Προς το περιεχόμενο

Δολοφονία σκύλου στην Νικιάνα Λευκάδας.


@pnea1973

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, vision είπε

 

 Ασχολήσου με τα δικά σου σκυλιά και δε νομίζω να σε πείραζε κανένας, τι σε νοιάζουν όλα τα αδέσποτα της περιοχής που στο κάτω κάτω μπορεί να προκαλούν πρόβλημα σε άλλους και εσύ τα βοηθάς χωρίς όμως να ρωτάς τον διπλανό απ' τη στιγμή που απείλησε/παραπονέθηκε.

 

 

Απαραδεκτη δηλώση, δηλαδή αγαπας τον σκυλο σου και μονο... και οχι τα ζωα η τα σκυλια γενικοτερα? και αφηνεις τα αλλα να πεινανε? Μα ειναι δυνατον?  Μια χαρα εκανε και ταιζε το αδεσποτο, ειδικα αν ειχε τυχει και τετοιας συμπεριφορας απο το κολωχωρι, να με συγχωρεσετε για την εκφραση...και φυσικα πρεπει να κινηθεις εναντιον οποιου μπορει να εκανε κατι τετοιο φιλε μου, απαραδεκτες συμπεριφορες και νοοτροπιες... Ντροπη τους, δυστυχως υπαρχουν πολλοι ψυχοπαθεις δολοφονοι αναμεσα μας... Καλό ταξίδι στον Μόργκαν.... :( 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μιας και δεν μένεις μόνιμα Λευκάδα για ρώτησε στην περιοχή υπάρχουν π.χ. αλεπούδες που έχουν κάνει ζημιές ή άλλα ζώα ακόμη και αδέσποτα;;;;

Αν ναι ενδεχομένως κάποιοι παράνομα βέβαια να βάζουν φόλες (το κάνουν ειδικά κτηνοτρόφοι στην επαρχία) για αυτά τα ζώα βρήκε κάποια ο σκυλάκος σου και την πάτησε. Αν όχι τότε αυτός που το έκανε κατά πάσα πιθανότητα το έκανε ειδικά για το δικό σου σκυλάκι οπότε εδώ δεν μιλάμε για αμέλεια ή βλακεία χωρικού αλλά μιλάμε για δολοφονία ζώου εκ προθέσεως και είναι σοβαρό έγκλημα.

Θα σας πω προσωπική μου ιστορία σχετικά με φόλες. Στο εξοχικό έχω μία γατούλα γεννούσε έφτανε τα γατάκια 2-3 μηνών και μόλις τα απογαλάκτιζε και έβγαιναν έξω από τη φωλιά εξαφανίζονταν. Ανακάλυψα πως μπούφος που ζει στην περιοχή τα έτρωγε ένα ένα. Ακούγοντας τη γατούλα  να τα φωνάζει απεγνωσμένα , πολλές φορές όλο το βράδυ, επειδή ήξερα τι συμβαίνει άρχισα να ρωτώ  να προμηθευτώ παράνομα φόλες να ξεκάνω το μπούφο μετά όμως σκέφτηκα ότι δεν μπορώ να επέμβω στη φύση και να κάνω τέτοιο έγκλημα από πρόθεση σε ένα αρπακτικό που είναι υπό εξαφάνιση.

Εδώ και ένα χρόνο δεν τον ακούω τα βράδια που φώναζε και μάλλον κάποιος κτηνοτρόφος τον ξέκανε γιατί βάζουν φόλες για αλεπούδες και στεναχωριέμαι γιατί μου λείπει. 

Μπορεί για μας να φαίνεται ανήκουστο αλλά για τους χωρικούς αλεπούδες αδέσποτα και άλλα άγρια ζώα είναι πληγή. Στα μέρη μου Γιάννενα στην επαρχία έχουν γίνει πληγή τα αγριογούρουνα που δεν αφήνουν κήπο για κήπο. Μου λέει η αδελφή μου μέχρι και τα πλέγματα που βάζω με πασάλους σηκώνουν , μπαίνουν μέσα και δεν αφήνουν τίποτε. Ειδικά φέτος με την καραντίνα που δεν βγήκαν κυνηγοί το κακό παράγινε. Οπότε ας δικαιολογήσουμε και κάποια αγανάκτηση λεκτική κάποιων επαρχιωτών , σίγουρα όμως δεν είναι λύση οι φόλες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε παππού, απο εκεί που είσαι, είμαι και εγώ.

Την  λεκτική αγανάκτηση την δικαιολογώ, και μάλιστα για το αδέσποτο, προσπαθώ, να βρώ κάπου να έχει ένα μόνιμο σπίτι.

Δεν δικαιολογώ με τίποτα, το να εισβάλλει κάποιος σε σπίτια, και να πετάει φόλες. Εστω και αν ήταν για αλεπού.

