Προς το περιεχόμενο

Budget dslr


RaKa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η 1η μου DSLR ήταν η D5100, 16mp, και έχω εκτυπώσεις 90x60 cm από αυτήν. Τότε την είχα προτιμήσει σε σχέση με την D3100 γιατί είχε τον αισθητήρα της D7100. Έχανες απλώς τα extra dials.

Θα συμφωνήσω για τον 35mm f1.8. Ο αγαπημένος μου φακός για τη μηχανή αυτή.

Επίσης η ανακλινόμενη οθόνη που αναφέρθηκε παραπάνω μου είχε φανεί πολύ βολική σε πολύ χαμηλές λήψεις πχ. πάνω σε τρίποδο χαμηλωμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

   Η σειρά 3xxx της Nikon , αν εξαιρέσω τις D3000 και D3100 , παραμένουν εξαιρετικές λύσεις για αρχάριους και όχι μόνον . Αν συνδυαστούν με έναν πιο ακριβό φακό μπορούν να δώσουν εξαιρετικά αποτελέσματα . Η νορμάλ σειρά φακών είναι αρκετά οικονομική και με δύο επιπλέον φακούς πέραν του κιτ , έναν 55 - 200 και έναν 10 - 20 , ένας ερασιτέχνης είναι παραπάνω από καλυμμένος εστιακά μιλώντας . Φυσικά μπορεί πάντα να προστεθεί και κάποιος prime . Σε ένα τέτοιο σενάριο , το υποθετικό επόμενο βήμα , θα ήταν η αλλαγή με ένα πιο εξελιγμένο crop σώμα , χάριν κάποιων χαρακτηριστικών , οπότε οι υπάρχοντες φακοί έρχονται σαν έτοιμη προίκα . 

   Δεν μπορώ να εξαιρέσω τις Canon , όπου μια 1300D , αν και θα προτιμούσα μια 100D , είναι λύσεις στο ίδιο μονοπάτι . Για μένα δεν λειτούργησαν , εξαιτίας αστοχίας υλικού κάποιων φακών .

  Σίγουρα τα entry level σώματα της Nikon είναι πιο μαζεμένα σε διαστάσεις , πιο ελαφρά σε συνολικό βάρος με φακό , όπου ακόμη και σήμερα με βάζουν σε σκέψεις γιατί πρέπει να κουβαλάω μια ολόκληρη D610 με έναν 75 - 300 και να ταλαιπωρουμαι . Αυτά όμως παραμένουν προσωπικές επιλογές .

   Ακόμη και σήμερα , όπου σκέφτομαι να συμπληρώσω και με ένα crop σώμα , είναι πειρασμός η λύση του να χρησιμοποιήσω μια D3500 τελικά αντί μιας D7500 χωρίς τεχνικές συγκρίσεις , αλλά βάζοντας στον ντουρβά και πιο απλά ζητήματα , όπως τον γενικότερο όγκο , βάρος και παραμερίζοντας τα τεχνικά , όπου μια σύγκριση θα ήταν άστοχη από χέρι .

   Όπως είπα , κάποια πράγματα μπορούν να έχουν τον χαρακτήρα της προσωπικής επιλογής η έχω αρχίσει να γερνάω και δεν μπορώ να κουβαλάω πλέον και μια F4s !

  

  

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, babisskg είπε

να κουβαλάω μια ολόκληρη D610 με έναν 75 - 300 και να ταλαιπωρουμαι .

Ο νέος 70-300 είναι σούπερ. Και ελαφρύς . Και για να μπούμε στο πνεύμα της εποχής, έχει και φοβερή οξύτητα , ακόμη και τέρμα ανοιχτός, αν θέλει να τραβάει κανείς μέρα την ακρόπολη με f/5.6 και ταχύτητα 1/4000 ., για να μην του φύγει . 

2019-02-09-DSC03029-dial.jpg

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Ο νέος 70-300 είναι σούπερ. Και ελαφρύς . Και για να μπούμε στο πνεύμα της εποχής, έχει και φοβερή οξύτητα , ακόμη και τέρμα ανοιχτός, αν θέλει να τραβάει κανείς μέρα την ακρόπολη με f/5.6 και ταχύτητα 1/4000 ., για να μην του φύγει . 

