Προς το περιεχόμενο

Δολοφονία σκύλου στην Νικιάνα Λευκάδας.


@pnea1973

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έγραψα το post πρωτίστως για να ενημερώσω για την συμπεριφορά στα ζώα σε ένα μέρος που ξερω καλά έτσι ώστε να προστατευθεί και κάποιος άλλος. 

Καλό είναι νομίζω να υπάρχει τέτοια ενημέρωση για την αποφυγή αν είναι δυνατόν τέτοιων περιοχών.. Όπως ανέφερε και κάποιος άλλο συμφορουμιτης συνάντησε και αυτός άσχημη συμπεριφορά. Καιρός είναι να ακουστεί όχι μόνο πόσο ωραίο είναι ένα μέρος αλλά και το πως συμπεριφέρονται οι κάτοικοι κατά την διάρκεια του έτους και όχι μόνο το καλοκαίρι. 

Προσωπικά εγώ και η γυναίκα μου δεν αισθάνομαστε ασφάλεια στο ίδιο μας το σπίτι. Όλες οι επιλογές είναι ανοικτές. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

28 λεπτά πριν, vision είπε

Στα χωριά γίνεται ο κακός χαμός, ο ένας τρώει τον άλλον και δεν ισχύει μόνο για τα σκυλιά.

Διάβασα με προσοχή το ποστ σου, το αν μπήκαν κιόλας μέσα στην αυλή σου δεν φαίνεται πουθενά στο πρώτο σου ποστ, τώρα το λες, όπως επίσης και άλλες λεπτομέρειες πως έβαζες και το αδέσποτο στην αυλή σου. Δεν είπα οτι είναι κακό, άλλο είπα. Αυτό που καταλαβαίνουμε είναι πως κάποιος πέταξε φόλα στην αυλή. Προφανώς αυτός/αυτοί που σε απείλησαν τους ξέρεις, αν μπορείς να το αποδείξεις εσύ το ξέρεις.

Εγώ μίλησα για πρόληψη καθώς αν ακολουθούσες λίγο διαφορετικό δρόμο, το πιθανότερο είναι πως θα είχες σώσει τουλάχιστον το σκύλο σου.

Ποιος είναι ο δρόμος; τον είπα αλλά μερικοί που απάντησαν πριν είτε δεν διαβάζουν, είτε είναι γκαγκά.

Εφόσον ξέρεις τι επικρατεί στα χωριά (πονηριά/μπαμπεσιά) και στην επαρχία, κάνε καταγγελία όταν το βλέπεις να συμβαίνει (δεν ξέρω αν γίνεται και ανώνυμη - η διακριτικότητα ποτέ δεν έβλαψε κανέναν) τώρα που την έκανες μετά Χριστόν απλά έχεις χάσει το σκύλο σου. Μετράει περισσότερο η καταδίκη αυτών όποια και αν είναι αυτή, απ' το χαμό του σκύλου σου;

Κάποιος σε έβαλε στο μάτι και την πάτησες. Αν έχεις στοιχεία καλώς, όμως με τις φόλες συνήθως δεν βρίσκεις ποτέ άκρη. Η μπαμπεσιά φίλε μου αντιμετωπίζεται λίγο διαφορετικά όταν τουλάχιστον σε ενδιαφέρει να έχεις και το σκύλο χορτάτο και την πίτα ολόκληρη. Οι απόλυτες απόψεις ένθεν κι ένθεν συνήθως φέρνουν το αντίθετο αποτέλεσμα.

Και για μερικούς εδώ: δεν χρειάζεται να ανήκεις σε φιλοζωική για να αγαπάς τα σκυλιά, ούτε να έχεις τις απόψεις τους. Η αγάπη είναι μία, τα υπόλοιπα των φιλοζωικών ας μην τα σχολιάσω, δεν είναι το θέμα μας αλλά θα βρεθούν πολλοί καλοθελητές. 

