Προς το περιεχόμενο

Επανέλεγχος ηλεκτρικής εγκατάστασης και υποβολή νέας ΥΔΕ


eidikos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, pan05 είπε

Κάνοντας login στο mydeddie app, μου εμφανίζει ότι έχει λήξει η ΥΔΕ και ότι απαιτείται άμεση επικαιροποίησή της. 

Αυτό θεωρείται τελεσίγραφο για υποβολή ή είναι απλά ένα ενημερωτικό κείμενο;

Καλησπερα... Οπως το παρεις... Καλο θα ειναι να κατατεθει μια  νεα ΥΔΕ αφου εχει ληξει...Να ερθει και ενας ηλεκτρολογος για εναν ελεγχο...Για  να στο λενε εκει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, pan05 είπε

Κάνοντας login στο mydeddie app, μου εμφανίζει ότι έχει λήξει η ΥΔΕ και ότι απαιτείται άμεση επικαιροποίησή της. 

Αυτό θεωρείται τελεσίγραφο για υποβολή ή είναι απλά ένα ενημερωτικό κείμενο;

Αυτό είναι απλή ενημέρωση. Αν σου έρθει μήνυμα ή αν έρθει επιστολή, τότε θα πρέπει να προσκομίσεις νέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, pan05 said:

Κάνοντας login στο mydeddie app, μου εμφανίζει ότι έχει λήξει η ΥΔΕ και ότι απαιτείται άμεση επικαιροποίησή της. 

Αυτό θεωρείται τελεσίγραφο για υποβολή ή είναι απλά ένα ενημερωτικό κείμενο;

Τελεσίγραφο θα ήταν αν σου έλεγε να προσκομίσεις νέα μέχρι την τάδε ημερομηνία αλλιώς θα προβούμε σε διακοπή ηλεκτροδότησης, αν είναι όπως ακριβώς το περιγράφεις τότε πρόκειται απλά για ενημέρωση.

Κοινή λογική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, έτσι το παίρνω και εγώ, ως ενημέρωση, μιας και δεν αναφέρεται ούτε ημερομηνία ούτε τίποτα.

Πιο πολύ για επιβεβαίωση το έγραψα, να δω αν το εμφανίζει και σε άλλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ίδια κατηγορία είμαι και εγώ. Εχει λήξει η Υδε απο το 22 και σε συνομιλιες με Δεδδηε μου το εχουν αναφέρει.

Για να κάνω αίτηση για νυχτερινό θα πρέπει να προσκομίσω και νεα Υδε; 

Ενας υπαλληλος στην εξυπηρετηση πελατων του Δεδδηε μου είπε δεν υπάρχει πρόβλημα και ο άλλος μου ειπε οτι θα χρειαστεί. 

Ποιον να πιστεψω;😄 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Joshua21 said:

Την επιστολή με την οποία θα σου δώσουν το τελεσίγραφο, όταν και αν την λάβεις.

Σωστός. Αρα δηλαδή μέχρι τότε δεν εχω να ανησυχω για κάτι. 

Δεν θυμάμαι αν μου έστειλαν μήνυμα στο κινητό για έκδοση Υδε.

Παραταυτα να ξεκινήσω την διαδικασία όταν και αν λάβω επιστολη;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, madboy said:

Παραταυτα να ξεκινήσω την διαδικασία όταν και αν λάβω επιστολη;  

Αν το μόνο που σε νοιάζει είναι να μην στο κόψουν, τότε ναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο σπίτι που νοικιάζω τον τελευταίο μήνα, η ΥΔΕ είναι ληγμένη από το 2007. Ο προκάτοχος μου μπήκε το 2018 στο σπίτι που τότε  του έστειλε ο ΔΕΔΔΗΕ επιστολή περί διακοπής στο 6μηνο και έκτοτε δεν έγινε τίποτα. Τις προάλλες που έφερα την παροχή ρεύματος στα στοιχεία μου, ήρθε sms από το ΔΕΔΔΗΕ που λέει "απαιτείται εντός 6μήνου η κατάθεση υδε". 

Επεξ/σία από mastrokwstas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, mastrokwstas said:

Στο σπίτι που νοικιάζω τον τελευταίο μήνα, η ΥΔΕ είναι ληγμένη από το 2007. Ο προκάτοχος μου μπήκε το 2018 στο σπίτι που τότε  του έστειλε ο ΔΕΔΔΗΕ επιστολή περί διακοπής στο 6μηνο και έκτοτε δεν έγινε τίποτα. Τις προάλλες που έφερα την παροχή ρεύματος στα στοιχεία μου, ήρθε sms από το ΔΕΔΔΗΕ που λέει "απαιτείται εντός 6μήνου η κατάθεση υδε". 

Καμιά φορά ο ΔΕΔΔΗΕ "ξεχνιέται" (ή όπως αλλιώς θες το λες) και δεν το κόβει, παρόλο που έχει στείλει επιστολή, αυτό όμως είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mastrokwstas είπε

Στο σπίτι που νοικιάζω τον τελευταίο μήνα, η ΥΔΕ είναι ληγμένη από το 2007. Ο προκάτοχος μου μπήκε το 2018 στο σπίτι που τότε  του έστειλε ο ΔΕΔΔΗΕ επιστολή περί διακοπής στο 6μηνο και έκτοτε δεν έγινε τίποτα. Τις προάλλες που έφερα την παροχή ρεύματος στα στοιχεία μου, ήρθε sms από το ΔΕΔΔΗΕ που λέει "απαιτείται εντός 6μήνου η κατάθεση υδε". 

Νομιζω θα πρεπει να βιαστεις... Αν ληγει το εξαμηνο... Μην την πατησεις για ΥΔΕ να σου κοπει το ρευμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, takoulou είπε

Νομιζω θα πρεπει να βιαστεις... Αν ληγει το εξαμηνο... Μην την πατησεις για ΥΔΕ να σου κοπει το ρευμα...

Το εξάμηνο μόλις τώρα άρχισε οπότε δε βιάζομαι ιδιάιτερα ακόμα, αν και θα κοιτάξω να το φροντίσω. Ο προκάτοχος ήταν τυχερός με τον "ξεχασιάρη" ΔΕΔΔΗΕ γιατί μία που του στείλανε την επιστολή μία που το ξέχασε και αυτός και δεν ασχολήθηκε ποτέ. 

Να φανταστώ το κόστος της ΥΔΕ είναι ευθύνη του ιδιοκτήτη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mastrokwstas είπε

Το εξάμηνο μόλις τώρα άρχισε οπότε δε βιάζομαι ιδιάιτερα ακόμα, αν και θα κοιτάξω να το φροντίσω. Ο προκάτοχος ήταν τυχερός με τον "ξεχασιάρη" ΔΕΔΔΗΕ γιατί μία που του στείλανε την επιστολή μία που το ξέχασε και αυτός και δεν ασχολήθηκε ποτέ. 

Να φανταστώ το κόστος της ΥΔΕ είναι ευθύνη του ιδιοκτήτη;

ΝΑΙ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, mastrokwstas said:

Να φανταστώ το κόστος της ΥΔΕ είναι ευθύνη του ιδιοκτήτη;

Για το κόστος της ΥΔΕ δεν υπάρχει πρόβλεψη ποιον βαρύνει, αλλά συνηθίζεται να το επωμίζεται ο ιδιοκτήτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...