2019-02-09-DSC03029-dial.jpg

 

 

    F3 δεν πρόκειται να πάρω , πάντως είμαι στα σκαριά για μια ΑΚΟΜΗ φιλματη Nikon , εκτός και προκύψει νωρίτερα το σενάριο μιας D3500 ......... D7500 ....... ας μην ξεφύγουμε όμως από το θέμα του νηματοθετη και τις ανησυχίες του . 

    Επί της ουσίας , έχοντας δοκιμάσει αρκετά πράγματα , λέω για μια ακόμη φορά πως η λύση μιας entry level Nikon με την μορφή D3300/3400/3500 είναι μια έντιμη επιλογή . 

   Για να μην πετροβοληθώ , δεν αποκλείω την Canon επιλογή σαν ξεκίνημα , με αφετηρία μια 1300D , έχοντας στο μυαλό την αναβάθμιση σε 80D κάποια στιγμή σαν το επόμενο λογικό βήμα η μία 5D από την πρώτη έκδοση έως και όποια επόμενη .

   Σε κάθε περίπτωση , το κλου βρίσκεται στους φακούς . 

  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να είμαι απόλυτα ειλικρινής οι γνώσεις μου γύρω από τους φακούς είναι περιορισμένες προς μηδαμινές. Εστιάζω ακόμα στο να μάθω αρκετά κάνα τις δυνατότητες του σώματος εάν μπορώ να το πω έτσι.

Οπότε πιστεύω πως ο Κιτ φακός θα με καλύψει για αρκετό διάστημα.

Η κυρία βέβαια απορία που έχει προκύψει με την έρευνα αυτή είναι εάν τελικά πρέπει να παραμείνω μεγαλύτερο διάστημα με την sony dsc h300 και να "παίζω" με τις ρυθμίσεις της ώστε να αυξήσω το μπάτζετ για την αγορα μιας πιο ακριβής dslr η να πάρω μια πχ νικον d3300 και αργότερα με την εμπειρία να προχωρήσω σε αγορά φακού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, RaKa είπε

Για να είμαι απόλυτα ειλικρινής οι γνώσεις μου γύρω από τους φακούς είναι περιορισμένες προς μηδαμινές. Εστιάζω ακόμα στο να μάθω αρκετά κάνα τις δυνατότητες του σώματος εάν μπορώ να το πω έτσι.

Οπότε πιστεύω πως ο Κιτ φακός θα με καλύψει για αρκετό διάστημα.

Η κυρία βέβαια απορία που έχει προκύψει με την έρευνα αυτή είναι εάν τελικά πρέπει να παραμείνω μεγαλύτερο διάστημα με την sony dsc h300 και να "παίζω" με τις ρυθμίσεις της ώστε να αυξήσω το μπάτζετ για την αγορα μιας πιο ακριβής dslr η να πάρω μια πχ νικον d3300 και αργότερα με την εμπειρία να προχωρήσω σε αγορά φακού.

     Δεν είναι απαγορευτικό να μείνετε με την Sony και για όποιους λόγους . Σε ότι αφορά τις τεχνικές της φωτογραφίας δεν υπάρχει κανένα εμπόδιο . Μάλιστα αν κάνετε μια αναζήτηση στα group του Flickr θα βρείτε χρήστες αλλά και δουλειές τους , κάτι χρήσιμο για να βλέπετε και να έχετε μία γεύση του τι μπορείτε να πετύχετε με την μηχανή . 

   Αυτό που χρειάζεται είναι να συνηθίσετε τις μικροδιαφορές στην μηχανιστική κάποιων λειτουργιών , όπου σε μια DSLR γυρίζετε μια ρόδα , ενώ στην Sony πατάτε ένα κουμπί . Έχει να κάνει με το γεγονός ότι οι περισσότεροι οδηγοί εκμάθησης γύρω από την φωτογραφία , συνήθως θεωρούν πως κρατάτε μια DSLR στα χέρια σας και όχι μια bridge camera .

