Προς το περιεχόμενο

Custom mechanical keyboard


DEADLAZARUS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μπραβο ρε φιλε, πολυ καλος κ αναλυτικος οδηγος.Ειναι και η περιοδος τετοια, με το lockdown, που ευνοει τις χειροτεχνιες.Προβλεπω να γινεται του custom keyboard. Σε ευχαριστουμε κ εμεις για το χρονο που αφιερωσες για το thread

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρα πολύ ωραίο πρότζεκτ και μου αρέσει σαν ιδέα πολύ ίσως και με κάποιο rgb να γινόταν πιο καγκουρικο😉 ΑΛΛΑ υπάρχει ένα θέμα που κατά την γνώμη μου μετράει πολύ 

Το κόστος 

Τα 600~€ είναι πάρα πολλά (αν κατάλαβα καλά τόσα είναι ) 

Ακόμα και τα 300€ είναι πολλά για μηχανικό πληκτρολόγιο και δεν ξέρω κατά πόσο θα άξιζε να δαπανηθούν τόσα πολλά λεφτά για κάτι custom που δεν ξέρεις στην τελική τι αποτέλεσμα θα έχει , αν θα σου αρέσει , αν θα δουλεύει σωστά 

Τώρα αν κάποιος έχει την οικονομική δυνατότητα και τον χρόνο να το κάνει μια χαρά αλλά η πλειοψηφία δεν νομίζω να δοκιμάσει κάτι τέτοιο καθαρά λόγο κόστους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πραγματικά χαίρομαι που υπάρχουν κι άλλοι σε αυτό το χόμπι. Χαρά την υπομομή σου για τόση εξήγηση!!

Να προσθέσω μόνο 2 πράγματα σε όσα έχει γράψει πολύ σωστά ο @DEADLAZARUS.

Στα περισσότερα Plate mount stabs μπορεί να χρειαστεί Band-Aid mod για να σταθεροποιήσει. Υπάρχουν δύο τύποι bandaid mod.
Στον πρώτο έχουμε ύφασμα να απορροφά το χτύπημα στο τερμάτισμα του stab stem. Ενώ στο δεύτερο το ύφασμα θα "σφυνώσει" και θα σταμήσει την αστάθεια μεταξύ stab-plate.Τα Genuine Cherry/Durock/Zeal κλπ είναι πολύ σταθερά με καλή ποιότητα κατασκευής, ωστόσο τα stabs του "σωρού" όπως υπάρχουν στα Coolermaster, Hyperx, Razer κλπ, παίζουν δίνοντας κακή αίσθηση και τρίξιμο.  

Η δεύτερη προσθήκη είναι το spring swap. Όπως η λίπανση στο εσωτερικό του switch θα μειώσει αισθητά το γδάρσιμο και θα φτιάξει ένα πιο βαθύ ήχο, το ελατήριο θα είναι πιο σωστό στα ακραία σημεία που έχει μικρές στροφές και απότομες αλλαγές. Το βάρος του ελατηρίου και τελικά του διακόπτη μπορεί να αλλάξει κατά προτίμηση.  

 

Αυτή τη στιγμή με ένα Leopold FC980M Limited edition είχα την τύχη να πετύχω σωστά και tuned stabilizers. Όμως έπεσα σε κακή παρτίδα MX Red και έχω ping noise σε 4-5 διακόπτες. Το project μεταφέρεται για το καλοκαίρι καθώς το κόστος είναι έξω από αυτό που έχουμε συνηθίσει. 

Ενδεικτικά, για την αλλαγή ενός prebuilt μόνο σε διακόπτες έχουμε 15 Lube +  15 Springs ( 62-67gr) + 5 TX films + 10 Rubber Band-aid mod. Οι νέοι διακόπτες πάνε από 45 (mainstream) έως 80 ( exotic ) λεπτά ο διακόπτης. Ή κρατάμε τους παλιούς. 

