Προς το περιεχόμενο

Επανέλεγχος ηλεκτρικής εγκατάστασης και υποβολή νέας ΥΔΕ


eidikos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Την ΥΔΕ δεν μπορείς να την κατάθεσεις πλέον αυτοπροσώπως για γραφεία του δεδδηε?

Καλημέρα.. Οχι δεν γίνεται.. Μόνο ηλεκτρονικά η με courier.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Την ΥΔΕ δεν μπορείς να την κατάθεσεις πλέον αυτοπροσώπως για γραφεία του δεδδηε?

Η επίσημη γραμμή είναι μόνο ηλεκτρονικά μέσω της εφαρμογής τους. Μερικά τμήματα τις δέχονται και στο χέρι με τον κλασικό θυρωρό με κίνδυνο να χαθεί στην πορεία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

2 κατοικίες έχουν ξεχωριστό πίνακα αλλά τον ίδιο αριθμό παροχής.

Αυτό δημιουργεί 'προβλήμα' στην ΥΔΕ?

Μια ΥΔΕ θα κατατεθεί.. Αυτή με τον αριθμό παροχής.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, GREGORYMO said:

2 κατοικίες έχουν ξεχωριστό πίνακα αλλά τον ίδιο αριθμό παροχής.

Αυτό δημιουργεί 'προβλήμα' στην ΥΔΕ?

Πριν 15 ημέρες είχες κάνει ξανά την ίδια ερώτηση στο ίδιο θέμα, το ξέχασες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι μια βοήθεια γιατί θα με τρελάνουν 30 νοματαίοι.Επιτρεπεται η κατάθεση μερικής ΥΔΕ στο ΔΕΔΔΗΕ? Αφορά εγκατάσταση σταθμών φόρτισης οχημάτων.

Για την δήλωση τους στον ΔΕΔΔΗΕ ,σαν ιδιωτικούς σταθμούς απαιτεί εκτός των άλλων και ΥΔΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, vasilllis είπε

Συνάδελφοι μια βοήθεια γιατί θα με τρελάνουν 30 νοματαίοι.Επιτρεπεται η κατάθεση μερικής ΥΔΕ στο ΔΕΔΔΗΕ? Αφορά εγκατάσταση σταθμών φόρτισης οχημάτων.

Για την δήλωση τους στον ΔΕΔΔΗΕ ,σαν ιδιωτικούς σταθμούς απαιτεί εκτός των άλλων και ΥΔΕ.

Ναι μπορείς να κανείς κατάθεση της ΥΔΕ  με τον 60634 που αφορά μόνο το κομμάτι της ηλεκτροκίνησης.

προϋπόθεση είναι να υπάρχει ΥΔΕ σε ισχύ  για την παροχή, αλλιώς πρέπει να γίνει για όλη την εγκατάσταση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, ss42ss είπε

Ναι μπορείς να κανείς κατάθεση της ΥΔΕ  με τον 60634 που αφορά μόνο το κομμάτι της ηλεκτροκίνησης.

προϋπόθεση είναι να υπάρχει ΥΔΕ σε ισχύ  για την παροχή, αλλιώς πρέπει να γίνει για όλη την εγκατάσταση.

άρα καταθέτω με αριθμός παροχής κλπ μόνο το κομμάτι αυτό..ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά για επιβεβαίωση αν έχω καταλάβει καλά.

Σε περίπτωση επαγγελματικού χώρου (μικρό γραφείο) χωρίς ηλεκτροδότηση, εφόσον επιθυμούμε επανασύνδεση ρεύματος πρέπει πρώτα να βγάλουμε ΥΔΕ (εφόσον έχει λήξει). Ο ηλεκτρολόγος βγάζει 2 ΥΔΕ, μία μη οριστικοποιημένη πριν την ηλεκτροδότηση και άλλη μία έπειτα (εντός 45 ημερών).