  Οπωσδήποτε θα πρέπει να έχετε υπόψιν σας πώς το εύρος του φακού της Sony δεν είναι ξεκάθαρα οπτικό παρά μέχρι ένα σημείο κι' από εκεί και πέρα είναι ψηφιακό . 

  Αν δουλέψετε λοιπόν γνωρίζοντας το σύστημα περισσότερο , είναι βέβαιο πως θα πετύχετε αξιόλογα αποτελέσματα . 

  

9 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Δεν είναι απαγορευτικό να μείνετε με την Sony και για όποιους λόγους . Σε ότι αφορά τις τεχνικές της φωτογραφίας δεν υπάρχει κανένα εμπόδιο . Μάλιστα αν κάνετε μια αναζήτηση στα group του Flickr θα βρείτε χρήστες αλλά και δουλειές τους , κάτι χρήσιμο για να βλέπετε και να έχετε μία γεύση του τι μπορείτε να πετύχετε με την μηχανή . 

   Αυτό που χρειάζεται είναι να συνηθίσετε τις μικροδιαφορές στην μηχανιστική κάποιων λειτουργιών , όπου σε μια DSLR γυρίζετε μια ρόδα , ενώ στην Sony πατάτε ένα κουμπί . Έχει να κάνει με το γεγονός ότι οι περισσότεροι οδηγοί εκμάθησης γύρω από την φωτογραφία , συνήθως θεωρούν πως κρατάτε μια DSLR στα χέρια σας και όχι μια bridge camera .

  Οπωσδήποτε θα πρέπει να έχετε υπόψιν σας πώς το εύρος του φακού της Sony δεν είναι ξεκάθαρα οπτικό παρά μέχρι ένα σημείο κι' από εκεί και πέρα είναι ψηφιακό . 

  Αν δουλέψετε λοιπόν γνωρίζοντας το σύστημα περισσότερο , είναι βέβαιο πως θα πετύχετε αξιόλογα αποτελέσματα . 

  

      Όχι , δεν είναι απαραίτητο να μεταπηδήσετε σε κανένα άλλο σύστημα , με την προϋπόθεση ότι γνωρίζετε πολύ καλά αυτό που έχετε στα χέρια σας και έχετε αποφασίσει ότι εξυπηρετεί τις ανάγκες σας φωτογραφικά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να κάνω μια ερώτηση και εγκυκλοπαιδικά μιας που με έχετε βοηθήσει αρκετά μέχρι τώρα 

Ποια είναι η γνώμη σας για την canon eos 400d αρκετά παλιά κάμερα την έχει φίλος που δε την θέλει αύριο κ θέλει να μου την δώσει αλλά δεν ξέρω αν αξίζει ν αφήσω την τωρινή μου κάμερα η αν θα υπάρχει ουσιαστική αλλαγη

Υ.Γ. με τις υπόλοιπες πληροφορίες που έχω λάβει ως προς την αγορά, μάλλον θα. Την αργήσω λίγο για να αυξήσω το μπάτζετ να πάω σε κάποια της σειράς 7xxx η σε κάποια κανον που η αλήθεια είναι ότι στο χέρι μου έχουν κάτσει καλύτερα όσο τις έχω δοκιμάσει

 

Επεξ/σία από RaKa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, RaKa είπε

Να κάνω μια ερώτηση και εγκυκλοπαιδικά μιας που με έχετε βοηθήσει αρκετά μέχρι τώρα 

Ποια είναι η γνώμη σας για την canon eos 400d αρκετά παλιά κάμερα την έχει φίλος που δε την θέλει αύριο κ θέλει να μου την δώσει αλλά δεν ξέρω αν αξίζει ν αφήσω την τωρινή μου κάμερα η αν θα υπάρχει ουσιαστική αλλαγη

Εννοείς στην πουλάει ή στην χαρίζει; Αν στην χαρίζει, στην θέση σου θα την έπαιρνα και θα έπαιζα μαζί της! Αν δεν έχει φακό, θα αγόραζα ότι πιο φθηνό σε 18-55mm μεταχειρισμένο. Μην σε πτοούν τα μισά μεγαπίξελ της.

