Προς το περιεχόμενο

Zen.com debit mastercard


Kostasallinone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Υπάρχει το κουπόνι PCSTEPSGRZEN για συνολικά 120 ημέρες δωρεάν δοκιμή από το κανάλι PCSTEPS. Εγώ θέλω να ρωτήσω, η επιστροφή της είναι για τα ηλεκτρονικα stores που αναφέρονται εδω (https://www.zen.com/zenefits/instant-cashback/) ή για όλα; Και η επιπλέον εγγύηση αφορά όλα τα προϊόντα που αγοράζουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, spirios1992 είπε

 

Υπάρχει το κουπόνι PCSTEPSGRZEN για συνολικά 120 ημέρες δωρεάν δοκιμή από το κανάλι PCSTEPS. Εγώ θέλω να ρωτήσω, η επιστροφή της είναι για τα ηλεκτρονικα stores που αναφέρονται εδω (https://www.zen.com/zenefits/instant-cashback/) ή για όλα; Και η επιπλέον εγγύηση αφορά όλα τα προϊόντα που αγοράζουμε;

Ναι αφορά τα online καταστήματα που αναφέρει.

Η εγγύηση ισχύει για όλα τα ηλεκτρονικά προϊόντα και τις λευκές συσκευές που αγοράζονται εντός Ευρώπης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εγγύηση δηλαδη δεν καλυπτει αγορές από banggood; Το banggood αναφέρεται ως συνεργαζόμενο. Και πως διαμορφώνεται το cashback 1-15%; Ανάλογα το ποσό της αγοράς; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, spirios1992 είπε

Η εγγύηση δηλαδη δεν καλυπτει αγορές από banggood; Το banggood αναφέρεται ως συνεργαζόμενο. Και πως διαμορφώνεται το cashback 1-15%; Ανάλογα το ποσό της αγοράς; 

Η εγγύηση αφορά αγορές που έγιναν εντός Ευρώπης ηλεκτρονικά ή με την χρήση της κάρτας.

Το cashback είναι διαφορετικό για κάθε κατάστημα, παράδειγμα στο banggood δίνουν 8%

spacer.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γράφτηκα κι εγώ. μου φαίνεται καλή φάση για 12€/έτος. Αγορές κάνω εξάλλου από gearbest, baggood και τα λοιπά... οπότε μόνο από αυτές τις αγορές θα τα πάρω πίσω τα 12€. Βάλε και την εξτρά εγγύηση. Ηλεκτρονικά αγοράζω κάθε χρόνο (από ελλάδα), δε θα με χάλαγε 1 έτος παραπάνω εγγύηση. 

Θεωρητικά αξίζει, θα δούμε και στην πράξη πως θα τα πάει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβα τι γίνεται με την εγγύηση... Παράδειγμα.. αγοράζω ένα κινητό τηλ iPhone από public / Γερμανό κοκ και πληρώνω με την κάρτα zen. Η συσκευή έχει 2 έτη εγγύηση. Η zen λέει ότι δίνει +1, εάν σταματήσει να λειτουργεί (όχι από πτώση κλπ) ή αν σας μπερδεύω όπου κινητό τηλέφωνο μια tv ή πλυντήριο τι θα μου προσφέρουν αυτοί; Θα μου φτιάξουν την συσκευή δια μέσου της αντιπροσωπείας; Ή επιστρέφουν χρήματα μέσω κάποιας ασφαλιστικής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, greekparot είπε

Δεν κατάλαβα τι γίνεται με την εγγύηση... Παράδειγμα.. αγοράζω ένα κινητό τηλ iPhone από public / Γερμανό κοκ και πληρώνω με την κάρτα zen. Η συσκευή έχει 2 έτη εγγύηση. Η zen λέει ότι δίνει +1, εάν σταματήσει να λειτουργεί (όχι από πτώση κλπ) ή αν σας μπερδεύω όπου κινητό τηλέφωνο μια tv ή πλυντήριο τι θα μου προσφέρουν αυτοί; Θα μου φτιάξουν την συσκευή δια μέσου της αντιπροσωπείας; Ή επιστρέφουν χρήματα μέσω κάποιας ασφαλιστικής;

σου παρέχουν άλλον έναν χρόνο εγγύηση οπότε πας στα 3. Τώρα τι ακριβώς καλύπτει αυτή η εγγύηση.... Να πάρεις πίσω χρήματα το θεωρώ από απίθανο ως απίθανο. Και απ ότι κατάλαβα το μέγιστο είναι 3 χρόνια. Δηλαδή αν κάποια συσκευή δίνει 3 χρόνια εγγύηση (δεν ξέρω αν υπάρχει), η zen δε σου παρέχει κάτι άλλο. Τώρα τι γίνεται με συσκευές που παρέχουν 1 χρόνο εγγύηση.  Στον 2ο χρόνο αν χρειαστείς κάτι πλακώνεσαι με το κατάστημα για το 2ο έτος ή απευθύνεσαι στη zen?

