι!

Δηλαδή αν ήταν επιπλωμένο, που δυσκολεύει στο καθάρισμα, πόσο θα ζητούσαν?

Τα περί μηχανημάτων και χημικών και αν θα καθαρίσουν τον απορροφητήρα που λένε άλλοι σχολιαστές, τα βρίσκω άκαιρα!

Εννοείται ότι πρέπει να γίνει συμφωνία τί θα καθαρίσουν και φυσικά έλεγχος! Το ιδανικό είναι να είναι κάποιος εκεί και να βλέπει τί κάνουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

113τμ είναι, αλλά άδειο. Και τα μισά από αυτά είναι ένα άδειο σαλόνι χωρίς κανένα ντουλάπι και απορροφητηρα.

Στα προηγούμενα 3 σπίτια που μπήκα δεν φώναξα κανένα συνεργείο, ένα απλό ξεσκόνισμα έκανα και σκούπισμα, οπότε φαντάζομαι το ίδιο θα γίνει και τωρα με τη βοήθεια της κυρίας. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πήρα συνεργείο καθαρισμού για καθαρισμού άδειου νεόδμητου σπιτιού πριν τη μετακόμιση. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την υπηρεσία αυτή και πιστεύω ότι άξιζε τα περίπου 2€/m2. Ήρθε συνεργείο από 6 άτομα (με την επιβλέπων, που έκανε πιο light δουλειές), δύο άτομα δουλευαν σε κάθε δωμάτιο. Ντουλάπες, ξύσιμο πλακάκια, ρολά, μπαλκόνια, ντουλάπια μέσα, έξω, τοίχοι κτλ Τα μηχανήματά τους όλα επαγγελματικά και μηχάνημα με ατμό. Ένα σπίτι που ήταν πριν λίγες ώρες σχεδόν οικοδομή, έγινε κατοικήσιμο, έτοιμο να βάλεις τα πιάτα σου και τα ρούχα σου και να μεινεις και όλα σε ένα 8 ωρο δουλειάς με το διάλειμμά τους.

Είχα ρωτήσει και κυρια και μου ειχε πει ότι για να το φέρει στα ίσια του θέλει να φέρει και μια συνάδελφο για δύο ημέρες, συνολικά 4 μεροκάματα. Ηταν και γεμάτες ως πρόγραμμα, οπότε θα ερχόταν μια Τετάρτη και μια Κυριακή (χαριστικά).


Ολοκληρώνοντας, μη ξεχνάτε κάθε περίπτωση είναι μοναδική και τον μεγαλύτερο ρόλο παιζει ο χρόνος.

  • αλλο να καθαρίζεις το εξοχικό σου με το πάσο σου πιο χαλαρά τα ΣΚ για να πας καλοκαιρι 30 μέρες
  • άλλο να καθαρίζεις ένα νέο σπιτι για να μετακομίσεις και να πρέπει να αφήσεις το παλιό σπίτι 31 του μήνα τα μεσάνυχτα για να μπει ο επόμενος νοικάρης μέσα
  • αλλο η δουλειά σου να σου αφήνει ελεύθερο χρόνο και άλλο να μετακομίζεις σε σεζόν που στην εργασία σου δεν προλαβαινεις ούτε καλημέρα να πεις
  • και τέλος ο χρόνος των άλλων, είναι πολύ σημαντικό να υπάρχουν γονείς-πεθερικά συνταξιούχοι κοτσωνάτοι με χρόνο να διαθέσουν για τη μετακόμιση
Επεξ/σία από GeorgeKatz
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Εγώ απορώ γτωτο σκέφτεσαι;;;

250 ευρώ για καθάρισμα;

Εγώ θα έβρισκα 3 κύριες όπως προανεφερες ( που πληρώνονται συνήθως με την ώρα) και με 100 ευρώ Μαξ θα ξεμπερδευα...

Αλλιώς μαζευτείτε γυναίκα, αδέρφια πεθερικά γονείς και θα το κάνετε μόνοι σας τζάμπα...

Επεξ/σία από bill999r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Lazostat είπε

220 και 270 ευρώ αντίστοιχα, γιατί τόσο ακριβά ρε παιδιά; αξίζει τα λεφτά; 3 σπίτια έχω αλλάξει και τα καθάριζαμε εμείς. Έχω ρωτήσει και μια κυρία 50 ευρω ζητάει. Μιλάμε για άδειο σπίτι και φρέσκοβαμμένοι τοίχοι. 

Γράφεις "220 και 270 ευρώ αντίστοιχα" χωρίς να έχεις γράψει σε τι ακριβώς αντιστοιχούν, δεν βγαίνει κανένα συμπέρασμα έτσι.

Πάντως αν είσαι 100% σίγουρος πως η ίδια ακριβώς δουλειά θα γίνει με τα συνεργεία των 220 και 270 και την κυρία των 50€, χωρίς δεύτερη κουβέντα προτιμάς την κυρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα γίνει η ίδια δουλεια, αλλά πριν στο σπίτι οικογένεια έμενε, δεν ήταν στάβλος. Οπότε πιστεύω ότι και με ένα απλό καθάρισμα θα είμαστε κομπλέ. Ας κλειδώσει κάποιος το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχει τύχει ποτέ να ασχοληθώ με τέτοιες εταιρίες, ούτε να πάρω γυναίκα να καθαρίσει κάποιο σπίτι.

Αλλά σοβαρά τώρα, συγκρίνουμε μια εταιρία που προφανώς θα έχει υπαλλήλους, ενοίκια, εφορία και τα σχετικά με μια γυναίκα που θα κάνει μια δουλειά μαύρα; Εκτός αν η γυναίκα σου κόψει και απόδειξη (εδώ γελάμε). Τι να σχολιάσουμε δηλαδη; Το αν αξίζει ή αν είναι λογική η τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Bitbit είπε

...προφανώς θα έχει υπαλλήλους, ενοίκια, εφορία...

Προφανώς αλλά όχι και 100% πιθανόν!

Άπειρες φορές έχουν γίνει καταγγελίες για τις συνθήκες εργασίας στις εταιρίες καθαριότητας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...