@Nik1239 Ένα entry level custom παίζει στα 200-250 ευρώ περίπου. Αλλά η ποιότητα κατασκευής είναι δραματικά καλύτερη. Προφανώς αυτό το ποσό είναι όσο μία οθόνη ή ένας επεξεργαστής, αλλά αφορά άτομα που το πληκτρολόγιο εκτός από ένα ακριβό χόμπι είναι και η δουλειά τους. 
Η καλύτερη πρόταση που θα μπορούσα να δώσω σε κάποιον είναι να πειράξει ένα prebuild με 20-30 ευρώ σε υλικά ( και κανένα δίωρο να ξεκολλάει διακόπτες πινάκι πινάκι. ). Η ακόμα πιο απλά να στρώσει τα stabs του πλήκτρολογίου και να ανέβαινει πολλά επίπεδα πάνω η αίσθηση που θα έχει. 

Edit: ξέχασα να ρωτήσω τι dielectric grease υπάρχει διαθέσιμη στην Ελλάδα; Permatex και SuperLube δεν γνωρίζω αν έρχονται από κάποιο κατάστημα. 

 

Επεξ/σία από Dr.Tesla
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Nik1239 είπε

Τα 600~€ είναι πάρα πολλά (αν κατάλαβα καλά τόσα είναι ) 

Ακόμα και τα 300€ είναι πολλά για μηχανικό πληκτρολόγιο και δεν ξέρω κατά πόσο θα άξιζε να δαπανηθούν τόσα πολλά λεφτά για κάτι custom που δεν ξέρεις στην τελική τι αποτέλεσμα θα έχει , αν θα σου αρέσει , αν θα δουλεύει σωστά 

Τώρα αν κάποιος έχει την οικονομική δυνατότητα και τον χρόνο να το κάνει μια χαρά αλλά η πλειοψηφία δεν νομίζω να δοκιμάσει κάτι τέτοιο καθαρά λόγο κόστους

Έδωσα 350 ευρώ περίπου για όλα τα κομμάτια και το πληκτρολόγιο.

Αν επιλέξεις να φτιάξεις από την αρχή το πληκτρολόγιο (case, pcb, plate, switches κτλ κτλ), νομίζω κάπου εκεί θα κινηθείς, ίσως λίγο παραπάνω.

Οπότε, ναι, είτε στη μία είτε στην άλλη περίπτωση, δεν είναι αμελητέο το κόστος. Αν ψάξεις και σχετικά video στο YouTube, το αναφέρουν αυτό, δηλαδή πως είναι ακριβό χόμπι.

Απλά, επειδή θα το έκανα μια φορά, αποφάσισα ότι άξιζε τον κόπο.

Τώρα, για το τελικό αποτέλεσμα: σίγουρα, δεν ξέρεις αν θα σου αρέσει, αλλά αν κινηθείς προσεκτικά και δοκιμάζεις τους διακόπτες ανά πεντάδες (σου αρέσει η αίσθηση και ο ήχος μετά τη λίπανση; Η δεύτερη, τρίτη, τέταρτη πεντάδα ακούγεται όπως η πρώτη; Τι πρέπει να διορθώσεις;), μειώνονται σημαντικά οι πιθανότητες να μην πετύχει το project.

Σκέψου ότι όντας αρχάριος και άσχετος με το αντικείμενο, κατάλαβα γρήγορα πώς δουλεύει το πράγμα και πώς ήθελα να ακούγονται οι διακόπτες, ώστε να είμαι ικανοποιημένος. Μετά, απλά ακολουθούσα τα ίδια βήματα, ώστε να πετύχω το ίδιο αποτέλεσμα (κατά το δυνατό) σε όλους τους διακόπτες.

 

 

Επεξ/σία από DEADLAZARUS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, DEADLAZARUS είπε

Έδωσα 350 ευρώ περίπου για όλα τα κομμάτια και το πληκτρολόγιο.

Αν επιλέξεις να φτιάξεις από την αρχή το πληκτρολόγιο (case, pcb, plate, switches κτλ κτλ), νομίζω κάπου εκεί θα κινηθείς, ίσως λίγο παραπάνω.

Οπότε, ναι, είτε στη μία είτε στην άλλη περίπτωση, δεν είναι αμελητέο το κόστος. Αν ψάξεις και σχετικά video στο YouTube, το αναφέρουν αυτό, δηλαδή πως είναι ακριβό χόμπι.

Απλά, επειδή θα το έκανα μια φορά, αποφάσισα ότι άξιζε τον κόπο.

