Προς το περιεχόμενο

Budget dslr


RaKa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας. Θα μπορούσατε να μου προτείνετε μια budget dslr για αρχή. 

Η χρήση της είναι πλήρως ερασιτεχνική, καθώς η φωτογραφία είναι χόμπι για εμένα, το οποίο όμως θέλω να εξελίξω και να πάω στο επόμενο βήμα.

Δεν βιάζομαι για την αγορά της καθώς έχω μια sony dsc h300 που με εξυπηρετεί προς το παρόν ώστε να συνεχίσω να εξασκούμε τα βασικά όμως θα ήθελα να κάνω μια καλή έρευνα αγοράς πριν προβώ στην οποιαδήποτε κίνηση.ευχαριστώ για το χρόνο σας.

 

 

 

 

Επεξ/σία από RaKa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε ενδιαφέρει αποκλειστικά dslr ή θα κοίταζες και mirrorless (χωρίς καθρέφτη); 

Αν ναι, θα πρότεινα κάποια από τις εισαγωγικές μηχανές της Olympus/Panasonic όπως είναι η Olympus em 10 και η Panasonic gx80. Μικρές και φορητές, με πολύ καλή ποιότητα εικόνας και χειριστήρια τα οποία δε θα σε περιορίσουν όταν θα αναζητήσεις το κάτι παραπάνω. Επίσης το σύστημα έχει πολύ καλούς, ελαφριούς και σχετικά οικονομικούς φακούς για όταν θελήσεις να επεκταθείς. Εγώ εδώ και 7 χρόνια χρησιμοποιώ το σύστημα m43 και είμαι πολύ ικανοποιημένος, κυρίως επειδή ο εξοπλισμός είναι ελαφρύς και μπορώ να τον έχω πάντα μαζί μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ψαχτει για μιρορλες και δεν γνωρίζω την ουσιαστική διαφορά τους από τις dslr. Ξέρω μόνο στο πρακτικό κομμάτι του μεγέθους.

Θα το ελέγξω όμως αυτό που μου προτείνατε κι ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Budget dslr για να μάθεις φωτογραφία; Nikon D90.

Απέφυγε σειρά D3xxx και D5xxx.

Η σειρά D7xxx είναι η πρώτη ολοκληρωμένη crop στην γκάμα της Nikon αλλά ξεφεύγει από budget. Ίσως η D7000.

Μιλάω πάντα για μεταχειρισμένες και αργότερα κάνεις το επόμενο βήμα, αφότου πλέον γνωρίζεις τι χρειάζεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσατε να σας είναι εύκολο να μου διευκρινήσετε για ποιο λόγο να αποφύγω τις παραπάνω σειρές που αναφέρατε; (Εγκυκλοπαιδικά) 

Επίσης δε θα ήθελα να ξεφύγω πάνω από 500€ είτε είναι μεταχειρισμένη είτε καινούργια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Σωστές" και όμορφες φωτογραφίες μπορείς να βγάλεις με οτιδήποτε αρκεί να κατέχεις την τέχνη της φωτογραφίας.

Η σειρά D7xxx είναι το σωστό εργαλείο εάν θες πραγματικά να πειραματιστείς και να μάθεις πως λειτουργεί το τρίγωνο της έκθεσης (iso, shutter, aperture) κι αυτό γιατί σου δίνει τα απαραίτητα χειριστήρια δίχως να μπαίνεις σε μενού και υπο-μενού για αυτές τις λειτουργίες.

Μιλάω για Nikon γιατί αυτές γνωρίζω. Σαφώς υπάρχουν αντίστοιχες D7xxx και σε όλες τις άλλες μάρκες.

Γνώμη μου είναι πως αφού όντως θες να ασχοληθείς κάντο σωστά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδήμων δεν είμαι όμως πιστεύω ότι είμαι σε καλό σημείο πλέον για να αφήσω την κομπακτ και να πάω είτε σε dlsr είτε σεmirrorless (δε τις αποκλείω)

Με ένα μπάτζετ γύρω στα 400-500€ με Κιτ φακό για αρχή, αναζητώ την καλύτερη επιλογή σε αυτά τα λεφτά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο budget που λες, μπορείς να βρεις στο ebay , Nikon D7000 , D300s ή και full frame D700 . 

