Προς το περιεχόμενο

Επανέλεγχος ηλεκτρικής εγκατάστασης και υποβολή νέας ΥΔΕ


eidikos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα, νέος ενοικιαστής σε σπίτι με ληγμένη ΥΔΕ. Κανόνισα με τον ιδιοκτήτη να γίνει έκδοση καινούριας ΥΔΕ και μίλησε με ηλεκτρολόγο ο οποίος ζήτησε τα δικά μου στοιχεία για την έκδοση της ΥΔΕ. Μου ακούγεται λίγο περίεργο αυτό γιατί να χρειάζεται τα στοιχεία μου ενώ αφορά στο ακίνητο; Ρώτησα το ίδιο στον ηλεκτρολόγο που θα το εκδώσει και μου είπε ότι χρειάζεται τα δικά μου στοιχεία (ταυτότητα και αφμ) γιατί θα βάλω το ρεύμα στο όνομα μου κλπ κλπ (Εδώ έχει ένα δίκαιο) ... Έτσι γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

απο τη σελίδα του δεδδηε:

το ότι λέει ιδιοκτήτης/χρήστης αποτυπώνεται ότι μπορέι και ο ιδιοκτήτης να την βγάλει και ο χρήστης...θα έλεγα ότι είναι του ιδιοκτήτη δουλειά και όχι δική σου καθώς σε 2-5-8 χρόνια μπορεί να φύγεις ...

Διαδικτυακή εφαρμογή για τις ΥΔΕ

Με την παρούσα εφαρμογή, μπορεί να αναζητηθεί η καταληκτική ημερομηνία ισχύος μιας Υ.Δ.Ε., όπως αυτή δηλώθηκε από τον αδειούχο ηλεκτρολόγο εγκαταστάτη στο έντυπο της Υ.Δ.Ε. που διατηρεί στο αρχείο του ο ΔΕΔΔΗΕ, προκειμένου ο ιδιοκτήτης/χρήστης της παροχής να γνωρίζει πότε οφείλει να προβεί σε επανέλεγχο της ηλεκτρικής του εγκατάστασης. 

Παρακαλώ συμπληρώστε τον αριθμό παροχής που σας ενδιαφέρει.

https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/

επίσης έβαλα τα δικά μου στοιχεία σε αυτό και βγάζει ένα κουτάκι που λέει: 

οπότε καταλαβαίνω ότι είναι στην ευχέρεια της δεδδηε αν θα ζητήσει νέα υδε καθώς αλλάζει ο ιδιοκτήτης, επίσης εμένα μου είπαν για νέα υδε όταν άλλαξα πάροχο καθώς είχε λήξει η παλιά (είχαν περάσει τα 14 χρόνια)

βλέπω ότι το φεκ είναι καινούργιο του 2021 και πιο αναλυτικό σε αυτά που ζητάνε απο την ηλεκτρολόγο, θυμάμαι στο δικό μου ένα σχέδιο είχε κάνει με τις μπρίζες και τίποτε άλλο

Η Υ.Δ.Ε. είναι σε ισχύ, εφόσον i) δεν έχει επέλθει αλλαγή κατηγορίας ή αλλαγή χρήσης της εγκατάστασης, με βάση την κατηγοριοποίηση του Παραρτήματος ΙΙ της ΥΑ Αριθμ. 101195/17.9.2021 (ΦΕΚ Β’ 4654/8.10.2021), ii) δεν αλλάξει ο ιδιοκτήτης ή ο καταναλωτής στις περιπτώσεις που η εγκατάσταση εντάσσεται στην Κατηγορία Β και Γ του Παραρτήματος ΙΙ, iii) δεν έχει τροποποιηθεί η ηλεκτρική εγκατάσταση, iv) δεν έχει συμβεί σοβαρό ατύχημα, όπως ηλεκτροπληξία, ή βλαπτικό γεγονός, όπως πλημμύρα, πυρκαγιά, σεισμός v) η ηλεκτρική εγκατάσταση δεν είναι υπαίθρια και εφόσον vi) δεν έχει ζητήσει αρμόδια αρχή τον έλεγχό της.

