Προς το περιεχόμενο

Επανέλεγχος ηλεκτρικής εγκατάστασης και υποβολή νέας ΥΔΕ


eidikos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Αναμενόμενο, έτσι είναι το σύνηθες.

Δυστυχώς έχεις δίκιο ενώ κάποιοι υποστήριζαν με στόμφο ότι ΔΕΝ ζητούν ΥΔΕ αν δεν αλλάξεις ΑΦΜ.

12 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Περιοχή; έδωσες ενδείξεις ή πέρασαν από ΔΕΔΔΗΕ να λάβουν; ο μετρητής προσβάσιμος;

Θεσσαλία, έστειλα φωτογραφίες του μετρητή στον πάροχο, ο μετρητής είναι προσβάσιμος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, knight666 είπε

Δυστυχώς έχεις δίκιο ενώ κάποιοι υποστήριζαν με στόμφο ότι ΔΕΝ ζητούν ΥΔΕ αν δεν αλλάξεις ΑΦΜ.

 

Κανείς δεν το υποστηρίζε αυτό.

Δεν αλλάζεις αφμ αφού 1 έχεις.

Είσαι νέος πελάτης της παροχής.

13 ώρες πριν, knight666 είπε

Μετά από αλλαγή παρόχου με ίδιο ΑΦΜ & ονοματεπώνυμο ο ΔΕΔΔΗΕ μου ζητάει ΥΔΕ.

Περίεργο!

6 μήνες περιθώριο?

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, knight666 είπε

Δυστυχώς έχεις δίκιο ενώ κάποιοι υποστήριζαν με στόμφο ότι ΔΕΝ ζητούν ΥΔΕ αν δεν αλλάξεις ΑΦΜ.

Θεσσαλία, έστειλα φωτογραφίες του μετρητή στον πάροχο, ο μετρητής είναι προσβάσιμος.

Καλημερα..Αν εχει ληξει η ΥΔΕ υπαρχει μεγαλη περιπτωση να ζητηθει νεο.. Δεν παιζει ρολο να ειναι  το ιδιο ΑΦΜ..Εχει ληξει στην ιδια  παροχη...Γινεται καποια αλλαγη σε αυτη..

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

6 μήνες περιθώριο?

Ακριβώς.

Οι απόψεις διίστανται.

Κάποιοι έλεγαν ότι χρειάζεται ΥΔΕ, κάποιοι όχι.

Απλώς ενημερώνω για να το έχετε υπόψη σας όσοι σκέφτονται να αλλάζουν πάροχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, knight666 said:

Ακριβώς.

Οι απόψεις διίστανται.

Κάποιοι έλεγαν ότι χρειάζεται ΥΔΕ, κάποιοι όχι.

Απλώς ενημερώνω για να το έχετε υπόψη σας όσοι σκέφτονται να αλλάζουν πάροχο.

Δεν είναι θέμα άποψης, απλά ο ΔΕΔΔΗΕ μερικές φορές "ξεχνιέται" και δεν απαιτεί νέα ΥΔΕ εντός εξαμήνου όταν αλλάζεις πάροχο, για αυτό και κάποιοι έχουν μείνει με την εντύπωση πως στην αλλαγή παρόχου δεν προβλέπεται να τη ζητάει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Δεν είναι θέμα άποψης, απλά ο ΔΕΔΔΗΕ μερικές φορές "ξεχνιέται" και δεν απαιτεί νέα ΥΔΕ εντός εξαμήνου όταν αλλάζεις πάροχο, για αυτό και κάποιοι έχουν μείνει με την εντύπωση πως στην αλλαγή παρόχου δεν προβλέπεται να τη ζητάει.

Άποψη είναι όταν κάποιοι λένε με σιγουριά ότι δεν χρειάζεται, προχωρήστε άφοβα σε αλλαγή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, messinia3 είπε

Εγώ που άλλαξα πρόσφατα,έλαβα μήνυμα για ΥΔΕ στο 6μηνο.Η αλλαγή παροχου βέβαια προχωράει κανονικά αν αυτό εννοείς. 

Ναι...Σου ανακοινώθηκε μέσω sms στο κινητό.. Περιοχή;

Απλά υπάρχουν κάποιες περιοχές του Δεδδηε που δεν το εφαρμόζουν.. Γιατί δεν έχουν κόσμο, αλλά προβληματα, και δεν στέλνουν επιστολή.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να το θέσω πιο απλά:

αν δεν με διαβεβαίωναν κάποιοι εδώ ότι δεν χρειάζεται ΥΔΕ στην αλλαγή παρόχου με το ίδιο ονοματεπώνυμο κ ΑΦΜ, έτσι το έγραφαν, δεν θα ξεκινούσα τη διαδικασία αλλαγής διότι δεν έχω ούτε το χρόνο ούτε τη διάθεση να τρέχω για ένα ακόμη πρόβλημα, εντελώς περιττό κατά τη γνώμη μου.