Τυχαία αναφέρω κάποιες που βρήκα σε μια πολύ πρόχειρη αναζήτηση

 

D7100:  274596003666

D7000:  303863073381  ,  254816512419

D300s : 284167121296 , 184647010411 

D700:  254660852072

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, RaKa είπε

Ειδήμων δεν είμαι όμως πιστεύω ότι είμαι σε καλό σημείο πλέον για να αφήσω την κομπακτ και να πάω είτε σε dlsr είτε σεmirrorless (δε τις αποκλείω)

Με ένα μπάτζετ γύρω στα 400-500€ με Κιτ φακό για αρχή, αναζητώ την καλύτερη επιλογή σε αυτά τα λεφτά 

    Η καλύτερη επιλογή αγαπητέ είναι αυτό που λειτουργεί για σας , κάτι που σήμερα δεν γίνεται να το γνωρίζετε . Αν λοιπόν σας προταθεί μια Nikon D3500 , σύμφωνα με την αρχική σας πρόθεση η οποία είναι ένα ξεκίνημα , στην συνέχεια προχωρήσετε υποθετικά στην αγορά και ανακαλύψετε ότι δεν σας κάνει διότι δεν διαθέτει flip screen , τότε ποιός από τους δύο θα φταίει ?

   Σύμφωνα με τα λεγόμενα σας και με την οριοθέτηση σε ποσό , μια τέτοια μηχανή θα σας καλύψει απόλυτα για μένα . Ειδήμων δεν είναι κανείς εδώ μέσα . Όλοι σας προτείνουν πράγματα που λειτουργούν για εκείνους . Αυτό δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι θα λειτουργήσει και για σας . 

   Έχω αναφερθεί πολλές φορές για την εξαιρετική σειρά 3xxx της Nikon , με τα καλύτερα λόγια κι' αυτό παραμένει και σήμερα το ίδιο . Για έναν αρχάριο είναι η ιδανική λύση συνολικά , από πλευράς σώματος αλλά και φακών , κάτι για το οποίο δεν είπατε τίποτε , φακοί οικονομικοί οι οποίοι σε DX format , μπορούν να καλύψουν τα πάντα . Παρόλαυτα για μένα , αυτή η σειρά δεν λειτουργεί ξεκάθαρα , εξαιτίας του γεγονότος ότι τα σώματα δεν διαθέτουν εσωτερικό μοτέρ , μια λεπτομέρεια που δημιουργεί άλλου είδους ζητήματα , όπως ότι οι φακοί , έχοντας επάνω τους τα αντίστοιχα μοτέρ και ηλεκτρονικά είναι επιρρεπείς σε αστοχία με ότι αυτό συνεπάγεται . Σε αντίθεση με τους φακούς της D610 που χρησιμοποιώ , οι οποίοι αν και παλαιότερης τεχνολογίας , είναι πολύ πιο αξιόπιστοι διαχρονικά , ενώ το σώμα της μηχανής διαθέτοντας εσωτερικό μοτέρ , μπορεί να δουλέψει με μεγαλύτερη γκάμα φακών και προς τα πίσω χρονολογικά .

  Φαίνεται λοιπόν , πως δεν γνωρίζετε τι ψάχνετε , κάτι απολύτως λογικό , αφού αν γνωρίζατε δεν θα ρωτούσατε .

  Αν θέλετε να βρείτε με την πρώτη φορά το φωτογραφικό σύνολο που θα σας καλύψει , προσωπικά δεν έχω να προτείνω τίποτε . Αν θέλετε να σας δείξω ένα ένα τα συν και τα πλην κάθε κατηγορίας , αυτό μπορώ να το κάνω . ΠΧ οι μιρορλες έχουν διάρκεια μπαταρίας μικρή , κάτι πολύ λογικό , αφού τα ενσωματωμένα ηλεκτρονικά που διαθέτουν είναι πολύ απαιτητικά σε ρεύμα , ενώ στον αντίποδα η D610 θα χρειαστεί φόρτιση κάθε τρείς εβδομάδες με καθημερινή χρήση , μιλώντας πάντα για φωτογραφία και όχι λήψη βίντεο .