Επίσης όλα αυτά θα μας απασχολήσουν σε 2 χρόνια από τώρα και μέχρι τότε δε ξέρεις τι θα γίνει...... κι αν υπάρχουν ακόμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση. Κάτι άλλο εχθές πήγα να κάνω εγγραφή όπου χρησιμοποίησα και το παραπάνω κουπόνι για τις 120 ημέρες. Έβγαλα ταυτότητα εμπρός πίσω καθώς κ σελφι φωτογραφία όπως ζητούσε το app και δεν μου έδωσε έγκριση. Με έστελνε μετά σε chat να μιλήσω αλλά ήταν πολύ αργά το βράδυ και το άφησα. Μήπως δέχονται μόνο διαβατήριο από Ελλάδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, greekparot είπε

Δεν κατάλαβα τι γίνεται με την εγγύηση... Παράδειγμα.. αγοράζω ένα κινητό τηλ iPhone από public / Γερμανό κοκ και πληρώνω με την κάρτα zen. Η συσκευή έχει 2 έτη εγγύηση. Η zen λέει ότι δίνει +1, εάν σταματήσει να λειτουργεί (όχι από πτώση κλπ) ή αν σας μπερδεύω όπου κινητό τηλέφωνο μια tv ή πλυντήριο τι θα μου προσφέρουν αυτοί; Θα μου φτιάξουν την συσκευή δια μέσου της αντιπροσωπείας; Ή επιστρέφουν χρήματα μέσω κάποιας ασφαλιστικής;

Κάνεις claim στην ΑΧΑ ασφαλιστική και σου λένε σε πιο service center θα στείλεις το προϊόν. Τώρα εάν είναι λευκή συσκευή με βάρος είτε στέλνουν τεχνικό, είτε τους λες εσύ τι σου είπε ο τεχνικός που εσύ κάλεσες. 
Εάν το προϊόν επισκευάζεται καλώς, διαφορετικά σου δίνουν όμοιο ή παραπλήσιο ίδιας τιμής εάν το αρχικό έχει καταργηθεί. 

Πάντως εχτές που δοκίμασα να πάρω τηλέφωνο στον ελληνικό αριθμό που δίνουν για claim, μιλούσαν στα αγγλικά. Οπότε υποθέτω μιλάς με εξωτερικό και όχι με το ελληνικό παράρτημα της AXA. Μπορείς βέβαια να στείλεις και email.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους δεν το ξέρουν υπάρχουν και πιστωτικές κάρτες ελληνικών τραπεζών που προσφέρουν τέτοια προγράμματα (συγκεκριμένα διπλασιασμός της εγγύησης, ασφάλεια κλοπής για 6 μήνες κ.ά.). Για παράδειγμα η Alpha έχει κάποιες κάρτες με αυτές τις παροχές. Και πιθανότατα αν κάνετε αρκετή χρήση των καρτών να γλιτώνετε την ετήσια συνδρομή (αυτό ίσχυε σίγουρα για κάρτες που εκδόθηκαν τα περασμένα χρόνια, δεν ξέρω αν ισχύει και για νέες εκδόσεις, ό,τι γράφει η σύμβαση που υπογράφετε).

Έχω τέτοια κάρτα εδώ και περίπου 10 χρόνια και έκανα μια φορά χρήση της ασφάλειας κλοπής που παρέχεται επίσης μέσω της AXA. Ήταν άριστη και γρήγορη η αντιμετώπιση, ζήτησαν κάποια στοιχεία (αντίγραφο της συναλλαγής ή το statement του αντίστοιχου μήνα, δήλωση στην αστυνομία του συμβάντος, πιθανόν και κανα-δυο άλλα) και πολύ σύντομα με κάλεσαν να περάσω να παραλάβω τα χρήματα (μου έδωσαν επιταγή με το πλήρες ποσό που είχα δώσει για τη συσκευή).

