Προς το περιεχόμενο

Αγορά από Αγγλία και τελωνείο


zikls

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απ ότι καταλαβαίνω πλέον δεν αξίζει τον κόπο να μπεις σε όλη αυτή τη διαδικασία για ν παραγγείλεις κάτι από Αγγλία…όπως και να χει ευχαριστώ πολύ παιδιά για την βοήθεια…!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κάπου είχα διαβάσει ότι για τα βιβλία δεν πληρώνεις τελωνείο. Οτι είναι free δλδ…Τώρα αν ξέρει κάποιος πιο συγκεκριμένα ας βοηθήσει…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απότι διάβασα ότι έρχεται στην Αγγλία από 3ες χώρες περνάει τελωνείο.

Ότι παράγεται στο ΗΒ κατά την είσοδο στην ΕΕ δεν περνάει τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, andreas1gr είπε

Και από 1/7/21 θα εκτελωνιζονται όλα από το πρώτο ευρώ... 

Αυτό ποτέ αποφασίστηκε?

Μπορείς να δώσεις πηγή?

Επεξ/σία από alucards74
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Απ ότι μου είπε τελωνιακος ό, τι είναι πιστοποιημενης προέλευσης uk δεν έχει δασμούς. Τελωνείο περνάει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, alucards74 είπε

Αυτό ποτέ αποφασίστηκε?

Μπορείς να δώσεις πηγή?

https://ec.europa.eu/taxation_customs/customs-procedures/customs-formalities-low-value-consignments_en

9 λεπτά πριν, Crybal είπε

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Απ ότι μου είπε τελωνιακος ό, τι είναι πιστοποιημενης προέλευσης uk δεν έχει δασμούς. Τελωνείο περνάει. 

Σωστό.

Σύμφωνα με την απόφαση, αν ένα προϊόν είναι ξεκάθαρα προϊόν ΗΒ τότε δεν υπόκεινται σε τελωνειακές δεσμεύσεις και αφορά κυρίως τρόφιμα – κρέατα κλπ κλπ…

Συγκεκριμένα το ΗΒ θα έφτιαχνε αν θυμάμαι καλά λίστα των παραπάνω προϊόντων…

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω να κάνω μια παραγγελία απο εξωτερικό διάφορα πράγματα. Συγγεκριμένα απο αγγλία. πως μπορώ να μάθω το συνολικό κόστος για εκτελωνισμό ωστε να ξέρω αν με συμφέρει ή όχι?
Μπορώ να ρωτήσω κάπου και να τους πω οτι π.χ "θέλω να φέρω εμπορεύματα αξίας Χ. πόσο θα μου βγει το κοστούμι? " ή χρεώνουν ό,τι τους κα...σει όπως με την Κίνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, balt123 είπε

θέλω να κάνω μια παραγγελία απο εξωτερικό διάφορα πράγματα. Συγγεκριμένα απο αγγλία. πως μπορώ να μάθω το συνολικό κόστος για εκτελωνισμό ωστε να ξέρω αν με συμφέρει ή όχι?
Μπορώ να ρωτήσω κάπου και να τους πω οτι π.χ "θέλω να φέρω εμπορεύματα αξίας Χ. πόσο θα μου βγει το κοστούμι? " ή χρεώνουν ό,τι τους κα...σει όπως με την Κίνα?

Ότι ισχύει για αγορά από Κίνα, ισχύει και από ΗΠΑ ή ΗΒ (Αγγλία) κλπ κλπ…

Οτιδήποτε έξω από τις χώρες της ΕΕ, είναι τρίτες χώρες…

Οπότε το κόστος εκτελωνισμού είναι ανάλογα πια εταιρία θα στο φέρει… πχ ταχυδρομείο ή όχι…

Μαθαίνεις με πια εταιρία θα σταλεί και πάρε στην εταιρία και ρώτησε τι θα πληρώσεις…

Το μόνο σίγουρο είναι το ΦΠΑ που παραμένει 24%.

Επεξ/σία από andreas1gr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

Ότι ισχύει για αγορά από Κίνα, ισχύει και από ΗΠΑ ή ΗΒ (Αγγλία) κλπ κλπ…

Οτιδήποτε έξω από τις χώρες της ΕΕ, είναι τρίτες χώρες…

Οπότε το κόστος εκτελωνισμού είναι ανάλογα πια εταιρία θα στο φέρει… πχ ταχυδρομείο ή όχι…

Μαθαίνεις με πια εταιρία θα σταλεί και πάρε στην εταιρία και ρώτησε τι θα πληρώσεις…

Το μόνο σίγουρο είναι το ΦΠΑ που παραμένει 24%.

Ξέρουμε αν υπάρχει δυνατότητα για εντολή παραλαβής απο εξωτερικό? 
Οι δικές μας παραδοσιακές κούριερ (ACS speedex γενική ελτα) ξέρω οτι δεν το κάνουν.
Σε αυτή την περίπτωση αναλαμβάνουν οι ίδιες και τον εκτελωνισμό? Σε αυτή την περίπτωση ίσω συμφέρει καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! 

Έχω κάνει μια αγορά από sports direct... Περιλαμβάνει 10 προϊόντα...στο τελωνείο εκτελωνιζεται κάθε προϊόν ξεχωριστά η σαν σύνολο η παραγγελία; Δηλαδή θα εκτελωνιστει σαν παραγγελία αξίας 300€ ή το κάθε προϊόν ξεχωριστά? Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DimosP6 είπε

Καλημέρα! 

Έχω κάνει μια αγορά από sports direct... Περιλαμβάνει 10 προϊόντα...στο τελωνείο εκτελωνιζεται κάθε προϊόν ξεχωριστά η σαν σύνολο η παραγγελία; Δηλαδή θα εκτελωνιστει σαν παραγγελία αξίας 300€ ή το κάθε προϊόν ξεχωριστά? Ευχαριστώ

Σαν δέμα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, DimosP6 είπε

Υπάρχει κάποιος τρόπος να υπολογίσω το συνολικό κόστος;

Με αυτα που εχω διαβασει απο'δω κι απο'κει, αυτο που εγω θα περίμενα να πληρώσω ειναι : ~10€ δασμοι, ~75€ ΦΠΑ και κανενα 50ρικο τα διαδικαστικά του τελωνείου.Νομιζω αυτο θα ήταν το max.Ισως καποιος που να εχει φερει τετοιο ποσό να σε βοηθησει περισοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...