Προς το περιεχόμενο

MS DOS 6.22 δισκετες παλιες.


thelos257

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/1/2021 στις 5:21 ΜΜ, thelos257 είπε

Ποιος το λεει αυτο οτι απομαγνητιζονται απο μονες τους ; εδω εχω δισκεττες που ακομη δουλευουν μια χαρα (σχεδον) πως γινεται αυτο φιλε μου δεν καταλαβαινω. Αν μπορεις εξηγησε μου το λιγο.

Το λεει η φυσικη βασικα και η εμπειρια. 

Η δισκετα ειναι μαγνητικο υλικο πανω σε πλαστική ζελατίνα και γραφεις/ξεγραφεις πρακτικα αλλαζοντας το μαγνητικο πεδιο πανω σε στην πλαστικη ταινια που περιεχει το μαγνητικο υλικο. Το πλαστικο απο-πολυμερίζεται με τα χρονια αλλα ακόμη και αν δεν χαλασει η δισκεττα απο αυτο τοτε η παρουσια της δισκεττας σε (ηλεκτρο)μαγνητικα πεδια που ετσι και αλλιως υπαρχουν γυρω μας (πχ ηλεκτρικο δικτυο στο σπιτι, ηχεια κτλ) αλλοιωνουν σιγα σιγα το περιεχομενο της δισκεττας. Και δεν συζητάμε καν για τις δισκεττες που χρησιμοποιουνται , ετσι...; Οταν τα σφαλματα γινουν πολλα η δισκεττα παυει να λειτουργει. Ισχυει για ολα τα υλικα εγγραφης ειτε με τον εναν τροπο (φθειρεται το ιδιο το πλαστικο με τα χρονια) ειτε με μαγνητικη αλλοιωση, παυουν να λειτουργουν. Τα CD πχ εχουν 30χρονια νομιζω προσδοκιμο ζωης. Οι δισκεττες/κασεττες παρομοιο επισης.  

Εχω μια δισκεττα εδω μπροστα μου διακοσμητικη. Πιστευεις οτι αν βρω αρχαιο πισι να την δοκιμασω , θα παιζει ? 

Επεξ/σία από conkal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, conkal είπε

Τα CD πχ εχουν 30χρονια νομιζω προσδοκιμο ζωης.

Εζησα την εποχη των σιντι στο επακρο. Το παραπανω που εγραψες , ισχυει υπο προυποθεσεις. Αν μιλαμε για σιντι που γραφτηκαν απο επαγγελματικα μηχανηματα , απο εταιριες , περιοδικα (που ειχαν συνοδευτικα σιντι) και γενικως σοβαρα εργαλεια , τοτε ναι , μπορει και να ισχυει αυτο που γραφεις. Ολα τα υπολοιπα που γραφαμε εμεις οι κακομοιρηδες στο σπιτι μας με καποιο dvd/cd-rw , δυστυχως πεθαινουν νωριτερα. Το διαπιστωσα πριν χρονια.
Την επικη εποχη των σιντι λοιπον (και τον dvd) , γραφαμε ταινιες σε αυτα. Ειχα λοξα να κανω ταινιοθηκη , και εγραφα τις ταινιες , τις εβαζα σε πλαστικες θηκες , κατεβαζα και το εξωφυλλο , το τυπωνα , το εκοβα στις διαστασεις της πλαστικης θηκης και την "εντυνα" με αυτο. Ειχα (και ακομα εχω δηλ) μια μεγαλη συλλογη απο ταινιες εκεινης της εποχης. Πριν καιρο , πηγα για πλακα να τσεκαρω καναδυο ταινιες απο αυτην την συλλογη , το σιντι/dvd δεν διαβαζοταν. Λεω μπορει να ετυχε σε αυτες τις συγκεκριμενες. Δοκιμασα και αλλες...τιποτα..δεν επαιξε καμμια. Σιγουρα δεν ειχαν περασει 30 χρονια απο τοτε που τις ειχα γραψει , πολυ λιγοτερο θα ελεγα. Ολοκληρη ταινιοθηκη και ο κοπος που εριξα τοτε να την φτιαξω..ακλαφτη.

Οι δισκετες ειναι μια αλλη πονεμενη ιστορια. Εχω ακομα καποιες 5.25'' με καποια εκδοση dos. Αυτες ηταν ακομα χειροτερες απο τις 3.5'' , μιας και το σημειο που "εγραφε" το floppy drive , ηταν εκτεθειμενο. Στις 3.5'' , υπηρχε ενα μεταλλικο ελασμα , που καλυπτε το σημειο αυτο και ανοιγε αυτοματα ( καποιο ελατηριο το κουνουσε ) απο το ιδιο το floppy drive. Παραυτα , μιλαμε για μαγνητικα μεσα , πολυ επιρρεπη σε αλλοιωσεις.

Επεξ/σία από mphxths
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, mphxths είπε

 

Οι δισκετες ειναι μια αλλη πονεμενη ιστορια. Εχω ακομα καποιες 5.25'' με καποια εκδοση dos. Αυτες ηταν ακομα χειροτερες απο τις 2.5'' , μιας και το σημειο που "εγραφε" το floppy drive , ηταν εκτεθειμενο. Στις 2.5'' , υπηρχε ενα μεταλλικο ελασμα , που καλυπτε το σημειο αυτο και ανοιγε αυτοματα ( καποιο ελατηριο το κουνουσε ) απο το ιδιο το floppy drive. Παραυτα , μιλαμε για μαγνητικα μεσα , πολυ επιρρεπη σε αλλοιωσεις.

Οι μικρότερες είναι 3,5 ίντσες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Οι μικρότερες είναι 3,5 ίντσες 

Ναι δικιο εχεις , το διορθωσα και στο ποστ μου. Αν και ειχαν κυκλοφορησει και αλλων διαστασεων δισκετες , 2.5'' - 3'' , αυτες που αναφερομαστε ειναι οι 3.5'' για τα πισι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mphxths είπε

Ναι δικιο εχεις , το διορθωσα και στο ποστ μου. Αν και ειχαν κυκλοφορησει και αλλων διαστασεων δισκετες , 2.5'' - 3'' , αυτες που αναφερομαστε ειναι οι 3.5'' για τα πισι.

Εχω καεί με δαυτες!Μικρές μεγάλες ,όταν ήταν η ακμή τους.Μετά οι  δισκέτες ΖΙP  της  iomega αλλά και τα tape cartridges,Kάπου έχω κούτες και κούτες.Απο dos και εγκατάσταση εμπορικων προγραμμάτων,πχ Ορίζοντες της CL ,μέχρι με παιχνίδια απο το PC MASTER και άλλα περιοδικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...