Τώρα, για το τελικό αποτέλεσμα: σίγουρα, δεν ξέρεις αν θα σου αρέσει, αλλά αν κινηθείς προσεκτικά και δοκιμάζεις τους διακόπτες ανά πεντάδες (σου αρέσει η αίσθηση και ο ήχος μετά τη λίπανση; Η δεύτερη, τρίτη, τέταρτη πεντάδα ακούγεται όπως η πρώτη; Τι πρέπει να διορθώσεις;), μειώνονται σημαντικά οι πιθανότητες να μην πετύχει το project.

Σκέψου ότι όντας αρχάριος και άσχετος με το αντικείμενο, κατάλαβα γρήγορα πώς δουλεύει το πράγμα και πώς ήθελα να ακούγονται οι διακόπτες, ώστε να είμαι ικανοποιημένος. Μετά, απλά ακολουθούσα τα ίδια βήματα, ώστε να πετύχω το ίδιο αποτέλεσμα (κατά το δυνατό) σε όλους τους διακόπτες.

 

 

Έχεις δικιο ναι 

Πάντως και εγώ θα ήθελα να το κάνω αλλά δεν μου περισσεύουν τόσα χρήματα αλλιώς θα το δοκίμαζα (είμαι με ένα μηχανικό των 40€ αυτήν την στιγμή και μου φαίνεται κομπλέ 😂) αλλά είναι όπως είπες ακριβό χόμπι και δεν με παίρνει αυτήν την στιγμή οικονομικά πάντως ίσως στο μέλλον να το δοκιμάσω 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο φίλε μου για τον αναλυτικό οδηγό και την προσπάθεια σου.. 

Είναι πολύ ωραίο να σκαλίζεις το μυαλό σου, να δημιουργείς και να το μοιραζεσαι! 

Χαίρομαι όταν διαβάζω τέτοιες αναρτήσεις 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Nik1239 Αν θέλεις να έχεις κάποια λινκ στην άκρη να ξέρεις πως υπάρχουν και οι budget εκδόσεις. 

KBD67 Lite Keyboard Kit | Candykeys

NK65 - Superuser Edition | mykeyboard.eu

Gingham USB C Keyboard Kit (through-hole) | mykeyboard.eu

Ikki68 Aurora | mykeyboard.eu

image.png.76c22cd61b3a77874999b05e8df9ed9b.png

Μπορείς να παίξεις και με έτοιμο σαν πρώτη επαφή για να δοκιμάσεις πρώτα τα switches και tuned Stabilizers. 🙂

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superlube φέρνουν κάποια ελληνικά μαγαζιά. Τα  Leopold είναι πεταμένα λεφτά στα όσα ζητάνε. Παθών κ μαθών.

Της GMMK  το TKL που είναι και hot swappable το βρίσκεις σε καλή τιμή σε eshop. Καλό για όποιον θέλει να πειραματιστεί με μηχανικά. Χωρίς διακόπτες και πλήκτρα εννοείται , σε ANSI.

Θα βγάλει και το GMMK PRO σε 75% που είναι ενδιαφέρον, θα το δοκίμαζα.

Λάζαρε βλέπω τη βέρα, έπεσε παντόφλα από το ταίρι ή δεν ξέρει το κόστος που έχει το χόμπι;

Θα ενδιέφερε τους καμένους φίλους στο φόρουμ εδώ να ξεκινούσαμε μια προσπάθεια για custom keycaps από την GMK με ελληνικούς χαρακτήρες; Μια απευθείας παραγγελία θέλει τουλάχιστον 150 κομμάτια. Με συντονισμό εδώ ίσως το καταφέρναμε και αν βάζαμε ένα καπέλο στην τιμή και ανεβάζαμε στο geekhack κάποια κομμάτια ίσως αγοράζαν και ξένοι.  50 κομμάτια εμείς 100 εκεί δεν είναι απίθανο να έφευγαν, και για τα δικά μας να ρίχναμε λίγο την τιμή.

Από κινέζους δεν ξέρω αν κάνει κάποιος καλά PBT σε ίδια ποιότητα με GMK αλλά να επιτρέπει παραγγελία σε λιγότερα κομμάτια και καλύτερη τιμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dr.Tesla είπε

@Nik1239 Αν θέλεις να έχεις κάποια λινκ στην άκρη να ξέρεις πως υπάρχουν και οι budget εκδόσεις. 