Άρα δεν έχει καν νόημα να κάνω αίτηση σε κάποιον πάροχο μέχρι να καταατεθεί η αρχική ΥΔΕ (με κομμένο το ρεύμα) ε;

Σε αυτη τη φάση έχω μόνο τον αριθμό παροχής από το μισθωτήριο (9 ψηφία) και το ρολόι 8 ψηφία (δεν έχω παλαιό λογαριασμό). Στο σάιτ του ΔΕ΅ΔΔΗΕ ζητάει 11 ψηφία. Βέβαια παρατήρησα ότι αν βάλεις τα 9 και τα 2 τελευταία στη τύχη φαίνεται να βγάζει πάντα το ίδιο αποτέλεσμα παροχής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι το πρώτο ψηφίο μπορεί να είναι οποιοδήποτε από 0 μέχρι 9 και τα δύο τελευταία οποιαδήποτε από 00 μέχρι 99 . 'Οτι και να βάλεις , θα δουλέψει το site του ΔΕΔΔΗΕ.

Σε κάθε περίπτωση ,όταν έχεις κομμένο ρεύμα χρειάζονται δύο ΥΔΕ , και σε γραφείο και σε σπίτι . 

Προφανώς δεν έχει νόημα να βιαστείς να κάνεις αίτηση, Αλλά με την έκδοση και κατάθεση ΥΔΕ κάνε αμέσως αίτηση. 

Επεξ/σία από Vasileios-gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Μετά από αγορά κατοικίας και αλλαγής του ρεύματος στο όνομα μου, μου είχε ζητηθεί ΥΔΕ γιατί είχε λήξει. Όλα αυτά έγιναν το 2020. Εγώ έβγαλα ΥΔΕ το 2020 και λόγω κοβιντ τότε δε το δεχόντουσαν δια ζώσης μόνο με κούριερ το οποίο δεν έστειλα ποτέ αφού δε με ενόχλησε κανείς. 4 χρόνια μετα δεν με έχει ενοχλήσει κανείς για τίποτα. Το χαρτί το έχω φυλάξει και τώρα με τα καινούρια τιμολόγια που θέλω να κάνω αλλαγή εταιρίας, σε περίπτωση που μου ξαναζητηθει θα το δεχτούν ή θα πρέπει να βγάλω καινούριο; έχει τύχει ποτέ σε κανέναν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Κατεργάρης είπε

Καλησπέρα! Μετά από αγορά κατοικίας και αλλαγής του ρεύματος στο όνομα μου, μου είχε ζητηθεί ΥΔΕ γιατί είχε λήξει. Όλα αυτά έγιναν το 2020. Εγώ έβγαλα ΥΔΕ το 2020 και λόγω κοβιντ τότε δε το δεχόντουσαν δια ζώσης μόνο με κούριερ το οποίο δεν έστειλα ποτέ αφού δε με ενόχλησε κανείς. 4 χρόνια μετα δεν με έχει ενοχλήσει κανείς για τίποτα. Το χαρτί το έχω φυλάξει και τώρα με τα καινούρια τιμολόγια που θέλω να κάνω αλλαγή εταιρίας, σε περίπτωση που μου ξαναζητηθει θα το δεχτούν ή θα πρέπει να βγάλω καινούριο; έχει τύχει ποτέ σε κανέναν;

Μάλλον νέο ΥΔΕ.. Γιατί θα πρέπει να το στείλει ηλεκτρονικά πλέον.. Και άμεσα μην κοπεί κανένα ρεύμα.. 

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Κατεργάρης είπε

Καλησπέρα! Μετά από αγορά κατοικίας και αλλαγής του ρεύματος στο όνομα μου, μου είχε ζητηθεί ΥΔΕ γιατί είχε λήξει. Όλα αυτά έγιναν το 2020. Εγώ έβγαλα ΥΔΕ το 2020 και λόγω κοβιντ τότε δε το δεχόντουσαν δια ζώσης μόνο με κούριερ το οποίο δεν έστειλα ποτέ αφού δε με ενόχλησε κανείς. 4 χρόνια μετα δεν με έχει ενοχλήσει κανείς για τίποτα. Το χαρτί το έχω φυλάξει και τώρα με τα καινούρια τιμολόγια που θέλω να κάνω αλλαγή εταιρίας, σε περίπτωση που μου ξαναζητηθει θα το δεχτούν ή θα πρέπει να βγάλω καινούριο; έχει τύχει ποτέ σε κανέναν;

https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/

Τσέκαρε εδώ να δεις ποτέ λήγει η ΥΔΕ σου.

4 λεπτά πριν, messinia3 είπε

Αν δεν το είχες στείλει πιθανότατα έχει λήξει. 

 

Επεξ/σία από messinia3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...