Προς το περιεχόμενο

Redmi note 9 pro ή Realme 7 pro ή Samsung A71 ή Xiaomi Mi 10 Lite


k4ts0u

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενδιαφέρομαι για αγορά νέου κινητού για casual χρήση όπως Social media, φωτογραφίες, browsing, netflix, gps. Συνηθίζω να κρατάω τις συσκευές τουλάχιστον 2 χρόνια, αυτή τη στιγμή έχω ενα redmi note 4. Τα βασικά μου κριτήρια λοιπόν με ισαξια βαρύτητα είναι λογισμικό, οθόνη και φωτογραφίες.

Η πιο απλή επιλογή είναι το note 9 pro καθώς είναι τεράστιο value for money. Βέβαια το λογισμικό της xiaomi είναι αρκετά φορτωμένο οπότε αυτός ειναι ένας λόγος που κοίταξα την αγορά του Realme 7 pro καθώς διαβάζω ότι έχει αρκετά καθαρό λογισμικό συν μερικά ακόμη που και παλι δεν ειμαι σίγουρος αν αξίζουν , όπως η φόρτιση και οι κριτηκες για την οθονη.

Η καλύτερη επιλογή φαίνεται να είναι το Mi 10 Lite μιας και έχει ανώτερο επεξεργαστή που ίσως βοηθήσει στη διάρκεια ζωής του. To samsung διαβάζω ότι έχει καλύτερη κάμερα και οθόνη αλλά υστερεί σε επεξεργαστή. Για το λογισμικό τους δεν έχω καθόλου άποψη.

Οποιαδήποτε γνώμη, προσωπική εμπειρία είναι δεκτή. 

Ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως το βλεπω εγω :)

1. Αν θες το καλυτερο απο αυτα που κοιτας + amoled οθονη = πας realme 7 pro.
2. Αν θες amoled οθονη + 5g = πας mi 10 lite ή samsung a71 (την 5g εκδοση).
3. Αν θες την καλυτερη amoled οθονη = πας στο samsung a71.
4. Θεωρω οτι το redmi note 9 pro ειναι κατωτερη κατηγορια απο τα υπολοιπα τρια. Ειναι ομως ενα τιμιο κινητο , λιγο ογκωδες , με το miui που ειτε το αγαπας ειτε το μισεις , τερατωδη μπαταρια που φορτιζει σε λιγοτερο απο ωρα , οθονη απολαυστικη , δεχεται πανευκολα gcam που απογειωνει την καμερα του κλπ κλπ.

Ολα αυτα τα γραφω σαν κατοχος ( απο σποντα ) του redmi note 9 pro. Αν δεν το ειχα αυτην την στιγμη και επρεπε να διαλεξω απο τα παραπανω , θα επαιρνα ειτε το realme 7 pro ειτε το mi 10 lite για το future proof του 5g...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mphxths είπε

Πως το βλεπω εγω :)

1. Αν θες το καλυτερο απο αυτα που κοιτας + amoled οθονη = πας realme 7 pro.
2. Αν θες amoled οθονη + 5g = πας mi 10 lite ή samsung a71 (την 5g εκδοση).
3. Αν θες την καλυτερη amoled οθονη = πας στο samsung a71.
4. Θεωρω οτι το redmi note 9 pro ειναι κατωτερη κατηγορια απο τα υπολοιπα τρια. Ειναι ομως ενα τιμιο κινητο , λιγο ογκωδες , με το miui που ειτε το αγαπας ειτε το μισεις , τερατωδη μπαταρια που φορτιζει σε λιγοτερο απο ωρα , οθονη απολαυστικη , δεχεται πανευκολα gcam που απογειωνει την καμερα του κλπ κλπ.

Ολα αυτα τα γραφω σαν κατοχος ( απο σποντα ) του redmi note 9 pro. Αν δεν το ειχα αυτην την στιγμη και επρεπε να διαλεξω απο τα παραπανω , θα επαιρνα ειτε το realme 7 pro ειτε το mi 10 lite για το future proof του 5g...

Ευχαριστώ για την απάντηση. Διαβάζοντας περισσότερο είμαι μεταξύ του realme 7 και του mi 10 lite.

Το 5g δεν με πολυενδιαφέρει, ο λόγος που κοιτάω ακόμα το xiaomi είναι ο επεξεργαστής που ίσως το βοηθήσει να κρατήσει παραπάνω καιρό. Βέβαια σε κάτι benchmarks δεν είδα τρελή διαφορά μεταξύ των δύο και τείνω προς το realme λόγω τιμής και λογισμικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, k4ts0u είπε

δεν είδα τρελή διαφορά μεταξύ των δύο και τείνω προς το realme λόγω τιμής και λογισμικού.

Δεν νομιζω σε καθημερινη χρηση να εχουν διαφορες οι επεξεργαστες..οποτε κοιτας το κινητο που σε καλυπτει στα υπολοιπα στοιχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/2/2021 στις 1:02 ΜΜ, mphxths είπε

Πως το βλεπω εγω :)

1. Αν θες το καλυτερο απο αυτα που κοιτας + amoled οθονη = πας realme 7 pro.
2. Αν θες amoled οθονη + 5g = πας mi 10 lite ή samsung a71 (την 5g εκδοση).
3. Αν θες την καλυτερη amoled οθονη = πας στο samsung a71.
4. Θεωρω οτι το redmi note 9 pro ειναι κατωτερη κατηγορια απο τα υπολοιπα τρια. Ειναι ομως ενα τιμιο κινητο , λιγο ογκωδες , με το miui που ειτε το αγαπας ειτε το μισεις , τερατωδη μπαταρια που φορτιζει σε λιγοτερο απο ωρα , οθονη απολαυστικη , δεχεται πανευκολα gcam που απογειωνει την καμερα του κλπ κλπ.

Ολα αυτα τα γραφω σαν κατοχος ( απο σποντα ) του redmi note 9 pro. Αν δεν το ειχα αυτην την στιγμη και επρεπε να διαλεξω απο τα παραπανω , θα επαιρνα ειτε το realme 7 pro ειτε το mi 10 lite για το future proof του 5g...

Που μπορω να βρω την gcam για το note 9 pro?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, eidikos33 είπε

Που μπορω να βρω την gcam για το note 9 pro?

Υπαρχουν παμπολλες gcam που αλλες δουλευουν καλα και αλλες οχι σε διαφορες συσκευες. Εγω χρησιμοποιω αυτη. Οποιος εχει ορεξη καθεται και δοκιμαζει πολλες , παιζει με τις ρυθμισεις και βλεπει τι δουλευει καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...