Προς το περιεχόμενο

Refurbished desktop...?


Christos_Tz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο οτι φαινεται ο σταθεροs μου παραδιδει πνευμα μετα απο καμια 10ετια+ συντροφειαs......μια χαρα με εβγαλε για αυτα που ειθελα να κανω ολα αυτα τα χρονια..

Αφου ολα τα περιφερειακα τα εχω ακομα σε λειτουργεια...ψαχνω φυσικο καταστημα με λογικεs τιμεs για να παρω μια Refurbished μοναδα......

Εχετε να μου προτεινετε καποια αξιοπιστα φυσικα καταστηματα που να ασχολουνται με Refurbished desktop μοναδεs σε νορμαλ τιμεs...?

Οι απαιτησειs μου απο ενα desktop δεν ειναι εξωπραγματικεs...πιο πολυ για browsing το θελω..socials..youtube videos..downloading ταινιεs και ολα αυτα τα κλασσικα βασικα που κανουμε καθε μερα...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ειχες μεχρι τωρα? Αν ειναι τυχον ddr3 μπορεις να μεταφερεις μεχρι και μνημες
(εκτος απο δισκους σου, καρτα γραφικων, κλπ) μετα π.χ. σε καποιο, σαν αυτο εδω:
https://www.info-world.gr/el/proionta/stock-house/anakataskevasmena-&-metacheirismena/statheri-ipologistes/lenovo-thinkcentre-m82-mt-tower-i3-3220/4gb/250gb/dvdrw/freedos/win7pcoa-ref,gra10124494.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειχα ενα soprano case...με μια motherboard gigabyte GA-P55M-UD2..https://www.e-shop.gr/gigabyte-ga-p55m-ud2-p-PER.526843 +  καρτα γραφικων Ati Radeon 1gb..συν 12 gb ραμ μνημηs αχταρμα διαφορεs μεσα..αλλα οκ ειτανε συμβατεs..+ κανα δυο hard drives + εναν 120αρι ssd..και δεν θυμαμαι καθολου τι Intel cpu ειχα μεσα...τελευταια φορα το ειχα δωσει σε φιλο τεχνικο πριν κανα χρονο γιατι ειχε καψει τροφοδοτικο..αλλαξε διαφορα μεσα....επαιζε μια χαρα...τωρα πριν καμια βδομαδα δεν αναβει καθολου..το εχω δωσει παλι σε φιλο τεχνικο μπαs και βρει τι covid 19 το βαρεσε....και αν το αναστησει θα του αναψω λαμπαδα....γιατι ο γεροPCs καλα επαιζε για αυτα τα καθημερινα βασικα που το θελω...αλλιωs αν μου πει James Brown is Dead....πρεπει να παω σε κανα οικονομικο Refurbished να κανω δουλεια...οπωs και αν εχει αν δεν σωνετε..μενουν σκληροι δισκοι...ssd...και κουτι συν οτι σωζετε πανε αγγελια σε τιμεs χωμα μπαs και τα χρειαστει κανειs.....ειδωμεν αν το σωσω και παρει καμια παραταση ακομα..αλλιωs θα χρειαστω μοναδα....

Επεξ/σία από Christos_Tz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για refurbished θα σου μιλήσει και ο TheDevilMayCare οπότε δε θα σου προτείνω κάτι. Γενικά με το μηχάνημα που έχεις αν είσαι ικανοποιημένος νομίζω μπορείς να πορευτείς ακόμα. Τώρα γιατί καις τροφοδοτικά είναι το θέμα. Όπως και να έχει, ακόμα και σε φτηνό refurbished (i5 2nd gen) να πας είσαι τυχερός γιατί μπορείς να μεταφέρεις μνήμες, δίσκους και θα έχεις μηχανάκι super για όλες τις δουλειές σου."

Edit: με λίγα χρήματα ίσως κάνεις και κάποια σημαντική αναβάθμιση σε cpu (2nd hand απο ebay) αλλά αυτό θα το δούμε αν ζωντανέψει το μηχανάκι σου και μάθουμε τι "φοράει' μέσα...