    Πείτε μας λοιπόν πόσο σημαντικό ζήτημα είναι για σας η διάρκεια μπαταρίας .

   Σας ειπώθηκε ήδη πολύ σωστά λίγο πιο πάνω , πως μια φωτογραφία δεν εξαρτάται τόσο άμεσα από τον εξοπλισμό και την παρεχόμενη τεχνολογία που κουβαλάει ένα σώμα μιας φωτογραφικής μηχανής . Είναι κι' άλλα πράγματα , τα οποία όσο μαθαίνετε , τόσο γίνεται πιο ξεκάθαρο τι ακριβώς χρειάζεστε . Αυτό δεν γίνεται να το ανακαλύψετε κατευθείαν δλδ με την πρώτη φορά . 

  Σε οποιαδήποτε περίπτωση , αν θέλετε να ξεκινήσετε , ένα μεταχειρισμένο σώμα μιας Nikon D3300 / 3400 / 3500 συν τον κιτ φακό 18 - 55 μπορεί να σας βοηθήσει στα πρώτα σας βήματα , αν μιλάμε για DSLR , ομοίως και μια Canon 1200 / 1300D με τον κιτ φακό .

  Γύρω στα 250 η και λιγότερο ευρώ συνολικά . Όχι , καμία από τις παραπάνω δεν διαθέτει flip screen . Εμένα κάτι τέτοιο δεν μου χρειάζεται στο ελάχιστο . Εσάς μπορεί να σας φανεί σαν έλλειψη και μάλιστα σοβαρή .

  Στην διάθεση σας για οτι άλλο χρειαστείτε . 

   

  

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, RaKa είπε

Ειδήμων δεν είμαι όμως πιστεύω ότι είμαι σε καλό σημείο πλέον για να αφήσω την κομπακτ και να πάω είτε σε dlsr είτε σεmirrorless (δε τις αποκλείω)

Με ένα μπάτζετ γύρω στα 400-500€ με Κιτ φακό για αρχή, αναζητώ την καλύτερη επιλογή σε αυτά τα λεφτά 

Εγώ πάλι λέω όχι μόνο να μην αγνοήσεις τις σειρές D3xxx και D5xxx αλλά να τις επιδιώξεις. Και το λέω έχοντας χρησιμοποιήσει και την D7500. Οι πρώτες έχουν εξαιρετικούς αισθητήρες που κατά κανόνα δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από αυτούς της σειράς D7xxx. Επιπλέον έχουν πολύ μικρότερο βάρος και όγκο. Βέβαια, όπως ελέγχθη, η σειρά D7xxx έχει πιο πολλά χειριστήρια (π.χ. εμένα στην D3300 και D5600 θα μου άρεσε να έχω ξεχωριστή ροδέλα για κλείστρο και διάφραγμα ή για έλεγχο ISO) αλλά δε χάθηκε και ο κόσμος. Και σίγουρα θα προτιμούσα μια καινούργια D3xxx ή D5xxx από μια μεταχειρισμένη, π.χ. D7000. Άλλωστε μετά τόσες γενιές, έχει βελτιωθεί και ο αισθητήρας τους σε τέτοιο βαθμό που να υπερέχουν από τις παλιότερες κάμερες υψηλότερης κατηγορίας.

Ιδού πως συγκρίνονται οι νεότερες με κάποιες όχι πολύ παλιότερες (D7100 αλλά και μια Full Frame μηχανή όπως η D610). Δείγμα σε συνθήκες υψηλού ISO:

https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr18=daylight&attr13_0=nikon_d7100&attr13_1=nikon_d5600&attr13_2=nikon_d3400&attr13_3=nikon_d610&attr15_0=jpeg&attr15_1=jpeg&attr15_2=jpeg&attr15_3=jpeg&attr16_0=6400&attr16_1=6400&attr16_2=6400&attr16_3=6400&normalization=full&widget=1&x=0.7151473375840083&y=-0.5994011976047903

Επίσης, πολύ καλές επιλογές είναι και οι αντίστοιχες κάμερες της Canon, οι οποίες τυχαίνει και να υπερέχουν στο βίντεο.