Επεξ/σία από kokos23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 minutes ago, maxuris said:

Καλησπέρα, νέος ενοικιαστής σε σπίτι με ληγμένη ΥΔΕ. Κανόνισα με τον ιδιοκτήτη να γίνει έκδοση καινούριας ΥΔΕ και μίλησε με ηλεκτρολόγο ο οποίος ζήτησε τα δικά μου στοιχεία για την έκδοση της ΥΔΕ. Μου ακούγεται λίγο περίεργο αυτό γιατί να χρειάζεται τα στοιχεία μου ενώ αφορά στο ακίνητο; Ρώτησα το ίδιο στον ηλεκτρολόγο που θα το εκδώσει και μου είπε ότι χρειάζεται τα δικά μου στοιχεία (ταυτότητα και αφμ) γιατί θα βάλω το ρεύμα στο όνομα μου κλπ κλπ (Εδώ έχει ένα δίκαιο) ... Έτσι γίνεται;

Ναι έτσι γίνεται.

Ο ηλεκτρολόγος πρέπει να βάλει τα στοιχεία του πραγματικού χρήστη του ακινήτου, και εφόσον το έχεις νοικιάσει ήδη τότε είσαι ο πραγματικός χρήστης ασχέτως αν έχεις ή δεν έχεις σύμβαση ρεύματος στο δικό σου όνομα.

Επεξ/σία από Joshua21
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, maxuris είπε

Καλησπέρα, νέος ενοικιαστής σε σπίτι με ληγμένη ΥΔΕ. Κανόνισα με τον ιδιοκτήτη να γίνει έκδοση καινούριας ΥΔΕ και μίλησε με ηλεκτρολόγο ο οποίος ζήτησε τα δικά μου στοιχεία για την έκδοση της ΥΔΕ. Μου ακούγεται λίγο περίεργο αυτό γιατί να χρειάζεται τα στοιχεία μου ενώ αφορά στο ακίνητο; Ρώτησα το ίδιο στον ηλεκτρολόγο που θα το εκδώσει και μου είπε ότι χρειάζεται τα δικά μου στοιχεία (ταυτότητα και αφμ) γιατί θα βάλω το ρεύμα στο όνομα μου κλπ κλπ (Εδώ έχει ένα δίκαιο) ... Έτσι γίνεται;

Τα δικά σου θα πρέπει να μπουν.. Εσυ είσαι ο κάτοχος της παροχής.. Στο δικό σου όνομα θα βγει η ΥΔΕ.. Και θα ισχύει για 10 χρόνια.. 

Δεν έχει σχέσει με τον ιδιοκτήτη της οικίας.. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, kokos23 said:

απο τη σελίδα του δεδδηε:

το ότι λέει ιδιοκτήτης/χρήστης αποτυπώνεται ότι μπορέι και ο ιδιοκτήτης να την βγάλει και ο χρήστης...θα έλεγα ότι είναι του ιδιοκτήτη δουλειά και όχι δική σου καθώς σε 2-5-8 χρόνια μπορεί να φύγεις ...

Διαδικτυακή εφαρμογή για τις ΥΔΕ

Με την παρούσα εφαρμογή, μπορεί να αναζητηθεί η καταληκτική ημερομηνία ισχύος μιας Υ.Δ.Ε., όπως αυτή δηλώθηκε από τον αδειούχο ηλεκτρολόγο εγκαταστάτη στο έντυπο της Υ.Δ.Ε. που διατηρεί στο αρχείο του ο ΔΕΔΔΗΕ, προκειμένου ο ιδιοκτήτης/χρήστης της παροχής να γνωρίζει πότε οφείλει να προβεί σε επανέλεγχο της ηλεκτρικής του εγκατάστασης. 

Παρακαλώ συμπληρώστε τον αριθμό παροχής που σας ενδιαφέρει.

https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/

επίσης έβαλα τα δικά μου στοιχεία σε αυτό και βγάζει ένα κουτάκι που λέει: 

οπότε καταλαβαίνω ότι είναι στην ευχέρεια της δεδδηε αν θα ζητήσει νέα υδε καθώς αλλάζει ο ιδιοκτήτης, επίσης εμένα μου είπαν για νέα υδε όταν άλλαξα πάροχο καθώς είχε λήξει η παλιά (είχαν περάσει τα 14 χρόνια)

βλέπω ότι το φεκ είναι καινούργιο του 2021 και πιο αναλυτικό σε αυτά που ζητάνε απο την ηλεκτρολόγο, θυμάμαι στο δικό μου ένα σχέδιο είχε κάνει με τις μπρίζες και τίποτε άλλο