Η τιμωρία από την δικαιοσύνη θα είναι βαριά για αυτούς που έκαναν αυτό το πράγμα δεν έχει καμία σημασία αν είναι μικρή/μεγάλη πόλη ή χωρίο

όλοι πρέπει να μάθουν να σέβονται το δικαίωμα της ζωής

τα σκυλιά - τα γατιά έχουν ζωή

δεν γεννήθηκαν αδέσποτα κάποιοι ΥΠΑνθρωποι τα έκαναν αδέσποτα.

εγώ πάντως πρόσφερα αγάπη στα σκυλιά μου και μου την ανταπέδωσαν με τον καλύτερο τρόπο.

τώρα μου προσφέρει αγάπη και σεβασμό ένας αδέσποτος χοντρούλης γάτος που του προσφέρω αγάπη / τροφή / νερό / στέγη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, @pnea1973 είπε

Χθες μετά από πολύ καιρό καταφέραμε με την γυναίκα μου να παμε στο εξοχικό μας το οποίο βρίσκεται στην Νικιάνα Λευκάδας. Φτάσαμε πρωί πρωί μαζί με τα 2 σκυλάκια μας, ένα 5 μηνωμ την Λουνα μας και τον Μόργκαν ένα βελγικό ποιμενικό. 

Εκεί είναι και ένα αδέσποτο το οποίο το ταιζουμε εμείς αλλά και ένας δύο κάτοικοι του χωριού. Στο παρελθόν εξαιτίας του αδεσποτου που το ταιζαμε είχαμε δεχτεί από καλούς γείτονες και κατοίκους του χωριού απειλές, για να μην το ταιζουμε. 

Όλα καλά μέχρι χθες το απόγευμα που οπως κάθε φορά τα σκυλάκια βγαίνουν από την κατοικία στον περιφραγμενο κήπο μας... Ξαφνικά και ενώ περνούσε η ώρα ο Μόργκαν μας δεν ερχόταν.. Βγήκαμε έξω και τον βρήκαμε σχεδον να έχει φύγει. Πήγαμε μέσα σε 15 λεπτά στο κτηνίατρο που απλά διαπιστώθηκε ο θάνατος του με ενδείξεις δηλητηρίασης. Ακολούθησε μήνυση για τις φόλες. Και νεκροψία όπου πρέπει να σταλούν τα ευρήματα σε κάποια κρατική υπηρεσία για να έχουμε επίσημη βεβαίωση ότι δηλητηριαστηκε και από τι. 

Απο την μεριά μου θα πιέσω να φτάσει η υπόθεση όσο πιο ψηλά γίνεται. 

Απλά γράφω αυτό το μήνυμα για να ενημερώσω όσους έχουν σκύλο και στο μέλλον βρεθούν στην περιοχή να προσέχουν, γιατί μέχρι σήμερα οι φόλες που έπεφταν ήταν εκτός κατοικιών.. Από χθες πέφτουν και εντός. 

 

 

Λυπάμαι για τον θάνατο του σκύλου σας. Μια συμβολή από εμένα, ψάξε στην περιοχή εάν υπάρχουν πεταμενες άλλες φόλες, ψάξε παντού, εάν βρεις κάτι, μίλησε με δικηγορο η το ΑΤ για το πως μπορείτε να το συλλέξετε με ασφάλεια και να το πάτε για εξέταση DNA εφόσον το πέταξε ανθρώπινο χέρι, εάν δεν υπάρχει βιντεοληπτικο υλικό τότε μόνο έτσι θα βρεθεί ο ένοχος. Δυστυχώς υπάρχουνε φόλες και δηλητήρια εξαιρετικά τοξικά, έχω διαβάσει για περίπτωση ανθρώπου ο οποίος εντόπισε φόλα σε πεζοδρόμιο και την έπιασε με το χέρι και την έβαλε κοντά στην μύτη του να μυρισει τι ήταν, ένιωσε τάσεις λιποθυμίας ενώ βγηκε αίμα από την μύτη του. Δεν ξέρω τι στο διαολο βάζουνε μέσα για να σκοτώσουν σκυλιά και ζώα, πάντως τέτοιοι άνθρωποι είναι επικίνδυνοι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ψάξει. Απλά επειδή είχα ξεκινήσει εργασίες κοπής κάποιων δέντρων είναι δύσκολο να βρω κάτι... Βρήκα και μια αλεπού ψόφια σε απόσταση 15 μέτρων από το σημείο που έχασα τον σκύλο μου.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.google.com/amp/s/www.in.gr/2020/11/06/life/pet-stories/dimosieytike-sto-fek-metatropi-tou-vasanismou-zoon-se-kakourgima/amp/

