Προς το περιεχόμενο

Custom mechanical keyboard


DEADLAZARUS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, sleepychris είπε

για μενα αυτες οι αγορες ειναι μονο για να σου φυγει η φαγουρα οτι κατι θες να αγορασεις.

κρατηστε τα φραγκα αυτα και παρτε κατι ποιοτικο, γνωμη μου.

 Οπως το 95% των αγορων μας γενικα

🤫

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα! Οχι ακριβως custom keyboard, αλλα πολυ σχετικο. Φτιαχνω εδω και ενα χρονο μια συσκευη η οποια μετατρεπει ενσυρματα πληκτρολογια σε ασυρματα

image.jpeg.7dce6f9429008a63040d1e8c93f50d9e.jpegimage.jpeg.edab1c41db2e91f1510741c3e65c041d.jpeg

Οποιος θελει να μαθει παραπανω μπορει στο σαιτ μου https://sterling-key.com/

Επισης τρεχω ενα group buy με περιορισμενη ποσοτητα, εχουν μεινει 30 τεμαχια αν θελει κανεις. https://groupgets.com/campaigns/1298/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπραβο! πολυ ωραια ιδεα! και ωραια δουλεια

για μενα δεν εχει χρησιμοτητα το kb να ειναι ασυρματο αλλα σιγουρα ενδιαφερει πολυ κοσμο εκει εξω

αληθεια απο latency πως παει ? αποτι ειδια bt και δεν ξερω ποσο καλο ειναι σε σεναρια ακροιου gaming.

Επεξ/σία από mandragoraSCR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, mandragoraSCR said:

Μπραβο! πολυ ωραια ιδεα! και ωραια δουλεια

για μενα δεν εχει χρησιμοτητα το kb να ειναι ασυρματο αλλα σιγουρα ενδιαφερει πολυ κοσμο εκει εξω

αληθεια απο latency πως παει ? αποτι ειδια bt και δεν ξερω ποσο καλο ειναι σε σεναρια ακροιου gaming.

Ευχαριστω πολυ!

Δεν εχω καποιο τρομερο εξοπλισμο για να μετρησω latency, αλλα απο τα λιγα τεστ που εχω κανει, και απο αισθηση (καθως παιζω κι εγω competitive games), δεν εχω παρατηρησει καποια παραπανω καθυστερηση. Εφοσον ειναι bluetooth βεβαια, your mileage may vary.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα , έχοντας διαβάσει τις προηγούμενες σελίδες και έχοντας ένα razer blackwidow v3 το οποίο έχει μερικούς διακόπτες μη λειτουργικούς είπα να πειραματιστώ(μαστροχαλαστής γαρ) λίγο . Ξέρω ότι από τη στιγμή που δεν είναι swappable,τα πράγματα δυσκολεύουν λίγο μιας και έχω φάει ήδη ένα ΣΚ (όσο με αφήνουν οι υποχρεώσεις) να αφαιρέσω τους χαλασμένους διακόπτες. Επειδή θα είναι πειραματόζωο θα γίνει σταδιακά . Πρώτα θέλω να αλλάξω τους διακόπτες που δεν λειτουργούν με άλλους για να δω αν ήταν θέμα των παλιών ή θέμα του πληκτρολογίου . Αν δουλέψουν , θα κάνω αλλαγή και στους υπόλοιπους και ταυτόχρονα βλέπω λύσεις όπως μονωτική , foam και κάπου είδα και ρευστή άμμο στο κάτω μέρος. Ξέρω ότι λύση θα ήταν να πάρω ένα καινούργιο σαν καλύτερη βάση για περαιτέρω βελτίωση αλλά το μικρόβιο δεν μα αφήνει . Υπάρχει καμιά πρόταση για διακόπτες , πιο ήσυχους κατά προτίμηση από τους πράσινους που έχει τώρα ή καμιά συμβουλή για τη χρήση μονωτικών και άλλων τέτοιων λύσεων. Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 07/02/2024 at 10:50, vandamme18aj said:

...ή καμιά συμβουλή για τη χρήση μονωτικών και άλλων τέτοιων λύσεων. Ευχαριστώ 

Η σχέση μου με το αγαπημένο  μου Coolermaster Masterkeys pro L white LED ίσως βαδίζει προς το τέλος της, δεν έχει τίποτα απολύτως, αλλά μου μπήκε το μικρόβιο των πληκτρολογίων και ψάχνομαι για ένα που θα μου μείνει "για πάντα¨.