Η Υ.Δ.Ε. είναι σε ισχύ, εφόσον i) δεν έχει επέλθει αλλαγή κατηγορίας ή αλλαγή χρήσης της εγκατάστασης, με βάση την κατηγοριοποίηση του Παραρτήματος ΙΙ της ΥΑ Αριθμ. 101195/17.9.2021 (ΦΕΚ Β’ 4654/8.10.2021), ii) δεν αλλάξει ο ιδιοκτήτης ή ο καταναλωτής στις περιπτώσεις που η εγκατάσταση εντάσσεται στην Κατηγορία Β και Γ του Παραρτήματος ΙΙ, iii) δεν έχει τροποποιηθεί η ηλεκτρική εγκατάσταση, iv) δεν έχει συμβεί σοβαρό ατύχημα, όπως ηλεκτροπληξία, ή βλαπτικό γεγονός, όπως πλημμύρα, πυρκαγιά, σεισμός v) η ηλεκτρική εγκατάσταση δεν είναι υπαίθρια και εφόσον vi) δεν έχει ζητήσει αρμόδια αρχή τον έλεγχό της.

Κατηγορία Β και Γ είναι εμπορικές  , Οι οικιακές παροχές είναι στηνκατηγορία Α και δεν ακυρώνεται η ΥΔΕ με την αλλαγή ιδιοκτήτη ή ενοικιαστή. Μόνο όταν λήξει. Στα εμπορικά ανιθέτως , η ΥΔΕ ακυρώνεται με την αλλαγή ιδιοκτήτη ή ενοικιαστή ή και της κατηγορίας της επιχείρησης , και ας μην έχει παρέλθει η 5ετία (κατηγορία Β ) ή η διετία (κατηγορία Γ ) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, Vasileios-gr said:

Κατηγορία Β και Γ είναι εμπορικές  , Οι οικιακές παροχές είναι στηνκατηγορία Α και δεν ακυρώνεται η ΥΔΕ με την αλλαγή ιδιοκτήτη ή ενοικιαστή. Μόνο όταν λήξει. Στα εμπορικά ανιθέτως , η ΥΔΕ ακυρώνεται με την αλλαγή ιδιοκτήτη ή ενοικιαστή ή και της κατηγορίας της επιχείρησης , και ας μην έχει παρέλθει η 5ετία (κατηγορία Β ) ή η διετία (κατηγορία Γ ) 

Καλημέρα, η ακύρωση ΥΔΕ με την αλλαγή ιδιοκτήτη/ενοικιαστή είναι σε ισχύ από Σεπτέμβριο 2021 που βγήκε η ΥΑ που προαναφέρθηκε, ή ίσχυε και πριν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχυε πριν. 

Εφαρμόζετε με τον νέο νόμο , μόνο για εμπορικούς χώρους  (Β) και χώρους συνάθροισης κοινού (Γ) 

Η αλλαγή ιδιοκτήτη ή ενοικιαστή σε κατηγορία Α (οικιακοί χώροι ) δεν ακυρώνει την Υ.Δ.Ε. η οποία εξακολουθεί να ισχύει μέχρι την λήξη της. 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, maxuris είπε

Καλησπέρα, νέος ενοικιαστής σε σπίτι με ληγμένη ΥΔΕ. Κανόνισα με τον ιδιοκτήτη να γίνει έκδοση καινούριας ΥΔΕ και μίλησε με ηλεκτρολόγο ο οποίος ζήτησε τα δικά μου στοιχεία για την έκδοση της ΥΔΕ. Μου ακούγεται λίγο περίεργο αυτό γιατί να χρειάζεται τα στοιχεία μου ενώ αφορά στο ακίνητο; Ρώτησα το ίδιο στον ηλεκτρολόγο που θα το εκδώσει και μου είπε ότι χρειάζεται τα δικά μου στοιχεία (ταυτότητα και αφμ) γιατί θα βάλω το ρεύμα στο όνομα μου κλπ κλπ (Εδώ έχει ένα δίκαιο) ... Έτσι γίνεται;

Το ΑΦΜ σου το χρειάζεται μόνο αν κοπεί τιμολόγιο…

Στην ΥΔΕ μπαίνουν και τα δυο ονόματα, email και αριθμός τηλεφώνου  του ιδιοκτήτη και του καταναλωτή εφόσον είναι διαφορετικά φυσικά πρόσωπα. Επίσης την ΥΔΕ την υπογράφει ο χρήστης της ΕΗΕ και παίρνει αντίγραφο και ο ιδιοκτήτης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Vasileios-gr είπε

Δεν ισχυε πριν. 