Δεν άντεξα να διαβάσω όλη την ανάρτησή σου, γιατί κι εμείς υιοθετήσαμε ένα αξιολάτρευτο αδεσποτάκι που βρισκόταν σε τρισάθλια κατάσταση κι ακόμη έχει ένα σωρό φοβίες. Κάθε μέρα υποφέρουμε με τέτοιες ειδήσεις και τρέμουμε κυριολεκτικά τις φόλες των ψυχανώμαλων της γειτονιάς. Λυπάμαι τόσο πολύ, αλλά εξοργίζομαι κιόλας με τα κτήνη. Καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου να τιμωρηθούν οι υπαίτιοι..... 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Έχω ψάξει. Απλά επειδή είχα ξεκινήσει εργασίες κοπής κάποιων δέντρων είναι δύσκολο να βρω κάτι... Βρήκα και μια αλεπού ψόφια σε απόσταση 15 μέτρων από το σημείο που έχασα τον σκύλο μου.. 

Συλληπτήρια μαν , πολύ στενάχωρο και απάνθρωπο να ακούς τέτοια γεγονότα , καλή δύναμη σας εύχομαι και για να είσαι ήρεμος όταν ξαναπάς καλό είναι να εκπαιδεύσεις και το άλλο σου σκυλάκι για φόλες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ts, την φόλα την πέταξαν έξω από το σπίτι σου, την πέταξαν από την περίφραξη η πέρασαν μέσα στο οικόπεδο σου;

Για απειλές για φόλες κτλ από ότι μου είχε πει ένας από φιλοζωικη, μπορείτε να στείλετε μια κοινοποίηση στο τοπικό ΑΤ και να ενημερώνετε γραπτώς για το όνομα αυτού που απειλεί, μπορεί να χρησιμοποιηθεί εναντιον του μελλοντικά σε συμβάντα σαν αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την φόλα την πέταξαν μέσα από το κήπο μου.. Χθες το απόγευμα που είχε σκοτείνιασει και είχε άσχημο καιρό. Αυτός που το έκανε είδε ότι είμαστε εκεί και ήρθε για αυτόν τον λόγο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Μάκαρος είπε

Φίλε μου σε ποιο σημείο την Νικιανας περίπου ;; Εχω φίλους εκεί, να τους ενημερώσω να έχουν τον νου τους

Στο δρόμο που πάει προς τους Άγιους Πατέρες.. Περίπου 800μ από τον κεντρικό δρόμο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Στο δρόμο που πάει προς τους Άγιους Πατέρες.. Περίπου 800μ από τον κεντρικό δρόμο.. 

Έγινε. Θα τους ενημερώσω αν δουν τπτ περιεργο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"The FBI says that most serial killers and school shooters abused animals before they murdered people"

για την ακρίβεια απο το 2016 το FBI αντιμετωπιζει τις δολοφονίες ζωων με την ιδια προσοχή που δινει στους ανθρώπους. Ο λόγος ειναι πολυ απλος (πάλι σύμφωνα με μελέτη του FBI ) ο δολοφόνος που ριχνει τις φόλες και γενικά κακοποιεί ζωα, λαμβάνει ευχαρίστηση απο αυτό. Το επόμενο στάδιο  ειναι η επόμενη κλίμακα των λιγότερο προστατευομενων μελών της ανθρωπινής κοινωνίας, δηλ. παιδιά και άστεγοι.

