Προς το περιεχόμενο

αξίζει το iCloud?


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

36 λεπτά πριν, zoranb είπε

Το 32GB iPad γέμισε. Τη λύση του iCloud θα την προτείνατε ή μήπως δεν αξίζει;

Τι ηταν αυτο που το εκανε να γεμισει; Αν ειναι εφαρμογες, τοτε δεν θα βοηθησει και πολυ.
Αν ηταν φωτογραφιες(που εχεςι τραβηξει με το ipad), τοτε δες την δωρεαν λυση του google photos, που ειναι και αισθητα ανωτερη σαν υπηρεσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, zoranb είπε

Eίναι φωτογραφίες και πολλά video.
Το GooglePhotos όμως μήπως υστερεί σε κάτι, σε σχέση με το iCloud που είναι της Apple?

Το Google photos είναι ανώτερο απλά στο iCloud θα είσαι στο οικοσύστημα της 🍎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, zoranb είπε

Eίναι φωτογραφίες και πολλά video.
Το GooglePhotos όμως μήπως υστερεί σε κάτι, σε σχέση με το iCloud που είναι της Apple?

https://support.google.com/photos/answer/10100180?hl=en
 

Μάλλον το iCloud είναι καλύτερη λύση, μια που το Google Photos σταματάει από 1 Ιουνίου να είναι δωρεάν (μπορείς βέβαια να ανεβάσεις φωτό και βίντεο πριν την 1η Ιουνίου ώστε να μην μετράνε στα 15GB storage που έχεις στο Google account σου).

Λογικά για 32άρι iPad τα 50GB (0,99€) θα φτάσουν προς το παρόν και αν χρειαστεί αργότερα πας στα 200GB (2,99€). Απ' την άλλη, η Google έχει πακέτο 100GB με 1,99$ (δεν θυμάμαι σε ευρώ) που ίσως κρίνεις ότι σου ταιριάζει περισσότερο. Το iCloud όμως έχει το πλεονέκτημα ότι θα συνεχίσεις να έχεις πρόσβαση σε όλες τις φωτό και βίντεο σε low res στο iPad και γενικότερα το iPad θα κάνει μόνο του διαχείρηση χώρου. Αν υπάρχει και δεύτερη συσκευή Apple, τότε το iCloud γίνεται ακόμα βολικότερο. Επιπλέον μπορείς να το χρησιμοποιείς και για Files. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Το iCloud όμως έχει το πλεονέκτημα ότι θα συνεχίσεις να έχεις πρόσβαση σε όλες τις φωτό και βίντεο σε low res...

Σε low res? Και σε τι βοηθάει αυτό; Χάνω την πρόσβαση στις high res φωτογραφίες εάν τις θέλω;

  

4 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Αν υπάρχει και δεύτερη συσκευή Apple, τότε το iCloud γίνεται ακόμα βολικότερο. Επιπλέον μπορείς να το χρησιμοποιείς και για Files. 

Δεύτερη συσκευή υπάρχει αλλά άλλου μέλους... μήπως μπερδεύει λίγο τα πράγματα κάτι τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 minutes ago, zoranb said:

Σε low res? Και σε τι βοηθάει αυτό; Χάνω την πρόσβαση στις high res φωτογραφίες εάν τις θέλω;

Όχι. Εφόσον επιλέξεις το "Optimize iPad Storage" στα Settings του Photos, οι φωτογραφίες και τα video παραμένουν στο iCloud σε original resolution και είναι άμεσα προσβάσιμες εφόσον χρειαστεί, ενώ στο iPad μένουν οι low res για οικονομία χώρου.  Εάν π.χ. θελήσεις να κάνεις Edit ή ακόμα και ένα απλό ζουμ σε μια φωτογραφία, το iPad θα κατεβάσει αμέσως την original και αν την πειράξεις θα ανεβάσει τις αλλαγές στο iCloud. Εν συνεχεία, όταν το iPad κρίνει ότι πρέπει να απελευθερώσει χώρο στη συσκευή, θα σβήσει την original απ' τη συσκευή και θα την κρατήσει μόνο στο iCloud, ενώ στο iPad θα κρατήσει το low res αντίγραφο.  Στις περισσότερες περιπτώσεις εσύ δεν θα καταλάβεις τίποτα απ' όλα αυτά που περιγράφω. Απλώς θα ελευθερώσεις αρκετό χώρο στο iPad έχοντας ταυτόχρονα πρόσβαση σε όλο το υλικό σου. Για να σου δώσω μια αναλογία χώρου στο iCloud vs χώρου στο iPad, εγώ έχω 48GB στο iCloud, ενώ οι optimized versions (low res) που βρίσκονται στο iPhone είναι 2,8GB και ίσως να ήταν και ακόμα λιγότερα αν δεν είχα 128άρι iPhone με πολύ ελεύθερο χώρο.

