Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα στη ψύκτρα ή extreme TDP επεξεργαστή;


Τέρης Α.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω τις ψύκτρες Triton 79 και CNPS9700 σε σύστημα με Q6600 G0 στα 3,6GHz με 1,456V. Έχω βγάλει τους στοκ ανεμιστήρες και έχω βάλει 2 Enermax Magma 120MM (ένα μπρος να βγάζει και ένα πίσω να βάζει αέρα). Το σύστημα είναι σε test-bed. Η πάστα που χρησιμοποιείται MX-4. Το πρόβλημα είναι ότι σε Prime95 φτάνει τους 100 βαθμούς και κλείνει από υπερθέρμανση. Το ερώτημά μου είναι: η ψύκτρα στο άγγιγμα δεν έχει θερμανθεί, θα μπορούσα να πω χλιαρή προς κρύα, ακόμα και κοντά το socket. Είναι λογικό αυτό; Σε στοκ ρυθμίσεις δεν φτάνει πάνω από 60 βαθμούς. Αν αναρωτιέστε αν έχει τοποθετηθεί σωστά, έχω κάνει έλεγχο και σε άλλη μητρική με άλλο επεξεργαστή και τα ίδια αποτελέσματα. Σε περίπτωση που αποσυνδέσω τα ανεμιστηράκια σε λιγότερο από ένα λεπτό η ψύκτρα γίνεται άπιαστη. 

Τι γνώμη έχετε; Είναι αδύναμες οι ψύκτρες και να κοιτάξω προς Thermalright HR-02 Macho ή κάποια H110i;

(Το να αλλάξω socket απορρίπτεται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Έχω τις ψύκτρες Triton 79 και CNPS9700 σε σύστημα με Q6600 G0 στα 3,6GHz με 1,456V. Έχω βγάλει τους στοκ ανεμιστήρες και έχω βάλει 2 Enermax Magma 120MM (ένα μπρος να βγάζει και ένα πίσω να βάζει αέρα). Το σύστημα είναι σε test-bed. Η πάστα που χρησιμοποιείται MX-4. Το πρόβλημα είναι ότι σε Prime95 φτάνει τους 100 βαθμούς και κλείνει από υπερθέρμανση. Το ερώτημά μου είναι: η ψύκτρα στο άγγιγμα δεν έχει θερμανθεί, θα μπορούσα να πω χλιαρή προς κρύα, ακόμα και κοντά το socket. Είναι λογικό αυτό; Σε στοκ ρυθμίσεις δεν φτάνει πάνω από 60 βαθμούς. Αν αναρωτιέστε αν έχει τοποθετηθεί σωστά, έχω κάνει έλεγχο και σε άλλη μητρική με άλλο επεξεργαστή και τα ίδια αποτελέσματα. Σε περίπτωση που αποσυνδέσω τα ανεμιστηράκια σε λιγότερο από ένα λεπτό η ψύκτρα γίνεται άπιαστη. 

Τι γνώμη έχετε; Είναι αδύναμες οι ψύκτρες και να κοιτάξω προς Thermalright HR-02 Macho ή κάποια H110i;

(Το να αλλάξω socket απορρίπτεται)

Τερη κλινω πιο πολυ προς το extreme tdp.. Ηταν που ηταν stock 105w, τον απογειωσες😁 κ εσυ ρε παιδι μου..το prime βεβαια σε small ψηνει τα παντα κ απο μονο του.. Αν το pc ειναι stable σε ολα τα αλλα που κανεις, θα τον ζορισεις ποτε τοσο πολυ οσο το prime? Για να μη σκας ρωταω...😁

Επεξ/σία από niko13
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 1,45ν πετάει μπλε οθόνη στα 2 λεπτά, στα 1,456ν στο 10 λεπτο, άρα μάλλον θα είναι σταθερό στα 1,462. Το θέμα είναι ότι καλά είμαι -που δεν είμαι δηλαδή- με θερμοκρασία δωματίου 18 βαθμούς. Το καλοκαίρι με τους 35 τι θα κάνω; Το πιο βαρύ που θα κάνω είναι GTA V RP.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Στα 1,45ν πετάει μπλε οθόνη στα 2 λεπτά, στα 1,456ν στο 10 λεπτο, άρα μάλλον θα είναι σταθερό στα 1,462. Το θέμα είναι ότι καλά είμαι -που δεν είμαι δηλαδή- με θερμοκρασία δωματίου 18 βαθμούς. Το καλοκαίρι με τους 35 τι θα κάνω; Το πιο βαρύ που θα κάνω είναι GTA V RP.

Βρε αδερφουλι εχει φαει τρελο οc ο κακομοιρης τι να κανει? 😁... Στη τελικη φτιαξε αλλο καλοκαιρινο profile για oc εχεις δικιο, γιατι θα γινει σομπα..ριξε hz κ volt, κριμα ειναι εχει κ μια ηλικια το συστημα. Ιδιαιτερα το triton ειναι κανονικο cooler, δεν ξερω αν θα βρεις την διαφορα που ψαχνεις σε temps (ας πουμε 20c κατω) ακομα και με aio. 😁

Επεξ/σία από niko13
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον Nίκο, TDP πρέπει να ναι το θέμα.. Κατά την γνώμη μου σε υδρόψυξη πρέπει να πας για να δεις διαφορά και ιδικά για το καλοκαίρι που λες. 

