Προς το περιεχόμενο

Aποζημίωση 25.000 λιρών καλείται να καταβάλει άντρας για αρνητική αξιολόγηση μέσω TrustPilot


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 103
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω παντως σε ενδεχομενη αξιολογηση απο δω και μπρος, θα εγραφα πολυ απλα οτι "η ικανοποιηση μου αν εκφραστει μπορει να μου στοιχίσει ενα ποσο που δεν μπορω να πληρωσω".

 

Στα δικα μας, με εχουν απειλησει για αρνητικο σχολιο παροτι ειχα απολυτο δικιο, και οταν εβαλα τη δικηγορο μου να τους καλεσει, εκαναν την επιστροφη χρηματων (την οποια εταζαν αν κατεβαζα την αξιολογηση) μεσα σε 20΄... (τα ειδα φυσικα μετα απο κατι μερες, αλλα αυτο ειχε να κανει με την τραπεζα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Upogeios είπε

Εγω παντως σε ενδεχομενη αξιολογηση απο δω και μπρος, θα εγραφα πολυ απλα οτι "η ικανοποιηση μου αν εκφραστει μπορει να μου στοιχίσει ενα ποσο που δεν μπορω να πληρωσω".

 

Στα δικα μας, με εχουν απειλησει για αρνητικο σχολιο παροτι ειχα απολυτο δικιο, και οταν εβαλα τη δικηγορο μου να τους καλεσει, εκαναν την επιστροφη χρηματων (την οποια εταζαν αν κατεβαζα την αξιολογηση) μεσα σε 20΄... (τα ειδα φυσικα μετα απο κατι μερες, αλλα αυτο ειχε να κανει με την τραπεζα)

Κατά τα άλλα οι δικηγόροι είναι απατεώνες και ου μπλέξεις και ο κόσμος είναι όμορφος, αγγελικά πλασμένος, γεμάτος λουλούδια ντε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Και κάποιοι από αυτούς που κατηγορείς με τόση λαϊκιστική άγνοια, σε βοηθήσαν εγκάρδια να φτιάξεις το σπίτι σου που κάηκε. Εμ στερνή μου γνώση που λέγαν οι παλιοί...

Τι σχεση εχει η βοηθεια σε εναν συνανθρωπο και σε ευχαριστω ειτε βοηθησες ειτε οχι με το τι γνωμη εχει αυτος για ενα επαγγελμα ενα χομπυ κλπ.

Το σωστο θα ηταν να προσπαθησεις να μου αλλαξεις αποψη με επιχειρηματα η ακομα καλυτερα για να μην χαλασεις την ζαχαρενια σου να αφησεις τον καθενα να πιστευει οτι πιστευει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LLLEFTERIS είπε

Τι σχεση εχει η βοηθεια σε εναν συνανθρωπο και σε ευχαριστω ειτε βοηθησες ειτε οχι με το τι γνωμη εχει αυτος για ενα επαγγελμα ενα χομπυ κλπ.

Το σωστο θα ηταν να προσπαθησεις να μου αλλαξεις αποψη με επιχειρηματα η ακομα καλυτερα για να μην χαλασεις την ζαχαρενια σου να αφησεις τον καθενα να πιστευει οτι πιστευει.

Προτιμώ τη ζαχαρένια μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Κατά τα άλλα οι δικηγόροι είναι απατεώνες και ου μπλέξεις και ο κόσμος είναι όμορφος, αγγελικά πλασμένος, γεμάτος λουλούδια ντε...

Δε σε καταλαβα, αλλα δε πειραζει κιολας! Εγω σχολιαζω το συτημα με τις αξιολογήσεις! Οταν εισαι ανοικτος σε τετοια πραγματα, δε γινεται να θες μονο τα θετικα, γινεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

Ελα την γλίτωσε ο παλίκαρος.

https://www.money.co.uk/guides/in-debt-whats-the-worst-that-can-happen.htm 

Βεβαια αν είχε πάει στο δικαστήριο να υποστηρίξει την υποθεση του ίσως να μην είχαμε θέμα σήμερα να συζητάμε!

ίσως να έγινε και για διαφήμισή 😀

και πιο πολυ αυτοί που το έστησαν την ιστορία πρέπει να πάνε φυλακή πάρα αυτός που καταδικάστηκε😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mερικά αρθρα για την υπόθεση 

https://inforrm.org/2021/02/04/case-law-summerfield-browne-ltd-v-waymouth-solicitors-win-25000-damages-over-defamatory-online-review-mike-dodd/

https://www.nelsonslaw.co.uk/summerfield-browne-waymouth/

https://www.lawgazette.co.uk/news/disgruntled-client-ordered-to-pay-25000-damages-for-libellous-review/5107081.article

32 λεπτά πριν, ziaba είπε

ίσως να έγινε και για διαφήμισή 😀

και πιο πολυ αυτοί που το έστησαν την ιστορία πρέπει να πάνε φυλακή πάρα αυτός που καταδικάστηκε😄

Μπορεί.