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 1156 -οπως και τα 1366- συνηθως αν τα εχανες, ηταν 'με τα χρονια' απο μητρικη..
Ελπιζω να μην ειναι αυτο (και) στη δικη σου περιπτωση, γιατι ειδικα τωρα, μητρικη
δεν βρισκεις καινουργια δυστυχως [πολυ δυσκολα ακομη και καλη μεταχειρισμενη].
🤕

Tο Lenovo, θα μπορεις να το...φορτωσεις με πολλα απο οσα ηδη εχεις απο το 1156!
https://psref.lenovo.com/syspool/Sys/PDF/withdrawnbook/M82.pdf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ok παιδια..ευχαριστω για τιs ινφο...εδω ειμαστε..ο φιλοs τεχνικοs λογω ελευθερου χρονου μονο τα ΣΚ...σημερα και αυριο μου ειπε θα ασχοληθει χαλαρα  ωρεs σπιτι του με την περιπτωση μου..(ειναι φιλοs αδελφικοs..)...να του πεταξει τα αντερα εξω ολο να δει τι γινετε μπαs και το σωσουμε...αν ομωs ειναι μητρικη..χαιρετα μου τον πλατανο...εβγαλε καπου μια 15ετια..παμε για αλλα....παντωs ναι μνημεs εχω απο αυτο...τουs σκληρουs τουs εχω...ενταξει στο refubirshed αν ειναι ολο και κατι απο το παλιο θα του βαλω μεσα....οπωs και να εχει περιμενω Δευτερα να δω αν σωνεται ο παππουs....και βλεπουμε....αμα σωθει ειμαι οκ παραταση ζωηs...μια χαρα ετρεχε τα 10αρια....και μια χαρα εκανα ακομα τιs δουλειεs μου με τον γεροντακο....τσουλαγε μια χαρα στην ανηφορα για τα βασικα....θα ενημερωσω τι και πωs στο ποστ...και αν ειναι ξανακοιταμε καμια φτηνη προτασουλα για αλλο κουτι...

Επεξ/σία από Christos_Tz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι μητρικη, και εισαι Αθηνα, στειλε μου pm.
Αλλα με την τιμη που εχει το Lenovo ειδικα, μη πονοκεφαλιαζετε πολυ:
του βαζεις μνημες, δισκους σου, και την vga (λογικα θα ειναι καποια με
"φυσιολογικες" ενεργειακες απαιτησεις -και παντως καλυτερα, απ' την
ενσωματωμενη της Intel), και μετα τσεκαρεις ebay και για καποιον i5 🙂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, TheDevilMayCare είπε

Αν ειναι μητρικη, και εισαι Αθηνα, στειλε μου pm.
Αλλα με την τιμη που εχει το Lenovo ειδικα, μη πονοκεφαλιαζετε πολυ:
του βαζεις μνημες, δισκους σου, και την vga (λογικα θα ειναι καποια με
"φυσιολογικες" ενεργειακες απαιτησεις -και παντως καλυτερα, απ' την
ενσωματωμενη της Intel), και μετα τσεκαρεις ebay και για καποιον i5 🙂

Σε εχω στα υποψιν για την μητρικη αδελφε..ευχαριστω πολυ..κατσε να δουμε τι θα μου πει ο αδελφικοs παιδικοs τεχνικοs φιλοs(..τα καλυτερα και πιο αληθινα φιλαρακια ειναι αυτοι που εχετε μεγαλωσει απο παιδια μαζι..)..και σου λεω....θελω να το σωσω το PCακι αδελφε...μια χαρα τραβαγε ακομα για τιs απαιτησειs μου...σκυλι ειτανε....δεν εχω τρελεs απαιτησειs..σερφαρισμα και τα απλα γνωστα που κανουμε οι περισσοτεροι κανω...κατσε να δω τι ασθενεια θα βγαλει πορισμα ο κολλητοs..και σε ενημερωνω....ναι απο Αθηνα κεντρο ειμαι...

