Προς το περιεχόμενο

intel 10400 oc?


bekerel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα στο forum

ειμαι στο λιγο πριν να αναβαθμηστω και εγω στον εν λογο επεξεργαστη

ερχομενος λοιπον απο ενα x58 mb οπου το oc γινεται με αυξηση του bclk η ερωτηση ειναι η εξης:

μπορεις να κλοκαρεις αυτη τη σειρα επεξεργαστων αυξανοντας το bclk?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι , ο συγκεκριμένος επεξεργαστής θα μπορούσε να πάει ψηλά αλλά το 103 είναι το όριο σου γιατί τα υπολοιπα υποσυτήματα της μητρικής θα είναι ασταθή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

ναι , ο συγκεκριμένος επεξεργαστής θα μπορούσε να πάει ψηλά αλλά το 103 είναι το όριο σου γιατί τα υπολοιπα υποσυτήματα της μητρικής θα είναι ασταθή

ποσο ειναι το default?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις δοκιμασει στην πραξη να πας παραπανω ή μιλαμε θεωρητικα?

γιατι οπως ανεφερα πιο πανω εχω x58 οπου το bckl ειναι 133 και εφτασε stable στο 199 στο δικο μου mb.

βεβαια μου πηρε αρκετες βδομαδες μεχρι να γινει αυτο δλδ να ειναι stable 24/7.

δεν εχω ιδεα τι ρυθμησεις εχει ενα καινουριο mb και γιαυτο ρωταω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Δηλαδή ΔΕΝ ανεβαίνουν οι κλειδωμένοι. Μιλάμε για 100Mhz και αν.

ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις

αν κανω λαθος διορθωσε με

κλειδωμενοι ειναι στο multiplier οποτε το bckl δεν εχει σχεσει με αυτο.

ο 950 και ο χ5650 που επεξα μια χαρα κλοκαριστικαν χωρις κανενα προβλημα παρολο που ειναι <<κλειδωμενοι>>

και οπως βλεπω και στην υπογραφη σου εχεις εναν  X5470 ο οποιος αν δεν κανω λαθος ειναι κλειδωμενο το multiplier.

παρολα αυτο τον εχεις στα 4,5.

και η ερωτηση μου ειναι εαν στην πραξη εχει κανει καποιος καποια αποπειρα και τι αποτελεσμα εχει παρει και οχι θεωρητικα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντήθηκε, ΔΕΝ ανεβαίνει πάνω απο 103 γιατί είναι όλα πάνω στο pci express bus άρα δεν ανεβαίνει ανεξαρτητα όπως παλιά.

Δηαλδή είναι κλειδωμένοι και δεν ανεβαίνουν με τίποτα. Πας σε 10600Κ ή σε 3600-5600.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι 102.9 ανεβαινει, αλλιως δεν μπουταρει. Με το που τον πηρα στα χερια μου ηταν το πρωτο πραγμα που εκανα. Μερικοι τον εχουν παει στα 4.4 απο οτι ειδα στο cpu-z, προσωπικα, σαν αρκετα παλιος οβερκλοκερ, δεν ασχοληθηκα. Εκανα ενα απλο 102.9 και xmp στις μνημες κοντα 3570κατι εφτασαν, ενα τεστ σινε που πηρε και κοντα 100πτς και το αφησα.. κλειδωμενο ειναι, μην ασχολεισαι. Αυτος ο επεξεργαστης ειναι φτιαγμενος για να κανει τη δουλεια του στα λεφτα που ειναι, και την κανει αψογα, αν θελεις να πειραματιστεις παρε κατι αλλο.

 

Δεν ξερω μονο οι μνημες ποσο ψηλα μπορει να πανε, και αν εχει να κανει με το κιτακι του καθενος, αν τις ανεβασε κανεις πανω απο 3600 ας μας πει..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...