26 λεπτά πριν, RaKa είπε

Υ.Γ. με τις υπόλοιπες πληροφορίες που έχω λάβει ως προς την αγορά, μάλλον θα. Την αργήσω λίγο για να αυξήσω το μπάτζετ να πάω σε κάποια της σειράς 7xxx η σε κάποια κανον που η αλήθεια είναι ότι στο χέρι μου έχουν κάτσει καλύτερα όσο τις έχω δοκιμάσει

Σοφή επιλογή! Μην κάνεις σπατάλες σαν και μένα που δεν κράτησα την D3200 ούτε 1000 φωτογραφίες και πήγα στην D7200.

Όχι πως δεν είχε να μου προσφέρει η μικρή! Αλλά η μεγάλη είναι έρωτας... Ολοκληρωμένη κυρία...  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, RaKa είπε

Να κάνω μια ερώτηση και εγκυκλοπαιδικά μιας που με έχετε βοηθήσει αρκετά μέχρι τώρα 

Ποια είναι η γνώμη σας για την canon eos 400d αρκετά παλιά κάμερα την έχει φίλος που δε την θέλει αύριο κ θέλει να μου την δώσει αλλά δεν ξέρω αν αξίζει ν αφήσω την τωρινή μου κάμερα η αν θα υπάρχει ουσιαστική αλλαγη

Υ.Γ. με τις υπόλοιπες πληροφορίες που έχω λάβει ως προς την αγορά, μάλλον θα. Την αργήσω λίγο για να αυξήσω το μπάτζετ να πάω σε κάποια της σειράς 7xxx η σε κάποια κανον που η αλήθεια είναι ότι στο χέρι μου έχουν κάτσει καλύτερα όσο τις έχω δοκιμάσει

 

    Για καθαρά ερασιτεχνική χρήση , δεν υπάρχει καμία διαφορά μεταξύ αυτής που έχετε και αυτής που σας δίνουν .

   Η διαφορά μας βρίσκεται στο γεγονός πως εσείς σαν πιο αρχάριος ας πούμε από εμένα η κάποιον άλλο , έχετε σχηματίσει την εικόνα πως για να τραβήξετε μια φωτογραφία ( όχι βίντεο ) πρέπει να έχετε στα χέρια σας έναν τάδε εξοπλισμό σε ότι αφορά το τεχνολογικό κομμάτι .

  Μια τέτοια περίπτωση ξεκαθαρίζει με την λογική πως αν σας έδιναν σήμερα στα χέρια σας , σαν μορφή δοκιμής , μια Sony a1 , μια Nikon D850 και την μηχανή που έχετε ήδη , θα τραβουσατε το ίδιο κακές φωτογραφίες σε τεχνικό αλλά και αισθητικό επίπεδο . Αυτό θα προκύψει από το απλό γεγονός πως δεν γνωρίζετε τι να κάνετε με την καθεμιά από αυτές , αλλά και που να κοιτάξετε για να σχηματίσετε μια εικόνα . Η Sony a1 είναι το απολύτως τελευταίο μοντέλο της εταιρείας και μη γνωρίζοντας φυσικά τις λειτουργίες της ( πως θα μπορούσε άλλωστε ) δεν θα καταφέρετε να δουλέψετε ούτε σε ένα τυπικό aperture priority έστω για την τιμή των όπλων . Το ίδιο θα συμβεί με την Nikon D850 όπου μη γνωρίζοντας τον τρόπο να αλλάξετε με τα χειριστήρια σε af - s mode , θα αρχίσετε να ψάχνετε μέσα στο μενού , όπου θα χαθείτε κατ' ελάχιστον . Ούτε βέβαια θα είστε σε θέση να κρίνετε και στις δύο περιπτώσεις , αν χρειάζεστε ένα af point στο viewfinder η περισσότερα και πως να αλλάξετε την λειτουργία . 

