Προς το περιεχόμενο

Αγορά monitor 27" 1440p


phanispal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφού (μάλλον) μας άφησε η U2711, ψάχνω αντικαταστάτη.

Θέλω μόνο 2560*1440, το 1080p είναι πολύ λίγο για 27 ίντσες, και το 4Κ είναι too much. Θεωρώ τις 27 ίντσες και το 1440p ως sweet spot.

VGA αυτή τη στιγμή είναι μια 1080 Ti, η οποία θα αλλαχτεί μόνο αν καεί. Και τότε θα μπει είτε AMD, είτε nVidia, όποια συμφέρει την τσέπη μου.

Gaming >60Hz δε με απασχολεί. Βέβαια έχω την εντύπωση ότι με FreeSync/G-Sync δεν είναι απαραίτητο να πιάσεις 144/165Hz κ.λπ. για να μην έχεις θέματα, δηλαδή ακόμα και τα 50Hz με FreeSync είναι καλύτερα από τα «συμβατικά» 50Hz. Αν κάνω λάθος διορθώστε με. Αλλά και απλή 60Hz να είναι δε με ενοχλεί.

Panel φαντάζομαι IPS, παρόλα τα θεματάκια με IPS glow κ.λπ..

Budget όσο πιο χαμηλό γίνεται, εννοώντας ότι τα 400€+ είναι πολλά τη δεδομένη φάση, έδωσα 700€ μια φορά για τη Dell, δεν ψήνομαι να ξεφύγω πάλι. Όχι όμως και την απολύτως φθηνότερη, ένα αξιοπρεπές monitor ψάχνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, phanispal είπε

Αφού (μάλλον) μας άφησε η U2711, ψάχνω αντικαταστάτη.

Θέλω μόνο 2560*1440, το 1080p είναι πολύ λίγο για 27 ίντσες, και το 4Κ είναι too much. Θεωρώ τις 27 ίντσες και το 1440p ως sweet spot.

VGA αυτή τη στιγμή είναι μια 1080 Ti, η οποία θα αλλαχτεί μόνο αν καεί. Και τότε θα μπει είτε AMD, είτε nVidia, όποια συμφέρει την τσέπη μου.

Gaming >60Hz δε με απασχολεί. Βέβαια έχω την εντύπωση ότι με FreeSync/G-Sync δεν είναι απαραίτητο να πιάσεις 144/165Hz κ.λπ. για να μην έχεις θέματα, δηλαδή ακόμα και τα 50Hz με FreeSync είναι καλύτερα από τα «συμβατικά» 50Hz. Αν κάνω λάθος διορθώστε με. Αλλά και απλή 60Hz να είναι δε με ενοχλεί.

Panel φαντάζομαι IPS, παρόλα τα θεματάκια με IPS glow κ.λπ..

Budget όσο πιο χαμηλό γίνεται, εννοώντας ότι τα 400€+ είναι πολλά τη δεδομένη φάση, έδωσα 700€ μια φορά για τη Dell, δεν ψήνομαι να ξεφύγω πάλι. Όχι όμως και την απολύτως φθηνότερη, ένα αξιοπρεπές monitor ψάχνω.

Σωστα οσα λες για αναλυση στις 27 ιντσες και freesync. Αφου ειχες ηδη dell οριστε μια προταση 75hz/freesync(ρυθμιζομενο υψος). https://www.skroutz.gr/s/24772523/Dell-S2721DS-Monitor-27-QHD.html

Επεξ/σία από niko13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστώ. Φαντάζομαι το FreeSync παίζει αποκλειστικά με AMD, σωστά;

Με nVidia θα είναι σα να έχω συμβατικό monitor, έτσι;

Άλλη επιλογή υπάρχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι θα έχεις G-Sync με NVIDIA. Υπάρχει και αυτή η πρόταση η οποία είναι αρκετά τίμια για τα λεφτά της.

https://www.plaisio.gr/pc-perifereiaka/othones/oles-oi-othones/turbo-x-monitor-27-nemesis-nc27qgh-gaming-curved-hdr_3363759

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

G-Sync θα έχεις με οποιοδήποτε freesync monitor, απλά αν δεν είναι επίσημα G-Sync compatible ενδέχεται να έχεις θέματα όπως flickering.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

OK, να φανταστώ ότι μπορώ να ορίσω εγώ αν θέλω G-Sync ή όχι από κάποια ρύθμιση, οπότε σε περίπτωση που πέσω σε μη compatible να μην έχω θέματα;

Λίστα με τα officially compatible παίζει;

Επεξ/σία από phanispal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, phanispal είπε

OK, να φανταστώ ότι μπορώ να ορίσω εγώ αν θέλω G-Sync ή όχι από κάποια ρύθμιση, οπότε σε περίπτωση που πέσω σε μη compatible να μην έχω θέματα;

Λίστα με τα officially compatible παίζει;

Ναι μπορείς να το ενεργοποιείς/απενεργοποιείς όποτε θες.