Αυτό είναι έγκλημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

15 χρόνια ρίχνει φόλες; Ίσως να σημειώσετε σε ένα χαρτί ημέρες που βρίσκετε νεκρά ζώα πράγμα που σημαίνει ότι πέρασε από πριν λίγες ώρες μέχρι λίγες ημέρες, βράδυ λογικά, να είσαστε σε κανένα αμάξι παρκαρισμένο μέσα και να κοιτάτε τι γίνετε από έξω, η καμία μηνυση κατά αγνώστου μήπως βρεθεί υλικό από κάμερες αν υπάρχουν μαγαζιά εκεί και δεν ειναι μόνο οικίες. Όλα αυτά για όποιον έχει ελεύθερο χρόνο......

Πρεπει να ειναι μονιμος κατοικος της περιοχης, μπορει και παραπανω απο 1 οποτε τα 2 λεπτα που θα του παρει να βαλει μια φολα ειναι δυσκολο να τον πιασει καποιος. Επισης δεν μπαινουν παντα στο ιδιο σημειο, μια φορα ειχε βαλει διπλα σε καδο, μια αλλη φορα μπροστα σε ενα αδειο οικοπεδο, μια αλλη φορα μεσα σε αυτο το οικοπεδο, μια αλλη φορα σε ενα αδειο οικοπεδο που ειναι λιγο πιο πανω και σε αλλα μερη γενικα. Το μονο που μπορει να γινει ειναι να τον πιασει καποιος στα πρασα (εγω εχω μια ιδεα για το ποιος ειναι αλλα χωρις αποδειξεις ουτε αστυνομια μπορω να παω ουτε μπορω να κανω κατι).

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τέτοιους ΥΠΑνθρώπους μια ποινή τους ταιριάζει να τους βάλεις να φάνε οι ίδιοι την "φόλα" που προοριζόταν για σκυλιά/γατιά ή οτιδήποτε άλλο καθώς για μένα είναι εν δύναμη δολοφόνοι

η αστυνομία και η δικαιοσύνη θα επιβάλει αυτά που προβλέπει ο νόμος και είναι πολύ αυστηρά για όποιον διαπιστωθεί ότι κάνει κακό σε ζώα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, @pnea1973 είπε

Απλά γράφω αυτό το μήνυμα για να ενημερώσω όσους έχουν σκύλο και στο μέλλον βρεθούν στην περιοχή να προσέχουν, γιατί μέχρι σήμερα οι φόλες που έπεφταν ήταν εκτός κατοικιών.. Από χθες πέφτουν και εντός. 

Έχουν χάσει δυό καλοί φίλοι σκυλιά από φόλα που πετάχτηκε μέσα στην αυλή του σπιτιού τους και δεν την πήραν χαμπάρι.

Δυστυχώς παίζει ως σενάριο και δεν είναι καθόλου καινούριο.

Υπάνθρωποι υπάρχουν και θα συνεχίζουν να το κάνουν μέχρι να τους κόψουν τον κ@λο αλλά συνήθως δύσκολα βρίσκεται άκρη ακόμα και αν είσαι σχεδόν σίγουρος για τον υπαίτιο.

Γι μένα πάρα πολύ σημαντικό είναι να εκπαιδευτεί το σκυλί να τρώει μόνο τροφή που του δίνουν οικείοι του, μόνο έτσι μπορεί να προστατευτεί από τους δολοφόνους.

Από εκεί και πέρα συλυπητήρια και μακάρι να βρεις άκρη...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τραγικο.... Σου ευχομαι να βγει κατι απο την προσπαθεια σου. Δυσκολο να βρεθει ο ενοχος δυστυχως. Στα χωρια και γενικα σε κλειστες κοινωνιες ακομα και να ειδε καποιος κατι επικρατει μια ατυπη ομερτα.

Παντα ειχαμε ζωα. Πολλες χαρες και πολλες λυπες. Δυστυχως ανα πασα στιγμη μπορει να συμβει το μοιραιο, χωρις αυτο να μειωνει το εγκλημα που διεπραχθει. Οσο και να προσεχεις φιλε μου δεν ξερεις απο που θα σου ερθει. Εμεις χασαμε μια σκυλιτσα μας μεσα σε μια στιγμη απο δαγκωμα φιδιου. Σκυλι που εβγαινε μονο με επιβλεψη στον κηπο και βολτα μονο με λουρι παρολο που ειμαστε σε περιοχη που θα μπορουσα να εχω τα σκυλια ελευθερα. Ειχε φερει η γατα μας μια οχια και επαιζε μαζι της, εμεις ειχαμε γυρισει απο τη βολτα μας και οταν μπηκαμε στον κηπο και ελευθερωσαμε τα σκυλια τα οποια ετρεξαν να δουν τι κανει η γατα τους. Οταν καταλαβαμε τι ακριβως γινεται ηταν αργα.... 

