Προς το περιεχόμενο

Το VLC 4.0 έρχεται με ανανεωμένη εμφάνιση


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δοκιμαστε bullshit player ή επισημως: BSPlayer free version απο Ισπανια μερια. Κανει τα παντα και σας κατεβαζει τον ελληνικο σωστο υποτιτλο απευθειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jack124 είπε

Και εγώ αντιμετωπίζω κάποια θέματα, όπως κάποιες φορές μόλις πατήσεις play μετά από παύση κάνει pixels για λίγα δευτερόλεπτα και μου το έχουν πει και άλλη με ορισμένες κάρτες γραφικών nvidia. Βέβαια μπορεί να φταίνε και οι drivers της nvidia

Εχθες ακριβως εψαχνα το ιδιο προβλημα στο ιντερνετ και μολις ειδα εδω το αρθρο ειπα μηπως θα το σχολιαζε κανεις αλλα λεω αποκλειεται!

Απο τα χθεσινα ευρηματα ειδα οτι φταιει καποιο buffer που εχει το vlc στα 0.3 second.Ειδικος δεν ειμαι παραπανω δεν ξερω δυστυχως,αν θες να το ψαξεις εμπρος!Μπορει να βρεις λυση :P

Επεξ/σία από Turbani
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, nickmanak είπε

Δοκιμαστε bullshit player ή επισημως: BSPlayer free version απο Ισπανια μερια. Κανει τα παντα και σας κατεβαζει τον ελληνικο σωστο υποτιτλο απευθειας.

Σε πια έκδοση είσαι στο bsplayer;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θυμαμαι μια φορα και ενα καιρο πισω στο 2002 που καποια βιντεο περιεργα ηταν σαν mp3 αντι για το συνιθισμενο avi. μονο που ειχαν 4 αντι για 3 και τοτε το μονο προγραμμα που τα επαιζε ηταν ενα κοκκινο λινουξοιδες πανασχημο προγραμμα που δεν το ηξερε ουτε η μανα του. επισης ηταν το μονο που μπορουσε να παιξει κατι αλλα περιεργα βιντεο που ειχαν 2 (!) audio tracks

μετα απο χρονια μπλεξιματος να εγκαθιστας 20 codecs σε καθε format καποια μερα αποφασισα να τα ξεφορτωθω ολα και να εχω αυτο

αρνητικα

ειναι ασχημο

ειναι λινουξοειδες στη χρηση και στα μενου

δεν μπορει 10bit και 12bit  (αναγκαστικα βαζεις mpc-be)

εχει προβλημα με 5.1 σε eac3

εχει προβλημα με μενου bluray

επισης γιατ το  πο$#(ο playlists media library

θετικα

ειναι το στανταρ για υπολογιστες και κινητα

 

 

 

Επεξ/σία από dieksodo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναμφίβολα από τους καλύτερους αλλά όχι ο καλύτερος,προσωπικά τον έχω αντικατάσταση με τον potplayer εδώ και χρόνια που όντως παίζει τα πάντα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ξέρω αυτό που λένε "ότι είναι δωρεάν εσύ είσαι το προϊόν " και όλες αυτές οι μιπες αλλα αναρωτιέμαι ,πως έρχονται εσοδα απο ενα τέτοιο δωρεαν πρόγραμμά πχ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το vlc δεν είναι απλά ένας player.

Το εντυπωσιακό του 4 είναι η δυνατότητα που θα έχει να εκτελεστεί πιο εύκολα μέσα σε μια ιστοσελίδα χρησιμοποιώντας γλώσσες προγραμματισμού Webassembly και Javascript.

Ουσιαστικά είναι μεγάλη σφαλιάρα για τη MPEG-LA.

Θα δίνει τη δυνατότητα σε ένα browser να παίζει ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

Τώρα δεν είναι κάτι τέτοιο εφικτό, πχ μόνο ο Safari μπορεί να παίξει HEVC.

Κάτι τέτοιο θα απογειώσει και τις δυνατότητες του Plex, του Emby, του Jellyfin, θα μπορούν αν "καλέσουν" το vlc να παίζουν τα πάντα χωρίς transcoding.

Επίσης θα κάνουν και νέα βάση μεταδεδομένων.

Μετά την εξαγορά του TVDB και τη στροφή του σε συνδρομητικό (δεν είμαι κατά των συνδρομών αλλά τα μεταδεδομένα του TVDB είναι από προσθήκες του κόσμου, δεν είναι δικά τους για τα κάνουν monetization), μια εναλλακτική για το TMDB χρειάζεται.

Μπράβο VLC, συνέχισε έτσι 😀

2 ώρες πριν, vortex365 είπε

Καλά ξέρω αυτό που λένε "ότι είναι δωρεάν εσύ είσαι το προϊόν " και όλες αυτές οι μιπες αλλα αναρωτιέμαι ,πως έρχονται εσοδα απο ενα τέτοιο δωρεαν πρόγραμμά πχ ?

Η VideoLAN είναι non profit οργανισμός, δεν είναι for-profit corporation.