Λίστα επίσημη έχει η NVIDIA.

https://www.nvidia.com/en-us/geforce/products/g-sync-monitors/specs/

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, phanispal είπε

Σ' ευχαριστώ. Φαντάζομαι το FreeSync παίζει αποκλειστικά με AMD, σωστά;

Με nVidia θα είναι σα να έχω συμβατικό monitor, έτσι;

Άλλη επιλογή υπάρχει;

Οπως σου ειπαν κ τα παιδια θα εχεις gsync, το εχουν ενεργοποιησει για gtx10series k πανω.Eγω ετσι ειμαι χρονια τωρα, χωρις προβληματα (nvidia gpu, freesync monitor). Αν θες ομως gsync δες την lg που αναφερθηκε παραπανω.. Απλα ειναι high end monitor k εγω καταλαβα πως ηθελες κατι πιο συμβατικο😁

Επεξ/σία από niko13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Thresh είπε

Δύσκολο, αλλά αν είναι μεγάλη η διαφορά με τις φθηνότερες να το εξετάσω σαν ενδεχόμενο.

11 λεπτά πριν, niko13 είπε

Οπως σου ειπαν κ τα παιδια θα εχεις gsync, το εχουν ενεργοποιησει για gtx10series k πανω.Eγω ετσι ειμαι χρονια τωρα, χωρις προβληματα (nvidia gpu, freesync monitor). Αν θες ομως gsync δες την lg που αναφερθηκε παραπανω.. Απλα ειναι high end monitor k εγω καταλαβα πως ηθελες κατι πιο συμβατικο😁

Λίγο δύσκολο να πρόκειται για high end μοντέλο σε αυτά τα χρήματα νομίζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, phanispal είπε

Δύσκολο, αλλά αν είναι μεγάλη η διαφορά με τις φθηνότερες να το εξετάσω σαν ενδεχόμενο.

Λίγο δύσκολο να πρόκειται για high end μοντέλο σε αυτά τα χρήματα νομίζω.

Αδερφε μου, 600 ευροπουλα ειχε οταν βγηκε το 2019, ηταν το highend monitor.δεν υπηρχε  πληθωρα γρηγορων 2k 144hz ips panel τοτε..Απλα σιγα σιγα υποχωρησε σε τιμη κ τωρα ειναι στα 400(ιστορικο χαμηλο), δες εξελιξη τιμης skroutz

Επεξ/σία από niko13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως να διϋλίζω τον κώνωπα, πάντως το review του rtings δεν το λες και διθυραμβικό. Κάνει λόγο π.χ. για πολύ φτωχό contrast ratio, μαύρο που είναι γκρι κ.λπ..

Γιατί το λέω αυτό. Όχι τόσο για το συγκεκριμένο LG, αλλά γιατί αν έχει τέτοια θέματα αυτό που θεωρείται και no brainer, τότε από τα άλλα στα 250€, για παράδειγμα τη Dell που προτάθηκε, τι να περιμένω;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, phanispal είπε

Ίσως να διϋλίζω τον κώνωπα, πάντως το review του rtings δεν το λες και διθυραμβικό. Κάνει λόγο π.χ. για πολύ φτωχό contrast ratio, μαύρο που είναι γκρι κ.λπ..

Γιατί το λέω αυτό. Όχι τόσο για το συγκεκριμένο LG, αλλά γιατί αν έχει τέτοια θέματα αυτό που θεωρείται και no brainer, τότε από τα άλλα στα 250€, για παράδειγμα τη Dell που προτάθηκε, τι να περιμένω;

Καλα κανεις και το ψαχνεις γιατι μονιτορ δεν αλλαζουμε συχνα. Κ αν με ρωτας μακαρι να μην ειχαμε lockdown να διαλεγες κατι που εχεις δει με τα ματια σου, γιατι το μονιτορ ειναι λιγο και στο ματι του καθενος. Τωρα οσον αφορα τα μειον που αναφερεις, ειναι τα γενικα minus των ips panel (poor contrast ratio , not deep blacks).Αν θες να ριξεις μια ματια https://www.google.com/amp/s/www.techspot.com/amp/article/1788-display-tech-compared/ καταληγει πως So if you want deep blacks and high contrast ratios, you’ll need to go with something VA... Στο rtings δεν διαχωριζουν τα monitor αναλογα το panel, οποτε σε σχεση με ενα va, θα χανει. Σε ολα τα ips τα ιδια θα δεις.Να το δικο μου... Τα ιδια https://www.rtings.com/monitor/reviews/lenovo/legion-y27q-20..κ ενα αλλο πολυ καλο 1440p.ips https://www.rtings.com/monitor/reviews/dell/s2721dgf τα ιδια. Το dell που σου εστειλα στην αρχη το ειχα δει απο κοντα κ σε σχεση με το δικο μου φανηκε μια χαρα. Αλλα οπως προειπα ειναι κ στο ματι του καθενος

Επεξ/σία από niko13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...