Βέβαια θα μπορούσα να μιλήσω με τον ΔΕΔΔΗΕ και να μάθω επίσημα τι ισχύει.

Αυτό ήταν το λάθος μου και αυτό είναι το σωστό για όποιον θέλει να κάνει την οποιαδήποτε αλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, takoulou είπε

Ναι...Σου ανακοινώθηκε μέσω sms στο κινητό.. Περιοχή;

Απλά υπάρχουν κάποιες περιοχές του Δεδδηε που δεν το εφαρμόζουν.. Γιατί δεν έχουν κόσμο, αλλά προβληματα, και δεν στέλνουν επιστολή.. 

Ναι μέσω sms.Γλυφαδα,Αττική η περιοχή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, takoulou είπε

Ναι...Σου ανακοινώθηκε μέσω sms στο κινητό.. Περιοχή;

Απλά υπάρχουν κάποιες περιοχές του Δεδδηε που δεν το εφαρμόζουν.. Γιατί δεν έχουν κόσμο, αλλά προβληματα, και δεν στέλνουν επιστολή.. 

Θεσσαλία. Μου το είπαν τηλεφωνικά όταν τους πήρα για να ρωτήσω για την πορεία της αίτησης μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, knight666 είπε

Για να το θέσω πιο απλά:

αν δεν με διαβεβαίωναν κάποιοι εδώ ότι δεν χρειάζεται ΥΔΕ στην αλλαγή παρόχου με το ίδιο ονοματεπώνυμο κ ΑΦΜ, έτσι το έγραφαν, δεν θα ξεκινούσα τη διαδικασία αλλαγής διότι δεν έχω ούτε το χρόνο ούτε τη διάθεση να τρέχω για ένα ακόμη πρόβλημα, εντελώς περιττό κατά τη γνώμη μου.

Βέβαια θα μπορούσα να μιλήσω με τον ΔΕΔΔΗΕ και να μάθω επίσημα τι ισχύει.

Αυτό ήταν το λάθος μου και αυτό είναι το σωστό για όποιον θέλει να κάνει την οποιαδήποτε αλλαγή.

ΥΔΕ δε χρειάζεται για αλλαγή παροχου,αλλά γιατί η υπεύθυνη δήλωση για την ηλεκτρολογικη εγκατάσταση της οικίας σου έχει λήξει.Κάποια στιγμή θα έπρεπε να το κάνεις.Κι εγώ δεν είχα καμία όρεξη,αλλά το κόστος θα το εξοικονόμησω από τα δωρα που έλαβα και για την επόμενη δεκαετία δε θα ασχοληθώ ξανά.

Επεξ/σία από messinia3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, messinia3 είπε

Ναι μέσω sms.Γλυφαδα,Αττική η περιοχή. 

Απλά κάποιοι μέσα εδώ με χλεύαζαν όταν το ανέφερα εγώ.. Αφού το ήξερα.. 

Απλά στον Δεδδηε θα σου έλεγαν ότι έχει λήξει η ΥΔΕ.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ίδιο πράγμα λέμε, απλώς δεν είναι η κατάλληλη στιγμή να τρέξω για ένα ακόμη πρόβλημα που θα μπορούσα να αποφύγω αν είχα τη σωστή πληροφόρηση.

Εννοείται πως δεν κατηγορώ κανέναν, όλοι να βοηθήσουν θέλουν εδώ μέσα, αλλά καλό είναι κάποια πράγματα να τα ελέγχουμε καλύτερα για ν' αποφύγουμε κακοτοπιές.

Επεξ/σία από knight666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, takoulou είπε

Απλά κάποιοι μέσα εδώ με χλεύαζαν όταν το ανέφερα εγώ.. Αφού το ήξερα.. 

Απλά στον Δεδδηε θα σου έλεγαν ότι έχει λήξει η ΥΔΕ.. 

Κάποια στιγμή θα έπρεπε να το κάνουμε.αν είχαμε προνοησει νωρίτερα,θα το κάναμε και με μικρότερο κόστος (αφού πλέον η ηλεκτρονική υποβολή επί της ουσίας χρεώνεται έξτρα)

1 λεπτό πριν, knight666 είπε

Το ίδιο πράγμα λέμε, απλώς δεν είναι η κατάλληλη στιγμή να τρέξω για ένα ακόμη πρόβλημα που θα μπορούσα να αποφύγω.

Έχεις 6 μήνες μπροστά σου...δε χρειάζεται να τρέξεις 😊

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...