53 minutes ago, zoranb said:

Δεύτερη συσκευή υπάρχει αλλά άλλου μέλους... μήπως μπερδεύει λίγο τα πράγματα κάτι τέτοιο;

Δεν τα μπερδεύει εφόσον χρησιμοποιείτε διαφορετικό Apple ID για το iCloud. Μπορείς όμως να φτιάχνεις Shared Albums με επιλεγμένες φωτογραφίες και να τα μοιράζεστε, όπως επίσης μπορείς να μοιραστείτε και τον χώρο που θα αγοράσεις (Family Share) κρατώντας ο καθένας τα δικά του ανεξάρτητα αρχεία και χωρίς να έχει πρόσβαση ο ένας στου άλλου εκτός αν το θέλετε (π.χ. Shared Albums ή Shared Folders στο iCloud Drive).

Επεξ/σία από CheOnWeb
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και άλλο ένα ερώτημα είναι, πως γίνεται o τερματισμός της χρήσης του iCloud όταν αποφασίσω πως δεν θέλω άλλο να το πληρώνω ή να το χρησιμοποιώ; Μπορώ να κατεβασω όλες τις φωτός/videos κάπου λίγο πριν τερματίσω την υπηρεσία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, zoranb είπε

Σε low res? Και σε τι βοηθάει αυτό; Χάνω την πρόσβαση στις high res φωτογραφίες εάν τις θέλω;

  

Δεύτερη συσκευή υπάρχει αλλά άλλου μέλους... μήπως μπερδεύει λίγο τα πράγματα κάτι τέτοιο;

προσεξε το αυτο γιατι αν χρησιμοποιείται το ιδιο id, θα μπορουσε να δει πραγματα που δεν θα ηθελες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, zoranb said:

Και άλλο ένα ερώτημα είναι, πως γίνεται o τερματισμός της χρήσης του iCloud όταν αποφασίσω πως δεν θέλω άλλο να το πληρώνω ή να το χρησιμοποιώ; Μπορώ να κατεβασω όλες τις φωτός/videos κάπου λίγο πριν τερματίσω την υπηρεσία;

icloud.com από desktop browser. 

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μπορώ να αγοράσω πακέτο icloud από το iPad, ίσως κάτι δεν κάνω σωστά με τις ρυθμίσεις στα πεδία των πληρωμών κλπ. Με έχει εκνευρίσει, δεν παλεύεται. Μπορώ να αγοράσω πακέτο χρησιμοποιόντας άλλο υπολογιστή, αλλά μπαίνοντας με το account του χρήστη του iPad και να το ενεργοποιήσω αργότερα στο iPad?

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, zoranb said:

Δεν μπορώ να αγοράσω πακέτο icloud από το iPad, ίσως κάτι δεν κάνω σωστά με τις ρυθμίσεις στα πεδία των πληρωμών κλπ. Με έχει εκνευρίσει, δεν παλεύεται. Μπορώ να αγοράσω πακέτο χρησιμοποιόντας άλλο υπολογιστή, αλλά μπαίνοντας με το account του χρήστη του iPad και να το ενεργοποιήσω αργότερα στο iPad?

https://support.apple.com/en-us/HT201318

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/2/2021 στις 11:28 ΜΜ, zoranb είπε

Σε low res? Και σε τι βοηθάει αυτό; Χάνω την πρόσβαση στις high res φωτογραφίες εάν τις θέλω;

  

Δεύτερη συσκευή υπάρχει αλλά άλλου μέλους... μήπως μπερδεύει λίγο τα πράγματα κάτι τέτοιο;

μην  το κανεις αυτο!!!

θα γινει καμια στραβη και θα τραβας τα μαλλια σου μετα.

μην πεις οτι δεν στο ειπαμε. 😎

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο πεδίο που συμπληρώνω τα στοιχεία μου και της κάρτας βγάζει το παρακάτω error μήνυμα. Δεν γράφω κάτι λάθος όμως!

 

Screen Shot 2021-02-13 at 20.45.30.png

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...