 

Να πούμε και καλή διαμονή στον κύριο που κάνει διακοπες στην Σουηδία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Για το 2ο άρθρο, έτσι όπως κλείνει στο τέλος, σαν γνήσια Ελληνίδα, είπα από μέσα μου "βρε άντε και γμσ" 😂

Ναι ήταν άκομψη η κριτική που άφησε, αλλά η δικηγορική εταιρεία είναι πολύ πιο άθλια που το κυνήγησε έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, mary είπε

Για το 2ο άρθρο, έτσι όπως κλείνει στο τέλος, σαν γνήσια Ελληνίδα, είπα από μέσα μου "βρε άντε και γμσ" 😂

Ναι ήταν άκομψη η κριτική που άφησε, αλλά η δικηγορική εταιρεία είναι πολύ πιο άθλια που το κυνήγησε έτσι.

Δηλαδή  αν έλεγαν το ίδιο για την εργασία σου δεν θα σε ένοιαζε;Θα το άφηνες έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δυστυχώς πάρα πολλοί δεν αντιλαμβάνονται το πόσο εύκολο είναι να βρεθούν κατηγορούμενοι για συκοφαντική δυσφήμιση.

Κι όχι μόνο δεν το αντιλαμβάνονται, αλλά γράφουν και ασυναρτησίες περί φίμωσης και "δικαιώματος στη δημοκρατική έκφραση" και τα λοιπά.

Βέβαια, τη στιγμή που αδυνατούν να συλλάβουν τον κίνδυνο που διατρέχουν οι ίδιοι αν χαρακτηρίσουν "απατεώνα", "λαμόγιο" ή "απόβρασμα" κάποιον, είναι μάλλον ουτοπικό να έχει κανείς την προσδοκία να αντιληφθούν πως, με τη συμπεριφορά αυτή, ενδέχεται να μπλέξουν και το χώρο που τους φιλοξενεί.

Τα "δεν φοβάμαι", "γνώμη μου", "μας λογοκρίνετε" (που γράφουν και επικροτούν με θετικές μέλη τα οποία έχουν αποδεχτεί κάποιους όρους κατά την εγγραφή τους στο insomnia), όμως, και λοιποί νεοελληνικοί παλληκαρισμοί, διαρκούν μέχρι τη στιγμή που θα χτυπήσει το κουδούνι δικαστικός επιμελητής να επιδώσει το εξώδικο, οπότε τότε εντελώς συμπτωματικά και καταφανώς ασύνδετα με την επίδοση του εξωδίκου, μας πλακώνουν στα προσωπικά μηνύματα και τις αναφορές "σβήστε το ρε παιδιά, μια κουβέντα γράψαμε, αμαρτία να με τρέχουν".

Κι είναι πραγματικά κρίμα που από τα κεντρικά δεν μας επιτρέπουν να δημοσιοποιούμε κάτι τέτοια περιστατικά νεοελληνικής μαγκιάς, γιατί θεωρώ πως θα ήταν άκρως διδακτικά για όλους.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι, το θέμα ήταν η συκοφαντική δυσφήμηση και όχι η αρνητική αξιολόγηση. 
Πρεπει να καταλάβουν ορισμένοι και στην Ελλάδα, πως πίσω από έναν υπολογιστή..δε μπορείς να προσβάλεις/συκοφαντείς/δυσφημείς δημόσια. 
Η αλαζονική νοοτροπία..τσουτσουριασα από το φόβο, έρχεται σε αντίθεση όταν ενημερωθεί για μήνυση ή αγωγή. 
Και για όσους γνωρίζουν το νομικό πλαίσιο, δεν είναι καθόλου δύσκολο να προστατέψουν την τιμή και την υπόληψη τους. Η ip φαίνεται.. Οποτε είναι καλό να προσέχουμε και κυριως να σεβόμαστε. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Δηλαδή  αν έλεγαν το ίδιο για την εργασία σου δεν θα σε ένοιαζε;Θα το άφηνες έτσι;

Σίγουρα θα με ένοιαζε αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα συνιστούσα κανέναν να το κυνηγήσει δικαστικώς.

Για αρχή θα ρωτούσα συναδέλφους αν ισχύει και θα προσπαθούσα να διορθώσω το λάθος. Αν πχ συνέβαινε κάτι τέτοιο θα του έλεγα έλα, να δω εγώ την υπόθεση σου και να την αναλάβω χωρίς κόστος. Αν ήμουν δικηγόρος. Με απώτερο στόχο στο τέλος να τον πείσω να αλλάξει την κριτική.

@Snoob

Θεωρώ ότι πιο πολύ βλάπτει την ίδια εταιρία έτσι όπως αντέδρασε. Θα μπορούσε να το διαχειριστεί πολύ πιο απλά. Έτσι είναι πολύ εκδικητικό και δεν συνάδει με επαγγελματική συμπεριφορά.

Επεξ/σία από mary
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...