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην παρεξηγηθώ, όταν προτείνω D7xxx δεν υποτιμώ καθόλου τις D3xxx ή οποιαδήποτε άλλη.

Το σκεπτικό αυτής της επιλογής δεν έχει να κάνει με την ποιότητα εικόνας, η οποία είναι δεδομένη ακόμα και με αισθητήρες δεκαετίας, αλλά με τον χειρισμό που θα σε βοηθήσει να φωτογραφίσεις. Ας μην προσπερνάμε ότι τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο στην ποιότητα τον έχει το γυαλί και όχι ο αισθητήρας.

Με τη δική μου πάντα λογική, θα κρατήσει και θα ξεζουμίσει κάποιος πολύ περισσότερο καιρό μια μεταχειρισμένη D7000/D7100 (ακόμα και μια D90 αν δεν τον τρομάζουν τα λιγότερα μεγαπίξελ...) παρά μια καινούργια D3500.

Αυτό βέβαια, εφόσον δεν είναι το dial στο A mode και υπάρχει όρεξη για πειραματισμούς.

Αλλά περί ορέξεως... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα, είναι ρίσκο η αγορά μεταχειρισμένου εξοπλισμού, μια και ένας "άσχετος" δεν μπορεί να καταλάβει με την πρώτη ματιά πχ γρατζουνιές πάνω στο γυαλί, καμμένο πίξελ στον αισθητήρα ή οτιδήποτε άλλο. Η εγγύηση είναι κάτι που, σε ένα τέτοιο ευαίσθητο προϊόν, αξίζει να πληρωθεί. Να δώσει κάποιος ένα 500άρικο και να του χαλάσει κάτι σε ένα-δύο-εξι μήνες, που η επισκευή του να κοστίσει άλλα τόσα, είναι ρίσκο που δεν θέλω να πάρω. Τη στιγμή που μια καινούργια dslr+φακός του 500άρικου με μια παλιότερη μεταχειρισμένη που θα πάρεις στην ίδια τιμή δεν έχουν και τόσο μεγάλη διαφορά στην ποιότητα που θα δεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όρεξη υπάρχει άφθονη και σας ευχαριστώ και όλους για τον χρόνο σας!

Από μια έρευνα μικρή σε καινούργια και όχι μεταχειρισμένα (όχι ότι έχω θέμα με το μεταχειρισμένο απλά μέχρι στιγμής έχω δει μόνο του κουτιού) μου έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον σ αυτό το μπάτζετ μια νικον 3500 και μια κανον eos 2000D

Με τον Κιτ φακό τους για αρχη

Επεξ/σία από RaKa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, RaKa είπε

Όρεξη υπάρχει άφθονη και σας ευχαριστώ και όλους για τον χρόνο σας!

Από μια έρευνα μικρή σε καινούργια και όχι μεταχειρισμένα (όχι ότι έχω θέμα με το μεταχειρισμένο απλά μέχρι στιγμής έχω δει μόνο του κουτιού) μου έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον σ αυτό το μπάτζετ μια νικον 3500 και μια κανον eos 2000D

Με τον Κιτ φακό τους για αρχη

     Βρείτε μια D3300/3400/3500 με έναν κιτ φακό 18 - 55 και είστε μια χαρά . Από 200 έως 300 μάξιμουμ , αν υπάρχουν υπόλοιπα εγγύησης , η αρχική συσκευασία κλπ . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτοχος d3400 και πολλών άλλων μηχανών φιλμ, μεσαίο φορμάτ κτλ.

Σε όποια από τις δύο καταλήξετε d3500 ή eos2000d με ένα σωστό φακό μπορείτε άνετα να τυπώσετε fine art φωτογραφία μέχρι 40Χ40 cm. Θέλω να πω πως τα 24mp με έναν καλό φακό είναι αρκετά ακόμη και για επαγγελματική χρήση.

Αν πάτε σε Nikon είναι absolute must ο 35mm f1.8 G σταθερός φακός. Είναι ο απόλυτος vfm φακός για crop σώματα.

Αντίστοιχα σε Canon τον EF-S 24mm f/2.8 STM

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...