Για ΑΙΟ θα σου πρότεινα την Arctic  https://www.skroutz.gr/s/20848986/Arctic-Liquid-Freezer-II-280.html    /  https://www.skroutz.gr/s/20850548/Arctic-Liquid-Freezer-II-360.html .

Έχει από τις top επιδόσεις σε AIO και δεν είναι και πανάκριβη σαν κάτι άλλες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Στα 1,45ν πετάει μπλε οθόνη στα 2 λεπτά, στα 1,456ν στο 10 λεπτο, άρα μάλλον θα είναι σταθερό στα 1,462. Το θέμα είναι ότι καλά είμαι -που δεν είμαι δηλαδή- με θερμοκρασία δωματίου 18 βαθμούς. Το καλοκαίρι με τους 35 τι θα κάνω; Το πιο βαρύ που θα κάνω είναι GTA V RP.

Τερη σε gaming δεν ρωτησα ποτε, ποσο βαραει? Αυτο θα κανει κυριως, οποτε μας νοιαζει κ παραπανω.. Μπορει να μην ειναι prime95 stable αλλα μια χαρα gaming stable😁

Επεξ/σία από niko13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, XristosSp είπε

Συμφωνώ με τον Nίκο, TDP πρέπει να ναι το θέμα.. Κατά την γνώμη μου σε υδρόψυξη πρέπει να πας για να δεις διαφορά και ιδικά για το καλοκαίρι που λες. 

Για ΑΙΟ θα σου πρότεινα την Arctic  https://www.skroutz.gr/s/20848986/Arctic-Liquid-Freezer-II-280.html    /  https://www.skroutz.gr/s/20850548/Arctic-Liquid-Freezer-II-360.html .

Έχει από τις top επιδόσεις σε AIO και δεν είναι και πανάκριβη σαν κάτι άλλες.

Καλη χρονια ρε @XristosSp.. Δε σε εχω τρακαρει το νεο ετος😁

Επεξ/σία από niko13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, niko13 είπε

Καλη χρονια ρε @XristosSp.. Δε σε εχω τρακαρει το νεο ετος😁

Χαχαχα καλή χρονιά! Να μαστε καλά και αυτόν το χρόνο να ερχόμαστε εδώ να λέμε τα δικά μας οι pcάκιδες! :P 

Ναι ήμουν λίγο απασχολημένος αυτή την περίοδο και παραμέλησα  το insomnia αλλά τώρα με τις καραντίνες πάλι επανέρχομαι!

Επεξ/σία από XristosSp
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παντως αυτοι μεχρι 3.5 τον φτασανε https://www.anandtech.com/show/2303/4 τους εριξες στα αυτια 😁. @Τέρης Α.

Επεξ/σία από niko13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, niko13 είπε

τους εριξες στα αυτια 😁. @Τέρης Α.

Ό, τι μπορούμε κάνουμε!

Τις προάλλες έφαγα σε single core Ryzen 3 πρώτης γενιάς.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βασικό μου ερώτημα όμως παραμένει:

23 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

η ψύκτρα στο άγγιγμα δεν έχει θερμανθεί, θα μπορούσα να πω χλιαρή προς κρύα, ακόμα και κοντά το socket. Είναι λογικό αυτό;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Το βασικό μου ερώτημα όμως παραμένει:

 

Τερη χωρις να ειμαι ο super ειδικος, εμπειρικα δεν εχω πιασει ποτε ψυχτρα μου κ να ειναι ζεστη ζεστη.Κ παντα σκαλιζα τους cpu.. Φανταζομαι οτι αν αποροφαει για πολυ ωρα θερμοτητα μεγαλυτερη απο αυτη που μπορει να αποβαλει σταδιακα αυτο θα  γινεται.Με το oc σου στα ακρα αν ετρεχε χωρις προβληματα to prime για καμμια ωρα ας πουμε, ισως να την ενιωθες ζεστη υποθετω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ψύκτρα από ένα Dell Optiplex 745 όταν είναι στους 70 βαθμούς νιώθω τη ζέστη καθώς φυσά και καυτό αέρα. Τα ίδια και στη παρόμοιας κατασκευής ψήκτρα AM2 με ένα Athlon 64x2 6000+ (stock και τα δύο συστήματα).

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβασαι για το mounting της triton? Μηπως δεν εχει γινει καλα? Νομιζω θα σου κρασαρε πιο γρηγορα με τετοιο oc, αν επαιζε αυτο Και σε κατι πιο light απο prime. Εμενα μια stock ψυχτρα μου φαινεται απολυτως λογικο να ειναι πιο ζεστη απο την triton σου ας πουμε αφου εχει μικροτερη επιφανεια για αποβολη θερμοτητας κ γινεται heat soaked που λενε, πιο γρηγορα. Νομιζω πως το συστημα με την triton απλα δεν εμεινε σταθερο αρκετη ωρα να φτασει εκει. Ισως καποιος με καλυτερες γνωσεις θερμοδυναμικης δωσει τα φωτα του. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...