Επεξ/σία από Christos_Tz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξε, αν μπορειτε να το σωσετε βεβαιως! Αλλα για το παιδεμα ποτε δεν το υποστηριζω
😄
Με το Lenovo, θα μπορουσατε να τελειωσετε γρηγοροτερα ενδεχομενως, ενω σιγουρα θα
ειχατε + μεγαλυτερες δυνατοτητες: για μεγιστο επεξεργαστη αν χρειαζοταν. Απο την αλλη
αν μεινετε στο 1156, δειτε τους Xeon που μπαινουν εκει: τουλαχιστον τους 4/4, αν οχι 4/8!
😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

HUANANZHI ?

Τώρα σοβαρά... να ήταν κάποιο επαγγελματικό pc που πρέπει επανέρθει πάση-θυσία να το καταλάβω...μα σε αυτά τα λεφτά παίρνει ολοκληρωμένο refurbished μεταγενέστερο (πιο δυνατό) και αξιοποιεί τα parts που έχει...οπότε τι συζητάμε;

Μην παρεξηγηθώ Aris_. Καλά κάνεις και προτείνεις ώστε να έχει όλες τι εναλλακτικές στο μυαλό του ο ενδιαφερόμενος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, nickol-us είπε

HUANANZHI ?

Τώρα σοβαρά... να ήταν κάποιο επαγγελματικό pc που πρέπει επανέρθει πάση-θυσία να το καταλάβω...μα σε αυτά τα λεφτά παίρνει ολοκληρωμένο refurbished μεταγενέστερο (πιο δυνατό) και αξιοποιεί τα parts που έχει...οπότε τι συζητάμε;

Μην παρεξηγηθώ Aris_. Καλά κάνεις και προτείνεις ώστε να έχει όλες τι εναλλακτικές στο μυαλό του ο ενδιαφερόμενος.

Ειμαι συναισθηματικα δεμμενοs με το παλιοκουτι γι'αυτο θελω να το σωσω...εστελνα τα πρωτα μου pm's στο FB στην παλια μου καψουρα πριν καμια 10ετια μεχρι που με παρατησε για αλλον η ρουφιαννα και με αφησε στα κρυα του λουτρου...αλλα και εγω μετα την εκδικηθηκα...την επεσα και χαμουρευτηκα με την κολλητη τηs αφου πρωτα μου εστειλε στο FB σελφιs τηs ξεβρακωτη......χαχαχαχαχα....ειναι συναισθηματικο το δεσιμο με το desktop μου......!..HUANANZHI ?.χαχαχαχαχα!!!!!

 

Επεξ/σία από Christos_Tz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικα απο οτι φαινεται το desktop με αφηνει εχετε γεια βρυσουλεs(δεν σωνετε μου ειπε ο φιλαρακοs μου..)...δεν μου λετε ρε παιδια επειδη το εχω παρει αποφασει για αυτο..https://www.info-world.gr/el/proionta/stock-house/anakataskevasmena-&-metacheirismena/statheri-ipologistes/lenovo-thinkcentre-m82-mt-tower-i3-3220/4gb/250gb/dvdrw/freedos/win7pcoa-ref,gra10124494.html...ωστε να μεταφερω καρτα γραφικων μου..ssd μου και μνημεs μου απο το παλιο σε αυτο το Lenovo....εκει στο info-world στο Γαλατσι εχουν τσακωθει με τα τηλεφωνα...??...και δεν τα σηκωνουν...?...

Επεξ/σία από Christos_Tz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Christos_Tz είπε

εκει στο info-world στο Γαλατσι εχουν τσακωθει με τα τηλεφωνα και δεν τα σηκωνουν...?...

Spoiler

201160717_2021-02-09141730.png.3d05e79ce44e4c0fd8a422fb62b69ecb.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...