    Τα έγραψα όχι δραματικά , αλλά περισσότερο για να καταλάβετε την σημασία που έχει ο βαθμός εξοικείωσης με ένα σώμα φωτογραφικής μηχανής και τις δικές του ιδιαίτερες λειτουργίες , οι οποίες είναι διαφορετικές από μοντέλο σε μοντέλο και από εταιρεία σε εταιρεία .

   Εννοείται πως ο βαθμός εξοικείωσης απαιτεί χρόνο και συνεχή ενασχόληση , ώστε να πάρετε το μέγιστο των δυνατοτήτων τεχνικά της Sony που έχετε σήμερα στα χέρια σας και όχι κάποιας άλλης μηχανής . Αν το είχατε θα ξέρατε τι σας λείπει , τι χρειάζεστε και πως να το βρείτε .

  Άφησα τελευταίο το αισθητικό κομμάτι της ιστορίας , τι να ξεχωρίσετε με τα μάτια σας , διότι εδώ δεν πρόκειται να σας βοηθήσει κανενός είδους εξοπλισμός κι' ας είναι τελευταίας τεχνολογίας , πως να διαμορφώσετε μια εικόνα , ποια είναι τα σημεία που αξίζουν της προσοχής σας σε ένα κάδρο . Αν λοιπόν στέκεστε όρθιος , βλέπετε ένα τυπικό κάδρο μιας παραλίας και τραβάτε κατάμουτρα , χωρίς να σκέφτεστε αν μπορείτε να προσθέσετε κάποια αντικείμενα που βρίσκονται γύρω σας , ώστε να δώσετε μεγαλύτερο ενδιαφέρον , ακόμη αν μπορείτε να περιμένετε ακόμη δέκα λεπτά ώστε το φως να δημιουργήσει πιο έντονες σκιές , αν δεν σκέφτεστε ότι μπορεί να ανεβείτε σε ένα υψηλότερο σημείο η να πέσετε μπρούμυτα για να δείτε τα πράγματα από άλλη γωνία , σε κάτι τέτοιο καμία Sony a1 δεν πρόκειται να σας βοηθήσει στο ελάχιστο . Για να το χοντρύνω περισσότερο , αν δουλεύοντας με έναν ζουμ φακό , στέκεστε απλώς , παίζοντας με τον ζουμ μπρος πίσω , χωρίς να περπατάτε αριστερά δεξιά , ψάχνοντας πιθανές πιο ενδιαφέρουσες μορφές της εικόνας , τότε σίγουρα δεν χρειάζεστε άλλη μηχανή . 

   Καμία μηχανή και κανένας φακός δεν πρόκειται να σας κάνει να δείτε τα πράγματα με πιο ενδιαφέροντα τρόπο και να τα αποτυπώσετε σαν εικόνα , αν τα μάτια σας δεν έχουν εξασκηθεί για κάτι τέτοιο . Για να συμβεί αυτό , βγάζετε φωτογραφίες με όποιον εξοπλισμό έχετε , βλέπετε δουλειές άλλων , σας δημιουργούνται απορίες , διαβάζετε , ξαναβγάζετε φωτογραφίες , βελτιώνεστε ....... και κάποια χρονική στιγμή , διαπιστώνετε ( διότι γνωρίζετε πλέον ) πως η h300 δεν σας δίνει την δυνατότητα να αλλάξετε την διαβάθμιση του WB σε κλίμακα Kelvin , ενώ εσείς το χρειάζεστε ...... οπότε μάθατε τι να ψάξετε την επόμενη φορά σαν χαρακτηριστικό και ποιο μοντέλο , ποιας εταιρείας το έχει ...... κι' αν αυτό βρίσκεται στα όρια του πορτοφολιού σας , κι' αν χρειάζεστε τελικά περισσότερο έναν midrange zoom φακό , αφού εκεί γύρω τραβάτε συνήθως ........ 

