Προς το περιεχόμενο

Αγορά από Αγγλία και τελωνείο


zikls

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, Crybal είπε

Με αυτα που εχω διαβασει απο'δω κι απο'κει, αυτο που εγω θα περίμενα να πληρώσω ειναι : ~10€ δασμοι, ~75€ ΦΠΑ και κανενα 50ρικο τα διαδικαστικά του τελωνείου.Νομιζω αυτο θα ήταν το max.Ισως καποιος που να εχει φερει τετοιο ποσό να σε βοηθησει περισοτερο.

Σε ευχαριστώ φίλε μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, DimosP6 είπε

Υπάρχει κάποιος τρόπος να υπολογίσω το συνολικό κόστος;

Κάνεις δεν μπορεί να το υπολογίσει ακριβώς από πριν επειδή λόγω του ότι είναι πάνω από 150 ευρώ και θα χρεωθείς και δασμούς εκτός από τον εκτελωνισμό της μεταφορικής και το 24% του ποσού της παραγγελίας.

Παντως έχει αναφερθεί ότι εχει γίνει παραλαβή από sports direct χωρίς έξοδα από τελωνείο. Και γω που είχα πάρει τηλ μου είπαν δεν θα πληρώσω κάτι. Βεβαια εγώ ακόμα περιμένω 3 βδομάδες τελωνείο.

Επεξ/σία από vagstef
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, vagstef είπε

Κάνεις δεν μπορεί να το υπολογίσει ακριβώς από πριν επειδή λόγω του ότι είναι πάνω από 150 ευρώ και θα χρεωθείς και δασμούς εκτός από τον εκτελωνισμό της μεταφορικής και το 24% του ποσού της παραγγελίας.

Παντως έχει αναφερθεί ότι εχει γίνει παραλαβή από sports direct χωρίς έξοδα από τελωνείο. Και γω που είχα πάρει τηλ μου είπαν δεν θα πληρώσω κάτι. Βεβαια εγώ ακόμα περιμένω 3 βδομάδες τελωνείο.

Ας ελπίζουμε πως οχι...Αν έχεις κάποια εξέλιξη ενημέρωσε με! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, seventh_son είπε

Πάντως η sportsdirect ελλάδα στέλνει με dhl οπότε αν γίνει εκτελωνισμός θα χρειαστεί να πάρεις κανά δάνειο :)

Θα κλείσει ή θα αναγκαστεί να κανει αποθήκες στην εε.

Αυτο βέβαια που δεν ξέρω ειναι τι τελωνειακές χρεώσεις εχουν τα υπόλοιπα μελη της εε

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρά , αγόρασα δυο βάσεις για μόνιτορ dell από Αγγλία (ebay.uk) συνολικής αξίας 48€ με τα μεταφορικά. Του είπα να μου τα στείλει με royal mail αλλά τελικά θα έρθουν με parcelforce (ξαδελφάκι royal mail για δέματα). Επίσης μου είπε ότι τα έχει μαρκάρει ως δώρο για να αποφύγουμε τελωνείο. Γνωρίζει κανείς τι θα πληρώσουμε; (αν πληρώσουμε) . Απο αυτά που διάβασα μετά την τελευταία εγκύκλιο μάλλον μόνο ΦΠΑ επί των 48€ αν ζητήσουν το τιμολόγιο. Νομίζω parcelforce φέρνει η acs , αυτοί εκτελωνίζουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έκανα παραγγελία ένα panel οθόνης από ebay UK  την Πέμπτη 18/3 με συνολική αξία 160€ , ο πωλητής με ενημέρωσε ότι θα το στείλει με tracked DPD (europe by road). Σήμερα μου ήρθε μήνυμα για πληρωμή φόρων 39.5€. Ο εκτελωνισμός γίνεται στη Γαλλία από chronopost και πληρώνουμε 20% φπα στα 160€+ 7.5€ έξοδα εκτελωνισμού.  Πιο παλιά που είχα παραγγείλει με chronopost μου το είχε φέρει η ACS. 

Το άλλο δέμα με τις 2 βάσεις dell (αποστολή 9/2 με parcelforce) ακόμα το περιμένω αλλά είναι untracked απλό και γνωρίζω ότι καθυστερούν πολύ.

Επεξ/σία από blade_runner
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Θέλω να κάνω παραγγελία από μαγαζί με ορειβατικά στην Αγγλία και έχει δυο επιλογές μεταφορικών. Royal untracked και DPD Classic tracked. Το ποσό θα είναι 170€ περιπου + 25€ αν επιλέγω την DPD. Με Royal είναι δωρεάν. 

Φοβαμαι τη Royal χωρίς tracking number, θα αργήσει πολύ και μπορεί να χαθεί το δέμα. Αλλά και τη DPD τη φοβάμαι, μήπως χρεώσει παραπάνω από αυτά που περιμένω, δλδ φπα στα 40€ περίπου και 15€ (?) τέλη εκτελωνισμού. Χρεώνει κάτι άλλο; Ρωτάω γιατί ένα δέμα που έχω αυτές τις μέρες από USA με UPS μου ζητάνε μέχρι και εργατικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παρήγγειλα 2 βιβλία από Αγγλία, το ένα μικρό με κόστος 3.5 ευρώ και το άλλο μεγάλο σαν τόμος εγκυκλοπαίδειας με κόστος 13 ευρώ. Μου ήρθε μπουγιουρτί 3 ευρώ για το φθηνό βιβλίο. Από έξω είχε σημείωμα: Goods not fulfilling the conditions laid down in Articles 28 and 29 of the Treaty on the functioning of the European Union. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Συγγενικο μου προσωπο θα βρισκεται στην Μ.Βρετανια την επομενη εβδομαδα.Κατα την επιστροφη του αεροπορικως αν αγορασει απο εκει καποια πραγματακια,θα μπορεσει να τα φερει στις αποσκευες του η  θα πρεπει να πληρωσει τελωνειο στο Ελληνικο  αεροδρομιο αφιξης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, jimmy1966 είπε

Συγγενικο μου προσωπο θα βρισκεται στην Μ.Βρετανια την επομενη εβδομαδα.Κατα την επιστροφη του αεροπορικως αν αγορασει απο εκει καποια πραγματακια,θα μπορεσει να τα φερει στις αποσκευες του η  θα πρεπει να πληρωσει τελωνειο στο Ελληνικο  αεροδρομιο αφιξης;

Τα βγάζει από τις συσκευασίες για να μην φαίνονται καινούργια και δεν θα πληρώσει τίποτα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα σας, 

έχω αγοράσει ένα kindle από Amazon UK, το οποίο το έχει παραλάβει ένας φίλος στο Λονδίνο. Αντί να περιμένω να έρθει Ελλάδα για να μου το φέρει, αν το βάλει σε φάκελο χωρίς συσκευασία και απόδειξη υπάρχει περίπτωση να χρεώσουν κάτι στο τελωνείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...