Επεξ/σία από pgrns
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, pgrns είπε

"The FBI says that most serial killers and school shooters abused animals before they murdered people"

για την ακρίβεια απο το 2016 το FBI αντιμετωπιζει τις δολοφονίες ζωων με την ιδια προσοχή που δινει στους ανθρώπους. Ο λόγος ειναι πολυ απλος (πάλι σύμφωνα με μελέτη του FBI ) ο δολοφόνος που ριχνει τις φόλες και γενικά κακοποιεί ζωα, λαμβάνει ευχαρίστηση απο αυτό. Το επόμενο στάδιο  ειναι η επόμενη κλίμακα των λιγότερο προστατευομενων μελών της ανθρωπινής κοινωνίας, δηλ. παιδιά και άστεγοι.

αυτό ισχύει 100% (έχουν κάνει σχετική μελέτη/έρευνα το δικό μας εγκληματολογικό (ΕΛ.ΑΣ.)

αυτός που κάνει κακό στα ζώα...το επόμενο του βήμα είναι να κάνει κακό σε ανθρώπους (π.χ.) γυναίκες/παιδιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω εδω και 15 χρονια ταιζω τα αδεσποτα της γειτονιας μου και οχι μονο. Δυστυχως καποιοι βαζουν φολες και εκει που τις βαζουν καθως και τις ωρες που τις βαζουν ειναι πολυ δυσκολο να τις δεις. Παλι καλα τα μεγαλα σε ηλικια αδεσποτα δεν τρωνε αβερτα οτι βρουν (περιμενουν να τους βαλω εγω) αλλα τα πιο μικρα δεν εχουν τετοιο θεμα και εν ολιγοις μεσα στους τελευταιους 2 μηνες εχουν δηλητηριασει 3 γατες. Εγω το εχω πει, αν μαθω ποιος το κανει (εφοσον ο ιδιος τα 15 αυτα χρονια εχει φολιασει πανω απο 30 γατες - μαζι και δικιες μου αφου για 1 ωρα την ημερα αφηνα καποιες να βγαινουν) δεν ξερω τι μπορω να του κανω, θεωρω πως το λιγοτερο προβλημα του θα ειναι η αστυνομια παντως. 

Επεξ/σία από Salvation81
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Εγω εδω και 15 χρονια ταιζω τα αδεσποτα της γειτονιας μου και οχι μονο. Δυστυχως καποιοι βαζουν φολες και εκει που τις βαζουν καθως και τις ωρες που τις βαζουν ειναι πολυ δυσκολο να τις δεις. Παλι καλα τα μεγαλα σε ηλικια αδεσποτα δεν τρωνε αβερτα οτι βρουν (περιμενουν να τους βαλω εγω) αλλα τα πιο μικρα δεν εχουν τετοιο θεμα και εν ολιγοις μεσα στους τελευταιους 2 μηνες εχουν δηλητηριασει 3 γατες. Εγω το εχω πει, αν μαθω ποιος το κανει (εφοσον ο ιδιος τα 15 αυτα χρονια εχει φολιασει πανω απο 30 γατες - μαζι και δικιες μου αφου για 1 ωρα την ημερα αφηνα καποιες να βγαινουν) δεν ξερω τι μπορω να του κανω, θεωρω πως το λιγοτερο προβλημα του θα ειναι η αστυνομια παντως. 

15 χρόνια ρίχνει φόλες; Ίσως να σημειώσετε σε ένα χαρτί ημέρες που βρίσκετε νεκρά ζώα πράγμα που σημαίνει ότι πέρασε από πριν λίγες ώρες μέχρι λίγες ημέρες, βράδυ λογικά, να είσαστε σε κανένα αμάξι παρκαρισμένο μέσα και να κοιτάτε τι γίνετε από έξω, η καμία μηνυση κατά αγνώστου μήπως βρεθεί υλικό από κάμερες αν υπάρχουν μαγαζιά εκεί και δεν ειναι μόνο οικίες. Όλα αυτά για όποιον έχει ελεύθερο χρόνο......

Επεξ/σία από Βασίλης_29
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...