Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα στη ψύκτρα ή extreme TDP επεξεργαστή;


Τέρης Α.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Τέρης Α. είπε

Μα αυτό δεν το πρόσεξε κανείς;... 🤔

Αυτό περίμενα να ακούσω από την αρχή! Σε stress test η κατανάλωση (αν ήταν σωστή) έγραφε 170W.

Η min τάση που δουλεύει σταθερά είναι στα 1.104 με μέγιστη θερμοκρασία 47 βαθμοί (θερμοκρασία δωματίου 22 βαθμοί) σύμφωνα με μια δοκιμή που έκανα σε στοκ ρυθμίσεις (αν δεν παρέλειψα να ρυθμίσω κάτι).

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

1454421053_(49).png.bc90d9c637e1e2db39a917424158243f.png

Για αυτή τη συχνότητα αυτό είναι το min. 

Αυτό είναι ένα O.C. της τάξης του 13% και επίσης ο Q9450 είναι 45nm. Εγώ έκανα ένα O.C της τάξης του 35%. Για να φτάσει εκεί ο Q9450 πόσα V θέλει;

Το λάθος είναι δικό μου και καλά να πάθω. Ο@Sheogorathήταν σαφής από την αρχή και το ανέφερε να πάω max 1,45 με καλή ψύξη (υποθέτω 1,4 ήθελε να πει, αλλά επειδή με είδε που ήθελα να τον μαξάρω...).

 

1.45 είναι ανεκτά για 65άρι τσιπ. Έχει άλλες ανοχές απο τα 45άρια.

Αλλά η ψύξη είναι... μπελάς. Στα 1.4 είσαι κοντά στο στοκ (1.325 είχαν κατα μέσο όρο τα πρώτα 65άρια chip).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Στα 1.4 είσαι κοντά στο στοκ (1.325 είχαν κατα μέσο όρο τα πρώτα 65άρια chip).

Δηλαδή;

@niko13 τελικά δίκιο είχες! (Δες πίσω τι αλλαγές έκανα στο O.C.) Με τη τρέχουσα ρύθμιση ενώ στο stress test ήμουν στους 70 βαθμούς, μετά από μία ώρα GTA V έπιασα max 49 βαθμούς.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Δηλαδή;

@niko13 τελικά δίκιο είχες! (Δες πίσω τι αλλαγές έκανα στο O.C.) Με τη τρέχουσα ρύθμιση ενώ στο stress test ήμουν στους 70 βαθμούς, μετά από μία ώρα GTA V έπιασα max 49 βαθμούς.

Αν μπορείς να τα ψύξεις τα 1.4 σε 65άρι τσιπ, είναι χαμηλή τάση δεν παθαίνει κάτι. Και τα 1.45 είναι "νορμαλ" ταση.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...