Ήμουν λίγο δύσπιστος αν σε περίπτωση που γινόταν η στραβή θα με κάλυπταν. Για παράδειγμα όταν γράφτηκα στο πρόγραμμα ζήτησα να μου στείλουν τους ακριβείς όρους της ασφάλισης και με έκαναν μπαλάκι η Alpha με την AXA, χωρίς αποτέλεσμα τελικά. Το είδα ως κακό σημάδι τότε βέβαια αλλά τελικά όταν έκανα χρήση της ασφάλισης πήγαν όλα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Alpha παρέχει το πρόγραμμα που λες και στις χρεωστικές της κάρτες Alpha Bonus (αυτές που εχουν συνδρομή)

https://www.alpha.gr/el/idiotes/kartes/upiresies/prostasia-agoron

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Giama said:

Για όσους δεν το ξέρουν υπάρχουν και πιστωτικές κάρτες ελληνικών τραπεζών που προσφέρουν τέτοια προγράμματα (συγκεκριμένα διπλασιασμός της εγγύησης, ασφάλεια κλοπής για 6 μήνες κ.ά.). Για παράδειγμα η Alpha έχει κάποιες κάρτες με αυτές τις παροχές. Και πιθανότατα αν κάνετε αρκετή χρήση των καρτών να γλιτώνετε την ετήσια συνδρομή (αυτό ίσχυε σίγουρα για κάρτες που εκδόθηκαν τα περασμένα χρόνια, δεν ξέρω αν ισχύει και για νέες εκδόσεις, ό,τι γράφει η σύμβαση που υπογράφετε).

Έχω τέτοια κάρτα εδώ και περίπου 10 χρόνια και έκανα μια φορά χρήση της ασφάλειας κλοπής που παρέχεται επίσης μέσω της AXA. Ήταν άριστη και γρήγορη η αντιμετώπιση, ζήτησαν κάποια στοιχεία (αντίγραφο της συναλλαγής ή το statement του αντίστοιχου μήνα, δήλωση στην αστυνομία του συμβάντος, πιθανόν και κανα-δυο άλλα) και πολύ σύντομα με κάλεσαν να περάσω να παραλάβω τα χρήματα (μου έδωσαν επιταγή με το πλήρες ποσό που είχα δώσει για τη συσκευή).

Ήμουν λίγο δύσπιστος αν σε περίπτωση που γινόταν η στραβή θα με κάλυπταν. Για παράδειγμα όταν γράφτηκα στο πρόγραμμα ζήτησα να μου στείλουν τους ακριβείς όρους της ασφάλισης και με έκαναν μπαλάκι η Alpha με την AXA, χωρίς αποτέλεσμα τελικά. Το είδα ως κακό σημάδι τότε βέβαια αλλά τελικά όταν έκανα χρήση της ασφάλισης πήγαν όλα καλά.

Βασικά όλες οι τράπεζες έχουν τέτοια προγράμματα ειδικά για κλοπή. Στα προγράμματα με εγγύηση περιορίζονται μόνο σε καταστήματα και αγορές εντός Ελλάδας και είναι πιο ακριβά ή με συνδρομή σε premium κάρτες.

Στην Πειραιώς για παράδειγμα κάνει 25 ευρώ το χρόνο η κάλυψη για κλοπή, αλλά με 29 ευρώ αγοράζεις το revolut plus που σου δίνει μεγαλύτερη ασφάλεια +0.3% επιτόκιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα στο chat μαζί τους κ τους εξήγησα ότι το app δεν έκανε αποδεκτή την ταυτότητα.

Μου έστειλαν εκ νέου link το πάτησα έβγαλα πάλι φωτογραφίες την ταυτότητα και σελφι και έβγαλε πάλι αποτυχία.

Ξανά μίλησα μαζί τους πριν λίγο και μου είπαν το κοιτάνε και θα μου στείλουν email. Αν δεν γίνει δεν θα ξανά ασχοληθώ μαζί τους, γιατί με τον ίδιο τρόπο έκανα τις προάλλες verification σε άλλη εταιρεία δια μέσου της idenfy.com (ίδιο λινκ έστειλε κ η zen) και έγινε αμέσως η επιβεβαίωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...