Λυπαμαι πολυ για την απωλεια σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην επαρχια πολυ μεγαλο ποσοστο ντοπιων ολα τα οικογενειακα τους θεματα ,κομπλεξ,προβληματα τα βγαζουν σε αυτον που θεωρουν πιο αδυναμο,ειτε ζωο,ειτε ανθρωπο(βλεπε ο χαζος του χωριου),ειτε μεσα στο σπιτι τους σε καποιο αλλο μελος.Τους ενδιαφερει μονο να λενε οτι ειναι σωστοι οι υπολοιποι στο καφενειο,στον περιγυρο τους(πισω ομως απο την πλατη τους ο καθενας σχολιαζει και θαβει)αλλα λογω κλειστης κοινωνιας και νοοτροπιας τον ξερω χρονια που να μπλεξουμε δε μιλανε).Επειδη και γω εχω 4 σκυλια,τα 3 ειναι πρωην αδεσποτα και γενικα ασχολουμαι και βοηθαω αλλα ζωα τετραποδα και εχω τυχει αναλογες συμπεριφορες σε συμβουλευω να ενημερωσεις το ΑΤ ,καποια φιλοζωικη της περιοχης σου και εαν υποψιαζεσαι ποιος μπορει να το εκανε,η μαθεις απο κανα καλο κουτσομπολη ποιος ειναι αλλαξε του τα φωτα με ολους τους τροπους που μπορεις να σκεφτεις γιατι το αξιζει!!!!! Και σταματηστε να θεωρειται καποιοι οτι τα αδεσποτα φταινε............λές και αυτα διαλεξαν να ειναι στο δρομο και να προσπαθουν να επιβιωσουν καθημερινα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, generalb31 είπε

Στην επαρχια πολυ μεγαλο ποσοστο ντοπιων ολα τα οικογενειακα τους θεματα ,κομπλεξ,προβληματα τα βγαζουν σε αυτον που θεωρουν πιο αδυναμο,ειτε ζωο,ειτε ανθρωπο(βλεπε ο χαζος του χωριου),ειτε μεσα στο σπιτι τους σε καποιο αλλο μελος.Τους ενδιαφερει μονο να λενε οτι ειναι σωστοι οι υπολοιποι στο καφενειο,στον περιγυρο τους(πισω ομως απο την πλατη τους ο καθενας σχολιαζει και θαβει)αλλα λογω κλειστης κοινωνιας και νοοτροπιας τον ξερω χρονια που να μπλεξουμε δε μιλανε).Επειδη και γω εχω 4 σκυλια,τα 3 ειναι πρωην αδεσποτα και γενικα ασχολουμαι και βοηθαω αλλα ζωα τετραποδα και εχω τυχει αναλογες συμπεριφορες σε συμβουλευω να ενημερωσεις το ΑΤ ,καποια φιλοζωικη της περιοχης σου και εαν υποψιαζεσαι ποιος μπορει να το εκανε,η μαθεις απο κανα καλο κουτσομπολη ποιος ειναι αλλαξε του τα φωτα με ολους τους τροπους που μπορεις να σκεφτεις γιατι το αξιζει!!!!! Και σταματηστε να θεωρειται καποιοι οτι τα αδεσποτα φταινε............λές και αυτα διαλεξαν να ειναι στο δρομο και να προσπαθουν να επιβιωσουν καθημερινα.

 

Ενω στην Αθηνα ειναι ολοι τους υποδειγματα!!!!!!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντου υπαρχουν μαλακ........απλα στην επαρχεια ειναι το συνηθες να σκοτωνεσαι σπιτι σου αλλα εξω ο καλυτερος.Σωστος οικογενειαρχης με παιδια δουλεια κλπ αλλα ολοι μαζι μετα στα κωλομπαρα το βραδυ.Στην επαρχια ο φιλος θα σε βοηθησει,ο γειτωνας θα σου πει καλημερα αλλα απο πισω υπαχει κουτσομπολιο,θαψιμο και μην του χαλασεις τον τροπο που εχει μαθει να ζει..........

Οι χεροτερες φολες παντως παιδια ειναι οι αοσμες υδραργυρου /κυανιου που δε προλαβαινεις να κανεις τιποτα και δε παιρνεις χαμπαρι που ειναι.Γενικα πρεπει να εισαι πολυ ανωμαλος για να ριξεις φολα....πολυ ομως.

59 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Έχουν χάσει δυό καλοί φίλοι σκυλιά από φόλα που πετάχτηκε μέσα στην αυλή του σπιτιού τους και δεν την πήραν χαμπάρι.

Δυστυχώς παίζει ως σενάριο και δεν είναι καθόλου καινούριο.

Υπάνθρωποι υπάρχουν και θα συνεχίζουν να το κάνουν μέχρι να τους κόψουν τον κ@λο αλλά συνήθως δύσκολα βρίσκεται άκρη ακόμα και αν είσαι σχεδόν σίγουρος για τον υπαίτιο.

Γι μένα πάρα πολύ σημαντικό είναι να εκπαιδευτεί το σκυλί να τρώει μόνο τροφή που του δίνουν οικείοι του, μόνο έτσι μπορεί να προστατευτεί από τους δολοφόνους.

Από εκεί και πέρα συλυπητήρια και μακάρι να βρεις άκρη...

Στις εισπνεομενες ειναι που δε γινετε τιποτα,αθηνα δυστυχως παιζουν τετοιες κατα καιρους.Εκει δε σε σωνει ουτε ενεση αδρεναλινης(θελει ακαριαια να την κανεις)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...