Εφαρμόζετε με τον νέο νόμο , μόνο για εμπορικούς χώρους  (Β) και χώρους συνάθροισης κοινού (Γ) 

Η αλλαγή ιδιοκτήτη ή ενοικιαστή σε κατηγορία Α (οικιακοί χώροι ) δεν ακυρώνει την Υ.Δ.Ε. η οποία εξακολουθεί να ισχύει μέχρι την λήξη της. 

 

Δηλαδή κάθε φορά που αλλάζει ενοικιαστής σε ένα κατάστημα πχ, θα πρέπει να γίνεται νέα ΥΔΕ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, _Biohazard_ said:

Δηλαδή κάθε φορά που αλλάζει ενοικιαστής σε ένα κατάστημα πχ, θα πρέπει να γίνεται νέα ΥΔΕ;

Άρθρο 4 παράγραφος 4 

4.Οι έλεγχοι της παρ. 1 αφορούν σε:

α. αρχικό έλεγχο, ο οποίος πραγματοποιείται μετά την ολοκλήρωση των εργασιών κατασκευής της ΕΗΕ για την αρχική ηλεκτροδότησή της, β. τακτικό επανέλεγχο, σύμφωνα με τα προβλεπόμενα στην επόμενη παρ. 5,

γ. έκτακτο έλεγχο, ο οποίος πραγματοποιείται: αα) εντός χρονικού διαστήματος 30 ημερών, εφόσον προκύψει:

i)αλλαγή κατηγορίας, ή αλλαγή χρήσης (υποκατηγορίας) της ΕΗΕ εντός της ίδιας κατηγορίας, με βάση την κατηγοριοποίηση της παρ. 5, του παρόντος άρθρου,

ii)αλλαγή ιδιοκτήτη ή καταναλωτή στις περιπτώσεις ΕΗΕ των κατηγοριών Β και Γ του Παραρτήματος ΙΙ.

 

Αυτά λέει η Υπουργική απόφαση και νομίζω είναι αυτοεξηγούμενα. Δεν χρειάζονται διευκρινήσεις . 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω την εξής ερώτηση :

Θέλω να ανεβάσω στο site του Δεδδηε το προσωρινό πιστοποιητικό Ηλεκτρολόγου και μετα την ηλεκτροδοτηση θα ανεβάσω το οριστικό. 

Αυτά πρέπει να τα κάνω με δική μου υπογραφή γνήσιου μέσω gov.gr η μπορώ να το ανεβασω και χωρίς γνήσιο της υπογραφής; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sot20 είπε

Καλησπέρα, έχω την εξής ερώτηση :

Θέλω να ανεβάσω στο site του Δεδδηε το προσωρινό πιστοποιητικό Ηλεκτρολόγου και μετα την ηλεκτροδοτηση θα ανεβάσω το οριστικό. 

Αυτά πρέπει να τα κάνω με δική μου υπογραφή γνήσιου μέσω gov.gr η μπορώ να το ανεβασω και χωρίς γνήσιο της υπογραφής; 

Αυτό θα το κάνει ο ηλεκτρολόγος σου.. Αυτός είναι για να το ανεβάσει.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, takoulou είπε

Αυτό θα το κάνει ο ηλεκτρολόγος σου.. Αυτός είναι για να το ανεβάσει.. 

Η ενημέρωση που είχα από τον Δεδδηε είναι πως πρέπει να έχει ψηφιακή υπογραφή το έγγραφο από τον ηλεκτρολόγο και γνήσιο της υπογραφής από εμένα που είμαι ενοικιαστής μέσω gov.gr.

Υστερα το ανεβάζω και περιμένω την σύνδεση με το δίκτυο. 

Σε περίπτωση μου είπαν που δεν τα κάνω αυτά μπορώ να το στείλω ταχυδρομικά, αλλά σε αυτή τη περίπτωση θα καθυστερήσει η απάντησή τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, sot20 είπε

Η ενημέρωση που είχα από τον Δεδδηε είναι πως πρέπει να έχει ψηφιακή υπογραφή το έγγραφο από τον ηλεκτρολόγο και γνήσιο της υπογραφής από εμένα που είμαι ενοικιαστής μέσω gov.gr.

Υστερα το ανεβάζω και περιμένω την σύνδεση με το δίκτυο. 

Σε περίπτωση μου είπαν που δεν τα κάνω αυτά μπορώ να το στείλω ταχυδρομικά, αλλά σε αυτή τη περίπτωση θα καθυστερήσει η απάντησή τους. 

Έτσι θα πρέπει να  κάνεις.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...