KBD67 Lite Keyboard Kit | Candykeys

NK65 - Superuser Edition | mykeyboard.eu

Gingham USB C Keyboard Kit (through-hole) | mykeyboard.eu

Ikki68 Aurora | mykeyboard.eu

image.png.76c22cd61b3a77874999b05e8df9ed9b.png

Μπορείς να παίξεις και με έτοιμο σαν πρώτη επαφή για να δοκιμάσεις πρώτα τα switches και tuned Stabilizers. 🙂

Ξέρουμε αν έχουν τελωνείο?

Μπράβο ρε ts στο μυαλό μου είσαι?

Αυτές τις ημέρες έχω πλακώσει τα βιντεάκια και ψινομαι να φτιάξω και εγώ ένα αλλά το κόστος ξεφεύγει

Ευχαριστούμε πολύ για τον κόπο και χρόνο να μοιραστείς μαζί μας τις εμπειρίες σου και αυτόν τον οδηγό

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, tosser είπε

βλέπω τη βέρα, έπεσε παντόφλα από το ταίρι ή δεν ξέρει το κόστος που έχει το χόμπι;

Όχι, δεν το ξέρει. 

Κι αν μάθει κάτι, έχω μάθει να παρουσιάζω τα οικονομικά δεδομένα όπως οι κατά καιρούς υπουργοί οικονομικών:P

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δεν το πιστεύω ότι ασχολούμαι τόσο καιρό με το χόμπι (κυρίως παρακολουθώ) και δεν είχα δει αυτή την άριστη και λεπτομερή παρουσίαση! Μπράβο φίλε μου και ευχαριστούμε για τον χρόνο που αφιέρωσες σε όλο αυτό..ακόμα και εγώ που τα έχω μάθει από ξένους Youtubers κάθισα και τα ξαναδιάβασα όλα για να τιμήσω την προσπάθεια σου..Όσον αφορά τις τιμές που συζητούνται είναι ότι πληρωνεις παίρνεις η φάση..Αν θες ποιότητα μπορείς να ξεφύγεις στη τιμή..Εγώ είμαι κάτοχος Sk61 με optical black διακόπτες(lubed) , έχω κάνει όλα τα mods στα stabilisers και έχω βάλει foam κάτω απο το pcb..Για τα λεφτά του δεν έχει καμία σχέση με κάτι που θα έκανε από 300 και πάνω, αλλά με 100 ευρώ μαξ που έδωσα είμαι υπερευχαριστημένος για αυτό το budget build, και συγκρίνοντας το με pre-built πληκτρολόγια μεγάλων εταιρειών (βλ. Razer,Logitech κλπ) θα επέλεγα το μικρό τερατάκι μου 10 στις 10 φορές( αν και ήδη είμαι σε αναμονή για το main μου πληκτρολόγιο με wooden case και Gateron Black Inks για όσους ξέρουν) .. Έχω παραγγείλει κάποια barebone kits απο Aliexpress + διακόπτες και keycap sets για να τα φτιάξω και να τα πουλήσω εδώ στο φόρουμ αν υπάρχουν ενδιαφερόμενοι.. Αν δοκιμάσεις ποιοτικούς διακόπτες και modded stabs καλώς ή κακώς δεν υπάρχει γυρισμός.. Αν κάποιος ενδιαφέρεται μπορεί να μου στείλει προσωπικό μηνυμα για κάποιο budget ή και premium build! Καλή συνέχεια σε όλους!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Thanks για τον αναλυτικό οδηγό! Είναι πάντα ευχάριστο να βλέπεις άτομα στην Ελλάδα να ασχολούνται με μηχανικά πληκτρολόγια.

