Προς το περιεχόμενο

ground loop πως λυνεται


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω αλλαξει πολλα pc και ηχεια και εχω και καινουργια  γειωση και μετρημενη με ειδικο οργανο απο ηλεκτρολογο αλλα υποψιαζομαι οτι μπορει να υπαρχει το ground loop επειδη αν βαλω το αυτι μου πολυ κοντα στα ηχεια τοτε ακουω εναν μικρο θορυβο σαν σαν φυσαει αερας. αν δεν ειμαι πολυ κοντα στα ηχεια τοτε δεν ακουγετε τιποτα. Αυτος ο πολυ μικρος θορυβος θεωρειται προβλημα ?? Επισης το κανει και με αλλα ηχεια. Θελω  να μαθω σε ποιες περιπτωσεις υπαρχει το ground loop και πως λυνεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 2 pc στα ηχεία που έχω ακούγεται φύσημα όταν είναι κλειστά τα pc. Τροφοδοσία δίνω εξωτερική 5v με usb pack στο καθένα. Μπορεί να είναι και ατέλειες των ενισχυτών των ηχείων και να βγάζουν θόρυβο στην έξοδο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις περισσοτερες φορες ειναι ατελειες των ενισχυτων των ηχειων (αφου συνηθως ειναι χαμηλης ποιοτητας στα ηχεια για pc)

Ακομα και πιο ακριβα μοντελα ενεργα-αυτοενισχυομενα το κανουν αυτο.

Γενικα ειναι λιγο τυχη και η ηλεκτρολογικη εγκατασταση του καθε σπιτιου.

Δοκιμασε να αλλαξεις φαση (δηλ.γυρνα το φις της πριζας των ηχειων)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει θέμα βρόγχου. Ο θόρυβος που περιγράφεις παράγεται από χαμηλής ποιότητας στάδια οδήγησης τελικών ενισχυτών για pc.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι συνηθες πρόβλημα στα ασθενικα τροφοδοτικα των ηχειων για υπολογιστη και των φτηνων ηχοσυστηματων. προβλημα χαμηλης ποιοτητας τροφοδοτικου κοινως. τροφοδοτικα οριακα σχεδιασμενα για αυτο που κανουν, με κακη ή και καθολου σταθεροποιηση, με μικρους και μη ποιοτικους μετασχηματιστες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, xsterg είπε

ειναι συνηθες πρόβλημα στα ασθενικα τροφοδοτικα των ηχειων για υπολογιστη και των φτηνων ηχοσυστηματων. προβλημα χαμηλης ποιοτητας τροφοδοτικου κοινως. τροφοδοτικα οριακα σχεδιασμενα για αυτο που κανουν, με κακη ή και καθολου σταθεροποιηση, με μικρους και μη ποιοτικους μετασχηματιστες. 

Για το "φύσημα" ρε φίλε φταίνε... η σταθεροποίηση(!) και οι μετασχηματιστές; Από πότε;

Οι μετρήσεις θορύβου γίνονται με την είσοδο της διάταξης τερματισμένη σε μηδενική αντίσταση, και μάλιστα θωρακισμένη από το περιβάλλον. Ουδεμία σχέση με τάση τροφοδοσίας, η οποία -αν υπήρχε- θα ήταν βόμβος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω και κατι αλλο. Αν υποθετικα στο οποιοηποτε σπιτι υπαρχει ground loop τοτε ποια θα ειναι τα συμπτωματα?? επισης αυτο το προβλημα πως λυνεται?? δεν το λεω για μενα πρωσοπικα αλλα ρωταω γενικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kostaspetropoulos είπε

να ρωτησω και κατι αλλο. Αν υποθετικα στο οποιοηποτε σπιτι υπαρχει ground loop τοτε ποια θα ειναι τα συμπτωματα?? επισης αυτο το προβλημα πως λυνεται?? δεν το λεω για μενα πρωσοπικα αλλα ρωταω γενικα

Με βόμβο στα ηλεκτρονικά, ή με διαφορά τάσης μεταξύ 2 σημείων γείωσης (πχ γείωση πρίζας και γείωσης κουζίνας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα και εγώ παρόμοιο θέμα και το έλυσα με το παρακάτω, οικονομικά και ολοκληρωτικά, από τις πιο επιτυχημένες αγορές !

https://www.amazon.de/gp/product/B01LX0H29W/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o05_s01?ie=UTF8&psc=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις παλια η καινουργια γειωση ??

15 ώρες πριν, camel555 είπε

Είχα και εγώ παρόμοιο θέμα και το έλυσα με το παρακάτω, οικονομικά και ολοκληρωτικά, από τις πιο επιτυχημένες αγορές !

https://www.amazon.de/gp/product/B01LX0H29W/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o05_s01?ie=UTF8&psc=1

εχεις παλια η καινουργια γειωση ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, kostaspetropoulos είπε

εχεις παλια η καινουργια γειωση ??

εχεις παλια η καινουργια γειωση ??

Αντε πάλι με την γείωση , στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βρόντα.

Αν έχεις κόλλημα με την γείωση μην ρωτάς για τα ηχεία , πες ότι θέλω να ανοίξω συζήτηση περι γείωσης.

Στις 31/1/2021 στις 6:37 ΠΜ, kostaspetropoulos είπε

και εχω και καινουργια  γειωση και μετρημενη με ειδικο οργανο απο ηλεκτρολογο

Φτιάξε μια καινούρια ακόμη , σίγουρα θα έχουν περάσει πολλές μέρες από τότε που την μέτρησε ο ηλεκτρολόγος.

 

ΥΓ

Μια λύση υπάρχει για να διορθώσεις την γείωση σου , αγόρασε ποιοτικά ηχεία και ποιοτική κάρτα ήχου στο pc. Να δεις μετά θα στρώσει και η γείωση.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, kostaspetropoulos είπε

εχεις παλια η καινουργια γειωση ??

εχεις παλια η καινουργια γειωση ??

Γείωση 30 ετίας. Ηχεία Hercules Monitor 5, κάρτα Creative Sound BlasterX G6.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...