   

  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, RaKa είπε
7 ώρες πριν, RaKa είπε

Ποια είναι η γνώμη σας για την canon eos 400d αρκετά παλιά κάμερα την έχει φίλος που δε την θέλει αύριο κ θέλει να μου την δώσει αλλά δεν ξέρω αν αξίζει ν αφήσω την τωρινή μου κάμερα η αν θα υπάρχει ουσιαστική αλλαγη

 

Μια χαρά κανείς τη δουλειά σου με την 400d και για μένα υπάρχει ουσιαστική αλλαγή σε σχέση με την τωρινή σου κάμερα προς το καλύτερο.
Αν στην δίνει με κάποιο συμβολικό ποσό ή δωρεάν μην το σκέφτεσαι καν. Είσαι τυχερός που βρέθηκες με τέτοια επιλογή (τυχερος που μπορεις ξεκινήσεις με μια κάμερα που δεν χρειάστηκε να χαλάσεις χρήματα ή πολλά χρήματα για την απόκτηση της) και θα δεις τι σου αρέσει και τι όχι και αν τελικά θελήσεις αργότερα να πάρεις καποια άλλη μηχανή για αναβάθμιση και θα ξέρεις καλύτερα τι να επιλέξεις και το που σε περιόρισε η 400d κλπ κλπ. 
 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου την δίνει στην τιμή των 50€ καθώς την έχει σε μια άκρη αχρησιμοποίητη.

Το πιστεύω και το γνωρίζω Ότι προηγούνται αλλά πράγματα πέρα από μια πολύ καλή κάμερα όντας ένας αρχάριος για να μάθει παραπάνω και να το εξελίξει. 

Όμως θα ήθελα να έχω στα χέρια μου ένα εργαλείο τ οποίο να μου δώσει τη δυνατότητα έως ένα σημείο να το πάω κ παραπέρα παράλληλα με τη γνώση .

Το πρόβλημα είναι ότι όσο πιο πολύ διαβάζω τόσο πιο πολύ μπερδεύομαι 😂

Οπότε στο τέλος βλέπω να μένω εδώ που είμαι μέχρι ν αρχίσω ν αντιλαμβάνομαι περαιτέρω πράγματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, RaKa είπε

Μου την δίνει στην τιμή των 50€ καθώς την έχει σε μια άκρη αχρησιμοποίητη.

Το πιστεύω και το γνωρίζω Ότι προηγούνται αλλά πράγματα πέρα από μια πολύ καλή κάμερα όντας ένας αρχάριος για να μάθει παραπάνω και να το εξελίξει. 

Όμως θα ήθελα να έχω στα χέρια μου ένα εργαλείο τ οποίο να μου δώσει τη δυνατότητα έως ένα σημείο να το πάω κ παραπέρα παράλληλα με τη γνώση .

Το πρόβλημα είναι ότι όσο πιο πολύ διαβάζω τόσο πιο πολύ μπερδεύομαι 😂

Οπότε στο τέλος βλέπω να μένω εδώ που είμαι μέχρι ν αρχίσω ν αντιλαμβάνομαι περαιτέρω πράγματα.

 

Με φακό ή χωρίς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη θέση σου σίγουρα θα την έπαιρνα!

Είναι μοναδική ευκαιρία με 50€ να έχεις dslr+κιτ να πειραματιστείς ώστε στην πορεία να καταλήξεις στο σώμα και φακό/ούς που χρειάζεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, RaKa είπε

Με τον Κιτ φακό , την αγόρασε για ερασιτεχνική κ όπως οι περισσότεροι βαρέθηκε.

 

Μια χαρά για 50 δεν το συζητάμε και σου δίνει πολλές δυνατότητες και πολλές επιλογές σε επιλογή φακού. Τα 10 megapixel μια χαρά, μη μασάς. Πολλά μπορεί να σου προσφέρει και ακόμα και αργότερα να κατάλαβες ότι σε καλύπτει σε αυτό που θες και να μη θες και να αλλάξεις, αλλιώς παίρνεις μετά μια canon πάλι πιο σύγχρονη και σου μένουν και οι φακοί που θα έχεις ήδη αν έχεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...