Αφού λοιπόν δεν έχω και πολλά πια να χάσω, άρχισα και εγώ να το σκαλίζω. Του άλλαξα keycaps και κάπου εδώ θα σταματούσα, αλλά αποφάσισα να βάλω και "foam", τι, οι εταιρίες ξέρουν περισσότερα από τον Voodooman; Ψάχνοντας είδα ότι δεν υπάρχει ένα υλικό που να προτείνεται συνολικά από όλους, αλλά ο καθένας βάζει και κάτι διαφορετικό. Ψάχνοντας στο σπίτι, βρήκα ένα παλιό mousepad. Χμμμμ...

Γέμισα σφιχτά όλο το κενό ανάμεσα στο PCB και στο κάτω (πλαστικό) καπάκι και σε 20 λεπτά ήμουν έτοιμος. Το πληκτρολόγιο βάρυνε ακόμη περισσότερο, αλλά. Χάθηκε όλος ο "κούφιος" ήχος και δεν ακούγεται πλέον το πλαστικό, αλλά μόνο τα πλήκτρα. Η διαφορά είναι αισθητή και πλέον το ενοχλητικό που έχει απομείνει είναι ο ήχος των μεγάλων πλήκτρων, αρχίζω να ψάχνω τι μπορώ να κάνω με τα stabilizers, αν και νομίζω δεν μπορώ να κάνω και πολλά.  Mousepad λοιπόν, το προτείνω για μια δοκιμή.

Υ.Γ. Τελικά βλέπω ότι δεν είμαι και καμιά ιδιοφυΐα, ούτε ο πρώτος που το σκέφτηκε! Έχει αρκετούς στο ίντερνετ...

 

Υ.Γ. 2. Καταραμένο μικρόβιο. Δεν μου άρεσε ούτε η εσωτερική διαμόρφωση που έγινε με το mousepad, ούτε η ιδέα ότι είχα κάτι μεταχειρισμένο και ταλαιπωρημένο μέσα στο πληκτρολόγιο. Τότε σκέφτηκα ότι τα φύλλα αφρού που έχουν μέσα τα mobo/graphics cards θα μπορούσαν να κάνουν παρόμοια δουλειά.

Τελικά έκαναν καλύτερη. Αυτά τα φύλλα είναι ακόμη πιο εύκολα διαχειρίσιμα  και λόγω, πάχους και δομής, συμπιέζονται ακόμη πιο εύκολα και γεμίζουν τα κενά. ο ήχος παρέμεινε παρόμοια καλός, αλλά το αισθητικό αποτέλεσμα είναι καλύτερο.

20240301_104047.jpg

20240301_103317.jpg

20240301_104935.jpg

Επεξ/σία από Voodooman
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

- Tofu60 2.0, pc plate, Tropical Waters v2, WS Kraken
- Jris 65, pc plate, Clackbits, CXA WoB
- Mode Sonnet, pc plate, Cream Sodas, GMK Norse με novelties & Alu Rama & GMK Bento's Brass Rama

Επεξ/σία από sleepychris
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και τα τρια τα εχω lubάρει εγώ.
το καθένα ειναι κατι τελειως διαφορετικο.

επισης και στα τρια στα mods εχω ενα δικο μου frankenswitch, Full Ink.
housing απο Gateron Luciola (πρακτικα black inks) και stem απο Gateron Summertime (το μοναδικο linear με ink materal stem).


-top left: Gateron Luciola top & bottom housings: Gateron's INK material stem: POM (long pole)

-top right: Gateron Summertime top & bottom housings: Gateron's Milky material stem: Gateron's INK material (long pole)

-bottom, my frankenswitch: top & bottom housings: Gateron's INK material stem: Gateron's INK material (long pole) with a 60gr long spring
IMG_0477.png?ex=65fad8b7&is=65e863b7&hm=a2f6fe77d4914d060d8a7992925e97add7cf9c00958a9a42a60708c4fac0596b&

Επεξ/σία από sleepychris
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου δεν λεει η gateron να δωσει ενα full ink, πηρα τη κατασταση στα χερια μου!

αυτο το καιρο πειραματιζομαι με τα nixies και διαφορα stems,εχω μαθει στο redused travel distance που εχουν τα long poles και τα κανονικα stems μου κακοφαινονται στην αισθηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...