Οι προγραμματιστές του δεν πληρώνονται από τη VideoLAN, είναι εθελοντές που αφιερώνουν τον ελεύθερο τους χρόνο για την ανάπτυξη του.

Άλλες είναι οι "κανονικές" τους δουλειές, για αυτό και δεν υπάρχει κάποιο χρονοδιάγραμμα για την ανάπτυξη του.

Επίσης στηρίζονται σε δωρεές, για να πληρώσουν servers κλπ.

Ναι υπάρχει κόσμος που κάνει donations σε non profit οργανισμούς, μη σου κάνει εντύπωση αυτό.

Επεξ/σία από aypnia
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Exoskeletor είπε

Αν το νεο VLC κατεβαζει υποτιτλους ευκολα και γρηγορα τοτε θα ξεφυγει πολυ ασχημα

Και το παλιό το κάνει με το VLSub plugin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

potplayer+madvr+reclock+lav filters+xysubfilter ειναι ο συνδυασμος που χρησιμοποιω, δινει εξαιρετικη ποιοτητα εικονας και υποτιτλων.

o potplayer ειναι ο πιο configurable player που υπαρχει (ο zoom player ισως πιο πολυ, αλλα δεν ειναι δωρεαν), ενω υποστηριζει ξεχωριστα profiles που ειναι imho και το δυνατοτερο του χαρτι. πχ μπορεις να εχεις ενα προφιλ για να παιζεις βιντεο με post-process filters και ενα αλλο για να κανεις passthrough τον ηχο στον ενισχυτη σου.

για performance θα προτεινα τον mpc-be με τα internal filters του, η τον smplayer ο οποιος χρησιμοποιει δυο media player engines, τον mpv και τον mplayer. αν εχετε παλιο συστημα, netbook, laptop, κτλ, η τραβατε ζορι με 4K/60FPS videos, βαλτε εναν απο τους δυο.

o VLC ειναι καλος και ελαφρυς, παιζει video formats που μπορει να μην παιξουν οι αλλοι players, φορτωνει dvd/bluray με menu,  ενω εχει την δυνατοτητα για streaming με ενα απλο command line. ειναι ετοιμη out of the box λυση που τρεχει αμεσως και απροβληματιστα, ειναι ισως και ο λογος που ειναι ο πιο δημοφιλης player. απλως δεν ειναι τοσο παραμετροποιησιμος οσο οι αλλοι players.

επσης αξια αναφορας ειναι οι gom player, bsplayer και zoom player. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/2/2021 στις 9:12 ΜΜ, Le Perv είπε

Ειναι γνωστο απο χρονια οτι ο VLC το μονο καλο που εχει ειναι οτι παιζει τα παντα.
Κατα τα αλλα ταχυτητα και ποιοτητα αναπαραγωγης..... χeσe μεσα.

Τωρα γιατι εχει τοσο φανατικο κοινο που πινει νερο στο ονομα του... ειναι να απορεις.

Y.Γ. θα φαω κραξιμο απο μερικους. Δεν πειραζει. Καλο να ακουγεται κι η αντιθετη αποψη.

O VLC είναι cross-platform player και σέρνει ένα σωρό Qt Libraries μαζί του, οπότε στο start-up προφανώς και δεν θα είναι τόσο γρήγορος όσο ένα απλό UI πάνω από το DirectShow (βλεπε MPC-HC).

Στο playback performance δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα, τα ίδια open-source codecs έχει με τους υπολοίπους. Παλιότερα είχε θέματα μη-υποστήριξης DXVA και single-threaded codecs, πλέον όχι. Για "ποιότητα" επίσης δεν ξέρω τι εννοείς, πάλι τα ίδια open-source codecs με τους υπόλοιπους έχει.

 

Στις 15/2/2021 στις 8:32 ΜΜ, Hetfield είπε

Σε Windows παιζω μπαλα με MPCx64 και σε MacOS με IINA. 

Ο VLC εχει ακομα πολυ δρομο να διανυσει μεχρι να φανει ανταξιος.

 

Στις 15/2/2021 στις 8:29 ΜΜ, PCharon είπε

Δυστυχώς ακόμα και στη τελευταία έκδοση έχω αντιμετωπίσει θέματα performance σε βίντεο 60fps, θέματα απόδοσης σε downsize 4Κ βίντεο και θέματα με απόδοση χρωμάτων από 10bit και κανένα από τα θέματα δεν λύνεται ικανοποιητικά.

Οπότε έχω παραμείνει με MPC x64 (+ madVR που έχει άψογο performance και ψαγμένο setup ώστε να βλέπεις πανέμορφη και πεντακάθαρη εικόνα θυμίζοντας image processing ακριβών τηλεοράσεων).

Προφανώς δεν λέτε τον επίσημο MPC-HC που έχει να δει release από το 2017, έτσι;

Οπότε, ποιόν εννοείται; 
- Το doom9 fork του MPC-HC;
- Τον MPC-BE;
- Κάτι άλλο;

Επεξ/σία από kurkosdr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, johnnieinlab είπε

Και το παλιό το κάνει με το VLSub plugin

Χαλια ειναι αυτο το πρόσθετο. Να το κάνει οπως το bs player ειναι το θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...