Έχω κι εγώ το πληκτρολόγιο της Kemove (το πήρα σε λευκό) και είναι πολύ δυνατό για τη κατηγορία του και τα λεφτά του. Κρίμα που το software είναι λίγο μάπα αλλά με λίγη προσπάθεια κάτι καταφέρνει κανείς. Μια σημείωση όμως, αν και έχει αφρό από κάτω (υπόψιν, αν έχει αφρό, 5 pin και κίτρινους stabilizers είναι η νεότερη ανανεωμένη έκδοση. η πρώτη είχε 3 pin και οι stabilizer δεν ήταν τόσο καλοί) προσωπικά το βρήκα ένα αστείο. Πολύ μικρό σε σχέση με το case και λεπτό. Αν έχεις λίγη όρεξη παραπάνω "γέμισέ το" με κάτι άλλο. Εγώ έβαλα eva foam (γνωστό και ως cosplaying foam) και είναι σημαντική η διαφορά. Επίσης μπορείς να το βάλεις ανάμεσα σε pcb-plate αφού κόψεις τετραγωνάκια για να μπουν οι διακόπτες. Για το τελευταίο έχω βρει έτοιμες προτάσεις στο aliexpress (από όπου και πήρα ένα) και θα έλεγα ότι είδα μεγαλύτερη διαφορά στον ήχο από το υλικό στη βάση του case.

Εννοείται ότι τη μεγαλύτερη διαφορά σε κάθε μηχανικό πληκτρολόγιο την κάνει το lubing, χωρίς υπερβολή θα έλεγα ότι είναι mind blowing η εμπειρία τη πρώτη φορά και δεν ξαναγυρίζει κανείς πίσω. Αυτό σε συνδυασμό με καλά ρυθμισμένους stabilizers κάνουν απόλαυση τη χρήση μηχανικού. Για το δικό μου διάλεξα Gateron Milky Yellow καθώς ήθελα linear με βάρος κάπου ανάμεσα σε red-black. Ήχος και αίσθηση είναι πολύ καλά μετά από lubing, ειδικά αν σκεφτεί κανείς πόσο οικονομικοί είναι (~0.25 eur /διακόπτη).

Δυστυχώς όμως το κόστος του χόμπυ (μιας και ξεφεύγει από την ανάγκη για πληκτρολόγηση) είναι αρκετά μεγάλο ακόμα και για οικονομικές προτάσεις και φυσικά δεν έχει ταβάνι για τις premium. Στη χώρα μας δεν είναι πολύ διαδεδομένο εκτός από τα κλασικά "gamer" μηχανικά, ίσως το κόστος να είναι ο μεγαλύτερος παράγοντας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, dompred είπε

Αν έχεις λίγη όρεξη παραπάνω "γέμισέ το" με κάτι άλλο. Εγώ έβαλα eva foam (γνωστό και ως cosplaying foam) και είναι σημαντική η διαφορά. Επίσης μπορείς να το βάλεις ανάμεσα σε pcb-plate αφού κόψεις τετραγωνάκια για να μπουν οι διακόπτες. Για το τελευταίο έχω βρει έτοιμες προτάσεις στο aliexpress (από όπου και πήρα ένα) και θα έλεγα ότι είδα μεγαλύτερη διαφορά στον ήχο από το υλικό στη βάση του case.

Το σκέφτηκα, αλλά, τελικά, είπα να μην το επιχειρήσω. Ίσως μελλοντικά. Ωραίος, πάντως, που μπήκες σε τέτοια διαδικασία.

11 ώρες πριν, dompred είπε

Εννοείται ότι τη μεγαλύτερη διαφορά σε κάθε μηχανικό πληκτρολόγιο την κάνει το lubing,

Συμφωνώ απόλυτα. Η διαφορά στην αίσθηση κατά την πληκτρολόγηση, σε σχέση με τους stock switches, είναι χαοτική.

11 ώρες πριν, dompred είπε

Δυστυχώς όμως το κόστος του χόμπυ (μιας και ξεφεύγει από την ανάγκη για πληκτρολόγηση) είναι αρκετά μεγάλο ακόμα και για οικονομικές προτάσεις και φυσικά δεν έχει ταβάνι για τις premium. Στη χώρα μας δεν είναι πολύ διαδεδομένο εκτός από τα κλασικά "gamer" μηχανικά, ίσως το κόστος να είναι ο μεγαλύτερος παράγοντας.

Σωστός και εδώ. Για να φτιάξεις ένα custom mechanical keyboard from the ground up, θες 350-400 ευρώ. Αν αρχίσουμε και θέλουμε κιόλας special keycap sets/artisan keys/exotic switches/λοιπά διαβόλια και τριβόλια, χάνεται η μπάλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...